با بزرگترین تولیدکنندگان برنج جهان آشنا شوید + اینفوگرافیک

با بزرگترین تولیدکنندگان برنج جهان آشنا شوید + اینفوگرافیک

تولید جهانی برنج در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۷۸۰ میلیون تن بود و آن را به چهارمین غلات تولید شده بعد از گندم، ذرت و نیشکر تبدیل کرد. اینفوگرافیک زیر بزرگترین تولیدکنندگان برنج جهان در سال ۲۰۲۲ را بر اساس داده های سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (FAO) نشان می دهد.

بزرگترین تولیدکنندگان برنج

پرجمعیت ترین کشورهای جهان، چین و هند، با تولید حدود ۲۰۰ میلیون تن در صدر فهرست بزرگترین تولیدکنندگان برنج قرار دارند.

در واقع، این دو کشور با هم، بیشتر از سایر نقاط جهان برنج تولید می کنند. هند همچنین بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است که به تنهایی یک سوم صادرات برنج را به خود اختصاص داده است.

قابل توجه است که اکثریت تولید برنج جهان در آسیا است که دلیل آن ترکیبی از عوامل اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی است.

به عنوان مثال، برنج به آب و هوای گرم و مرطوب نیاز دارد که در سراسر آسیا یافت می شود و همچنین یک غذای اصلی در رژیم غذایی آسیایی ها است.

برزیل با تولید ۱۱ میلیون تن برنج، در رتبه یازدهم قرار دارد و تنها کشور غیر آسیایی در این فهرست است. پرتغالی ها برنج را در قرن شانزدهم به این منطقه آوردند و از آن زمان، این محصول در آب و هوای گرم و مرطوب برزیل شکوفا شده و به غذای اصلی مردم این کشور تبدیل شد. منطقه آمازون این کشور نیز دارای دو گونه برنج بومی است.

ایالات متحده، غایب بزرگ این فهرست است که نیمی از تولید برنج خود، یعنی ۵ میلیون تن را صادر می کند که این کشور را پنجمین صادرکننده بزرگ برنج در جهان کرده است.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
۱۲ نظر

ورود

 • عقاب تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  کل کشور ایران برنج ایرانی رو میخورن و قبول دارن برنجهای چین هند تایلند ژاپن اینا کلا برنجاشون اشغالی بیش نیست اصن نمیشه خورد بخصوص برنج هندی مزه ی پلاستیک میده

 • جواد تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  فقط برنج ایرانی بقیه آشغال هستن

  • امین تیر ۲۲, ۱۴۰۳

   برنج های پرمحصول خاصیتشون همینه. محصول زیاد میدن ولی کیفیت ندارن. کشت این نوع برنج ها در کشور خودمونم سال به سال داره بیشتر میشه! توی هند و پاکستان مسلما برنج های اعلا هم کاشته میشه ولی به علت قیمت زیاد وارد نمیشن!

 • عماد تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  فروش کلی برنج اعلا هاشمی گیلان ۰۹۲۱۱۷۸۴۲۶۳

 • وسط دهه شصت تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  واقعا نمیفهمم اینا چطور برنج پاکستانی هندی میخورن؟ باز تایلند یکم قابل تحمله. ولی پاکستانی و هندی تو یه رستوران بین راهی خوردم معده درد گرفتم.
  خودمون دامادمون تو رشته. هر سه ماه یکبار چند گونی میاره و ماها میخریم ازش.

 • نیکی تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  مگه نمیگفتن چین و هند و پاکستان با نخ گونی برنج تولید میکنند؟

  • Alireza تیر ۲۲, ۱۴۰۳

   هرچی برای این دولتمردان سودداشته باشه ازنمازشبم واجب‌تر…کمرتون بزنه

 • امیر تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  ایران کجای این لیست هستش با واردات برنج های تایلندی و هندی

 • رضا تیر ۲۱, ۱۴۰۳

  توهم خودبرتربینی ایرانی تو این مسئله هم وجود داره..!!!

  کشورهای صادر کننده برنج چند نوع برنج دارن، اکثرا برنج بی کیفیتشون قسمت ایرانی هاست، طرف اومده اینجا نوشته برنج فقط برنج ایرانی و بقیه آشغال…

 • شرمنده ایرانم تیر ۲۲, ۱۴۰۳

  ۰۹۱۷۳۸۷۷۲۰۰نیسان سلطانی تماس بگیرید تا بیام خدمتتون بابت جابجایی برنج های مرغوب شما هموطنان عزیز از یک تن تا ۲تن فقط از استان های مرکز کشور

 • علی تیر ۲۲, ۱۴۰۳

  در اندونزی زندگی کردم سه سال . برنج هوایی دارن معرکه یا تایلند و … هم . حتی هند هم . ولی نوع اشغالش رو ایران وارد می‌کنه . و اینکه پخت برنج تایلندی فرق می‌کنه . اونا کلا شفته میخورن برنج رو به مذاق ما زیاد خوش نمیاد .

 • زالی تیر ۲۲, ۱۴۰۳

  بنده خودم شخصا برنج عنبر بو جنوب را با هیچ برنجی در دنیا عوض نخواهم کرد
  بعد مدت جند سال تازه روش پخت این برنج را بدست آوردم که هم خوش خوراک و هم خوش عطر از آب دربیاد