بدون نظر

الویس پریسلی، یکی از موفق‌ ترین شخصیت‌ ها در هنر معاصر و موسیقی آمریکا در قرن بیستم است به طوری که به «سلطان راک اند رول» در جهان مشهور شد. وی به دلیل چهره جذاب و سبک موسیقی خاصی که داشت توانست بسیار سریع در میان مردم محبوبیت پیدا کند به طوری که بیش از ۴۵ ترانه وی پس از انتشار بالای یک میلیون نسخه فروش کردند.

سلطان راک اند رول با بازی در بیش از ۳۰ فیلم سینمایی و برنامه تلویزیونی، موفقیت های مالی بسیاری کسب کرد اما بسیار زود و در سن ۴۲ سالگی درگذشت. البته مرگ وی از میزان محبوبیتش در بین هواداران چیزی کم نکرد. به طوری که محل زندگی او در حال حاضر یکی از نمادهای گردشگری آمریکا به شمار می رود.

برای آشنایی بیشتر با الویس پریسلی و فراز و فرود زندگی او در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

از فقر تا ثروت

الویس آرون پریسلی در تاریخ هشتم ژانویه ۱۹۳۵ میلادی در توپِلو در ایالت می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد. حدود ۳۵ دقیقه پس از برادر دوقلوی خود به نام جس گارون که هنگام تولد از دنیا رفت. هنگامی که الویس ۱۳ ساله بود، خانواده اش به  مِمفیس در ایالت تنسی نقل مکان کردند. خانواده او به قدری تنگدست بودند که بدون کمک هزینه های دولتی نمی توانستند زندگی کنند.

ناموفق در کلاس های موسیقی

حتما برایتان جالب است بدانید که سلطان موسیقی راک اند رولز، همیشه هم سلطان موزیک نبوده. او در کلاس موسیقی خود در دبیرستان مردود شد و به عنوان کسی که جایی در گروه ندارد شناخته می شد. بعدها در سال ۱۹۵۴، الویس در آزمون استخدامی گروه موسیقی موسوم به Song fellows شرکت کرد و باز هم پذیرفته نشد.

او نخستین موزیک ضبط شده خود را برای مادرش سرود

الویس پریسلی در سال ۱۹۵۳ میلادی برای ضبط یک ترانه شخصی به نام «شادمانی من» (My Happiness) به همراه ترانه «اینجاست که اندوهت آغاز می‌ شود» (That’s When Your Heartaches Begin)، مبلغی معادل ۴ دلار به استودیوی سان رکوردز  پرداخت کرده و این آهنگ های غیر رسمی را به عنوان هدیه به مادرش تقدیم کرد.

نخستین آهنگ صدرنشین پریسلی

در سال ۱۹۵۵ میلادی، سلطان موسیقی راک اند رول، با چهره جذاب و سبک موسیقی عجیب و متفاوت خود توانست طرفداران بیشماری پیدا کند. او در همکاری با کمپانی  آرسی‌اِی ویکتور (RCA Victor)، پس از اجرای ترانه «هتل دل‌شکستگان» به لحاظ فروش آثار و حضور در برنامه های تلویزیونی، به یکی از موفق‌ ترین هنرمند ان جهان تبدیل شد.

ستاره سینما و موسیقی راک

او در سال ۱۹۵۶ میلادی با کمپانی پارامونت پیکچرز قرارداد امضا کرده و نخستین فیلم سینمایی او به نام «به ملاطفت دوستم بدار» نیز در همان سال روی پرده سینماها رفت.

از گدا تا شاهزاده

الویس پریسلی دوران کودکی بسیار سختی را پشت سر گذاشت اما توانست با موفقیت های روزافزون خود در دنیای موسیقی، زندگی بهتری برای خود رقم بزند. پس از پیشرفت بسیار زیاد او در سن ۲۲ سالگی، او یک عمارت ۵۵ هزار متر مربعی به نام گریسلند را با قیمت ۱۰۲۵۰۰ دلار خریداری کرده و به مدت دو دهه در آن جا اقامت داشت.

در حال حاضر این عمارت به موزه تبدیل شده و از ۲۷ مارس سال ۲۰۰۶ به عنوان یک ساختمان باستانی ملی شناخته می شود.

سرباز اهل موسیقی

او در سال ۱۹۵۷ میلادی به خدمت سربازی اعزام شده و به عنوان سرباز به آلمان سفر کرد. وی تا سال ۱۹۶۰ به عنوان راننده کامیون در آلمان خدمت می کرد. در این زمان، مادرش کلادیس فوت کرد. همچنین الویس در همان دوران با پریسیلا بولیو آشنا شده و بعدها با وی ازدواج کرد.

بازگشت دوباره

سلطان راک اند رولز، در سال ۱۹۶۰ خدمت سربازی را به پایان رساند و به خانه بازگشت. او بلافاصله زندگی هنری خود را سروسامان داده و توانست بدون فوت وقت دوباره در صدر قرار بگیرد و تا آخر عمر و حتی پس از آن در اوج محبوبیت خود باقی ماند.

کمربند مشکی در کاراته

از دیگر نکات جالب در مورد الویس پریسلی این است که وی در سال ۱۹۵۸ در طول خدمت سربازی در آلمان، وی تحت نظر جورگن سیدل، ورزش های رزمی را آموخت و برنده کمربند مشکی در ورزش کاراته شده بود. سبک کاراته او «ببر» نام داشت.

ابتلا به مشکلات خواب

پریسلی در ابتدای جوانی خود در خواب راه می رفت. بعدها نیز با مشکلات بی خوابی مواجه بود به طوری که در اثر شب بیداری ها نمی توانست در دوران سربازی، صبح های زود بیدار شود.

علاقه مند به سیگارهای خارجی

الویس در زمان خدمت در کشور آلمان، به سیگارهای آلمانی علاقه مند شد.

آرایش به قیمت از دست دادن سلامتی

احتمالا می دانید که موهای الویس قهوه ای بوده و او به طور مرتب آن ها را مشکی رنگ می کرده است. اما شاید ندانید که او مژه هایش را نیز مشکی می کرده که بعدها روی سلامت جسمانی اش تاثیرات منفی زیادی گذاشت.

هنرپیشه محبوب اولویس چه کسی بود؟

 

الویس طرفدار  پروپاقرص تونی کورتیس بود که او نیز موهای مشکی و براقی داشت.

بدل های الویس

هنرمند مشهوری همانند الویس پریسلی همیشه بدل های متعددی داشت به طوری که در زمان حیات، ۱۷۰ بدل داشت. گفته می شود در حال حاضر این هنرمند بیش از ۲۵۰ هزار شخصیت مشابه در سراسر جهان دارد.

زندگی زناشوئی ناموفق

الویس پریسلی در ۱ می ۱۹۶۷ با پریسیلا پریسلی ازدواج کرد. اما ۶ سال بعد پریسیلا از الویس جدا شد. الویس پس از آن دیگر هرگز ازدواج نکرد. تنها فرزند آنها لیسا مری در ۱ فوریه ۱۹۶۸ متولد شد.

علاقه به واژه «آبی»

به طور تصادفی یا خیر، ۱۵ آهنگ از آثار الویس در عنوان خود کلمه «آبی» دارند.

ملودی از بند رها شده

در ۶ ماه پایانی زندگی، الویس پریلسی تنها یک آهنگ به نام Unchained Melody را اجرا کرد. جدایی از پریسیلا او را منزوی، گوشه نشین و چاق کرده بود و از همسر سابقش می خواست که دوباره نزد او بازگردد.

هفت تیر در چکمه

به دلیل ثروتمند بودن، شهرت و داشتن رقبای زیاد، الویس پس از اینکه یک بار مورد هجوم سارقان قرار گرفت تصمیم گرفت تا در چکمه هایش هفت تیر با خود حمل کند.

سرگرمی های متعدد

سلطان راک اند رولز به ورزش هایی همانند کاراته، کارتینگ، فوتبال و خواندن آهنگ های مذهبی علاقه بسیاری داشت. او همچنین از بازی هایی همانند مونوپولی و یاتزی نیز بسیار لذت می برد.

پدر خوانده

پدر خوانده اسطوره موسیقی پاپ، یعنی مایکل جکسون، الویس پریسلی بود. او در سال ۱۹۹۶ میلادی با لیسا مری، دختر الویس ازدواج کرد.

لد زپلین یکی از طرفداران باوفای الویس است

گروه راک انگلیسی Led Zeppelin یکی از طرفداران پروپاقرص الویس پریسلی بود که بسیار مشتاق ملاقات با الویس بودند و در سال ۱۹۷۳ میلادی این آرزویشان در لس آنجلس محقق شد. جالب است که سلطان راک اند رول ساعت ۵ هزار دلاری خود که از جنس طلا و الماس بود را با ساعت جونز عوض کرد.

رد زیپلین، تاثیرگذارترین گروه دهه ۱۹۷۰ میلادی بود و نامشان در تالار مشاهیر راک اند رول ثبت شده است.

وداع

الویس پرسلی در ۱۶ اوت ۱۹۷۷ میلادی در سن ۴۲ سالگی درگذشت. دلیل اصلی مرگ وی هنوز هم معلوم نیست اما در اخبار رسمی اعلام شد که در اثر مصرف بیش از حد دارو دچار حمله قلبی شده و جان خود را از دست داده است.

پیکر بی‌ جان الویس را در حمام خانه اش در شهر ممفیس پیدا کردند که باعث تأثر بسیار در بین هوادارانش در سراسر جهان شد.

منبع: ohfact
بدون نظر

ورود