سیر و سیاحتی در نقاشی های جورجیا اوکیف

نمایشگاه آثار ˝جورجیا اوکیف˝ در تیت مدرن لندن از سوی رسانه‌های اروپایی به عنوان بهترین نمایشگاه فصل تابستان انتخاب شد.

سیر و سیاحتی در نقاشی های جورجیا اوکیف

این روزها نمایشگاه بزرگ آثار “جورجیا اوکیف” در تیت مدرن لندن توجه علاقمندان زیادی را به خود جلب کرده است. این نمایشگاه که جامع‌ترین و بزرگترین نمایشگاه آثار اوکیف است که تاکنون در اروپا برگزار شده تا ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶ (۸ آبان ماه) در گالری تیت مدرن لندن ادامه دارد.

جورجیا اوکیف نقاش زن آمریکایی متولد ۱۵ نوامبر ۱۸۸۷ در ایالت ویسکانسین آمریکا است. او بین سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۶ به تحصیل هنر در انستیتو هنر شیکاگو پرداخت و پس از آن از ۱۹۰۷ تا ۱۹۰۸ در اتحادیه دانشجویان هنر در نیویورک تحصیل کرد. در اینجا با عکاسی به نام آلفرد استیگلیتز آشنا شد و در ۱۹۲۴ با او ازدواج کرد.

اوکیف در ۱۹۱۵ یکی از پیشگامان نقاشی آبستره در آمریکا بود و از کارهایش در این سبک می‌توان به تابلوی “موسیقی سبز و آبی” در ۱۹۱۹ اشاره کرد. با این وجود اوکیف بعدتر رو به سبکی فیگوراتیوتر آورد و شروع به کشیدن گل‌ها و یا سوژه‌هایی با موضوعات معماری کرد که اغلب نیز حالتی سورئال داشتند.

در ۱۹۲۹ اوکیف برای پیدا کردن ایده‌های جدیدی برای نقاشی‌هایش سفری به نیومکزیکو داشت. او در این سفر چنان تحت تأثیر محیط و طبیعت منطقه قرار گرفت که پس از آن بیشتر وقتش را در آنجا می‌گذراند. با مرگ همسرش آلفرد استیگلیتز در ۱۹۴۶، جورجیا اوکیف به طور کامل در نیومکزیکو ساکن شد.

اوکیف در ۱۹۷۱ متوجه شد که دید چشم‌هایش به شدت در حال کم شدن است و مجبور شد تا از کشیدن نقاشی دست بکشد. اوکیف در اواخر عمرش بسیار ناتوان شده بود با این‌وجود تنها چند هفته پیش از مرگش بار دیگر به کشیدن نقاشی روی آورد. جورجیا اوکیف در ششم مارس ۱۹۸۶ در سنتا فه، نیومکزیکو و در سن ۹۸ سالگی درگذشت.

نقاشی “گل سفید شماره ۱ ” اثر جورجیا اوکیف یکی از گرانترین نقاشی‌هایی است که یک زن هنرمند تاکنون توانسته بفروش برساند و یکی از گرانترین آثار در هنر آمریکاست. این اثر در سال ۲۰۱۴ به قیمت ۴۴ میلیون و ۴۰۵ هزار دلار فروخته شد.

white-flower-no1

این اثر گران قیمت نیز در نمایشگاه مرور آثار این هنرمند آمریکایی در لندن به نمایش گذاشته شده است.

کودی هارتلی مدیر موزه جورجیا اوکیف درباره آثار او می گوید: “البته درست است که نقاشی گل ها اوکیف در آمریکا و اروپا از همه شناخته شده‌تر است اما این نمایشگاه به وضوح نشان می‌دهد که گل‌ها تنها بخشی از خلاقیت‌های او و یک سوژه در یک زندگی شگفت انگیز هستند.”

در این نمایشگاه همچنین ۵۳ عکس روی جلد مجله لایف و همچنین عکس‌هایی از جورجیا اوکیف به نمایش درآمده است. این نمایشگاه شامل ۱۱۵ اثر اصلی جورجیا اوکیف به همراه طرح‌های مقدماتی و عکس‌هاست.

یکی از ستاره‌های این نمایشگاه اثر “از دور، از نزدیک” یک جمجمه را در چشم اندازی کوهستانی به تصویر کشیده است.

Visitors look at "From the Faraway, Nearby" by American artist Georgia O'Keeffe at a press launch for her retrospective exhibition of over 100 works at the Tate Modern gallery in London, Monday, July 4, 2016. O'Keeffe is one of the iconic American artists of the 20th century, but an exhibition of more than 100 works opening this week at Tate Modern is her biggest-ever show outside the United States. (AP Photo/Matt Dunham)

تانیا بارسون متصدی نمایشگاه در تیت مدرن لندن در این باره می‌گوید: “اوکیف عاشق حس‌های مرتبط با افق، با بی‌نهایت و فضاهای باز بود و او اینها را “دور دست‌ها” می‌نامید. چشم‌انداز نیو مکزیکو تجسم مفهومی بود که او از “دور دست‌ها” داشت و به نظر من او فکر می‌کرد حس فضا، موضوع یگانه و ویژه‌ای در چشم‌اندازهای آمریکایی است.”

نمایشگاه آثار جورجیا اوکیف در لندن تا ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶ برپاست و سپس از ماه دسامبر ( آذرماه) به وین اتریش می‌رود. مقصد بعدی این نمایشگاه تورنتو کاناداست که آوریل ۲۰۱۷ (فروردین‌ماه) برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود