گردشگری پاییزی با قطار را جدی بگیریم

بررسی نقش صنعت ریلی در ارتقای گردشگری ایران

گردشگری پاییزی با قطار را جدی بگیریم

پاییز هزار رنگ هزار نقش فرا رسید و موج جدیدی از سفر های ایران دوستان آغاز شد. برخی از حرفه ای های گردشگری در سرزمین چهار فصل ایران، فصل پاییز را برای دیدن زیبایی های اقلیم بکر و رویایی در نظر می گیرند که هم از نظر شلوغی و هم از نظر هزینه ها، یکی از فصول عالی برای سفر محسوب می شود.

گردشگری در پاییز به دلیل بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، آسان است و از ترافیک های عجیب و غریب بهار و تابستان خبری نیست. بسیاری از اقامت گاه ها را می توان با ۵۰ درصد تخفیف برای سکونت موقت برگزید و بسیاری از مقصد های گردشگری،‌ از موزه ها گرفته تا اکو توریسم،‌ مملو از جمعیت نیست.

در فصل پاییز، یکی از جذابیت های سفر، سفر با قطار است که هم ایمن محسوب می شود و هم فرصت مشاهده راحت تر پیرامون و طبیعت را برای مسافران و گردشگران فراهم می کند.

گردشگری پاییزی با قطار را فراموش نکنیم

با وجود گران شدن بلیط قطار در چند سال اخیر، اما به نسبت ایمنی و هزینه ها و آرامشی که مسافر در این وسیله نقلیه به نسبت خودرو و اتوبوس دارد،‌ این هزینه هم چنان به صرفه است و توصیه می کنیم که سفر های پاییز گردی خود را به مقصد هایی که ریلی است، به جای اتوبوس، با قطار انجام دهید که تجربه هالی جالبی خواهد بود.

برای توسعه ناوگان ریلی کشور،‌ اخیرا مطلع شدیم که دولت قصد دارد قطار هایی که بالای ۴۵ سال عمر دارند از مسیر خارج کند. در همین راستا، سال گذشته قرار داد ۲۵ میلیون یورویی برای اجرای پروژه قطار گردشگری شکوه پارس به عنوان نخستین قطار گردشگری ایران با مشارکت اتریشی ها امضا شد.

شما اگر با قطار از تهران به سمت خرمشهر بروید، بیش از ۱۶ ساعت سفرتان به طول خواهد انجامید و زیبایی های مسیر هزار کیلومتری تهران اهواز و اهواز تا آبادان و خرمشهر را مشاهده خواهید کرد. جایی که روزگاری،‌ محل عبور دلاورمردان هشت سال جنگ تحمیلی بود و مناظر نخلستان ها و کویر های بین راه، چشم انداز های جالبی برای عاشقان ایران گردی رقم خواهد زد.

از طرفی، سفر با قطار سبب می شود که دوستان زیادی پیدا کنید. مخصوصا اگر عاشق سفر های انفرادی باشید که این فرصت برای شما خیلی فراهم می شود. به خصوص در سفر هایی که شبانه است و مجبورید در کوپه ۴ نفره یا ۶ نفره، یک شب را با دیگر مسافران که هم مقصد هستید. تا صبح به سر کنید.

r3

شما در قطار به راحتی می توانید در رستوران غذا بخورید، در کوپه بخوابید، در واگن های آن راه بروید و تلویزیون تماشا کنید. چنین فرصتی در اتوبوس و هواپیما به این شکل برایتان فراهم نیست. از طرفی، با توجه به این که سالانه ده ها هزار ایرانی در جاده های کشور کشته می شوند و بیش از ۳۰۰۰ نقطه حادثه خیز در جاده ها داریم، سفر با قطار بسیار امن است.

در بد ترین شرایطی که اتوبوس و هواپیما به دلیل تغییرات جوی امکان سفر ندارند،‌ قطار می تواند با سرعت بالا روی ریل حرکت کند و شما را با کمترین هزینه و با امن ترین شیوه،‌ از مبدا به مقصد برساند.

در قاره اروپا، سیستم یورو ریل، مخاطبان بسیاری دارد و با این سامانه می توان ده ها کشور اروپایی را با چند صد یورو بازدید کرد. موضوعی که در گردشگری با هواپیما و اتوبوس امکان پذیر نیست. فرصتی که حمل و نقل ریلی در اختیار صنعت گردشگری قرار می دهد، بسیار زیاد است و فرصت آفرینی آن را باید فعالان گردشگری و متتخصصان حمل و نقل ریلی در دستور کار قرار دهند.

بلیط قطار: گران اما همچنان می ارزد

برای همین،‌ توسعه شبکه ریلی در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. توسعه شبکه ریلی ایران، تاثیر مستقیمی در رونق بخشی صنعت گردشگری کشور خواهد داشت که این قضیه، اهمیت سرمایه گذاری مشارکتی بین نهاد های فعال در عرصه حمل و نقل ریلی و گردشگری را دو چندان می کند.

سرفصلی که به نظر می رسد در اقتصاد کلان کشور و نگاه راهبردی به توسعه صنعت توریسم، مغفول مانده است و باید در مختصات اقتصاد مقاومتی ایران ۱۴۰۴ بازبینی شود.

با وجود آن که پیشتر گفته شده بود که بلیط قطار در سال ۹۴ گران نمی شود، اما اخیرا مطلع شدیم که مسوولان ریلی کشور، از گران شدن نرخ بلیط های قطار از ۲۵ آذر سال جاری و شناور شدن بهای برخی از مسیرها بر اساس مقتضیات فنی و عملیاتی خبر داده اند.

عدم بازدهی مطلوب صنعت ریلی کشور و زیان ده بودن آن، یکی از دلایل عمده رویکرد دولت به فرمول بی سرانجام افزایش قیمت بلیط بوده است. با وجود آن که خبر گران شدن به میزان حداکثر ۲۰ درصد در سال ۹۵ و در نیمه دوم سال به گوش می رسد، اما همین موضوع می تواند تاثیر روانی منفی بر روی بخش های مرتبط با صنعت ریلی داشته باشد.

r4
تصویر قطار لوکس زندگی در مسیر تهران مشهد

توسعه گردشگری در ایران زمین، بدون استفاده از پتانسیل صنعت ریلی ایران، غیر ممکن است و این ابزار حمل و نقل ایمن و سریع، می تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی های صوتی و زیست محیطی ایفا کند که همین آلودگی ها، هم اکنون به یکی از معضلات فرودگاه ها و پایانه های مسافربری کشور بدل شده است.

قطار به نسبت حجم بار و مسافری که حمل می کند، میزان تاثیرات منفی آن بر محیط زیست به نسبت خودرو، اتوبوس و حتی هواپیما کمتر است و یکی از شاخص های بررسی میزان توسعه یک کشور، توانمندی صنعت ریلی آن محسوب می شود. در ایران، سیستم ریلی که سابقه چند دهه ای دارد، همچنان در حال به روز رسانی و گسترش است و هنوز بسیاری از مقاصد گردشگری کشور، از طریق شبکه ریلی قابل دستیابی نیستند.

توسعه شبکه ریلی داخل کشور، تنها خواسته گردشگران و هموطنان ایرانی نیست. بلکه سیل مشتقانی که قصد سفر به ایران از طریق شبکه ریلی کشورهای همسایه را نیز دارند، خواستار اتصال شبکه کشورمان به شبکه ریلی کشورهای همسایه هستند.

قطار گردشگری ایران منتظر است

باید تلاش کرد که گردشگران کشورهای همسایه و حتی گردشگران اروپایی، با هزینه تمام شده کم برای سفر به ایران مشتاق شوند و تجربه سفر به ایران، ۱ بار برای همیشه نباشد. ایران به اندازه ای وسعت و ظرفیت جذاب دارد که هیچ شهروند ایرانی نمی تواند مدعی مشاهده درصدی از این ظرفیت ها باشد، چه برسد به گردشگری که برای دو هفته اقامت در ایران برنامه ریزی کرده است.

بنابراین، یکی دیگر از اولویت های صنعت گردشگری کشور، باید تعامل با گردشگران خارجی برای تشویق آنها به حضور مکرر در فواصل زمانی مختلف جهت سفر به ایران باشد. چنین ظرفیتی را می توان از طریق برگزاری رویدادهای بین المللی، برنامه های مشارکتی با انجمن گردشگری ورزشی و روستایی بین المللی و هم چنین فرصت آفرینی برای سرمایه گذاری در عرصه گردشگری کشور توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی فراهم کرد.

همه این موارد، اهمیت و جایگاه شبکه ریلی در توسعه صنعت گردشگری کشور را جلوه می دهند. تجلی موفقیت های سامانه های حمل و نقل حرفه ای و به روز، رونق صنعت گردشگری و اشتغال آفرینی مولد و توزیع یکسان گردشگر و منابع مالی در همه شهرهای کشور را سبب خواهد شد. این توزیع، وضعیت فرصت آفرینی را برای بخش های مختلف سرزمین مان فراهم می کند و برای همین، دو صنعت ریلی و صنعت گردشگری را باید مادر صنایع ایران در آینده کشور قلمداد کرد.

گران شدن بلیط قطار با هر هدفی که صورت می گیرد، بایستی توسعه کمی و کیفی شبکه ریلی را سبب شود. باید تعامل بهتری بین نهادهای فعال در حوزه صنعت ریلی با مراکز گردشگری و نهادهای این عرصه وجود داشته باشد تا از طریق شبکه ریلی یکپارچه و قوی در ایران، جذابیت سازی و فرصت آفرینی بهینه ای را برای مقاصد گردشگری کشورمان ایجاد کنیم.

r5
کوپه های لوکس قطار ویژه تهران مشهد

به هر حال، قطار در توسعه گردشگری ایران نقش تعیین کننده دارد و باید در اولویت بخشی های صنعت گردشگری، به شبکه ریلی به طور جدی نگاه کرد. تجربه کشورهای جهان در توسعه این شبکه برای رونق گردشگری هم باید در نشریات آکادمیک و محافل علمی ایران دنبال شود و نتایج تحقیقات، در پارک های فناوری گردشگری کشور و کارگروه های تخصصی-مطالعاتی عملیاتی گردند.

استفاده از قطار برای تشویق گردشگری لوکس و غیر لوکس اروپایی ها در ایران در کنار توسعه قطارهای گردشگری و کاهش تهدید زا بودن قطارهای روی زمین و زیر زمین در ثبات میراث فرهنگی و تاریخی ایران، از دیگر مسائلی است که در اقتصاد مشارکتی ریلی-گردشگری باید به آن توجه نمود.

افزایش تصادفات رانندگی در ایران، خود گواهی آشکار و تمام بر اهمیت توجه به صنعت ریلی و توسعه آن در روزگاریست که به اندازه نیمی از جمعیت کشور، قصد میزبانی از گردشگران خارجی را در افق ۱۰ سال آینده داریم.

خرید اینترنتی بلیط

r1

اکنون به راحتی می توان بلیط قطار خرید و حتی اگر از خرید خود منصرف شدیم، به صورت اینترنتی استرداد داد. کافیست به سایت اینترنتی شرکت رجا از طریق این لینک مراجعه کنید. در این پرتال قادر هستید درباره قطارهای داخلی، زمان حرکت، قطار های بین المللی ایران (آنکار- تبریز –وان) اطلاعات کسب کرده و هم چنین گشتی اینترنتی در داخل واگن ها و کوپه ها را تجربه نمایید.

اپلیکیشن برای خرید بلیط و استرداد آن و هم چنین ارائه نظرات برای توسعه صنعت ریلی کشور و کسب جایزه،‌ از جمله خدماتی است که این پرتال در اختیار مخاطبان خود قرار داده.

اگر مسافر قطار بودید، تصاویر خود را به ادمین صفحه اینستاگرام قطار ارسال کرده تا در این صفحه ۲ هزار فالووری منعکس شود. برای اطلاعات بیش تر به این نشانی مراجعه کنید.

همچنین می توانید به رزرو بلیط قطار در علی بابا نیز بپردازید. فرآیند آسان خرید اینترنتی بلیط قطار ‌موجب شده که آن دسته از مسافرانی که در سفر به دنبال سرعت، امنیت و قیمت مناسب هستند، با صرف کم‌ترین هزینه و با دسترسی به اینترنت، بلیط قطار، به خصوص قطارهای سریع‌السیر را در زمانی به مراتب کوتاه‌تر از گذشته بخرند. اگر شما هم تا به امروز، خرید اینترنتی بلیط قطار از علی بابا را امتحان نکرده‌اید، بد نیست دست به کار بشوید. کارش فقط چند کلیک مختصر است و جمع کردن بار و بندیل سفر.

در ادامه باید بگوییم، طبق اعلام مسئولان، مسافران قطار از این پس می‌توانند بلیت خود را به شکل اینترنتی مسترد کنند و مبلغ آن را به صورت اعتباری جدید در خریدهای آینده شان استفاده نمایند.

این فرآیند در راستای افزایش خدمات به متقاضیان سفر با قطارها، امکان استرداد اینترنتی بلیت‌ها را فراهم می‌کند. پیش تر، مدیر بازاریابی و فروش شرکت رجا گفته بود که امکان استرداد بلیت در اشتراک اینترنتی فروش بلیت قطارهای رجا فعال و مبلغ استرداد به صورت اعتبار خرید در همان اکانت شارژ خواهد شد.

در واقع، مقوله استرداد و دریافت خسارت در اشتراک اینترنتی خریدار بلیت بر اساس کد استرداد انجام می‌شود که به شماره همراه مسافر ارسال خواهد شد.

به هر حال با راه اندازی این سامانه و سرویس جدید، مسافران محترم حتما در زمان خرید بلیت باید شماره تلفن همراه خود را به صورت دقیق ثبت کنند در غیر این صورت مسئولیت عواقب ناشی از ثبت اشتباه شماره موبایل و اطلاعات شخصی، با شخص مسافر خواهد بود و همچنین آنها می بایست پیامک‌های ارسالی از سامانه فروش را که حاوی اطلاعات بلیت خریداری شده شان است را تا پایان سفر حفظ نمایند.

توصیه هایی برای گردشگری با قطار

۱- در گردشگری با قطار، حتما بلیط سفر های خود را از چند هفته قبل به صورت اینترنتی رزرو کنید تا جای بهتری گیرتان بیاید.

۲- در گردشگری با قطار، سفرگروهی را فراموش نکنید که فرصت های گردشگری گروهی به خصوص در فصل هزار رنگ پاییز ایران، به مراتب بیش تر از گردشگری انفرادی خواهند بود.

۳- برخی از موسسات گردشگری کشور،‌ ‌گردشگری راه آهن را در دستور کار قرار داده اند تا از ایستگاه های متروکه و برخی دیگر از ایستگاه ها با مناظر جذاب که قطار برای مدت طولانی در آنها می ایستد بازدید به عمل آورید. این گونه تور ها را از موسسات گردشگری فعال پرس و جو کنید.

۴- اگر قصد دارید با قطار به همسایه های شمالی کشور سفر کنید، حتما شرایط سفر و مقررات و قوانین مسافرت بین المللی با قطار را در نظر داشته باشید. این اطلاعات از سایت رجا و وزارت راه و حتی وزارت امور خارجه قابل مشاهده هستند.

r6
۵- اگر قصد دارید سفر گردشگری با قطار خود را از تهران به نقاط بیرون کشور بکشانید‌ حتما از طریق پرتال های قطارهای کشور های همسایه،‌ بلیط خود را اینترنتی خریداری کنید تا مسیر حرکت شما با وقفه ای مختل نشود.

۶- گردشگری با قطار، قواعد خاص خود را دارد که باید تجربه های آن را از کسانی که با این وسیله نقلیه زیاد سفر داخلی و خارج از کشور داشته اند، بدست آورید.

[منابع: ایسنا، ایرنا، شرکت رجا، خبرگزاری مهر، خبرگزاری تسنیم]

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود