موتورسیکلت‌های الکتریکی؛ وسایل نقلیه‌ای از آینده

دستگاه‌هایی که به منظور کاهش آلودگی طراحی می‌شوند

موتورسیکلت‌های الکتریکی؛ وسایل نقلیه‌ای از آینده

اگر پیگیر اخبار تکنولوژی باشید، احتمالا در مورد ماشین‌های الکتریکی زیاد شنیده‌اید و می‌دانید که بسیاری از خودروسازها به تولید این‌گونه وسایل نقلیه روی آورده‌اند. این اتومبیل‌ها قرار است آینده‌ی این صنعت را قبضه کرده و در خیابان‌ها جولان دهند. ازاین‌رو شاید چندان بعید نباشد که به موازاتشان، موتورسیکلت یا دوچرخه‌های الکتریکی نیز تولید و راهی بازار گردند.

اتفاقا چنین هدفی در حال تحقق یافتن است و فعالان این صنعت نمونه‌های گوناگونی از چنین دستگاه‌هایی را طراحی کرده و ساخته‌اند. در ادامه این مطلب برخی از آنها را معرفی نموده‌ایم.

موتور الکتریکی Johammer

موتورسیکلت برقی Johammer طراحی بسیار عجیبی دارد و بیشتر می‌توان آن را به حلزون تشبیه نمود تا یک وسیله نقلیه. اما فارغ از ظاهر تقریبا قدیمی و کلاسیک، این دستگاه امکانات مدرنی دارد و به‌جای استفاده از داشبورد، کیلومتر سرعت و نشان‌گر شارژ آن روی پنلی بر روی آینه  تعبیه گشته است.

1-w900این موتورسیکلت الکتریکی با یک‌بار شارژ قادر است ۲۰۰ کیلومتر مسافت را بپیماید. این وسیله نقلیه در دو مدل متفاوت عرضه می‌گردد. مدل J1.150 با موتور ۸.۳ کیلووات ساعتی و بیشینه سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت که در عرض ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه به شارژ کامل می‌رسد. وزن کلی آن نیز ۱۵۹ کیلوگرم اعلام‌شده و حدود ۳۱۸۶۰ دلار قیمت دارد. مدل دوم نیز با نام J1.200 موتور ۱۲.۷ کیلووات ساعتی، حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت دارد و در عرض ۳.۵ ساعت به‌طور کامل شارژ می‌گردد. وزن دستگاه ۱۷۸ کیلومتر و قیمت آن حدود ۳۴۶۳۰ دلار آمریکاست.

در آخر نیز جا دارد اشاره‌کنیم که موتورسیکلت Johammer در رنگ‌های نقره‌ای، سفید، آبی، زرد و سبز عرضه می‌شود.

2-w900

3-w900

4-w900

Light Rider

«لایت رایدر» نخستین موتورسیکلتی است که با فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته‌شده است. این وسیله توسط شرکت فرعی ایرباس آلمان موسوم به APWorks طراحی و تولید گشته و بدنه کاملا ارگانیک دارد. قاب توخالیِ بدنه‌ی دستگاه از انواع لوله‌های و سیم‌ها تشکیل‌شده و همین امر باعث گشته تا وزن موتورسیکلت موردبحث فقط ۳۵ کیلوگرم باشد. به ادعای کمپانی سازنده این دستگاه ۳۰ درصد سبک‌تر از موتورهایی است که با مواد و اجناس استاندارد تولید می‌گردند.

برای ساخت بخش‌های رباتیک این دستگاه از Scalmalloy که نوعی آلومینیوم مقاوم در برابر پوسیدگی است، استفاده‌شده و گفته می‌شود که به‌اندازه تیتانیوم مقاومت و استحکام دارد.

باتری موتورسیکلت الکتریکی Light Rider می‌تواند با یک‌بار شارژ تا ۶۰ کیلومتر حرکت نماید. بیشینه سرعت آن ۸۰ کیلومتر در ساعت است و در عرض ۳ ثانیه از صفر تا ۴۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد. کمپانی سازنده در حال حاضر فقط ۵۰ نمونه از این موتورسیکلت را به‌صورت سه‌بعدی چاپ نموده و باقیمت ۵۶۱۰۰ دلاری عرضه می‌کند.

5-w900

6-w900

7-w900

MEIJS Motorman

موتورسیکلت برقی Motorman توسط طراح هلندی موسوم به «رونالد میجس» ساخته‌شده است. هدف از ساخت این دستگاه، کمک به کاهش ترافیک‌های شهری و آلودگی‌های ناشی از تردد اتومبیل‌ها ذکر گشته. این وسیله نقلیه در دو مدل مختلف ارائه می‌شود و هر دو مدل یک باتری LiPo دو هزار واتی دارند. نسخه ۲۵ کیلومتر در ساعتی آن با یک‌بار شارژ تا یک‌صد کیلومتر را طی می‌نماید. نمونه ۴۵ کیلومتر در ساعتی نیز تا ۶۲ کیلومتر مسافت را می‌پیماید.

8-w900

9-w900

10-w900

Vintage Electric Tracker

Tracker نام دوچرخه الکتریکی کمپانی آمریکایی Vintage Electric است که باقیمت ۴۹۹۵ دلار فروخته می‌گردد. موتور این دستگاه ۳ هزار وات قدرت داشته و قادر است با حداکثر سرعت ۵۸ کیلومتر در ساعت حرکت نماید. بدنه دوچرخه از آلومینیوم و زین آن از چرم تهیه‌شده است.

11-w900

12-w900

Tesla Concept

کانسپت موتورسیکلت الکتریکی تسلا توسط طراح انگلیسی به نام «جانز اسلاپینز» ساخته‌شده و موتوربرقی ۱۵۰ کیلوواتی دارد. این دستگاه در ۴ مدل مختلف مسابقه، کروز، استاندارد و Eco ساخته و ارائه می‌شود.

13-w900

14-w900

15-w900

موتورسیکلت Bolt

یکی دیگر از دوچرخه‌های الکتریکی  که توسط هنرمند هلندی به نام «نایلس کاریس»طراحی گشته، «بولت» نام دارد.

16-w900

17-w900

18-w900

منبع: cnn
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود