با شایع ترین نشانه های سرطان ریه آشنا شوید

با شایع ترین نشانه های سرطان ریه آشنا شوید

حدود ۲۵ درصد از افرادی که به سرطان ریه مبتلا می شوند، قبل از درمان هیچ نشانه مشخصی را نشان نمی دهند. در برخی موارد تنها با انجام اشعه ایکس و سیتی اسکن که به هر دلیل دیگری انجام داده اند نشانه های این نوع از سرطان تشخیص داده می شود.

با این حال بسیاری از مبتلایان به این بیماری نشانه های مشترکی را دارا هستند. در ادامه این نوشته به بررسی ۷ نشانه رایج این بیماری خواهیم پرداخت:

خس خس سینه

2

خس خس سینه و صدای سوت مانند در زمان بازدم می تواند یکی از نشانه های ابتلا به این بیماری باشد. در بسیاری از بیماران علت این عارضه وجود تومور در مسیر عبور هواست.

دشواری در بلع 

3

از آنجایی که در این نوع از سرطان، مری فرد مبتلا نیز مورد حمله قرار می گیرد، ممکن است فرد مبتلا در این ناحیه احساس درد داشته و به خوبی نتواند غذا را ببلعد.

این نشانه که از آن به dysphagia نیز یاد می شود، کیفیت زندگی فرد مبتلا را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهد. در مطالعه ای که در میان ۳۹۱ نفر انجام پذیرفت نشان داده شد که افرادی که مشکل بیشتری در بلع داشتند، خطر مرگ نیز در آنها افزایش داشت.

درد در شانه ها و نواحی بیرونی بازو

4

سرطان ریه که سلول های عصبی را نیز درگیر می کند، وضعیتی به نام سندروم Pancoast را سبب می شود. در این وضعیت درد از ناحیه شانه ها آغاز و به سمت بازوها نیز پایین می آید.

خشن شدن صدا 

5

سندورم  Pancoast که در مورد قبلی به آن اشاره شد و اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند باعث از بین بردن تارهای صوتی بیمار نیز شود. همین امر سبب خواهد شد که بیمار هنگام صحبت کردن نوعی خشونت از صدایش شنیده شود.

درد در ناحیه قفسه سینه 

6

حدود ۲۵ درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه از درد مداوم و پایدار در ناحیه قفسه سینه شکایت می کنند. این درد گاهی سایر نواحی اطراف شش ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

سرفه کردن 

7

اگر سیگاری هستید و یا قبلا سیگار می کشیدید و بدون اینکه سرما خورده باشید یا عفونت تنفسی کرده باشید، دائم سرفه می کنید، می تواند یکی از نشانه های سرطان ریه باشد. همچنین اگر سرفه کردن ها ادامه دار باشند و قطع نشوند می تواند این احتمال را افزایش نیز بدهد.

هموپتیزی (Hemoptysis)

8

وضعیتی از سرفه کردن که به همراه بالا آوردن خون است، یکی از رایج ترین نشانه های این نوع از سرطان محسوب می شود. متخصصان براین باور هستند که هر زمانی سرفه کردن همراه با بالا آوردن خون باشد، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

منبع: healthcentral
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود