۱۱ نمونه از عجیب ترین، بلندترین و ترسناک ترین ترن هوایی های دنیا

۱۱ نمونه از عجیب ترین، بلندترین و ترسناک ترین ترن هوایی های دنیا

یکی از محبوب ترین و هیجان انگیزترین وسیله های بازی در شهربازی ها، ترن هوایی است که شما در یک مسیر پر فراز و فرود و پر پیچ و خم، چرخانده و در نهایت در مقصد پیاده می کند.

هیجانِ سواری با رولر کوستر تا چندین دقیقه پس از پایان بازی همچنان ادامه دارد و آدم احساس می کند، با جیغ های ناشی از ترس و خوشحالی یک تخیله انرژی کامل انجام داده و شادابی خاصی را تجربه خواهد می کند.

ترن هوایی تقریبا در تمامی شهربازی های دنیا وجود دارد اما اندازه، فرم، سرعت ترن و شکل مسیر آن و میزان وحشتی که در دل کاربر ایجاد می کنند، تفاوت های بسیاری با هم دارند. برخی از این رولر کوسترها به قدری بزرگ و ترسناک هستند که سوار شدن بر آن ها مستلزم هیجان دوستی و بی باکیِ زیاد است. از جمله بزرگ ترین و ترسناک ترین نمونه ها می توان موارد زیر را معرفی کرد که در گوشه و کنار جهان پراکنده هستند.

بلندترین ترن هوایی جهان

1

بلندترین ترن هوایی جهان در شهر نیوجرسی قرار دارد و ارتفاع آن ۱۴۰ متر اعلام شده است. نکته وحشتناک این است که ریل این ترن هوایی در زمان فرود، ۱۲۷ متر است. یعنی رسما از ترس سکته خواهید کرد. زیرا این مسافت را با مغز و با سرعت بسیار بالا به سمت زمین حرکت می کنید. سرعت این ترن ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است. از این رو سریع ترین ترن هوایی آمریکا و دومین رولرکوستر پرسرعت جهان نیز به شمار می رود.

بلندترین ترن هوایی چوبی جهان

2

رولر کوسترهای چوبی را نمی توان همانند نمونه ها فلزی در هر ارتفاعی ساخت. این نمونه ها، محدودیت های خاص خود را دارند. اما ترن هوایی Colossos در پارک Heide در کشور آلمان، با ارتفاع ۶۰ متر بلندترین ترن هوایی چوبی دنیا محسوب می شود.

طولانی ترن هوایی فلزی جهان

3

هنگامی که Steel Dragon 2000 در اسپا لند ناگاشیمای شهر ژاپن گشایش یافت، به عنوان طولانی ترین کوستر فلزی دنیا معرفی گشت. اما سه سال بعد، این لقب را از دست داد زیرا ترن هوایی نیوجرسی، جای آن را در رکورد بلندترین ها گرفت. اما این ترن هوایی همچنان جزو بلندترین کوسترهای دنیا به شمار می رود.

طولانی ترین ترن هوایی چوبی جهان

4

طولانی ترین ترن هوایی چوبی جهان، Cincinnati در کینگز آیلند بیست با بلندی ۲۲۴۰ متر است. این ترن هوایی در سال ۱۹۷۹ میلادی ساخته شده و هیجان سواری با آن با اینکه فقط ۴ دقیقه ادامه دارد، اما به شدت زیاد و حس شادابی پس از آن ماندگار است.

سریع ترین ترن هوایی جهان

5

Ferrari World در ابوظبی یکی از سریع ترین ترن هوایی های دنیا را در خود جای داده است. این ترن با سرعت ۲۴۲ کیلومتر در ساعت حرکت می کند. جالب است که برای رسیدن به این سرعت از سیستم لانچ هیدرولیک که صفر تا ۱۰۰ کیلومتر را در عرض ۲ ثانیه پر می کند، استفاده می نماید. این ترن در عرض ۵ ثانیه به سرعت ۲۴۲ کیلومتر در ساعت می رسد که بدون شک، وحشت و هیجانی باورنکردنی برای مسافران رقم می زند.

پر پیچ و خم ترین ترن هوایی جهان

6

رولر کوستر Smiler در آلون تاور در شهر استافوردشایر در انگلستان، لقب پر پیچ و خم ترین ترن هوایی دنیا را یدک می کشد. این ریل ۱۴ حلقه، مارپیچ و پیچ در طول مسیر خود دارد تا حسابی ته دل مسافران را خالی کرده و آن ها را به خوبی هیجان زده کند.

شایان ذکر است که در سال ۲۰۱۵ میلادی به دلیل تصادم وحشتناکی که در این ترن هوایی روی داد، ادامه فعالیت اش ممنوع اعلام شد. ما در اواسط ۲۰۱۶، پس از اطمینان از ایمنی و سلامت ترن ها، دوباره کار خود را از نو آغاز کرد.

قدیمی ترین ترن هوایی چوبی در جهان

7

لقب قدیمی ترین ترن هوایی جهان به Leap-The-Dips در لیکمونت پارک در آلتونا، واقع در ایالت پنسیلوانیا می رسد که از سال ۱۹۰۲ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده و همچنان نیز باز است. البته در سال ۱۹۹۹ میلادی یک بار به طور کامل تعمیر و نوسازی شده. در حال حاضر، پس از گذشت حدود ۱۱۵ سال، این رولر کوستر چوبی یکی از دو نمونه باقی مانده از گذشته های دور است که در آمریکای شمالی همچنان مورد استفاده علاقه مندان قرار می گیرد.

قدیمی ترین ترن هوایی فلزی در جهان

8

قدیمی ترین ترن هوایی فلزی در جهان در کوهستان سوئیس (Montana Suiza) در کشور اسپانیا قرار دارد. این ترن هوایی در سال ۱۹۲۸ میلادی آغاز به کار کرده و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

ترن هوایی با شدیدترین و عمودی ترین شیب ممکن

9

این مدل از ترن هوایی واقعا وحشتناک به نظر می رسد و حتی تصور اینکه سوار بر ترن در زاویه ۱۲۱ درجه به سمت زمین با سرعت حرکت کنید، هم ترسناک است چه برسد به واقعیت. این ترن هوایی که رکورددار شدیدترین شیب است، علاوه بر طولِ فرود ۴۳ متری، ۷ مارپیچ هم دارد که ترن با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از میان آن ها عبور می کند. بدون شک مسافران پس از پیاده شدن از چنین وسیله وحشتناکی تا چند دقیقه نمی توانند تشخیص دهند کجا بوده و چه حالی دارند!

بلندترین فرود ترن هوایی در جهان

10

این نمونه از قبلی هم وحشتناک تر است؛ اگر دوست دارید سقوط آزاد را با سرعت بسیار زیاد و بر فراز یک مشت فلز و آهن تجربه کنید، رولر کوستر Zumanjaro در نیوجرسی بهترین گزینه برای این امر محسوب می شود. فکر کنید این ترن، مسافران را تا ارتفاع ۱۲۷ متری بالا می برد و سپس با سرعت ۱۴۵ کیلومتر در ساعت به سمت زمین رها می کند.

رولر کوستری برای کُشتن مسافران!

11

این نمونه هنوز به مرحله تولید نرسیده و فقط فرضیه و ماکت اولیه آن ساخته شده است. کوستر Euthanasia (کشتن دلسوزانه) توسط یک دانشجوی مقطع دکترا به نام جولینوس اوربوناس در سال ۲۰۱۰ میلادی طراحی و مطرح شد. طرح وی، ۷ پیچ پشت سر هم دارد که به دلیل سرعت و نوع حرکت، مانع از رسیدن اکسیژن به مغز مسافر و در نتیجه به کشته شدن وی منجر می شود. او این وسیله را برای اعدام مجرمان یا افرادی که قصد دارند قانونی خودکشی کنند، طراحی کرده تا با حسی از سرخوشی از دنیا بروند!

منبع: oddee
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • siins اسفند ۲۶, ۱۳۹۵

    اونوقت تو تبریز یه سری سوار اسکیت یو شدن اون بالا داشتن گریه میکردن!!