ترفندهایی برای داشتن بعدازظهری پرانرژی

در نوع تغذیه خود تجدید نظر کنید

ترفندهایی برای داشتن بعدازظهری پرانرژی

اگر کارمند باشید حتما می‌دانید هر روز صبح سر یک ساعت مشخص از خواب بیدار شدن چقدر دشوار است. اگر صدسال هم کارکرده و هر روز هم در همان ساعت از خواب بیدار شده باشید، باز هم مثل کوه کندن می‌ماند از رختخواب بیرون آمدن و حاضر شدن و رفتن به محل کار. از آن بدتر این است که بعد از صرف ناهار به‌جای سرحال‌تر شدن، تقریبا بیشتر انرژی آدم گرفته‌شده و دیگر نمی‌تواند همانند ساعات ابتدائی پرانرژی باشد و به نوعی رخوت و خواب‌آلودگی دچار می‌گردد.

اما ترفندهایی وجود دارد که تا اندازه زیادی این معضل را برطرف می‌نمایند. برای آگاهی از آن‌ها در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

صبحانه‌ای سرشار از مواد خوراکی فیبردار

خوردن مواد خوراکی فیبردار همانند سبزی‌ها، غلات و حبوبات هنگام صبحانه باعث می‌شود که معده‌تان پرشده، احساس سیری داشته باشید و در نتیجه باانرژی و شادابی بیشتر کار کنید. بعلاوه‌ی اینکه این خوراکی‌ها سرشار از پروتئین و چربی‌های سالم هستند و به‌سلامت بیشتر بدن کمک شایانی می‌نمایند. به‌طور مثال، حلیم، عدسی، جو دوسر با شیر می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای صبحانه محسوب گردند.

ناهاری مملو از سبزی‌ها

بشقاب ناهار شما بهتر است ۵۰ درصد سبزی‌ها، ۲۵ درصد پروتئین و ۲۵ درصد دانه‌های خوراکی مفید در خود داشته باشد؛ به‌طور مثال، یک پیاله عدسی یا لوبیا قرمز یا حدود ۸۵ گرم ماهی رودخانه‌ای. یا مثلا می‌توانید داخل کاسه‌ی سالاد خود تخمه آفتابگردان یا تخمه‌کدو بریزید که علاوه بر اضافه شدن مواد مغذی و پروتئین، به سالاد حجم نیز بدهد.

از شکر و کافئین زیاد پرهیز نمایید زیرا همان‌قدر که به‌صورت ناگهانی موجب افزایش انرژی می‌شوند، پس از مدتی هم موجب فروکش کردن آن می‌شود.

برای پیشگیری از رخوت در میانه‌ی روز از صرف غذاهایی همانند نان سفید، پیتزا، پاستا، شیرینی، نوشابه‌های گازدار، تنقلات شیرین و غلات بپرهیزید.

2-w900

میان وعده‌های مقوی

بعدازظهر که هوس می‌کنید یک میان وعده صرف کنید، به‌هیچ‌عنوان به سراغ انواع چیپس و بستنی و خوراکی‌های ناسالم نروید و در عوض اسنک‌هایی راانتخاب کنید که مملو از پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم هستند. به‌طور مثال، میوه‌هایی همانند سیب یا گلابی به همراه کره بادام‌زمینی می‌تواند گزینه مناسبی محسوب گردد زیرا میوه‌های یادشده فیبر و کره بادام‌زمینی نیز پروتئین لازم برای بدن رادارند و موجب می‌گردند تا حس سیری پیدا نموده و شاداب‌تر بشوید.

آجیل نیز گزینه خوبی به‌عنوان میان وعده محسوب می‌شود زیرا سرشار از چربی سالم، پروتئین، منیزیوم و مواد معدنی است و این موارد دست در دست هم موجب افزایش انرژی فرد می‌شوند. پس بد نیست همیشه در کیفتان مقداری فندق، بادام و بادام‌هندی همراه داشته باشید.

نوشیدن آب

قبل از اینکه سراغ قهوه بروید، توصیه می‌کنیم یک لیوان آب بنوشید و ببینید چه حسی دارید. بد نیست بدانید که گاهی کم‌آبی بدن موجب رخوت و خمودگی می‌گردد و انرژی‌مان را تحلیل می‌برد. چای سبز نیز به‌اندازه آب می‌تواند در رفع کم‌آبی به بدن کمک نماید زیرا حاوی آنتی‌اکسیدان است و سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد.

در طول روز تحرک داشته باشید

سعی کنید در طول روز از پشت میز خود بلند شده و کمی قدم بزنید. در محل کار اصولا چندین کار را باهم انجام می‌دهیم و به این لحاظ لازم است کمی به مغز هم استراحت داده و کاری کنیم که جسم نیز از وضعیت تنش بیرون آمده و کمی استراحت نماید. برای این امر می‌توانید حرکات یوگا (بسیار ساده و قابل‌اجرا در محل کار) را انجام دهید. چند دقیقه استراحت به شما کمک خواهد کرد تا با تمرکز و انرژی مضاعف به کار خود بازگشته و نتیجه بهتری حاصل نمایید.

منبع: popsugar
دیجیاتو
بدون نظر

ورود