۵ راهکار کاهش وزن که پس از آزمون و خطا نیز نتیجه مطلوبی را به همراه داشتند

۵ راهکار کاهش وزن که پس از آزمون و خطا نیز نتیجه مطلوبی را به همراه داشتند

کاهش وزن و رو آوردن به رژیم های لاغری در میان مردم جوامع گوناگون رواج فراوانی دارد اما در این بین مردم برخی از کشورهای جهان و به واسطه سبک زندگی متفاوت شان با این روند چالش هایی بیشتری دارند که از آن جمله می توان به مردم آمریکا اشاره کرد. آمار و ارقام بدست آمده نشان داده که بیشتر مردم آمریکا برای کاهش وزن خود تلاش می کنند. لازم است بدانیم، گرفتن رژیم های لاغری، چندان هم آسان نیست و اگر از کسانی که تجربه گرفتن رژیم های لاغری را داشته اند بپرسید، درخواهید یافت که چه مرارت هایی را در این راه متحمل شده اند.

مطالعات اخیر انجام پذیرفته در این زمینه و مصاحبه با افرادی که در روند لاغر شدن به توفیقات چشمگیری دست یافته اند نشان داده، راهکار منحصربفردی برای کاهش وزن تمام افراد وجود ندارد که بتوان آن را همچون نسخه واحدی به همه تجویز کرد. در عوض، نتایج علمی و تجربی نشان داده اند که هر فردی با یافتن مناسب ترین راهکار شخصی، قادر خواهد بود که نتیجه مطلوب تری را از رژیم لاغری خود بدست آورد.

آنچه در ادامه خواهید خواند، ۵ راهکار متنوعی است که افراد برای کاهش وزن به کار گرفته و بدون هیچ آسیبی به سلامتی شان، توفیق هایی را نیز در روند کاهش وزن بدست آورده اند. این راهکارها را با هم مرور می کنیم:

0

روند کاهش وزن را آهسته و پیوسته بپیمایید

یکی از افرادی که سال های سال راهکارهای متعدد کاهش وزن را آزموده بود، از تجارب خود چنین می گوید: “همه عمرم را در حال گرفتن رژیم های مختلف غذایی بودم. در بیشتر مواقع نیز وزن کم می کردم اما دوباره به وزن سابق خود باز می گشتم. زمانی که به ۲۵ سالگی رسیدم، تصمیم گرفتم که بچه دار شوم و تجربه زندگی فعال تری را نیز تجربه کنم. سال گذشته بود که به کم کردن تدریجی کالری مبادرت کردم و وعده های غذایی سالم تری را برای مصرف روزانه خود برگزیدم.”

وی ادامه می دهد: “آنچه در نهایت برای من به وقوع پیوست، این بود که از مراقبت کردن از خود رضایت بیشتری داشتم. توصیه ای که می توانم بر اساس تجارب فراوان خود در زمینه رژیم های غذایی برای دیگران داشته باشم این است که کاهش وزن یک روند ادامه دار و زمانبر است و مسابقه دو تلقی نمی شود. به همین دلیل نیز بهتر است، به آرامی اما به صورت مداوم انجام پذیرد.”

یاداشت برداری کنید

لازم نیست آنچه می خورید را بنویسید، تنها کافی است که از احساسی که پس از خوردن چیزهای گوناگون و انجام کارهای مختلف دارید، آگاه باشید. با گذشت زمان می توانید به الگوهای نوشتاری خود مراجعه کرده و آنها را مرور کنید. با این کار قادر خواهید بود، بر اعتیادهای غذایی خود فائق آمده و آنها را برطرف سازید.

گاهی مغز با ترک کردن برخی از عادات مقابله می کند و برای غلبه بر آن عادت به اراده قوی نیاز است. برای این کار به عنوان مثال اگر همیشه در داخل خانه مقادیری شیرینی نگهداری کنید، اراده شما برای عدم مصرف آنها نیز کاهش پیدا می کند. به همین دلیل نیز تلاش کنید از آوردن شیرینی به منزل پرهیز کنید.

به خودتان استراحت نیز بدهید

لازم نیست برای گرفتن رژیم لاغری تنها به خوردن سالاد روی آورید بلکه می توانید حتی اندکی پنکیک را نیز در برنامه غذایی خود داشته باشید (نوعی از آن که با آرد بادام تهیه شده). می توان گفت آنچه شما میل می کنید، سبک زندگی تان را به وضوح نشان می دهد. حتی می توانید هله و هوله بخورید و وزن خود را کاهش دهید اما تمام روز را گرسنه خواهید ماند. بنابراین می توانید گاهی هم برای رعایت کردن رژیم لاغری به خود جوایزی نیز بدهید. آنچه اهمیت دارد این است که بتوانید با حفظ سلامت و بدون آزار دادن خودتان، وزن کم کنید.

مناسب ترین راهکار را یافته و به آن پایبند باشید

فردی نیز از تجربیات خود چنین می گوید: “حدود ۵ سال پیش از دانشگاه فارغ التحصیل شدم. در آن زمان آنقدر چاق بودم که خجالت می کشم در مورد وزن آن زمان خود چیزی بگویم. زمانی که به مطب پزشک مراجعه کردم با خود می گفتم که این روند زندگی تا کی باید این چنین ادامه پیدا کند و خود را از خوردن غذاهای مورد علاقه ام محروم کنم. البته بعد از توفیقات فراوان، هنوز هم اختلالاتی را در ارتباط با خوردن مواد غذایی دارم. در حقیقت، خوردن مواد غذایی و خوراکی ها، باید در افراد احساس شادی و رضایت را به وجود آورد نه اینکه آنها را دچار اختلال و نگرانی کند.”

وی ادامه می دهد: “تصمیم گرفتم که برای مدتی، به مقدار پروتئین، چربی و کربوهیدرات مصرفی روزانه خود توجه داشته باشم و آنها را بشمارم. البته این کار با شمردن میزان کالری متفاوت است اما شباهت هایی به آن نیز دارد. با پیگیری این روند، نتیجه بسیار خوبی گرفتم چرا که علاوه بر کاهش وزن، خود را از خوردن خوراکی های مورد علاقه ام محروم نیز نکردم.”

وی می افزاید: “از آنجا که افراد تفاوت های فردی فراوانی با یکدیگر دارند به همین دلیل نیز، باید به دنبال مناسب ترین راهکار مخصوص به خودشان باشند چرا که هر راهکاری نمی تواند برای همه افراد کارآمد باشد. این را هم در نظر داشته باشید که روشی که بر می گزینید، باید در طول کل زندگی تان ادامه داشته باشد.”

5

توقعات خود را تعدیل کنید

فرد دیگری از تجارب رژیم لاغری خود می گوید: “باید بتوانید مناسب ترین راهکار برای خودتان را برگزیده و به آن پایبند نیز باشید. من با اندازه گیری میزان مواد غذایی که مصرف می کردم و گنجاندن پروتئین در تمام وعده های غذایی ام موفق به کم کردن وزن شدم. علت اصلی مصرف پروتئین در تمام وعده های غذایی این است که این ماده تا اندازه فراوانی اشتها را کنترل می کند. البته اکنون هم اضافه وزن دارم اما باید این را به خاطر داشته باشم که من هرگز به اندام یک سوپر مدل دست پیدا نخواهم کرد بنابراین باید میزان توقع خودتان را بر اساس حقایق تنظیم کرده و با خود صادق باشید.”

آنچه در ارتباط با کاهش وزن برشمرده شد، تجارب برخی از افراد بود که شرایط ژنتیکی، جغرافیایی و فرهنگی کاملا متفاوتی را دارا هستند. بنابراین اگرچه این راهکار ها می توانند موثر باشند اما در روند گرفتن رژیم های لاغری همواره باید مراقب سلامتی خود بوده و از یک متخصص کمک بگیرید. با این کار از عدم آسیب به سلامت خود در آینده نیز پرهیز به عمل خواهید آورد.

منبع: time
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود