توپ غول پیکر «گوستاو»؛ اسلحه مخرب و ناموفقی که به دستور هیتلر ساخته شد

توپ غول پیکر «گوستاو»؛ اسلحه مخرب و ناموفقی که به دستور هیتلر ساخته شد

در اوایل جنگ جهانی دوم، آدولف هیتلر رهبر حزب نازی که اشتیاق زیادی به حمله به فرانسه داشت دستور ساخت یک اسلحه ی جدید و قدرتمند را صادر کرد که بتواند در بتن های خط پدافندی موسوم به «ماژینو» در مرز دو کشور نفوذ کرده و آن را نابود کند زیرا این استحکامات تنها مانع فیزیکی مهم بین آن ها و غرب اروپا به شمار می آمد.

image-317-w700
هیتلر در حال تماشای توپ «گوستاو»

در سال ۱۹۴۱، یک سال بعد از اشغال فرانسه توسط آلمانی ها، یک کارخانه ی اسلحه سازی آلمانی به نام «فردریش کراپ اَی جی» ساخت توپی غول پیکر به نام «گوستاو» (Gustav ) را به دستور هیتلر آغاز کرد. این توپ ۴ طبقه با بیش از ۴۷ متر طول و ۱.۳۵۰ تن وزن می توانست گلوله هایی با وزن تقریبی ۵.۰۰۰ کیلوگرم را از لوله ی ۳۰ متری خود شلیک کند.

این اسلحه ی مخرب و غول پیکر به صورت مجانی در اختیار ارتش آلمان قرار گرفت تا شرکت اسلحه سازی کراپ مشارکت خود در نبردهای آلمان را نشان دهد. در بهار سال ۱۹۴۲، در محاصره ی شهر سواستوپول در روسیه از این توپ بزرگ رونمایی شد. این توپ با لوله ی خود به قطر ۷۷.۵ متر بیش از ۳۰۰ گلوله را روی این شهر در شبه جزیره ی کریمه فرو ریخت.

german nazi gun-w700
برای نشان دادن بزرگی این توپ، بیش از ۲۲ نفر روی لوله ی آن قرار گرفته اند.

با این وجود، به زودی مقامات ارتش آلمان متوجه نقص های بزرگ این اسلحه ی خارق العاده شدند که برخی از آن ها به شرح زیر بودند:

 • سایز بزرگ این توپ غول پیکر آن را به یک هدف ساده برای بمب افکن های نیروهای متفقین تبدیل می کرد.
 • به خاطر وزن بسیار زیاد تنها با استفاده از یک خط ریلی خاص و پرهزینه امکان انتقال آن وجود داشت و نازی ها برای ساخت این خط ریلی نیز باید مدت زمان زیادی را صرف می کردند.
 • این توپ بزرگ برای انجام عملیات به بیش از ۲.۰۰۰ خدمه نیاز داشت.
 • سر هم کردن ۵ قطعه اصلی این توپ در میدان نبرد ۵ روز  و کالیبره کردن آن نیز ساعت ها زمان می برد.
 • در هر روز تنها ۱۴ گلوله از این توپ شلیک می شد.

به همین دلیل مقامات ارشد نظامی آلمان از توسعه ی توپ گوستاو دست برداشته و بعدها این توپ بدست نیروهای متفقین افتاده و آن را اوراق کردند.

در ویدیوی زیر می توانید عظمت و قدرت این توپ مخرب را مشاهده کنید.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • عماد خرداد ۷, ۱۳۹۶

  باورش سخته ولی این وسیله به کمک فرازمینی ها ساخته شده بود. نسخه جدید ترش هم در حال ساخت بود که نیمه کاره رها شد

 • محمد خرداد ۷, ۱۳۹۶

  عجب سلاح خری بوده!!!
  این نازیها چه مخی داشتن… مطمئننا اگر تا الان بودن فناوریشون صد سال از بقیه کشورها جلوتر میبود

  • کسریٰ شهریور ۲۰, ۱۳۹۷

   تا الآن…؟
   مگه نیسـتن؟!
   ببیـنم، پس این گروه تروریستی Deutsch که بهش میگن “اس‌‌اس” چیـه؟!
   {منظورم همون ISIS یا داعشـه}

 • ممد خرداد ۱۲, ۱۳۹۶

  داداچ اگه ادم فضایا میخواست بسازن یچیز مشتی می ساختن نه این سلاح بدرد نخور ک این همه مشکل داشته, خود سازندشم بیاد بگه من ساختم باز ادمایی مثه شما باور نمیکنن

 • شیگا شهریور ۲, ۱۴۰۰

  ….این توپ با لوله خود به قطر۷۷.۵متر!!! گمان کنم منظور طول لوله ۷۷.۵متر بوده چون قطر لوله توپ به این اندازه منطقی نیست

  • امیرعلی تیر ۱۳, ۱۴۰۱

   اگر باور نمی کنی بگذار برات یک مثال بزنم اهداف این توپ دژ ها و دیوارهایی با ضخامت ۷ متر بوده است دیوارهایی از جنس بتن یعنی مقاومتش به اندازه ی یک متر فولاد بوده است پس تنها با شلیک های نابود می‌شده که بیش از پنج تن وزن گلوله هایش باشد

 • امیرعلی تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  اگر باور نمی کنی بگذار برات یک مثال بزنم اهداف این توپ دژ ها و دیوارهایی با ضخامت ۷ متر بوده است دیوارهایی از جنس بتن یعنی مقاومتش به اندازه ی یک متر فولاد بوده است پس تنها با شلیک های نابود می‌شده که بیش از پنج تن وزن گلوله هایش باشد

 • امیرعلی تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  اگر باور نمی کنی بزار برایت توضیح بدم این توپ برای نابود کردن اهدافی ساخته شده بود که از ۷ متر بتن مسلح ساخته شده بود و هیچ توپی قادر به تخریب آن نبودو فقط توپ های پنج تنی گوستاو قادر به تخریب این بنا ها یا همان ماژینو ها بود