نگاهی جامع به بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون از دیدگاه منتقدین

نگاهی جامع به بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون از دیدگاه منتقدین

داستان ها و فیلم های علمی تخیلی مدت زمان زیادی است که در دنیای ما وجود دارند به طوری که اولین سریال های این ژانر را می توان «منطقه ی گرگ و میش» (The Twilight Zone) و نسخه ی سریالی «پیشتازان فضا» (Star Trek) دانست که چندین دهه قبل ساخته و پخش شده اند. از آن زمان تاکنون این سبک از سریال های تلویزیونی هر ساله محبوب تر شده و شبکه های تلویزیونی و شرکت های فیلمسازی نیز سرمایه گذاری های بیشتری را در این حوزه انجام داده اند.

در سال های اخیر شبکه های تلویزیونی با ساخت سریال های علمی تخیلی مانند «پرونده های محرمانه» (The X-Files)، «گمشدگان» (Lost) و «چیزهای عجیب» (Stranger Things) تماشاگران این ژانر تلویزیونی را سرگرم کرده و باعث شده اند که ژانر علمی تخیلی بیش از پیش محبوبیت پیدا کند.

در ادامه ی این مطلب قصد داریم بهترین سریال های تلویزیونی ژانر علمی تخیلی از دیدگاه منتقدان را معرفی کنیم. لازم به ذکر است که در این فهرست فیلم های ابرقهرمانی که بر اساس کتاب های کمیک ساخته شده اند و یا سریال های بسیار قدیمی این ژانر را نیاورده ایم. اگر از طرفداران این ژانر هستید با ادامه ی مطلب همراه باشید.

۱۸- سریال «پیشتازان فضا: نسل آینده»- سال های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۴

the-next-generation-star-trek-complete-guide-w700
سریال «پیشتازان فضا: نسل آینده» (Star Trek: The Next Generation) داستان ماجراجویی تیمی سوار بر یک کشتی فضایی را روایت می کند که به رهبری شخصی به نام جین لوک پیکارد که برای شناسایی حیات در دیگر نقاط کهکشان ماموریت دارند. بسیاری از جوامع فضایی خصومت ها را کنار گذاشته و بر علیه گروه های شرور دیگر متحد شده اند. آن ها برای نجات بشریت باید یک معمای پیچیده را حل کنند و بعد از موفقیت در ماموریت خود و نجات نسل انسان ماموریت های جدیدی دریافت می کنند. ادامه ی داستان سریال بر روی پیدا کردن زندگی های جدید و روابط اجتماعی و سیاسی جوامع انسانی با دیگر موجودات فضایی متمرکز است. ساخت این سریال در سال ۱۹۹۴ و بعد از روی آنتن رفتن ۷ فصل به پایان رسید.

۱۷- سریال «خانه ی عروسکی»- سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰

dollhouse-tv-series-1x04-gray-hour-stills-hq-04-w700
سریال «خانه ی عروسکی» (Dollhouse) داستان یک شرکت خیالی را روایت می کند که کارمندان خود را به افراد اجاره می دهد تا برای کارهای خود از آن ها استفاده کنند. یکی از این افراد که به آن ها «عروسک» گفته می شود «اکو» نام دارد که خاطرات گذشته ی او پاک شده و برای هر ماموریت شخصیت ها و خاطرات جدیدی برای وی تعریف می شود. افرادی مانند اکو سال هاست که برای شرکت خود کار کرده و از این راه درآمدهای هنگفتی را نصیب آن کرده اند. اما اکو برخلاف دیگر عروسک ها، علی رغم پاک شدن حافظه اش، مقداری از خاطرات واقعی گذشته خود را به یاد می آورد. این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی در شرکت مورد نظر شده که ادامه ی داستان فیلم را شامل می شود. ساخت این سریال بعد از دو فصل کنسل شد.

۱۶- سریال «جهش کوانتومی»- سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳

17-quantum-leap-1989-1993-five-seasons-w700
سریال «جهش کوانتومی» (Quantum Leap) داستان یک دانشمند نابغه به نام سم بکت را روایت می کند که در نتیجه ی یک آزمایش سفر در زمان ناموفق در گذشته گرفتار شده است و برای بازگشت به دنیای خودش تلاش می کند. وی سعی می کند اتفاقات ناگوار گذشته را با کمک ارتباطش با یک دریاسالار از طریق هولوگرام در زمان حال تغییر دهد. اگر چه وی تغییرات بسیار کوچکی را در دنیای گذشته انجام می دهد اما عواقب آن ها بسیار شدیدتر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می کرد. پخش این سریال بعد از ۵ فصل در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید.

۱۵- سریال «The OA»- سال ۲۰۱۶ تاکنون

landscape-1482151485-oa-102-01471r1-w700
این سریال داستان یک دختر جوان به نام پریری جانسون را روایت می کند که بعد از ۷ سال گم شدن نزد والدین ناتنی خود باز می گردد. بعد از بازگشت وی خود را «The OA» می نامد و علی رغم این که در گذشته نابینا بوده است اکنون به راحتی می بیند اما زخم های زیادی بر پشت خود دارد. جانسون از گفتن ماجرای گم شدن و اتفاقات عجیبی که برایش افتاده است خودداری می کند و خیلی سریع تیمی از دوستان قدیمی و همسایگان جوان خود که همگی دانش آموز دبیرستانی هستند را تشکیل داده و داستان خود را برای آنان تعریف می کند و از آن ها می خواهد که برای نجات افرادی که مانند او گم شده اند به وی کمک کنند. فصل اول این سریال پخش شده و فصل دوم نیز در مراحل تولید به سر می برد.

۱۴- سریال «قهرمانان»- سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰

15-heroes-2006-2010-four-seasons-w700
سریال «قهرمانان» (Heroes) داستان افرادی را روایت می کند که رفته رفته در می یابند استعدادها و توانایی های فوق بشری دارند. این توانایی ها باعث به وجود آمدن واکنش هایی در آنان شده و شخصیت و روابط شخصی و عاطفی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه برخی برای بررسی این توانایی ها وارد عرصه می شوند و برخی دیگر نیز برای کنترل این افراد و توانایی های آنان ماموریت پیدا می کنند. هر کدام از این قهرمانان باید برای نجات دنیا از توانایی ها و قابلیت های خارق العاده ی خود استفاده نمایند. پخش این سریال بعد از ۴ فصل به پایان رسید.

۱۳- سریال «۱۰۰»- سال ۲۰۱۴ تاکنون

1280_The_100_Season_4_Clexa-w700
سریال «۱۰۰» (The 100) داستان انسان هایی را روایت می کند که ۹۷ سال بعد از نابود شدن زمین به دلیل یک انفجار اتمی در یک سفینه ی فضایی بزرگ در مدار زمین زندگی می کنند. به دلیل تمام شدن ذخایر آب و غذا کشمکشی بین این افراد وجود دارد و در نهایت تصمیم گرفته می شود که ۱۰۰ نوجوان خطاکار را به زمین بفرستند تا ببینند که آیا شرایط در روی کره زمین برای حیات دوباره مساعد شده است یا خیر. نوجوانان مذکور هر کدام به دلایلی محکوم شده و برای این ماموریت با هم به زمین منتقل می شوند. آن ها که هیچ اطلاعاتی در مورد زمین ندارند با گروه ها و قبایل وحشی متعددی روبرو می گردند که از انفجار اتمی جان سالم به در برده و برای بقا در روی زمین از هیچ جنایتی فروگذار نمی کنند. ادامه ی داستان سریال به تلاش های این ۱۰۰ نفر برای زنده ماندن و روابط آن ها با گروه های متخاصم می پردازد که هر یک برای بدست گرفتن رهبری در روی زمین و بدست آوردن قدرت و منابع بیشتر تلاش می کنند. تاکنون ۴ فصل از این سریال پخش شده و فصل پنجم نیز در راه خواهد بود.

۱۲- سریال «Firefly»- سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳

gallery_ustv-firefly-still-3-w700
داستان سریال «Firefly» در سال ۲۵۱۷ در فضا رخ می دهد. در این زمان امکان سفر با سرعتی فراتر از سرعت نور فراهم شده و افراد بسیاری از زمین برای سکونت در فضا رهسپار شده اند. آن ها در این راه بسیاری از سیاره ها و قمرهای کهکشانی را تغییر داده و برای زندگی کردن شبیه زمین ساخته اند.در این میان موجودات فضایی بر این سیستم سیاره ای جدید حاکم شده و جز در مورد سیاره های دوردست بر دیگر سیاره ها و قمرهای مرکزی این سیستم جدید حکومت می کنند. در سیاره های دوردست ساکنان از آزادی و استقلال بسیار بیشتری برخوردارند اما امکانات زیادی برای زندگی نداشته و به سبک دوران گذشته زندگی می کنند. همچنین برخی از انسان ها زندگی بیابان نشینی را انتخاب کرده و انسان خوار شده اند. ادامه ی سریال داستان گروهی از انسان های آزاد را برای متحد کردن جامعه ی بشری نشان می دهد. این سریال تنها بعد از یک فصل و ۱۱ قسمت پخش شده کنسل شد.

۱۱- سریال «پرونده های محرمانه»- سال ۱۹۹۳ تاکنون

12-the-x-files-1993--ten-seasons-w700
سریال «پرونده های محرمانه» (The X Files) داستان دو مامور ویژه ی اف بی آی را روایت می کند که برای پیگیری پرونده های جنایی حل نشده با هم همکاری می کنند. یکی از این دو به قدرت های فرازمینی اعتقاد داشته و بر این باور است که موجودات فضایی خواهر او را در کودکی ربوده اند به همین دلیل برخی از اوقات ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهد اما استعداد فوق العاده ای در حل کردن معماهای جنایی دارد. دیگری یک پزشک است که بسیار منطقی بوده و در مواردی که همکارش ارتباط خود با واقعیت را از دست می دهد به وی کمک می کند اما رفته رفته در می یابد که بسیاری از پرونده ها را نمی توان با روش علمی و منطقی حل کرد بنابر این این دو تیمی موفق را در این زمینه تشکیل می دهند. تا کنون ۱۰ فصل از این سریال پخش شده و قرار است فصل یازدهم آن نیز در سال جاری به روی آنتن برود.

۱۰- سریال «حس هشتم»- سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷

sense8-netflix-tv-show-1-w700
سریال «حس هشتم» (Sense 8) داستان هشت غریبه را روایت می کند که هر کدام از یک فرهنگ متفاوت بوده و از نقطه ای از جهان آمده اند. یک زن بعد از مرگ وحشتناک خود با این هشت نفر ارتباط برقرار کرده و باعث می شود که این افراد از راه دور با هم ارتباط برقرار کرده و دانش، مهارت و حتی زبان های همدیگر را درک کنند. این هشت نفر همزمان که با مسائل روزمره ی خود دست و پنجه نرم می کنند در تلاشند که راز ارتباط ذهنی شان با هم را کشف کنند. در این میان شخصی که با زن مقتول در ارتباط بوده است سعی می کند به آن ها کمک کند در حالی که یک گروه قصد دارند این هشت نفر را از بین ببرند. این سریال بعد از پخش دو فصل علی رغم استقبال نسبتاً مناسب تماشاگران و منتقدین کنسل شد.

۹- سریال «فرینج»- سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳

10-fringe-2008-2013-five-seasons-w700
سریال «فرینج» (Fringe) داستان یک تیم تحقیقاتی فدرال را روایت می کند که در زمینه ی تحقیق بر روی پرونده های فراطبیعی و غیر متعارف فعالیت دارند. در ادامه این تیم که برخی از اعضای آن از بیماری های روانی رنج می برند در می یابد که ممکن است جهان ها ی موازی نیز وجود داشته باشد. در نهایت در هر یک از پرونده ها، آن ها با استفاده از علوم موسوم به «علوم حاشیه» راز اتفاقات عجیب را کشف می کنند. پخش این سریال در سال ۲۰۱۳ و بعد از پخش ۵ فصل به پایان رسید.

۸- سریال «وست ورلد»- سال ۲۰۱۶ تاکنون

Westworld-S1E10-1-w700
داستان سریال «وست ورلد» (Westworld) در یک دنیای داستانی به نام وست ورلد اتفاق می افتد یک پارک سرگرمی با تم غرب وحشی است که توسط آدم های ماشینی انسان را سرگرم می کنند. این پارک برای مشتریان ثروتمندی طراحی شده است که دوست دارند هر کاری را در این فضای داستانی و تخیلی انجام دهند بدون این که آدم های ماشینی از در انتقام و جبران بربیایند. هر کدام از این آدم های ماشینی شخصیتی داشته و نقشی را بر عهده دارد. در ادامه نقشه ها به شکل تعیین شده پیش نرفته و اشکالاتی در عملکرد آدم های ماشینی پیش می آید که داستان سریال را تشکیل می دهد. فصل اول این سریال در ۱۰ قسمت با استقبال تماشاگران مواجه شده و فصل دوم آن نیز سال آینده پخش خواهد شد.

۷- سریال «یتیم سیاه»- سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷

1f7ac3df-f5df-4729-84b6-2de964d14ce3-w700
سریال «یتیم سیاه» (Orphan Black) داستان یک دختر به نام سارا منینگ را روایت می کند که به ناگاه شاهد قتل زنی می شود که همزاد اوست. بعد از مرگ این زن سارا در می یابد که وی مامور پلیس بوده و بت نام دارد. وی سپس در می یابد که وی نوعی کپی بوده و در واقع همزادهای بسیاری مانند او در سراسر آمریکای شمالی و اروپا وجود دارند که محصول یک برنامه ی غیرقانونی تولید همزادها از راه تقسیم سلولی هستند و یک نفر قصد همه ی آن ها و سارا را به قتل برساند. وی همراه با برخی از دوستان و همزادهایش برای پی بردن به حقیقت تلاش می کند. این سریال در پنج فصل تولید شده و فصل پنجم آخرین فصل آن خواهد بود.

۶- سریال «چیزهای عجیب»- سال ۲۰۱۶ تاکنون

12-stranger-things-8.w710.h473.2x-w700
داستان سریال «چیزهای عجیب» (Stranger Things) در یک شهر خیالی به نام هاوکینز و در دهه ی ۱۹۸۰ رخ می دهد که در آن پلیس، مادر نگران و دوستان یک پسر نوجوان بعد از ناپدید شدن او سعی می کنند از راز گم شدنش اطلاع پیدا کنند. در ادامه یک دختر عجیب و غریب در ماموریتشان به آن ها کمک می کند که در نتیجه یک سری اتفاقات ماوراء الطبیعه رخ داده و زندگی هر کدام از این افراد تحت تاثیر قرار می گیرد. در ادامه مشخص می شود که در یک آزمایشگاه در شهر آزمایش هایی بر روی انسان ها انجام می شود که در ادامه درگیری هایی را در پی دارد. فصل اول این سریال در هشت اپیزود پخش شده و قرار است فصل دوم آن نیز در ۹ اپیزود در اکتبر امسال پخش گردد.

۵- سریال «انسان ها»- سال ۲۰۱۵ تاکنون

5-humans-2015--two-seasons-w700
سریال «انسان ها» (Humans) داستان مردی به نام جو هاوکینز را روایت می کند که بعد از دوری احساسی از همسرش و بدون اطلاع او یک ربات به شکل زن را برای انجام کارهای خانه و مراقبت از فرزند خردسالش استخدام می کند. همسر واقعی جو بعد از بازگشت به خانه در می یابد که این ربات جای وی را گرفته است. این موضوع درگیری هایی را بین این زن و شوهرش ایجاد می کند. در ادامه با فلش بک هایی حقایقی در مورد این ربات مشخص می شود که داستان او و دیگر ربات ها باعث پیش رفتن داستان می شود. تاکنون دو فصل از این سریال پخش شده و فصل سوم نیز سال آینده روی آنتن خواهد رفت.

۴- سریال «آینه سیاه»- از سال ۲۰۱۱ تاکنون

blackmirror-w700
سریال «آینه سیاه» (Black Mirror) در مورد ضررهای دنیای دیجیتال و رسانه های اجتماعی است که زندگی انسان را تهدید کرده و هر اپیزود آن داستان مجزایی دارد و تاثیر تکنولوژی های جدید و پیشرفته بر آینده ی بشریت را به تصویر می کشد. تاکنون سه فصل از این سریال پخش شده و قرار است دستکم یک فصل دیگر نیز از این سریال ساخته شود.

۳- سریال «دکتر هو»- سال ۲۰۰۵ تاکنون

3-doctor-who-2005--ten-seasons-w700
سریال «دکتر هو» (Doctor Who) برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ توسط تلویزیون بی بی سی پخش شد و تا سال ۲۰۰۵ پخش آن یا سریال های جدا شده از آن تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت و از سال ۲۰۰۵ تاکنون نیز سریالی با همین عنوان در حال پخش است و داستان فردی به نام «دکتر» را روایت می کند که با یک سفینه ی سفر در زمان از یک سیاره فرار کرده و با استفاده از این سفینه ی خود به هر کجا در هر زمانی که بخواهد می رود. وی به ندرت تنهایی سفر می کند و همواره کسان دیگری را نیز با خود همراه می نماید. دکتر ناشناس به زمین علاقه ی بسیاری پیدا می کند و سعی دارد که از زمین و ساکنانش در برابر انسان های شرور و کسانی که قصد دارند تاریخ را تغییر دهند محافظت کند. از سال ۲۰۰۵ تاکنون ۱۰ فصل از این سریال پخش شده و باید منتظر فصل های بعدی نیز باشیم.

۲- سریال «گمشدگان»- سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰

image-w700
سریال «گمشدگان» (Lost) داستان مسافران یک پرواز را روایت می کند که هواپیمای آن ها در یک جزیره ی استوایی ناشناخته سقوط می کند و یک پزشک در این جزیره ی به ظاهر غیرقابل سکونت رهبری بازماندگان را بر عهده می گیرد. در حالی که آن ها برای نجات یافتن تلاش می کنند تهدیدات بسیاری از قبیل حیوانات و ساکنان خونخوار جزیره بر سر راه آن ها قرار می گیرند. آن ها در ادامه ی تلاش های خود افراد دیگری را نیز که قبل از آن ها در اثر رخدادهای طبیعی در این جزیره گرفتار شده اند پیدا می کنند. در ادامه اختلافاتی بین اعضای گروه پیش می آید و با حل کردن هر مشکل، پیچیدگی های دیگری نمایان می شود. ادامه ی سریال به کشمکش های این افراد برای نجات و مشکلاتی که بر سر راهشان ایجاد می شود اختصاص دارد. سریال «گمشدگان» بعد از پخش ۶ فصل در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید.

۱- سریال «Battlestar Galactica»- سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹

1-battlestar-galactica-2004-2009-four-seasons-w700
سری جدید این سریال که قسمت های اولیه آن در سال ۱۹۷۸ تولید و پخش شده بود بار دیگر در سال ۲۰۰۴ با همین نام با ادامه ی داستان های فصول قبلی ادامه یافت. فصل جدید داستان انسان هایی که از نابودی دوازده جامعه ی کوبول به وسیله ی انفجار اتمی زنده مانده اند را روایت می کند که در چندین کشتی فضایی همراه با یک سفینه ی جنگی غول پیکر به بقا ادامه می دهند در حالی که دشمنان در تعقیب آنان بوده و قصد دارند نسل انسان را به طور کلی محو کنند. بازماندگان سراسر کهکشان را جستجو می کنند که جامعه ی انسانی سیزدهم را پیدا نموده و از نابودی رهایی پیدا کنند. همزمان با این جستجو آن ها باید هر از چندگاهی با نیروهای متخاصم که سیلون نام دارند مقابله نمایند. پخش این بخش از سریال بعد از ۴ فصل به پایان رسید.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۴ نظر

ورود

 • arashtwelve خرداد ۲۲, ۱۳۹۶

  سریال سوپر نچرال هم میتونستید بزارید سریال بسیار زیبا و عالی هست

 • Nima Shakeri خرداد ۲۵, ۱۳۹۶

  لیست به نظرم خیلی با سلیقه ی شخصی نوشته شده.
  مثلا Heros توی این فهرست هست ولی Supernatural نیست مثلا !

 • ramin خرداد ۲۵, ۱۳۹۶

  سریال super natural چی پس؟

 • siavash shamailzade خرداد ۲۶, ۱۳۹۶

  فرینج عالی بود! من هنوز نتونستم سریالی به جذابی اون پیدا کنم

  • patrisa مرداد ۱۲, ۱۳۹۶

   دقیقا عزیزم منم دارم میبینم الان فصل دو هستم

 • سیامک خرداد ۲۶, ۱۳۹۶

  سریال Battlestar Galactica بهترین سریال ساینس فیکشن تمامی قرون و اعصار هست، از همه جهت کامله… من بعد از ۴ سال که دیدمش هنوز بهش فکر میکنم و نکات جدیدی رو به متوجه میشم. البته سریال The Man in the High Castle رو جا انداختید، شاید به این خاطر که یک سری بیشتر ازش پخش نشده.

  • Walter.bishop اسفند ۱۱, ۱۳۹۷

   داداش به نظرت سریال مردی در راس قلعه علمی تخیلی هست؟

 • حسین خرداد ۱۲, ۱۳۹۷

  سریال(زیر گند)(under the dome) رو هم ببینید قشنگه

 • مریم شهریور ۱, ۱۳۹۷

  سلام یه راهنمایی میخواستم . من دنبال یه سریال علمی تخیلی ام که چندین سال پیش از تلویزیون نصفه پخش شد. در مورد موجودات فضایی بود و یه شی عجیب که هی بزرگ و بزرگ تر میشد و داشت کل شهرو میگرفت. هرچی میگردم اسمشو پیدا نمیکنم! خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • امیر مهر ۱۸, ۱۳۹۷

  آره نمیدونم چرا سوپرنچرال نیست

 • محمد مهر ۱۸, ۱۳۹۷

  پس سوپرنچرال چی؟

 • amir بهمن ۱۳, ۱۳۹۷

  به نظر من ومپایر دایریز باید شماره اول لیست باشه اما اصلا نیست تو این لیست سریال فوق العاده ایه که نظیرشو پیدا نکردم

 • محمد اسفند ۱۹, ۱۳۹۷

  سریال‌های فرینج و لاست، بهترین سریال‌های علمی تخیلی هستند.

 • yasin مرداد ۸, ۱۳۹۸

  بنظرم بایدسریال یکی بودیکی نبودهم توشون می بودبهترین سریال درکل دنیاس تنهاسریالی که تواین لیست هست وبه دردمی خوره اتفاقات عجیبه به سریال خواطرات یک خون آشام هم بایدمی بود

 • Hadi فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

  به نظر من بهترین سریال تو تاریخ گریم
  دوستان پیشنهاد میکنم ببینید عالیه

 • محمد اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۹

  سریال مانیفست هم علمی تخلیه ۲ فصلش پخش شده خیلی جالبه.فکر کنم جای اونم تو لیست خالبه

 • یوسف اردیبهشت ۸, ۱۴۰۰

  یه سریال بود که چند سال پیش از منوتو پخش میشد
  داستانش درمورد این بود که کره زمین درجال نابودی بود و یک دروازه ساخته بودن که به زمان دایناسورها برمیگشتن،و اونجا یه جامعه ساختن،و اونجا رو حصارکشی کرده بودن،اسمش رو فراموش کردم،کسی میتونه کمکم کنه و اسمش رو بگه

 • Ehsan مرداد ۳, ۱۴۰۰

  پس لاست این اسپیس و سوپرنچرال هم پشمن?

 • رگر چپه دی ۱۷, ۱۴۰۰

  سلام دوستان فقط فیلم صد رو نگاه کنید ۷ فصله ولی خدای من یه بار دیدم الانم دارم از اول نگاه میکنم