میراث ماندگار پابلو اسکوبار؛ درخواست غرامت برادر اسکوبار و قتل یکی از عوامل سریال «نارکوز»

میراث ماندگار پابلو اسکوبار؛ درخواست غرامت برادر اسکوبار و قتل یکی از عوامل سریال «نارکوز»

پابلو اسکوبار یکی از ثروتمندترین و بدنام ترین قاچاقچیان مواد مخدر در تاریخ است که حدود ۲۵ سال پیش کشته شد، اما تولید سریال «نارکوز» (Narcos)  از سرویس نت فلیکس نشان داد که میراث اسکوبار هنوز در کلمبیا به جای مانده است. در ۱۱ سپتامبر امسال، جسد بی جان کارلوس مانوز پورتال، مدیر مکان یابی سریال تلویزیونی «نارکوز» در ماشینش پیدا شد. ماشین وی در جاده ای دور از شهر مکزیکوسیتی پیدا شد و مشخص بود که پورتال به دلیل اصابت چندین گلوله جان باخته است.

وی در زمان مرگ دنبال پیدا کردن لوکیشنی برای اپیزودهای فصل چهارم سریال می گشت. با مرگ پورتال، برادر پابلو اسکوبار بار دیگر در مصاحبه ای با هالیوود ریپورتر اعلام کرد که مانع از ادامه ی پخش سریال «نارکوز» از سرویس اینترنتی نت فلیکس خواهد شد مگر این که مسئولان این سرویس با وی به توافق برسند.

روبرتو دِ خسوس اسکوبار گاویریا برادر پابلو اسکوبار و حسابدار سابق اوست که یک شرکت را نیز با نام خانوادگی اسکوبار تاسیس کرده است. در سال ۲۰۱۶، کمپانی اسکوبار به دلیل آن چه که آن را تخطی از قوانین مالکیت معنوی می دانست از نت فلیکس شکایت کرده و درخواست یک میلیارد دلار غرامت کرد. برادر اسکوبار بر این عقیده است که مسئولان نت فلیکس با استفاده از نام و داستان پابلو اسکوبار تمامی سود کلانی از ساخت سریال «نارکوز» به جیب زده اند و در این میان به خانواده ی اسکوبار چیزی پرداخت نشده است.

اولاف کی. گوستافسون، مدیر اجرایی ارشد شرکت اسکوبار در مصاحبه ای با بخش تجاری سی ان ان گفته که اگر چه ممکن است مبلغ درخواستی این شرکت به عنوان غرامت در ظاهر «احمقانه» به نظر می رسد اما آن ها بر این باورند که سریال «نارکوز» موفق ترین سریال سرویس استریم نت فلیکس بوده و با رضایت و اجازه ی خانواده ی او ساخته نشده است.

همچنین آن ها تلاش می کنند در زمینه ی نقض قانون کپی رایت نیز از کسانی که از داستان پابلو اسکوبار استفاده کرده اند نیز شکایت کنند. همچنین مسئولان کمپانی اسکوبار به کمپانی نت فلیکس هشدار داده اند که بیش از حد وارد داستان های دنیای کارتل های مواد مخدر نشده و در زمینه ی امنیت عوامل این سریال بازنگری کند.

گاویریا که اکنون ۷۱ سال سن دارد در مصاحبه ای به مسئولان هالیوود در زمینه ی ساخت فیلم در مکزیک و کلمبیا هشدار داده است. وی در این باره چنین می گوید:” من نمی خواهم که نت فلیکس یا هر کمپانی تولید فیلم دیگری بدون اجازه ی شرکت اسکوبار در مدیین [محل زندگی و فعالیت پابلو اسکوبار و یکی از شهرهای خطرناک کلمبیا] فیلمی بسازد که به من یا برادرم پابلو ربط داشته باشد. این کار خیلی خطرناک است. به خصوص بدون رضایت و اجازه ما. اینجا کشور من است”. گوستافسون نیز گفته است که مسئولان کمپانی نت فلیکس پس از مرگ پورتال هنوز پاسخی به درخواست های شرکت اسکوبار برای مسائل امنیتی خود نداده اند.

دو فصل اول سریال «نارکوز» بر روی کارتل تولید و توزیع مواد مخدر پابلو اسکوبار در مدیین و تلاش های اداره ی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده و مقامات کلمبیایی برای دستگیری وی می پردازد که در نهایت به کشته شدن این شاه دنیای مواد مخدر در سال ۱۹۹۳ منجر شد. فصل سوم سریال نیز بلافاصله پس از مرگ اسکوبار را روایت کرده و به فعالیت های مشترک آمریکا و کلمبیا برای از بین بردن کارتل کالی که یکی دیگر از گروه های بزرگ و سازمان یافته ی قاچاق مواد مخدر در کلمبیا بود می پردازد.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محمد مهر ۷, ۱۳۹۶

    یکی از بهترین سریال های عمرم.حتما ببینید.امیدوارم فصل های بعدش در حد و اندازه ۲ فصل اول باشن.هرچند فکر نمیکنم چون پیدا کردن شخصیتی به جذابیت اسکوبار که داستان حولش بچرخه خیلی سخته.