۱۰ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد نحوه کشته شدن اسامه بن لادن

۱۰ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد نحوه کشته شدن اسامه بن لادن

اسامه بن لادن، موسس گروه تروریستی القاعده و یکی از خطرناک ترین رهبران گروه های بنیادگرای اسلامی بود که برای سال ها تحت تعقیب قرار داشت و ایالات متحده به خاطر بمب گذاری های سال ۱۹۹۸ در سفارت خانه های خود در شرق آفریقا و همچنین حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ برای دستگیری وی جوایز هنگفتی در نظر گرفت. همین حملات باعث شده بود که برخی وی را خطرناک ترین مرد جهان و دیگران او را مردی مقدس بنامند. وی بیشتر عمر خود پس از تاسیس گروه القاعده را در خفا گذراند و اطلاعات زیادی در مورد او در تمام این مدت در دست نبود. مرگ او نیز با رمز و رازهای خاصی همراه بود که هیچگاه روشن نخواهند شد. به همین دلیل در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با واقعیاتی جالب در مورد مرگ این تروریست خطرناک آشنا کنیم.

۱- رشوه دادن سازمان امنیت پاکستان

اسامه بن لادن از سال ۲۰۰۶ و پس از ترک کردن کوهستان های هندوکش در پاکستان حضور داشت اما سازمان امنیت پاکستان برای دریافت اطلاعاتی در مورد محل دقیق اختفای او به برخی از روسای قبایل محلی این کشور رشوه پرداخت می کرد.

۲- جاسوسان و جایزه های آنان

در آگوست سال ۲۰۱۰، یک افسر اطلاعاتی پاکستانی اطلاعاتی را در مورد محل زندگی بن لادن در اختیار سازمان سیا قرار داد که بابت آن ۲۰ میلیون دلار دریافت کرد در حالی که یک افسر سابق ارتش پاکستان نیز مدتی را به عنوان جاسوس در خدمت سازمان سیا بوده و حتی مدتی را نیز به عنوان پزشک به بن لادن خدمت رسانی کرده بود. وی برای این جاسوسی ۵ میلیون دریافت کرد و در نهایت این اطلاعات منجر به پیدا شدن محل اختفای بن لادن و مرگ مرموز وی شد.

۳- برنامه اولیه حکومت پاکستان

دولت پاکستان در ابتدا قصد داشت که بر داستان کشته شدن بن لادن سرپوش بگذارد اما ۵ ماه طول کشید که رضایت داد دولت ایالات متحده را در این عملیات پشتیبانی کرده و آن ها را در طول تمام ساعات انجام عملیات راهنمایی کنند.

۴- مشارکت پاکستان

وقتی که سربازان آمریکا در محل اختفای بن لادن پیاده شدند، سربازان بخش امنیت پاکستان خود محل را ترک کرده و تمامی سلاح هایی که در اطراف خانه وجود داشت را با خود بردند تا وی و همراهانش نتوانند مقاومت زیادی در برابر کماندوهای آمریکایی داشته باشند.

۵- هیچ اطمینانی در مورد حضور بن لادن در این خانه وجود نداشت

اگر چه ایالات متحده از کمک جاسوسان و نیروهای امنیتی پاکستان برای شناسایی محل اختفای بن لادن بهره می برد اما حتی پس از ماه ها تحقیق و بررسی اطلاعات نیز هنوز ارتش این کشور از حضور او در این مکان اطمینان نداشت.

۶- آخرین همراهان بن لادن

بن لادن در زمان حمله کماندوهای ایالات متحده، در خانه اش همراه با ۴ زن، ۱۴ فرزند و برخی افراد دیگر از جمله برادران و دوستان خود زندگی می کرد.

۷- عملیات فوق سری

اگر چه برای این عملیات ماه ها برنامه ریزی شده بود اما عملیات واقعی تنها ۴۰ دقیقه به طول انجامید. تنها چند نفر از مقامات ارشد نظامی ایالات متحده و باراک اوباما از این عملیات سری اطلاع داشتند. در نیمه شب ۲ می سال ۲۰۱۱، گروهی از نیروهای ویژه ارتش ایالات متحده از افغانستان پرواز کرده و خود را به محل اختفای بن لادن در ابوت آباد در پاکستان رساندند.

۸- توئیت های زنده در حین انجام عملیات

اگر جه این عملیات کاملاً محرمانه انجام می شد اما تنها چند دقیقه بعد از ورود هلی کوپترهای نظامی ایالات متحده به آسمان شهر ابوت آباد، توئیت هایی از جانب مردم محلی مخابره می شد که نشان می داد عملیاتی در حال انجام است. یک مهندس فناوری اطلاعات که خانه اش تنها سه کیلومتر با خانه ی بن لادن فاصله داشت در توئیتی گفته بود که هلی کوپترهای زیادی در حال گشت زنی بر روی شهر ابوت آباد بوده و امیدوار است که اتفاق بدی رخ نداده باشد.

۹- رمز عملیات

به گفته برخی از رسان ها، رمز عملیات دستگیری و قتل بن لادن «جرونیمو» (Geronimo) بوده است. اما بعدها مقامات کاخ سفید اعلام کردند که در واقع این واژه رمز مرحله ی اخر عملیات یعنی کشتن بن لادن بوده است. بعد از کشتن بن لادن یکی از سربازان پشت بیسیم فریاد می زند: «Geronimo EKIA».

۱۰- بن لادن آخرین نفری بود که در خانه کشته شد

در این عملیات علاوه بر بن لادن، ۴ محافظ، الکویتی، برادر بن لادن، برادر الکویتی، پسر ارشد بن لادن و همسر او کشته شدند. اما بن لادن آخرین نفری بود که با شلیک گلوله به سر به زندگی اش پایان داده شد.

۱۱- شناسایی بن لادن

گفته می شود که جنازه ی بن لادن توسط یکی از همسرانش شناسایی شده بود. همچنین ارتش ایالات متحده برای اطمینان از این که اشتباهی رخ نداده باشد از تکنولوژی تشخیص چهره بر روی جنازه ی او استفاده کردند.

۱۲- جنازه بن لادن در آب انداخته نشد

برخلاف باور عمومی جنازه ی بن لادن در آب انداخته نشد. بلکه بدنش پس از قطعه قطعه شدن در کیسه ی خاصی انداخته شده و توسط هلی کوپتر در مناطق مختلفی از کوه های هندوکش رها شد.

۱۳- عدم تمایل دولت پاکستان به گفتن واقعیت

در واقع، دولت پاکستان می خواست که هیچ ردی از جنازه بن لادن باقی نماند به همین دلیل قصد داشت که در رسانه ها اعلام کند که وی در اثر حمله ی هواپیماهای بدون سرنشین کشته شده است، اما به محض اتمام عملیات، مقام های ایالات متحده اعلام کردند که بن لادن را در یک عملیات سری به قتل رسانده اند. این موضوع باعث شد که ماجرا پیچیده تر نیز شود به همین دلیل، برای این که کسی در مورد مکان نگهداری جنازی ی بن لادن سوال نکند، اوباما اعلام کرد که جنازه ی بن لادن در دریا انداخته شده است.

۱۴- هیچ عکسی از جنازه بن لادن منتشر نشد

اگر چه ایالات متحده ادعا می کرد که در این عملیات سری بن لادن را کشته و جنازه اش را در دریا انداخته است اما تا امروز نیز هیچ عکسی از جنازه ی بن لادن منتشر نشده است بدون این که دلیلی برای آن عنوان شود.عکس هایی هم که در رسانه ها و اینترنت از جنازه او منتشر شده همه با فتوشاپ ساخته شده و واقعی نیستند.

۱۵- نحوه ی دستگیری و کشته شدن بن لادن تاکنون بازگو نشده است

تصمیم گیری در مورد جلوگیری از انتشار عکس های جنازه بن لادن، دو روز بعد از اتمام عملیات اتخاذ شد. به همین دلیل هیچ جزییاتی از نحوه ی قتل و درستی ادعای مقامات آمریکایی ارائه نشد که این موضوع بر شایعات در مورد زنده بودن بن لادن و متفاوت بودن واقعیت ماجرای قتل او افزوده است و هنوز هم اوباما نتوانسته یا نخواسته مدرک مستدلی را دال بر درستی ادعایش به رسانه ها و منتقدان ارائه دهد.

منبع: ohfact
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • Arash مهر ۱۵, ۱۳۹۶

  هه… آره ماهم باور کردیم که کشتنش =))
  امثال بن لادن، صدام و…..چرا باید بکشنشون ؟ چرا از مغزه سیاسیشون استفاده نکنن ؟
  ( دقیقا برای آموزش فرمانده های همین داعش لعنتی یا امثال اینگونه پروژه ها )
  اگر واقعا کشته شده بود حداقل یه عکسی چیزی بعد از این همه سال انتشار میدادن میگفتن اینم کله متلاشی شدش…اما دریغ از یه عکس فیک یا یکی که شبیهش باشه…همین بن لادن از کجا معلوم همین حالا هم آزادانه در بین مردم زندگی نکنه ؟ ریششو بزنه یکم تغییر قیافه بده لباس شیک و رسمی بپوشه مادرشم دیگه نمیشناستش……

  • سیم مهر ۱۷, ۱۳۹۶

   داداش هپروتت هم قشنگه

   • عرشیا بهمن ۱۴, ۱۳۹۹

    داپش اسنودن میخاد دروغ بگه؟
    بعدشم دروغ از صهیونیسم و جهود زیاد دیدیم

  • Nila مرداد ۹, ۱۴۰۱

   ترورش به صورت زنده در کاخ سفید در حال پخش بود اون وقت شما میگی نمرده و….؟ در ضمن ایشون از بس مخ سیاسی بوده زده سه هزار نفر رو کشته. خشونتش از نبوغش میاد لابد! یکم مغز میخوای؟ شما هم یکی لنگه همین آقایی!