۱۰ کاری که هرگز در روسیه نباید انجام دهید

۱۰ کاری که هرگز در روسیه نباید انجام دهید

هنگام سفر به به یک کشور دیگر، بهتر است پیش از ورود به مقصد حتما در مورد آداب و رسوم محلی آن جا تحقیق و مطالعه کنید.

مردم همه کشورهای جهان، رسم و فرهنگ ویژه خود را دارند که اگر از آن ها بی اطلاع باشید، ممکن است ناخواسته کاری انجام دهید که حمل بر بی ادبی باشد. بنابراین لازم است تا حدی با رسوم هر منطقه آشنا باشید.

در همین راستا، اگر قصد دارید در آینده به کشور روسیه سفر کنید، پیشنهاد می کنیم تا کارهایی که در زیر به آن ها اشاره شده است را هرگز در این کشور انجام ندهید.

۱- هرگز با دستکش به کسی دست ندهید، مگر اینکه بخواهید به او بی احترامی کنید

اگر با دستکش با فردی در کشور روسیه دست دهید، مصداق بارز بی احترامی و بی ادبی به شمار می رود. بنابراین پیش از دست دادن، حتما دستکش های خود را از دست خارج کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که در روسیه نباید در درگاه ساختمان با کسی دست بدهید زیرا آن ها این کار را باعث بدشانسی می دانند. اگر کسی در ورودی در به دیگری دست بدهد، از نظر روس ها حتما پس از آن مشاجره یا دعوایی به راه خواهد افتاد.

۲- هرگز به افراد مسن و پیر بی احترامی نکنید

تقریبا در همه کشورها، احترام گذاشتن به افراد مسن یکی از اصول اولیه احترام و ادب محسوب می شود. در حالیکه در برخی فرهنگ ها، احترام به بزرگسالان فقط یک امتیاز است، در روسیه شما باید به پیرها احترام زیادی بگذارید. مثلا در مترو، اتوبوس یا … اگر فرد مسن یا زن بارداری وارد شد و برای نشستن جا نبود، حتما باید از صندلی خود بلند شده و جایتان را به وی بدهید.

۴- اگر کسی را به رستوران دعوت می کنید، باید سهم او را نیز شما پرداخت کنید

در کشور روسیه نیز همانند ایران اینگونه است که اگر شما کسی را بیرون دعوت می کنید، خودتان هم باید همه هزینه رستوران را بپردازید. این طور نیست که انتظار داشته باشید او دُنگ خود را پرداخت کند، مگر اینکه از قبل چنین چیزی را با هم هماهنگ کرده باشید. همچنین در این کشور رسم است که وقتی مرد و زن با هم بیرون می روند، مردها هزینه را بپردازند.

۵- هرگز کیف خالی به کسی هدیه ندهید

در کشور روسیه اگر قصد دارید به فردی کیف پول یا کیف دستی هدیه دهید، حتما حواستان باشد که خالی نباشد زیرا روس ها اعتقاد دارند کیف خالی بد شانسی می آورد. وقتی شما به کسی کیف خالی کادو می دهید، این طور به نظر می رسد که برای او آرزوی یک سال سخت مالی و بی پولی را آرزو کرده اید. بنابراین، حتما درون کیفی که قرار است اهدا کنید، مقدار کمی پول یا چیزی بگذارید که خالی نباشد.

۶- هرگز انتظار نداشته باشید که یک خانم خودش کیفش را حمل کند

در روسیه، قواعد اختلاف جنسیتی همچنان وجود دارد و هنوز انتظار می رود که مردها کارهای ساده اما ارزشمندی را انجام دهند؛ از جمله باید به گرفتن دست یک خانم هنگامی که از اتوبوس پایین می آید، باز کردن در ماشین برای او و حمل کیف و ساک او اشاره کرد. البته با همه این وجود، زنان روس کاملا قوی و متکی به خود هستند و این کارهای ساده ی روزمره فقط برای نمایش ادب و احترام از سوی مرد انجام می گیرند.

۷- روس ها لبخند را برای رویدادهای مهم ذخیره می کنند، بنابراین بدون دلیل نخندید

روس ها ترجیح می دهند بیشتر خنده های خود را خرج خانواده یا دوستان نزدیکشان کنند. بنابراین کمتر شهروندی را در این کشور خواهید دید که به روی غریبه ها لبخند بزند. مردم روسیه اعتقاد دارند که لبخند زدن بدون دلیل، دلیلی بر احمق بودن است.

۸- هرگز دست خالی به خانه کسی در روسیه نروید

اگر یک شهروند روسی شما را به خانه خود دعوت کرد، حتما با دست پر به منزل وی بروید زیرا دست خالی بودن نشانه بی ادبی و گستاخی است. شکلات، شیرینی، گل، اسباب بازی برای  کودکان یا هرگونه هدیه کوچکی که هزینه زیادی به شما تحمیل نکند برای صاحب‌خانه خریداری کنید.

۹- با کفش وارد خانه روس ها نشوید

وقتی وارد خانه یک فرد روس می شوید، حتما حواستان باشد که کفش های خود را در بیاورید. در روسیه همانند ایران، از فرش های گران قیمت استفاده می شود که شستن آن ها را به طور منظم، ممکن نیست. برای مهمانی های دوستانه می توانید یک جفت دمپایی روفرشی با خودتان ببرید یا اینکه صاحبخانه به شما دمپایی اضافه خواهد داد.

۱۰- هرگز گوشه میز ناهارخوری را برای نشستن انتخاب نکنید

در روسیه اعتقاد بر این است که اگر کسی، به ویژه یک خانم جوان، در گوشه میز غذاخوری بنشیند، چندان خوش‌یمن نیست و هرگز نمی تواند با عشقش ازدواج کند.

۱۱- هرگز در داخل خانه سوت نزنید

همانند برخی از کشورهای آسیایی، مردم روسیه نیز سوت زدن در فضای داخلی خانه را عامل بدشانسی می دانند. روس ها معتقدند که با سوت زدن در خانه، برکت، پول و ثروت را از خانه بیرون می کنید.

منبع: destinationtips
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • حسن مهر ۱۶, ۱۳۹۶

  خدا شفاشون بده

 • برزو گرجی مهر ۱۶, ۱۳۹۶

  تجربه ای که در کار با روسها داشتم .سوت زدن رو باعث از بین رفتن برکت میدونن. شب به کسی پول نمیدن چون بازم فکر میکنن برکت نداره.و این که به کسی که اون ور در ایستاده دست نمیدن حتما یا باید وارد در بشی یا اون خارج بشه

 • حمید مهر ۱۹, ۱۳۹۶

  بیشترِ این عادات از باورهای مذهبی نشأت میگیره و مربوط میشه به عادات پیشینیان که سینه به سینه نقل شده و به نسل بعد رسیده و هیچ نسلی هرگز از خودش نپرسیده چرا باید و یا نباید این کار رو انجام داد!
  گاهی باید با عقل رفتار کرد و برای هر عملی دلیل منطقی، اخلاقی یا علمی داشت!