«شطرنج دریا»؛ پدیده ای عجیبی که موج ها می سازند

«شطرنج دریا»؛ پدیده ای عجیبی که موج ها می سازند

این الگوی عجیب طبیعت زمانی روی می دهد که دو سامانه موج با زاویه عمود یکدیگر را قطع کنند. به این صورت که، وقتی یک موج با یک سیستم آب‌وهوایی دیگر در مکانی دورتر از منبع پیدایش خود، با موجی که با سامانه آب‌وهوایی متفاوتی تولید شده برخورد می کند، این پدیده عجیب روی می دهد.

موج ها می توانند هزاران کیلومتر روی سطح آب حرکت کنند. حتی در روزهای آرام، توفان های شدیدی که در مکان های دوری در اقیانوس  شکل گرفته اند قادرند امواج غلتانی تولید کنند که از مرکز توفان پراکنده شده و خود را به سواحل دور برسانند.

این پدیده، طغیان نام دارد و با امواج طبیعی اقیانوس که در نتیجه باد شکل می گیرند، متفاوت است.

نوع دیگری از امواج بادی به واسطه بادهای محلی که «باد دریا» نام دارد، ساخته می شوند. همه طغیان ها ابتدا به شکل باد دریا شکل می گیرند، اما پس از مدتی باد از وزش می ایستد و امواج همچنان به سفر خود در سطح آب ادامه می دهند. به طوری که از محل پیدایش خود کیلومترها دور می شوند و دیگر تحت تاثیر بادهای محلی نیستند.

سپس دوباره طغیان شکل می گیرد. هنگامی که دو طغیان آب در دو جهت متفاوت به یکدیگر می رسند و زاویه عمود با هم تشکیل می دهند، «شطرنج دریا» شکل می گیرد.

همان طور که در تصاویر مشاهده می کنید، برخورد عمودی امواج به هم مثل این است که کسی با امواج، مربع های کوچک کشیده و آن ها را در کنار هم چیده؛ یعنی شکلی مشابه شطرنج!

پدیده‌ی «شطرنج دریا» یا «طغیان شطرنجی» در ساحل غربی فرانسه در نزدیکی Rochelle

تصویری که در بالا مشاهده می کنید بسیار منحصربه‌فرد است. اما باید بدانید که این پدیده بسیار مرسوم تر از آن چیزی است که تصور می کنید. احتمال اینکه امواج دریا و امواج حاصل از طغیان در یک زمان واحد با یکدیگر برخورد کنند، زیاد است.

اما اگر برخورد این امواج با هم ضعیف و کم عمق باشد، تشخیص آن ها دشوار خواهد بود. به همین خاطر است که ممکن است تاکنون شاهد این پدیده نبوده باشید. امواج طغیانی، به دلیل طی کردن مسافت طولانی، کم‌انرژی و کوتاه می شوند و هنگام برخورد با موج دریا در زاویه عمود، قابل تشخیص نخواهند بود.

از دیگر دلایل اینکه این پدیده به ندرت دیده می شود، بادهای شدید محلی است که موجب پدیدار شدن امواج بادی می شود. این بادها ممکن است در همه جهات بوزد به همین خاطر قادر است تا بادهای طغیانی را در هم شکسته و شکل گیری شطرنجی و جذاب امواج را از بین ببرد.

در آخر هم اشاره کنیم که این پدیده از فاصله دور یا از آسمان قابل مشاهده است و از ساحل نمی توان به درستی آن ها را دید. در ادامه می توانید تصاویر زیبایی از شطرنج دریا را مشاهده کنید. همراهمان باشید.

منبع: amusingplanet
بدون نظر

ورود