۶ حیوان ترسناکی که شباهت زیادی به ارواح و اشباح هالووین دارند

۶ حیوان ترسناکی که شباهت زیادی به ارواح و اشباح هالووین دارند

هالووین در راه است و زمانی از سال فرا رسیده که هیچ کس شما را به خاطر باور داشتن به ارواح و اشباح و البته هیولاهای ترسناک سرزنش و مسخره نخواهد کرد. این ارواح دگرجهانی اشکال باور نکردنی، رنگ های پریده و صداهای عجیب و ترسناک را به ذهن شما خواهند آورد. در روزهایی که همه سعی می کنند ظاهر ترسناکی به خود ببخشند و خود را شبیه موجودات ترسناک کنند در واقعیت حیواناتی وجود دارند که بیش از هر چیز دیگری ما را به یاد هالووین و وحشت می اندازند.

۱-لِمور

چلسی فیست، کارشناس لمورها در تنسی آکواریوم می گوید که لمورهای ماداگاسکار برای ترساندن رقبای خود چنان صدای وحشتناکی تولید می کنند که تا مدت های مدیدی ساکنان این مناطق بر این باور بودند که ارواح و اشباح در جنگل زندگی می کنند. واژه ی «لمور» (lemur) در زبان لاتین به معنای «شبح» است. البته متاسفانه لمورهای گردن سیاه و سفید و گردن سرخ به شدت در معرض انقراض قرار دارند. یکی دیگر از ویزگی های ترسناک لمورها چشم های بیش از حد باز آن هاست که نزدیک است از حدقه بیرون زده و به شدت در تاریکی می درخشند. چشم های این حیوان معمولا نارنجی و بسیار ترسناک است.

۲- آی آی

آی آی (aye-aye) یک لمور شب زی بزرگ و ترسناک است که انگشتی شبیه انگشت پیرزن های جادوگر داشته و از آن برای پیدا کردن و گرفتن حشرات استفاده می کند. در گذشته دیدن یک آی آی به معنای بدیمنی و بدشانسی بود و به همین دلیل در یک برهه زمانی طولانی انسان ها به محض دیدن یک آی آی او را می کشتند که همین موضوع باعث شده این حیوان در معرض انقراض قرار بگیرد.

۳- کوسه شبح

کوسه های شبح با نامی که برای آن ها انتخاب شده سازگاری ندارند زیرا ۵۰ نوع شناخته شده از کوسه های شبح در واقع کوسه نیستند. آن ها در واقع کیمرا (حیواناتی با سر و بدن متفاوت و متعلق به چند حیوان دیگر) هایی هستند که جزو ماهیان به شمار آمده و در حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش از کوسه های جدا شده اند. این حیوان آبزی که در عمق آب زندگی می کند بیشتر به هیولای فرانکشتاین می ماند تا شبح با ارگان هایی حساسی که روی پوستشان وجود دارد و با آن محیط اطرافشان را شناسایی می کنند.

جالب این که در پیشانی گونه نر این کوسه ها یک عضو جنسی گیره مانند قرار دارد که به آن ها کمک می کند با نوع ماده تماس فیزیکی برقرار کرده و پس از اتمام جفت گیری این اندام سر جای اول خود باز می گردد.

۴- شب پره های شبح

شب پره های شبح نر برای جلب نظر جفت ماده خود حرکات موزونی شبیه رقص را انجام می دهند. آن ها واقع شبح هستند زیرا ناگهان ظاهر شده و بعد از پیچ و تاب خود برای مدت کوتاهی دوباره به سرعت غیب می شوند. ظهور و غیب شدن آن ها شباهت زیادی به رویه اشباح دارد.

۵- لولو ماداگاسکار

اخیراً محققان در ماداگاسکار یک مار خاکستری کم رنگ را یافته اند که نام «لولو ماداگاسکاری» را برای آن انتخاب کرده اند زیرا واژه «لولو» (lolo) در زبان ماداگاسکاری به معنای «شبح» است. این خزنده کوچک را به سختی می توان مشاهده کرده و یا زنده گرفت به همین دلیل انتخاب نام «لولو» یا «شبح» برای آن بسار بجا بنظر می رسد. این مار به گروهی از مارها به نام مارهای چشم گربه ای تعلق داشته که مردمک چشمشان شباهت بسیاری با چشم گربه دارد.

۶- وزغ های شبح

تمامی هفت گونه ی وزغ های شبح در آفریقای جنوبی زندگی می کنند اما این دوزیستان کوچک بر خلاف اسمشان فاقد ترسناکی چندانی هستند. این وزغ ها رنگ سبز بسیار معمولی داشته و در کوهستان های اطراف شهر کیپ تاون زندگی می کنند. این منطقه دارای رودخانه های پرآب و سریعی است اما این موضوع برای وزغ های شبح مشکل ساز نیست زیرا آن ها در زیر بدنشان حفره هایی شبیه فنجان دارند که با عمل مکش قوی باعث گیر کردن بدن آن ها به صخره های داخل آب می شود. دهان آن ها نیز ویژگی مشابهی دارد که از آن ها در برابر جریان های تند محافظت می کند.

بیشتر بخوانید: مختصری در مورد هالووین، ریشه ها و سنت های مختلف آن

منبع: nationalgeographic
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود