گالری گردی هفتگی: از «انرژی مثبت» تا «پلاکارت»

گزارش روزیاتو از برنامه های ۱۰ نگارخانه تهران

بدون نظر

طبق روال هفته های گذشته، گالری گردی روزیاتو نگاهی دارد به جدید ترین برنامه های نگارخانه های پایتخت تا خوانندگان گرامی را با آخرین برنامه های رونمایی از آثار هنرمندان جوان و پیشکسوت تهرانی در حوزه های: نقاشی، نقاشیخط، عکاسی، طراحی، خوشنویسی و مجسمه سازی آشنا کند. اگر شما هم قصد دارید تا شب های بلند زمستان ۹۶ را به گشتی در مقصدهای هنری تهران اختصاص داده و گردشگری شهری هنری را تجربه کنید، با گزارش امروز ما همراه باشید.

چه خبر از گالری زرنا؟

نمایشگاه گروهی حجم و نقش برجسته از ۸ دی ماه لغایت ۱۳ دی در نگارخانه زرنا برگزار می شود. آثار به نمایش در آمده توسط زهرا رسول زاده جمع اوری شده و برای کسانی که علاقمند به تماشای آثار حجم هستند، گزینه خوبی برای گالری گردی در دومین هفته دی ماه است. گالری زرنا در نشانی: تهران، شهرارا، خیابان ۱۳، پلاک ۱۲، طبقه دوم قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره :‌۶۶۹۳۹۴۱۱ تماس حاصل فرمایید.

گالری مژده

گالری مژده در دومین هفته دی ماه، آثار نقاشی سپیده مشایخی را در معرض دید عاشقان نقاشی قرار داده است. این آثار از هشتم لغایت شانزدهم ماه جاری با عنوان سرمستی، در این نگارخانه در دسترس علاقمندان به هنر نقاشی خواهد بود. برای مشاهده آثار به نشانی: سعادت آباد، خيابان علامه شمالی، خيابان ۱۸شرقی، شماره ۲۷، زنگ يک مراجعه فرمایید.

گالری شکوه

گذر در خیال دوست، عنوان نمایشگاه آثار نقاشی سپیده یاری، هنرمندان جوان تهرانی است که آثارش در نگارخانه شکوه به نمایش درامده است. این آثار از ۸ تا ۱۳ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در معرض دید علاقمندان قرار دارد. گالری شکوه در خیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی کوی امیر نوری شماره ۱۹ واقع شده است.

گالری فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران، از هشتم لغایت هجدهم دی ماه سال جاری، نمایشگاه نقاشی آثار علی فرامرزی را با عنوان بعد چهارم رونمایی کرده است. برای تماشای این آثار به فرهنگسرای نیاوران که پایین تر از پارک نیاوران است مراجعه کنید. فرهنگسرای نیاوران در طول هفته برنامه های هنری متعددی از جمله اجرای برنامه های موسیقی مخصوص بانوان را در دستور کار دارد.

گالری مریم فصیحی هرندی

گالری مریم فصیحی هرندی، از هشتم تا بیست و هفتم دی ماه ، نمایشگاه نقاشی با عنوان گل یاس بنفش ۱۳۹۶ را در معرض دید علاقمندان به آبرنگ قرار داده است. برای تماشای آثار نقاشی علی گلستانه، نقاش پیشکسوت کشورمان به نشانی: دروس، خیابان وارسته، کوی مشایخی شماره ۱۱ مراجعه کنید.

انرژی مثبت در گالری سیحون

جدید ترین آثار استاد کامبیز درم بخش، هنرمند پیشکسوت کشورمان در نگارخانه سیحون تهران در معرض دید علاقمندان قرار دارد. كامبيز درم بخش زادهٔ ۸ خرداد ۱۳۲۱ در شیراز طراح، کاریکاتوریست و گرافیست ایرانی است. او برنده چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است و تاکنون چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.

در اين نمايشگاه ۳۰ عدد از اثار وی كه مربوط به سال ۹۶ است به نمايش درآمده است. ایشان به یکی از خبرگزاری ها درباره نمايشگاه می گويد: در این نمایشگاهه مان کاریکاتورهای همیشگی ام را خواهید دید و این آثار طرح های چند صحنه ای است که نظایرش را پیشتر در مجله همشهری داستان هم دیده بودیم.

در واقع هر کدام از آنها، یک انیمیشن یا داستانی کوتاه است. وی درخصوص انتخاب این عنوان توضیح داد و گفت: تا به حال، هر بار که نمایشگاهی گذاشته ام، این انرژی مثبت را از مردم گرفته ام. من هم این بار ترجیح دادم که با همین عنوان نمایشگاهم را برگزار کنم؛ در این بلبشویِ جنگ و نابسامانی های دنیا، زلزله، آلودگی هوا و مشکلات دیگری که دنیا و مملکت ما از آن رنج می برد، این نمایشگاه میتواند یک زنگ تفریح باشد تا مردم حس خوبی را تجربه کنند و یک مقدار آرامش بگیرند و خستگی از تنشان دربرود.

گالری ایده پارسی

نمایشگاه نقاشی با عنوان مدرنیته-سنت، در نگارخانه ایده پارسی تا ۱۴ دی ماه در معرض دید علاقمندان به گالری گردی قرار دارد. در بیانیه این نمایشگاه گروهی نقاشی آمده است:

تقابل سنت و مدرنيته در هنر ايران از دوره ی مشروطه آغاز شده و اکثر هنرمندان ايرانی همچنان درمواجهه با آن در مرحله ی گذار قرار دارند و هنوز به هويتی با ثبات دست نيافته اند، حتی مي توان چنين گفت که توده ای از نسل نو همچنان در جستجوی زبانی نو بر قلمرو برداشت های هنرمندان پيشين گام می زنند و شاهد اين ادعا را می توان حضور پايدار نشانه ها، رنگها و ترکيب بندی های مکتب سقاخانه ای در آثار بسياری ازهنرمندان نسل نوی ايران دانست و گاه در آثاری معلق ميان سرزمينی سنتی و آسمانی مدرن.

اين گروه از نسل جوان نه در پی علت تقابل ميان سنت و مدرنيته است که بيشتر در پی دستيابی به همزيستی ميان اين دو پديده می پردازد. از اين رو آثارشان نه در بردارنده پاسخ بلکه بيان کننده و يادآور اين گمگشتگی و تناقض است، آنگونه که رويين پاکباز می گويد ” نوگرايی ما و واکنش در برابر آن در متن زندگی فرهنگی و تناقض های آن معنا پيدا می کند”. حضور پررنگ فضاهای شهری گويی اين پرسش را ايجاد می کند که هويت مکانی من کجاست و می توان آن را کنکاش هنرمند برای يافتن هويت خويش تعريف کرد. ردپای اين معنا در مجموعه پيش رو به خوبی قابل دريافت است با اينحال عدم قطعيت در يافتن گريزگاه همچنان به چشم می خورد.

نگارخانه نقش جهان

نمایشگاه نقاشی «پارميس مظفری كاكاوند» جمعه هشتم دی ماه سال جاری در گالری «نقش جهان» تهران افتتاح شد. خانم مظفری در این نمایشگاه که «دادمهر» نام دارد، کارهای خود را که در سبک مكاتب نقاشی ايرانی، نگارگری شده، در معرض دید علاقمندان قرار داده است. اين مجموعه با هدف زنده نگاه داشتن سبك های عصرهای طلايی هنر ايران تا دوره قاجاريه توسط نقاش آفریده شده است.» پارميس مظفري متولد سال ۱۳۵۵ در شهر تهران است.

وی از سال ۱۳۹۱، نقاشی ايرانی را در دانشگاه علمی كاربردی تهران آغاز نموده و بسیاری از سبک ها و تكنيك هاي قديم نقاشی ايرانی را فرا گرفت. خانم مظفری زیر نظر اساتیدی چون استاد شاهين عرب و استاد مجيد جليل و استاد معصومه مهرآوران و استاد رامين مراتی و استاد بابك اطمينانی آموزش دیده است و دارای مدرک نقاشی پیشرفته از مجتمع فنی تهران و همچنین خود اکنون از مدرسین نقاشی ايرانی به شمار می رود.

نگارخانه نک

یادداشت شماره ۱، عنوان نمایشگاه آثار نگار قیامت، سمانه مطلبی و امیر امیری است که از هشتم دی ماه لغایت بیست و شش دی در نگارخانه نک تهران در معرض دید گالری گردهای زمستان قرار میگیرد. برای تماشای این آثار به خیابان ظفر، کوی ناجی خیابان فرزان، کوی پیروز شرقی شماره ۷ مراجعه کنید.

نگارخانه سلام با پلاکارت

پلاکارت، عنوان نمایشگاه پوستر است که نگاهی دارد به طراحی اعلان سردر سینماهای در ایران. این آثار از هشتم دی ماه تا دوم بهمن در نگارخانه سلام تهران در معرض دید عاشقان گرافیک قرار دارد. نمایش سردرهای سینما از مجموعه ی علی بختیاری، همزمان با برگزاری پنجمین دوره ی نمایشگاه سرو نقره ای، با همکاری موزه سینما، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و استودیو کارگاه انجام می شود. برای تماشای آثار به خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک وی خیابان فیاضی( فرشته)، مجتمع سام سنتر طبقه -۱ مراجعه فرمایید.

دی ماه امسال را با گالری گردی در نگارخانه های فرهنگی و هنری تهران تجربه کنید تا با گشتی در مقصدهای گردشگری هنری شهر، با آثار جدید آشنا شده و به هدف سرمایه گذاری هنری بلند مدت، آثار ارزشمند را با قیمت های باورنکردنی خریداری کنید که کمکی به اقتصاد هنر در ایران امروز است.

منبع: ایسنا ، مهر ، ایرنا
بدون نظر

ورود