۱۰ روش موثر برای این که عادت ناخوشایند ناخن جویدن را کنار بگذارید

۱۰ روش موثر برای این که عادت ناخوشایند ناخن جویدن را کنار بگذارید

اگر شما هم از کسانی هستید که به ناخن جویدن یا دیگر عادات مانند پیچاندن موها یا ضربه زدن با انگشت روی سطوح مختلف عادت دارید باید بدانید که این عادات معمولاً در دوران کودکی شکل می گیرند. حدود نیمی از بزرگسالان به عادت جویدن ناخن مبتلا هستند اما نزدیک به ۷۵ درصد از این افراد با رسیدن به سن ۳۵ سالگی دست از این عادت خود خواهند کشید. عادت های عصبی مانند ناخن جویدن معمولاً رفتارهای ناخودآگاه و غیرآگاهانه ای هستند که به دلیل اضطراب، استرس یا خستگی و کلافگی آن ها را تکرار می کنید. افرادی که ناخن می جوند به یک اختلال به نام «آنیکوفاژی» (onychophagia) مبتلا هستند.

یکی از جوانب ناخوشایند ناخن جویدن این است که از لحاظ اجتماعی رفتاری غیرقابل قبول می باشد؛ ناخن های زبر و دندانه دار و خورده شده ظاهر زیبایی ندارند و کلاً ناخن جویدن کار جالبی در نظر گرفته نمی شود و البته نیست. برخی از افراد چنان ناخن هایشان را می جوند که از انگشت هایشان خون جاری می شود یا آن قدر در این امر زیاده روی کرده اند که دیگر تقریباً ناخنی برای آن ها باقی نمانده است. اما تنها مشکل زیبا نبودن انگشتان نیست زیرا این کار می تواند تاثیر منفی بر روی سلامتی شما نیز داشته باشد. وقتی که شما ناخن هایتان را می جوید، در واقع بین دهان و انگشتتان مبادله باکتری انجام می شود. اگر گوشه های ناخن و به اصطلاح ریشه ناخن را بجوید این باکتری ها وارد زیر ناخن خواهند شد.

علاوه بر این با این کار ممکن است صدمات دائمی و جبران ناپذیری به ناخن ها، لثه و دندان هایتان وارد کنید. از این رو اگر شما که به عادت ناخن جویدن مبتلایید و در حال خواندن این مقاله هستید و البته به دنبال راهی برای دست برداشتن از این عادت ناخوشایند هستید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

۱۰- از ناخن های مصنوعی استفاده کنید

اگر ناخن های خود را می جوید و تاکنون در ترک این عادت موفق نبوده اید بهتر است برای مدتی از ناخن های مصنوعی استفاده کنید. امروزه انواع مختلفی از این نوع ناخن ها وجود دارد که از مواد متنوعی ساخته شده و ظاهر زیبایی نیز دارند. علاوه بر این که این ناخن ها ظاهر زیبایی را به دست ها و انگشتان شما می بخشند بلکه باعث می شوند که دیگر رفته رفته ناخن جویدن را کنار بگذارید. اگر این روش یا مانیکور کردن نیز به نتیجه دلخواه منجر نشد سعی کنید روی ناخن هایتان را چسب بزنید یا تا جایی که امکان دارد دستکش به دست داشته باشید. شاید این روش ها کمی غیرطبیعی و عجیب باشد اما بسیار موثر خواهند بود.

۹- به یک عادت دیگر روی بیاورید

همانطور که بسیاری از سیگاری ها می دانند، دست برداشتن از عادت کار بسیار سختی می تواند باشد و جویدن ناخن نیز از این امر مستثنی نیست. اگر چه هیچ وقت به شما توصیه نمی کنیم که عادت ناخن جویدن را با عادتی خطرناک تر مانند سیگار کشیدن جایگزین کنید اما عادت های کم ضررتری نیز وجود دارد که می توانید با روی آوردن به آن ها عادت جویدن ناخن را کنار بگذارید. از این روش ها می توان به زمزمه کردن، ضربه زدن با انگشت روی سطوح، جویدن آدامس و یا خوردن آبنبات اشاره کرد. یکی از مشکلات عادت های جایگزین این است که اگر موثر نیز واقع شوند (که در بسیاری از موارد اینطور نیست) بعد از مدتی گرفتار یک عادت ترک نشدنی دیگر می شوید که به اندازه همان عادت قبلی شما را درگیر خود می کند.

برای مثال کسانی که به خوردن آبنبات روی می آورند می تواند مشکل آفرین باشد زیرا این عادت جدید نگرانی از خراب شدن دندان ها و افزایش وزن را به نگرانی ها و استرس های قبلی نیز اضافه می کند. اگر نتوانید روشی جایگزین و کم ضررتر برای ترک عادت جویدن ناخن پیدا کنید بهتر است به روش های درمانی روی بیاورید. این موضوع پیچیدگی های خاص خود را دارد زیرا جویدن ناخن اصولاً یک بیماری یا اختلال بیمارگونه در نظر گرفته نمی شود و بسیاری از روش های درمانی باید توسط خود شخص انجام گیرند. اما هنوز هم روش های دیگری مانند گروه های اینترنتی یا کمک از دیگران را می توان امتحان کرد.

۸- از سیستم رفاقتی استفاده کنید

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر هنگام انجام دادن یک کار همراه با دیگران به نتایج بهتری دست پیدا می کنید بهتر است برای ترک عادت جویدن ناخن نیز از همین اصل سود ببرید. بسیاری از کسانی که با مشکل جویدن ناخن مواجهند معمولاً به سراغ کسانی می روند که آن ها نیز با همین مشکل دست و پنحه نرم کرده و قصد ترک آن را دارند. اصل ساده داشتن شخصی دیگر که هدف مشترکی با شما داشته و می توانید در مسیر رسیدن به این هدف روی او حساب کنید کمک زیادی به ترک کردن عادت جویدن ناخن خواهد کرد. همچنین ترک کردن این عادت با اشخاص و گروه های دیگر به شما این امکان می دهد که نکات و استراتژی های موثر را با یکدیگر در میان بگذارید.

واقعیت این است که هر روشی که برای دیگران موثر واقع شود می تواند در مورد شما نیز همان میزان تاثیر را داشته باشد. یکی دیگر از دلایل همراه شدن با دیگران در این راه این است که در بسیاری از موارد این افراد دلایل مشابهی برای روی آوردن به جویدن ناخن دارند. به عبارت دیگر افرادی که دارای یک عادت ناخوشایند مشترک هستند ممکن است گذشته و دلایل مشترکی برای این کار داشته باشند. بدین ترتیب ملاقات کردن با این افراد و تشکیل گروه های کوچک و بزرگ می تواند باعث ریشه یابی علل روی آوردن به جویدن ناخن شود.

البته نمی توان یک روش خاص را برای تمامی کسانی که به مشکل جویدن ناخن دچار هستند به کار برده و نتیجه یکسان گرفت زیرا بسیاری از افراد علاقه ای به همراهی در این زمینه با دیگران و حضور در گروه ها نیستند و دوست ندارند در مورد احساسات و مشکلات شخصی شان صحبت کنند. بدین ترتیب این افراد می توانند از روش هایی مانند ریلکسیشن یا تکنیک های کاهش استرس استفاده کنند.

۷- مشکل را از طریق ریلکسیشن حل کنید

به خاطر برخی دلایل و برای برخی از افراد، جویدن ناخن روشی برای کاهش استرس و نگرانی است. اگر این موضوع در مورد شما نیز صدق می کند، شاید استفاده از روش های ریلکسیشن یا تکنیک های کاهش استرس بتواند بر عطش شما برای جویدن ناخن غلبه کند. این روش های درمانی می توانند در کاهش استرس و نگرانی که در بسیاری از موارد ریشه مشکل جویدن ناخن هستند موثر واقع شوند. ریلکسیشن می تواند از طریق آرام سازی محیط اطراف نیز نقش مثبتی داشته باشد.

برای مثال نوشیدن چای های مخصوص یا استفاده از لوسیون هایی که بوی آرام بخشی دارند بسیار موثر خواهد بود. همچنین به گفته کارشناسان روش های خاص نفس کشیدن مانند نفس عمیق کشیدن یا نفس کشیدن سریع می تواند باعث کاهش استرس و نگرانی شده و متعاقباً اشتیاق شما برای ناخن جویدن را کاهش دهد.

۶- از روش تصویر سازی موفقیت استفاده کنید

ظاهر افراد در جوامع انسانی بسیار مهم است و بسیاری از ما به سختی تلاش می کنیم که بهترین ظاهر را داشت باشیم. رسیدن به چنین شرایطی همزمان با جویدن ناخن ها می تواند کار بسیار سختی باشد. جویدن ناخن ظاهر ناخوشایندی به انگشتان ما خواهد داد به همین دلیل بسیاری از کسانی که ناخن های خود را می جوند همواره سعی دارند دست هایشان را پنهان کرده یا دستکم دست هایشان را در حالت بسته قرار دهند. اگر شما هم به خاطر ناخن های جویده شده خود احساس ناخوشایندی دارید باید بدانید که استفاده از تصویرسازی مثبت می تواند یک انگیزش قوی برای کنار گذاشتن این عادت ناخوشایند باشد.

برای مثال می توانید با عکس گرفتن از ناخن های سالم و جویده نشده در اطرافتان، مشوقی برای دست برداشتن از ناخن جویدن پیدا کنید. البته می توانید ار زوش های تصویرسازی دیگر نیز استفاده کنید. برای مثال در ذهن خود پیروزی بر این عادت بد را متصور شوید و مطالعات نشان داده که این روش می تواند نقش مثبتی در کنترل کردن مغز و جلوگیری از جویدن ناخن ها داشته باشد.

۵- همیشه ناخن هایتان را آراسته و تمیز نگه دارید

برای بسیاری از کسانی که ناخن های خود را می جوند، حل کردن مشکل ناخن های جویده شده بر استرس و نگرانی آن ها می افزاید. یکی از راه های غلبه بر این مشکل این است که سعی کنید ناخن هایتان را همواره آراسته نگه دارید. سعی کنید همواره یک جعبه کامل مانیکور همراه داشته باشید. در صورت همراه داشتن یک ست کامل مانیکور یا حتی یک سوهان ساده می توانید بدون گاز گرفتن و کندن ناخن های شکسته یا ریشه ریشه شدگی های ناخن، آن ها را مرتب کنید. هر هفته یک بار ناخن های دستتان را مانیکور کنید. ابتدا با کوتاه کردن ناخن هایتان [البته اگر چیزی از آن ها باقی گذاشته اید] شروع کنید.

سپس با استفاده از سوهان آن ها را مرتب نمایید. برای چند دقیقه انگشتانتان را در یک ظرف آب گرم که در آن مقداری روغن یا لوسیون زیتون ریخته اید فرو ببرید. سپس آرام آرام پوسته های ایجاد شده را با یک تکه پارچه کتانی پاک کنید. دست هایتان را خشک کرده و یک بار دیگر لوسیون یا کرم مخصوص روی انگشتان بمالید. اگر می توانید بهتر است هر ماه چند بار مانیکور حرفه ای انجام دهید زیرا هزینه کردن برای این کار می تواند محرکی شود برای این که کمتر ناخن هایتان را بجوید. لاک زدن روی ناخن نیز بسیار مفید خواهد بود زیرا سعی خواهید کرد زیبایی آن ها پس از براق کردن را خراب نکنید.

۴- از یک بازدارنده استفاده کنید

اگر هیچکدام از روش های قبلی موثر واقع نشد می توانید به سمت بازدارنده ها بروید. در داروخانه ها معمولاً کرم ها، روغن ها و براق کننده های ناخنی وجود دارد که برای جلوگیری از ناخن جویدن طراحی شده اند. از آن جایی که جویدن ناخن یک عادت غیرآگاهانه است، در صورت استفاده از این مواد بازدارنده وارد مرحله آگاهانه خواهید شد زیرا مزه این مواد طوری است که با تماس زبان با ناخن به شدت شما را تحریک کرده و متوجه می شوید که دستتان را به سمت دهانتان برده اید. در واقع این مواد معمولاً مزه تندی دارند که جویدن ناخن را از مرحله ناخودآگاهی وارد مرحله خودآگاهی می کند.

ترکیباتی که در این مواد استفاده می شود معمولاً مزه خاصی دارند که از آن میان می توان به عصاره فلفل هندی با مزه تند و ساخارید دناتونیوم با مزه تلخ اشاره کرد. ماده اخیر ترکیبی غیرسمی بوده که معمولاً به ترکیبات سمی مانند ضدیخ افزوده می شود تا مانع از خورده شدن آن توسط کودکان و حیوانات گردد. برخی نیز از بازدارنده های خانگی استفاده می کنند که برخلاف مواد بازدارنده خیلی زود شسته شده و دوام چندانی روی ناخن ندارند. بسیاری از کسانی که عادت جویدن ناخن دارند توانسته اند به کمک این روش عادت خود را ترک کنند در حالی که برخی پس از مدتی به آن مزه های ناخوشایند عادت کرده یا از اعمال آن ها روی ناخن های خود دست برداشته اند.

برخی نیز از بازدارنده های دیگری مانند دستبندها استفاده می کنند که به آن ها یادآوری می کند ناخن هایشان را نجوند. اگر عادت ناخن جویدن شما به دندان هایتان آسیب جدی وارد کند نیز دندانپزشکان می توانند محافظ های خاصی برای دندان هایتان بسازند که مانع از جویدن ناخن خواهد شد.

۳- حواس خود را پرت کنید

وقتی که متوجه عادت ناخوشایند خود در زمینه ناخن جویدن شدید باید سعی کنید که این انرژی را در مسیر دیگری به کار بگیرید. این موضوع برای برخی بدین معنی است که دست هایشان را سرگرم و مشغول نگه دارند تا بدین ترتیب به صورت ناآگاهانه نیز دست هایشان را به سمت دهانشان نبرند. استفاد از توپ های کاهش استرس استفاده کرد که در واقع یک توپ لاستیکی است که در کف دست قرار داده و آن را فشار می دهید. وقتی که خود را در حال جویدن ناخن دیدید بهتر است خیلی سریع به سراغ این توپ بروید. اگر به این کار ادامه دهید عطش شما برای جویدن ناخن فروکش خواهد کرد.

اگر دوست دارید کار موثر و منتج به فایده ای بزنید بهتر است سمت کارهایی بروید که دست های شما را برای مدت طولانی به صورت مداوم درگیر خواهد کرد مانند طراحی، نقاشی، دوختن یا بافندگی. وقتی که از انجام این کارها احساس راحتی کردید می توانید در هر جایی که هستید این کارها را انجام دهید حتی در ایستگاه اتوبوس یا در داخل مترو.

۲- علت جویدن ناخن را پیدا کنید

شاید فکر کنید که وقتی پای ناخن جویدن به میان می آید هیچ دلیل خاص یا چرایی برای این کار وجود ندارد. در این صورت خواهید گفت که ناگهان یک روز خود را در حال جویدن ناخن یافته اید و آن قدر این کار را ادامه داده اید که به یک عادت تبدیل شده است.شاید این داستان در مورد برخی از افراد صدق کند اما برای بسیاری دیگر دلایل خاصی در پشت این عادت وجود دارد که می تواند کلافگی، استرس، ترس یا اضطراب باشد. شاید اولین روزی که ناخنتان را جویده اید اولین روز مدرسه یا اولین شبی بوده که بیرون از خانه خوابیده اید. ناخن جویدن در این موارد یک روش فیزیکی برای کاهش استرس، ترس و نگرانی که حس کرده اید بوده است. اگر دلیل و انگیزه ناخن جویدن خود را پیدا کنید می توانید روش سازمان یافته و موثرتری را برای مقابله با آن پیدا کنید.

برای مثال هنگامی که خود را در حال ناخن جویدن یافتید شرایط روحی و افکار آن لحظه خود را در یک دفترچه یادداشت کنید، مکانی که در آن هستید را مشخص کنید، کاری که مشغول آن هستید را بنویسید، احساسی که در ان لحظه چه از لحاظ جسمی و چه روحی دارید یادداشت کنید. اگر برای مدتی این را ادامه دهید با کمی تجزیه و تحلیل علت را پیدا خواهید کرد. اکنون که دلیل را پیدا کرده اید راهی برای حل کردن آن پیدا کنید. اگر نتوانید منبع استرس را حذف کنید می توانید کار دیگری انجام دهید. اگر در سر کار احساس خستگی و کلافگی می کنید به یک پیاده روی کوتاه مدت بروید یا کمی آب بنوشید.

اگر سفر با هواپیما شما را نگران می کند مقدار کافی روزنامه و مجله یا کتاب یا هر چیز خواندنی همراه خود داشته باشید، یا حتی لپ تاپی که بتوانید با آن فیلم نگاه کنید. صحبت کردن با دیگران در مورد احساساتتان نیز بسیار موثر خواهد بود.

۱- به دنبال درمان بروید

اگر عادت ناخن جویدن شما بسیار شدید است – یعنی انگشت های شما در اثر ناخن جویدن دچار خونریی می شوند، ناخن هایتان را به طور کامل از دست داده اید یا آسیبی دائمی به دلیل این عادت به بدن خود وارد کرده اید- زمان آن فرا رسیده که دنبال درمان و کمک از دیگران باشید. اونیکوفاژی یا همان جویدن ناخن یکی از رفتارهایی است که در ذیل اختلال وسواس فکری-عملی قرار می گیرد. اگر فکر می کنید که شما نیز به این اختلال دچار شده اید با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید. ممکن است وی از روش دارویی را روش های غیردارویی و یا حتی ترکیبی از هر دو استفاده کند. در این موارد می توان از داروهای تجویزی مانند پاکسیل، زولوفت یا سلکسا استفاده کرد.

اگر هم به این اختلال ناخوشایند مبتلا نشده اید می توانید از روش های رفتار درمانی برای از بین بردن عطش ناخن جویدن استفاده کنید. همچنین می توانید از مدیتیشن، یوگا و یا تمرین های ویژه برای دوری جستن از جویدن ناخن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که یک روش برای همه موثر نخواهد بود. پس اگر یک روش برای شما نتیجه ای در بر نداشت ناامید نشده و روش های دیگر را امتحان کنید، یا چند استراتژی را با هم ترکیب نمایید. برخی دیگر از افراد نیز از طریق هیپنوتیزم توانسته اند این عادت دردناک خود را کنار بگذارند.

در واقع در این روش آموزش هایی دریافت خواهید کرد که هنگام مبادرت به جویدن ناخن به سرعت متوجه خواهید شد و در واقع بخش ناخودآگاه ذهن شما خیلی سریع باعث بیدار شدن بخش خودآگاه ذهنتان خواهد شد. اگر یک یا تعدادی از این روش ها را مورد استفاده قرار دهید بدون شک دیر یا زود عادت جویدن ناخن را کنار خواهید گذاشت.

آیا کسانی که ناخن می جوند انسان های کمال‌گرایی هستند؟

شخصیت شناسی: شکل ناخن های دست چه رازهایی در مورد شما را برملا می کنند؟

۶ راهکار ساده که باعث خواهند شد ناخن ها و پاهای زیباتری داشته باشید

جویدن ناخن ها تا چه اندازه می تواند سلامتی افراد را به مخاطره بیندازد؟

منبع: howstuffworks
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • اتنا مرداد ۳۰, ۱۴۰۰

  ببنید من خودم از کلاس اول ناخن هام رو میجوییدم خیلی هم با شدت بود جوری بود ک دیگه دوستام بهم میگفتن چرا اینقدر ناخن هات کوچولوئه؟ اما دیگه تو این مدت کرونایی تصمیم گرفتم ناخن هام رو بلند کنم برام خیلی سخت بود عادت ۱۰ سالم رو ترک کنم ولی خب چاره چی بود وقتی میدیدم دوستام ناخن هاشون رو بلند میکنن و لاک میزنن اما من نمیتونم و ناخن هام خیلی زشت میشن از خودم بدم میومد من هر راه کاری رو بگید امتحان کردم ولی کاربردی ترین هاشون رو براتون میگم:
  ۱.لاک ناخن maval stop (این لاک تلخ مزس و باعث رشد سریع ناخنتون میشه جوری که بکنید تو دهنتون و بخورید حالتون بهم میخوره مثه دم مار میده)
  ۲.مشغول کردن دهنتون (سعی کنید ادامس بخورید با ته مداد یا خودکارتون بازی کنید که دستتون رو تو دهنتون نکنید)
  ۳. به اطرافیانتون بگید وقتی دستتون تو دهنتونه بگم که تمومش کنید.
  ۴.لاک بزنید(ببینید میدونم که میگید ناخن هام خیلی زشت میشن اما واقعا ارزش یک دور امتحان کردن رو داره چند بار رو ناخن هاتون رو لاک بزنید بارید قطرش زیاد بشه تا در برابر ضربه دندونتون نشکنه زود من خودم این روش رو امتحان کردم خیلی جواب دادش)
  ۵.دستکش (سعی کنید موقع کار یا هر وقت که دستتون میره تو دهنتون دستکش بپوشید اگرم کسی پرسید چرا بگید پوشت حساس شده دکتر گفته دستکش دستم کنم)

  ببینید دوستان اصلا مهم نیست که چرا این کار رو میکنید حتی از روی عادت اما باید سعی کنید که ترکش کنید واقعا خیلی حس بهتری پیدا میکنید 🙂

 • نازی آذر ۲۶, ۱۴۰۰

  سلام من در حدی ناخن هام رو میجوم که خون ریزی میکنه و خیلی درد میکنه ودقیق نمیدونم از چه زمانی و به چه دلیل شروع شده ولی از وقتی که ۵ یا ۶ سالم لوده تا الان ناخن هام رو میجووم و خودمم واقعا نمیخوام اینکارو انجام بدم ولی جلوش رو هم نمیتونم بگیرم. میخواستم بدونم با روش های آسون تری مشکل حل میشه یا باید به دکتر مراجعه کنم؟؟