خارج کردن بزرگ ترین تومور دنیا با وزن ۲ کیلوگرم از مغز یک مرد هندی

خارج کردن بزرگ ترین تومور دنیا با وزن ۲ کیلوگرم از مغز یک مرد هندی

یک جراح هندی توانسته در طی یک جراحی سخت و نفسگیر ۷ ساعته توموری به وزن نزدیک به دو کیلوگرم (۱.۸۷۳ کیلوگرم) را از مغز یک مرد ۳۱ ساله در یک بیمارستان دولتی در بمبئی هند خارج کند. دکتر تریمورتی نادکارنی که این جراحی سخت را در بیمارستانی خیریه در بمبئی انجام داده اعلام کرده است که بر اساس مطالعات و مقایسه های انجام گرفته این مورد بزرگ ترین تومور خارج شده از مغز یک بیمار تاکنون بوده است. این جراحی که در ماه جاری انجام شده بسیار پیچیده بوده و هر لحظه امکان مرگ بیمار وجود داشته است زیرا این تومور عجیب و بزرگ در درون مغز بیمار جای داشته است.

تومور مغزی

سنتلال پال ۳۱ ساله، که فروشنده لباس است اهل یکی از روستاهای شمالی ایالت اوتار پرادش بوده و اخیراً برای درمان توموری که در مغز خود داشت به بمبئی سفر کرد. در ۶ ماه گذشته یک تورم ساده و ناچیز به سرعت به یک تومور و توده بسیار سخت تبدیل شد که درست اندازه جمجمه خود این مرد هندی بود. رشد سریع و باورنکردنی این تومور باعث شده بود که جمجمه وی شکافته شده و تا زیر پوست او نیز به رشد خود ادامه دهد.

تومور مغزی

این تومور با حجم ترسناک و حیرت آور خود باعث شده بود که به دیواره مغز فشار وارد شده و فضای مغز به شدت محدود باشد. این تومور در طی ۳ سال به رشد خود ادامه داده و در نهایت باعث شده بود که بیمار به پزشک مراجعه نماید. بیش از ۱۰ درصد حجم این تومور در درون جمجه قرار داشته و مابقی آن نیز به خارج از جمجمه نفوذ کرده بود.

تومور مغزی

فشاری که درون مغز وی ایجاد شده بود بر روی اعصاب بینایی او تاثیر گذاشته و باعث شده بود که این مرد هندی بینایی خود را از دست بدهد. هندی هایی که در نواحی روستایی و دوردست زندگی می کنند همواره مجبورند صد ها کیلومتر را برای یافتن پزشک و مراجعه به بیمارستان طی کنند اما در بیمارستان های دولتی که به شدت با کمبود پرسنل مواجه هستند خدمات رایگان خوبی دریافت می کنند. هنوز مشخص نشده که این تومور بدخیم یا خوش خیم بوده است اما هیچ نشانه ای از سرطان در این مرد هندی دیده نمی شود. وی اکنون در شرایط خوبی به سر می برد و احتمال این که بتواند بینایی خود را بازیابد ۵۰ درصد تخمین زده شده است.

تومور مغزی

تومور مغزی

تومور مغزی

تومور مغزی

تومور مغزی

تومور مغزی

خارج کردن اسباب بازی مخروطی از ریه یک مرد بریتانیایی پس از ۴۰ سال

۱۰ بیماری انسانی هولناک و مرگبار تاریخ را بشناسید

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود