ایرلندی‌ها قایقی ساخته‌اند که هرگز واژگون نمی‌شود [تماشا کنید]

ایرلندی‌ها قایقی ساخته‌اند که هرگز واژگون نمی‌شود [تماشا کنید]

«بچه تندر» نام قایق امداد و نجاتی است که ادعا می‌شود تحت هیچ شرایطی واژگون نمی‌شود. حتی وقتی قایق در آب وارونه می‌شود هم خود این وسیله نقلیه به حالت اولیه باز می‌گردد.

قایق The Thunder Child توسط کمپانی ایرلندی موسوم به «سیف‌هَوِن مرین» طراحی و ساخته شده است و در حال حاضر در اختیار ناوگان دریایی کشور ایرلند قرار دارد تا در مواقع بحرانی برای عملیات‌های امداد و نجات اعزام شود.

قایق The Thunder Child ایرلندی

مدل XSV-17 قایق «بچه تندر» دارای بیشینه سرعت ۵۴ گره‌دریایی (معادل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت) است و گنجایش ۱۰ نفر را روی عرشه خود دارد. همچنین بدنه قایق از مواد ضربه‌گیر ساخته شده تا در برابر صخره‌های دریایی مقاومت و استحکام کافی داشته باشد.

اما جذاب‌ترین ویژگی این قایق این است که پس از وارونه شدن، می‌تواند به صورت خودکار به حالت اولیه برگشته و خیلی عادی به مسیر خود ادامه دهد. با وجود چنین قابلیتی، «بچه تندر» هرگز واژگون نخواهد شد و در نتیجه یکی از بهترین وسایل نقلیه دریایی برای جست‌وجو و امداد محسوب می‌شود.

قایق The Thunder Child ایرلندی

از دیگر امکانات قایق موردبحث می‌توان به ترکیب سه فاکتور اساسی، یعنی مرکز ثقل بسیار پایین، خاصیت شناور ماندن کابین و عایق‌بندی کامل کابین قایق در برابر ورود آب اشاره کرد.

مدیر اجرایی شرکت سازنده در مورد طراحی این قایق بیان داشته: «کابین تندر به‌گونه‌ای طراحی شده که در گوشه‌ای از خود هوای کافی برای شناور نگه داشتن وسیله‌نقلیه داشته باشد. همچنین برای ما بسیار مهم بود که حتی قطره‌ای آب امکان نفوذ به داخل کابین را پیدا نکند.»

قایق The Thunder Child ایرلندی

برای کسب اطمینان از اینکه که شناوری قایق در هر حالتی روی آب حفظ شود، مخزن هوا به صورت خودکار بسته می‌شود.

پایین بودن مرکز ثقل تندر نیز از واژگون شدن قایق پیشگیری می‌کند. اما در مواقعی که امواج سهمگین زیر قایق قرار گرفته و آن را وارونه می‌کنند، مرکز ثقل قایق به‌طور اتوماتیک به بالاترین نقطه قایق حرکت می‌کند تا با ایجاد حالت غیرپایدار موجب برگشتن قایق به حالت اولیه بشود.

قایق The Thunder Child ایرلندی

با این تفاسیر باید اذعان داشت که «واژگون نشدن بچه تندر» ادعای پوشالی نیست و تماما واقعیت دارد. کمپانی ایرلندی سازنده‌ی این وسیله نیز اخیرا برای اثبات این واقعیت، با کمک جرثقیل قایق را درون آب ۱۸۰ درجه وارونه کرد و نشان داد که چگونه تندر خودش به‌تنهایی به حالت اولیه باز می‌گردد. آنها برای اطمینان صددرصدی و رد هرنوع ادعای مخالفی، دوبار این عملیات را تکرار کردند و در هر دوبار Thunder Child پیروز و سربلند از امتحان بیرون آمد.

قایق The Thunder Child ایرلندی

گفتنی است که در آزمایش اول، قایق خالی بود اما در آزمایش دوم، تعدادی خدمه در آن حضور داشتند و در هر دو حالت، قایق خیلی سریع به حالت اولیه خود بازگشت.

منبع: odditycentral
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود