دعوای شما با همسرتان چه نکاتی را در مورد روابط عاطفی تان آشکار می سازد؟

تبدیل برخورد «ویرانگر» به «جنگی بهتر»

دعوای شما با همسرتان چه نکاتی را در مورد روابط عاطفی تان آشکار می سازد؟

تقریبا در هر رابطه ای چه خونی و چه غیرخونی اختلاف نظرهایی و در برخی مواقع مشاجراتی به وجود می آید. نحوه برخورد هر فردی با شرایط بوجود آمده با دیگری تفاوت هایی دارد که عوامل گوناگونی در این امر نقش دارند. خصوصیات شخصیتی، ژنتیک افراد، شرایط اجتماعی و اقتصادی و بسیاری دیگر از عوامل می توانند برخوردهای گوناگونی را رقم بزنند.

با این حال هر دعوایی از بی اهمیت ترین تا آزار دهنده ترین آنها می تواند نکاتی را به همراه داشته باشد که هر کدام درس هایی برای آینده آن فرد به شمار می رود. هر دعوایی که رخ می دهد نکته نهفته ای را در مورد شخصیت طرفین آشکار می سازد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت:

دعوای شما مدام بر سر یک موضوع است

13

دکتر «مارنی آمسلم» از رونشناسان ساکن نیویورک می گوید در زندگی زناشویی مواردی وجود دارند که زوج ها دائم بر سر آنها با هم مشاجره می کنند و آن موارد می توانند، پر شدن ظرف های نشسته در داخل سینک طرفشویی تا دورهمی های دیروقت با دوستان باشند.

دکتر آمسلم بر این باور است که اهمیتی ندارد که آن موضوع تکرار شونده چیست اما این تکرارهای مداوم نشانه عدم احترام به فرد مقابل است. در چنین مواقعی خواسته های یک فرد مورد غفلت قرار می گیرد که می تواند دلیلی برای عدم احترام به او تلقی شود.

دعوای شدیدتان بر سر موضوعی بی اهمیت است

2

گاهی امکان دارد که باقی ماندن ظرف ماست و آن هم با سر باز بر روی یکی از کابینت های آشپزخانه به دعوایی جدی میان زوجین منجر شود. دکتر «سامنتا بُردمن» در این باره بر آن باورست که استرس، خستگی و گرسنگی عمدتا از عواملی هستند که به چنین نزاع هایی می انجامند. وی می گوید دیدن سر خمیردندان رها شده به حال خود توسط همسرتان و پس از سپری کردن یک روز سخت کاری و دو ساعت در ترافیک بودن بسیار آزار دهنده تر از مواقع دیگرست.

چنین شرایطی می تواند سبب شود که آن فرد، از همسرش انتقاد بیشتری کرده، وی را تحت کنترل گرفته، او را سرزنش و یا به وی بی توجهی کند. دکتر بُردمن تاکید می کند که در چنین مواردی تلاش کنید که مهربانی همیشگی خود با اعضای خانواده تان را حفظ کنید.

مشاجرات شدید در گذشته، سلامتی تان را به خطر انداخته

3

مسائل مالی و جنسی دو عامل اصلی، مشاجرات زوج ها به شمار می روند. دکتر بُردمن تفاوت های سلیقه ای در تربیت فرزندان، خانواده همسر و یا مسائل کوچکی چون غذاخوردن و مانند اینها را از سایر دلایل مشاجرات زناشویی می داند.

دکتر امسلم نیز عادات بد رانندگی و استفاده بیش از اندازه از تکنولوژی در هنگام صرف وعده های غذایی را به این فهرست می افزاید. صرفنظر از آنکه علت مشاجره بین شما و همسرتان چه باشد، خصوصا در زمان بالا گرفتن مشاجره مراقب نوع برخورد خود باشید چرا که برخورد نامناسب می تواند به قلب شما آسیب هایی را وارد آورد.

در پژوهشی که در دانشگاه های کالیفرنیا و نورث وسترن انجام پذیرفت نشان داد زوج هایی که مشاجرات فراوان و جر و بحث های شدیدی با هم دارند، در آینده بیشتر در معرض بالارفتن فشار خون و مشکلات مرتبط با قلب و عروق شان هستند.

از طرف دیگر نشان داده شد که زمان هایی که در جریان دعوا خود را کنار می کشید و چیزی نمی گویید و از نگاه کردن به فرد مقابل خود پرهیز می کنید، بیشتر در معرض گرفتگی های گردن، کمر درد و در کل تنش های عضلانی هستید.

بیش از اندازه جدی هستید

4

احتمالا شنیده اید که گفته می شود بیش از اندازه هم جدی نباشید. در هنگام مشاجره نیز این جریان صادق است. دکتر امسلم اشاره می کند در زمان هایی که از موضوعی ناراحت هستید بد نیست که آن را با مزاح مطرح کنید.

به عنوان مثال اگر به خانه آمده اید و انبوهی از ظرف های نشسته در داخل سینک ظرفشویی وجود دارد، می توانید با گفتن جمله ای خنده دار جریان را با همسرتان مطرح کنید. دکتر بُردمن نیز اندکی شوخی در چنین مواقعی را راهکار مناسب تری برای کنار آمدن با آن می داند. ایجاد لحظات شادتر در زندگی می تواند شما و همسرتان را به هم نزدیک تر کند.

وی بر نقش موثر شوخی در اجتناب از مشاجره اشاره می کند و بر این باور است که این نوع برخورد می تواند شک و تردیدهای احتمالی ای که میان زوجین وجود دارد را از بین ببرد.

تنها به همان روز مشاجره تمرکز می کنید

15

مطالعات و پژوهش های انجام شده بر مشاجرات و دعواهای زوجین نشان داده نگاه به آینده رابطه می تواند نقش موثری در آن رابطه داشته باشد. اگر در هنگام مشاجره به آینده این رابطه نیز بیاندیشند، می توانند یکدیگر را بخشیده و عملکرد بهتری داشته باشند.

اگر در هنگام مشاجره از خود بپرسید که اگر به یک سال دیگر و همین موضوعی ای در حال مشاجره بر سر آن هستید، باندیشید و در نظر بگیرید که این موضوع کاملا برطرف شده و آن را با افکار مثبتی جایگزین کنید و تمامی افکار منفی خود را کنار بگذارید قادر خواهید بود که عملکرد بهتری را در زمان مشاجره از خود نشان دهید.

داد و فریاد می کنید

1

اگر شما و همسرتان در هنگام مشاجره داد و بیداد می کنید این احتمال وجود دارد که در آینده از هم جدا شوید. به این رفتار در هنگام مشاجره، برخورد «ویرانگر» گفته می شود و جالب است که بدانیم در میان زنان رواج بیشتری دارد.

دکتر بُردمن توصیه می کند که اگر اندکی شوخی در برخوردتان وجود داشته باشد می تواند یک برخورد «ویرانگر» را به «جنگی بهتر» تبدیل کند. البته دکتر امسلم تاکید می کند که این شوخی نباید به گونه ای باشد که طرف مقابل احساس کند که مورد تمسخر یا بی توجهی قرار گرفته است.

یکی از شما آرام است و دیگری هم خودش را کنار می کشد

5

اگر یکی از دو طرف با آرامش در صدد حل مشکل برآید، طرف مقابل هم خودش را کنار بکشد، این برخورد دو طرف به حل مشکل منجر نخواهد شد. این نوع برخورد نه تنها منجر به احساس ناراحتی و عصبانیت طولانی مدت خواهد شد بلکه بر اساس یافته های محققان دانشگاه میشیگان، به کار گرفتن چنین روشی سبب افزایش مشکلات احتمالی دیگری در روابط زوج ها خواهد شد.

هر دوی شما شادی های گذشته خود را از یاد برده اید

6

به جای آنکه بر سر ظرف های نشسته، عادات یکدیگر و روابط جنسی تان دائم با همسرتان دعوا و مرافعه کنید، روزهای نخست عشق ورزیدن به یکدیگر را به خاطر بیاورید. از همسرتان تعریف کنید، برایش یک فنجان چای یا قهوه درست کنید، با او شوخی های عاشقانه کنید، برایش پیامکی بفرستید و به نکته جالبی در مورد اولین قرارتان با هم اشاره کنید.

اتفاقات شاد و عاشقانه با کارهای روزمره ای چون غذا دادن به فرزندان تان، پرداخت قبوض و پس گرفتن لباس از خشکشویی رفته رفته به دست فراموشی سپرده می شوند. اگر تلاش کنید که در پایان روز و با تمام شدن این مشغله ها، همچون روزهای نخست زندگی مشترک تان عمل کنید، هرگز برای آن عشق و زندگی مشترک پایانی وجود نخواهد داشت.

منبع: rd
بدون نظر

ورود