با دنیای زیر زمینی و غارهای استان خراسان رضوی آشنا شوید

با دنیای زیر زمینی و غارهای استان خراسان رضوی آشنا شوید

استان خراسان رضوی، به واسطه بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا (ع) یکی از مقصد های گردشگری مذهبی ایران و در واقع پر بازدید ترین استان ایران از نظر گردشگر به شمار می رود. به همین خاطر، روزیاتو در این مطلب نگاهی دارد به دنیای زیر زمینی استان خراسان رضوی. با ما همراه باشید با گشتی در چند غار دیدنی این استان.

1-w900-h600

(تصویر قندیل های دیدنی غار بزنگان در استان خراسان رضوی)

خراسان رضوی بیش از ۲۲۰ غار دارد! می دانستید؟ دنیای زیر زمینی عجیب و باور نکردنی استان خراسان رضوی، به اندازه جذابیت های فرهنگی و گردشگری و مذهبی روی زمین آن جذاب و حیرت آور است. اما در این گزارش به معرفی  ۸ غار جالب و باور نکردنی آن اشاره می کنیم که در تابستان ۹۶ اگر مسافر مشهد الرضا شدید، از آن ها دیدن کنید.

غار سیر

2-w900-h600

غار سیر بردسکن

غار سیر یکی از غار های جالب استان خراسان رضوی به شمار می رود. دهانه این غار باریک و به گونه ای هست که هر کسی نمی تواند وارد آن شود. غار سیر در روستایی زیبا واقع شده که از توابع شهرستان بردسکن استان خراسان رضوی به شمار می رود.

بردسکن از همسایه های طبس و شاهرود است و یکی از برترین معادن کشور را شامل شده است. به هر حال اگر برای دیدن غار رفتید، بردسکن را فراموش نکنید و از جذابیت های طبیعی و فرهنگی و تاریخی آن استفاده کنید. دنیای زیر زمینی آن به جالبی دنیای روی زمین هست. این غار در داخل یک دیوار با ارتفاع هشتاد متر قرار گرفته است. برای ورود به آن باید از یک دیوار ۱۳ متری زیر دهانه غار را صعودی کنید. خود غار فقط ۶۴ متر طول دارد.

غار آهوبم

IMG_3321

غار آهوبم را هتل آزادی هم می گویند! این غار در داخل روستای آهوبم قرار دارد و اگر به بردسکن رفتید، حتما از غار آهوبم هم دیدن کنید که در هفده کیلومتری شمال شرقی شهرستان بردسکن استان خراسان رضوی واقع شده است.

غار درونه

در بخش غربی روستای بردسکن استان خراسان رضوی، غاری وجود دارد به نام غار درونه. از جمله غار های ایرانی که فوق العاده زیبا و به شماره ۱۶۳۲۹ در فهرست آثار ملی طبیعی ایران ثبت شده است.

غار در رشته کوه های غربی درونه و روستای کلانه برق علیا قرار گرفته و در روبروی کوهی نارنجی شکل قرار دارد. دهانه غار حدود ۲ متر است که رفت و آمد در آن اسان به نظر می رسد. در داخل غار،‌ فضایی بزرگ وجود دارد و چشمه آبی در آن مشاهده می شود. مخاطبان غار درونه بسیار هست.

4-w900-h600

دهانه غار درونه

گفته می شود که غار درونه متعلق به ۶۰۰ سال پیش هست و قدمت چند میلیون ساله ندارد.

5-w900-h600

(تصویری زیبا از غار درونه در دهستان درونه)

غار مغان

6-w900-h600

(تصویر ورودی دهانه غار مغان در استان خراسان رضوی)

نام این غار در استان خراسان رضوی نیز برای خیلی ها آشنا نیست. در جنوب شرق مشهد و در دره دامغان، غاری وجود دارد که به غار مغان نام دارد. یکی از جذابیت های گردشگری زیر زمینی مغان را می توان غار مغان دانست. معمولا غار ها از نام منطقه ای که در ان واقع شده اند، تخلص می گیرند و به همین خاطر، غار مغان در روستای مغان قرار دارد.

7-w900-h600

غار مغان

غار مغان یکی از با قدمت ترین غار های ایرانی هست که طبق یافته های زمین شناسی، بیش از یک صد میلیون سال سابقه تشکیل دارد. پرتگاه های خطرناک این غار سبب می شود تا غار نوردی در این مکان جالب، بدون راهنما خیلی سخت باشد. غار دارای دهلیز ها و راه های پر پیچ و خم گوناگون بوده و از سقف غار، ستون های استالاکتیک و استالاگیمت مشاهده می شود که منظره چشم نوازی در برابر دیده گان غار نوردان به تصویر می کشد.

8-w900-h600

غار مغان

غار مغان بزرگ ترین غار استان خراسان رضوی هست و غاری عالی برای گردشگران ماجراجو معرفی شده است.

غار فاس

غار فاس یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری زیر زمینی استان خراسان رضوی به شمار می رود. این غار در دشت بیاض قرار دارد و بین شهر های گناباد و قاین و در ۱۸ کیلومتری غرب منطقه واقع شده است. ارتقاع دهانه غار تا زمین ۴۰ متر و عرض آن ۶۰ متر است. گفته شده که نام غار فارسان برگرفته از شهر فارس است که از شهر های دوره ساسانی و از صدر اسلام به شمار می رود. این غار در دشت بیاض در دسترس هست.

غار قباد

یکی دیگر از غار های جالب و جذاب استان خراسان رضوی غار قباد هست. غاری که در روستای شیخ کاتلو در قوچان قرار گرفته و ۲۰ سال پیش کشف شده است. طول غار حدود ۱۲۰ متر هست و البته خیلی با استقبال بازدید کننده گان مواجه نشده است.

قوچان، با این غار شناخته شده است. خود قوچان قدیمی ترین شهر استان خرسان بوده و قدمتش به بیش از ۲ هزار سال پیش می رسد. قوچان دارای ۳۲ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

غار مزدوران

9-w900-h600

غار مزدوارن، طولاتی ترین غار استان خراسان رضوی به شمار می رود که اگر به این غار بروید، فرصت گردشگری زیر زمینی جالب و جذاب و باورنکردنی را خواهید داشت.

غار «مزدوران» یا «مزداوند» در ۹۵ کیلومتری مشهد قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین غارهای خراسان لقب گرفته که با یک کیلومتر طول، یکی از بی نظیرترین غاری افقی ایران است. سرتاسر این غار با ستون‌ها و تشکیلات آهکی جالبی مثل استالاگمیت ها پوشیده شده و از همه مهم تر این غار کاملا امن و بی خطر است؛ البته اگر ترس شهرنشینان از خفاش را خطر تعبیر نکنیم!

10-w900-h600

برای تماشای غار مزدوران باید به ۹۵ کیلومتری جاده مشهد – سرخس و ۳ کیلومتری مزدوران سفر کنید؛ غاری که به دلیل نزدیکی به جاده، کوهنوردان، غارنوردان و حتی گردشگران ماجراجوی زیادی را به خود جذب می کند.

این غار که قدمت آن را تا هزاره‌ دوم پیش از میلاد تخمین می زنند در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده و دهانه آن در میان تخته سنگی رو به مشرق قرار دارد. عرض ورودی آن ۲ متر و ارتفاع آن ۵/۲ متر است و شما را به تالار ۱۰۰ متری آن که ۵۰ متر عرض و ۲۰ متر ارتفاع دارد، دعوت می کند.

در نزدیکی این غار، غار دیگری به نام بزنگان وجود دارد که برای دیدن آن باید به جنوب غربی روستای بزنگان از توابع شهرستان سرخس بروید. قدمت این غار هم به دوره پیش از میلاد می رسد و از لحاظ تاریخی در زمره آثار تاریخی ایران قرار دارد که با شماره ۶۵۹ به ثبت رسیده است.

روستای بزنگان در ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی قرار دارد و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد.

غار بزنگان

11-w900-h600

(تصویر دهانه غار بزنگان استان خراسان رضوی)

خوب صحبت از غار بزنگان شد! غار بزنگان یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری زیر زمینی جذاب استان خراسان رضوی را تشکیل می دهد. این غار در شهرستان سرخس قرار دارد. قدمت غار به دوران پیش از میلاد باز می گردد اما میلیون ها سال قدمت ندارد!

این غار به عنوان یکی از میراث طبیعی کشور شناخته شده و در زمره آثار ملی ایران به شماره ۶۵۹ ثبت شد. غار ارزش دیدن بسیار دارد و اگر به این غار مراجعه کنید درخواهید یافت که چقدر دنیای زیر زمینی جذاب و جالبی دارد.

12-w900-h600

غار های استان خراسان رضوی، دنیای زیر زمینی جالبی هست که نمی توان وقتی به سراغ دیار مهم و پر ظرفیت و ارزشمند خراسان تاریخی می رویم، به ساده گی از دنیای گردشگری زیر  زمینی آن غافل بشویم. دنیایی که خیلی خاص هست و همان طور که در گفتار بالا اشاره شد، قابلیت هایی دارد که در ایران تکرار شدنی نیست.

دنیای زیر زمینی گردشگری خراسان رضوی، برای جذب گردشگر، نیاز مند تبلیغات و اطلاع رسای گسترده دارد. ثبت برخی از غار های استان در ردیف آثار ملی کشورمان،‌ اهمیت از میراث طبیعی گردشگری ایران زمین را دو چندان می کند. انتظار می رود گردشگرانی که در ماه های آینده به این دیار صفا و پر نعمت سفر می کنند، لختی صبوری کرده و سفر خود را به مناطق متداول گردشگری و مذهبی خراسان رضوی ختم نکرده و از ظرفیت های گردشگری روی زمین و زیر مین آن نیز استفاده کنند.

غار نوردی، گردش در دنیای ناشناخته ها و گردش در صدها هزار و میلیون ها سال پیش است. دنیای غار ها، ‌دنیای عجیب و جالبی هست که فارغ از نور و صدا، قدرت طبیعت را به رخ ما انسان های امروزی می کشاند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود