چرا کودکان ژاپنی، سالم ترین کودکان جهان به شمار می آیند؟

معجزه ظرف های کوچک تر و تحرک

چرا کودکان ژاپنی، سالم ترین کودکان جهان به شمار می آیند؟

داشتن فرزندی سالم که بتواند سالیان سال روند سلامت جسمانی و روانی را در زندگی خود بپیماید، آرزوی هر پدر و مادری است. زمانی که پای سلامت کودک به میان می آید، پدران و مادران برای آموختن، بیش از هر زمان دیگری آمادگی پیدا می کنند و خوشبختانه این اشتیاق در میان والدین ایرانی نیز رو به افزایش است.

برآنیم که شما را با دلایل داشتن زندگی سالم در میان کودکان ژاپنی آشنا کرده و دریابیم که چرا این کودکان لقب سالم ترین کودکان جهان را به خود اختصاص داده اند.

از راهکارهایی که پاسخگو هستند استفاده کنید

1

تحقیقات و پژوهش های انجام شده بر کودکان، سلامت و چاقی آنها نشان داده که ابتلا به چاقی در کودکان ژاپنی در مقایسه با سایر کودکان جهان در پایین ترین سطح قرار گرفته و بر خلاف بسیاری دیگر از کشورهای جهان که این روند در میان آنها رو به افزایش است در میان کودکان ژاپنی کاهش را تجربه می کند. حقیقتا راز چنین موفقیتی چیست؟

مادر یکی از این کودکان به همراه همسرش ویلیام به انجام پژوهش هایی فراوانی در زمینه تغذیه پرداختند و با بسیاری از متخصصان این وادی نیز مصاحباتی انجام دادند. آنها به ۷ قدم در رسیدن به چنین هدفی دست پیدا کردند که در ادامه شما را نیز با آن قدم های طلایی آشنا خواهیم کرد.

در وعده های غذایی اعضای خانواده خود رضایت بیشتری به وجود آورید

2

وعده های غذای ژاپنی به دلیل مغذی و کامل بودن، باعث سیر شدن اعضای خانواده می شود و به همین دلیل نیز، کمتر به گزینه هایی چون هله هوله های شیرین و پرکالری روی می آورند. برای انجام این کار حتما لازم نیست که حتما جلبک دریایی، سوشی و یا توفو میل کنید بلکه لازم است مسیر تغذیه خانواده خود را به سمت غذاهای سلامت پیش ببرید.

بیشتر وعده های اصلی خود را به غذاهایی با پایه گیاهی، میوه ها، سبزیجات، لوبیا، غلات کامل، چربی های سالمی چون ماهی های مملو از «امگا ۳» اختصاص دهید و تا آنجا که می توانید از مصرف غذاهای فرآوری شده، شکر و نمک افزوده شده به غذا نیز پرهیز کنید. این مواد کالری کمتر و مواد مغذی بیشتری دارند و با خوردن یک لقمه از آن کالری اندکی به بدن شما راه پیدا خواهد کرد.

همین امر سبب خواهد شد احتمال ابتلا به چاقی در شما کاهش پیدا کند و به تبع آن کمتر بیمار خواهید شد. تمامی اینها و در دراز مدت به طول عمر بیشتر نیز منجر خواهند شد. یکی از رموز توفیق غذایی ژاپنی ها این است که آنها برنج بیشتر و نان و پاستای کمتری مصرف می کنند. یکی از این انواع برنج های قهوه ای ژاپنی Haiga است که با آب فراوان پخته می شود و نقش بسیار موثری در سیر کردن اعضای خانواده ها دارد. همچنین میزان کالری آن در مقایسه با نان نیز کمتر است.

در کاهش میزان مواد غذایی انعطاف پذیر باشید و با لذت غذا بخورید

3

همچون کودکان ژاپنی به فرزندان خود یاد دهید که مقدار غذایی که میل می کنند همانند کشورهای غربی در حجم ها و اندازه های بزرگ نباشد. یکی از متخصصان تغذیه به نام «تومامی تاکاهاشی» به والدین نصحیت بسیار مفیدی می کند و می گوید:

“لازم نیست برای رسیدن به این هدف بیش از اندازه انرژی مصرف کنید. رفتاری طبیعی و خونسرد داشته باشید. به کودکان تان نشان دهید که از غذا خوردن لذت می برید و مزه غذایی هم که میل می کنید عالی است.” وی بر غذا خوردن در کنار هم تاکید می کند و می گوید: “حتی اگر بیش از اندازه سرتان شلوغ است، باز هم حداقل یک بار در روز را به همراه اعضای خانواده خود غذا بخورید. غذا را با عشق طبخ کنید و آن را در کنار اعضای خانواده خود و فرزندان تان میل کنید.

بسیاری از پژوهش ها بر نقش خوردن بدون استرس غذا و در کنار اعضای خانواده تاکید دارند.

فرزندتان را تشویق کنید تا غذاهای جدید را نیز کشف کند

4

ذائقه غذایی کودکان مدام تغییر می کند و والدین می توانند با معرفی غذاهای جدیدتر، گزینه های بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند. با این کار خواهید توانست از یکنواختی در طبخ غذاها پرهیز کرده و مزه های جدیدی را به ذائقه متغیر آنها معرفی کنید. در مورد نوزادان این گزینه ها چندان زیاد نیستند، در کودکان بالای دو سال این روند می تواند اهمیت بیشتری پیدا کند و حتی در سنین بعد از ۲۰ سال نیز ادامه پیدا کند.

بنابراین اگر زود به نتیجه نرسید، دست از تلاش نکشید و بدانید که فرصت فراوانی برای آزمودن گزینه های جدید دارید. تنها به خاطر بسپارید که این کار را به زور انجام ندهید. یکی از مادربزرگان ژاپنی در این مورد می گوید، یک غذای جدید، عمر را طولانی تر می کند.”

بشقاب های وعده شام خود را به اندازه های ژاپنی تغییر دهید

5

همه ما به خوبی می دانیم که اندازه بشقاب های غذایی که امروزه از آنها استفاده می کنیم در مقایسه با ۲۰ سال پیش، افزایش چشمگیری داشته اند. چگونه می توانیم آنها را به سایز نرمال خود باز  گردانیم؟ بسیاری از پژوهش های علمی نشان داده اند که اندازه کوچک تر ظرف غذا می تواند در گرفتن رژیم های غذایی بسیار موثر واقع شود.

دکتر «جنیفر اورلت فیشر»، مسئول بخش پژوهش چاقی مرکز دانشگاهی «تمپل» دریافته است انتخاب ظرف کوچک تر غذا برای کودکان می تواند دیدگاه آنها نسبت به غذاخوردن را به سمت درست تری هدایت کند. غذای کودکان تان را در بشقاب های کوچک تری  سرو کنید اما فراموش نکنید که در داخل آنها حتما سبزیجات و انواع میوه ها را نیز قرار دهید.

به کودک تان اجازه دهید بدود، بپرد و به اندازه کافی تحرک داشته باشد

6

درست است که ورود تکنولوژی باعث شده که سخت بتوان کودکان را از پای بازی های کامپیوتری کنار آورد اما حتما لازم است که کودک شما حداقل روزی یک ساعت فعالیت بدنی نیز داشته باشد. تنها راهی که به شما کمک می کند این است که تفریح و شادی را چاشنی آن کنید. مثلا او را به پارک ببرید و خودتان هم در انجام فعالیت ها با او همراه شوید.

محققان دریافته اند که ۹۸.۳ درصد از کودکان ژاپنی در مقایسه با کشورهایی با درآمدهای یکسان، به دوچرخه سواری و انجام فعالیت های بدنی می پردازند که همین امر خود یکی از دلایل عدم چاقی این کودکان است. سازمان جهانی بهداشت اذعان می دارد که داشتن فعالیت های بدنی در سنین بین ۵ تا ۱۷ سال، می تواند به استحکام استخوان ها، عضلات، مفاصل، سلامت قلب، مدیریت استرس و اضطراب، ابراز شخصی مسائل و مراودات بیشتر اجتماعی در میان کودکان بیانجامد.

آنچه مسلم است کودکان بازی کردن را دوست دارند و بسیار طبیعی است که به دنبال یافتن راه های بیشتر برای بازی کردن باشند. فرزندان تان را برای بازی کردن در مکان های امن به بیرون از منزل بفرستید چرا که کودکانی که بیشتر می دوند و فعالیت های بدنی بیشتری دارند، در مدرسه عملکرد بهتری دارند، شادتر هستند و تمرکز بیشتری نیز در میان آنها وجود دارد. همین امور سبب حفظ سلامتی آنها در مدت طولانی و افزایش طول عمرشان خواهد شد.

به منظور ارتقا سبک زندگی، در کنار یکدیگر بودن را تمرین کنید

7

اینکه غذای سلامتی برای فرزندان تان مهیا کنید، در کنار یکدیگر غذا میل کنید و از غذا خوردن لذت نیز ببرید بسیار موثر است. می توانید در مراحل تهیه غذا نیز کودکان خود را همراه سازید. نتیجه پژوهشی در این زمینه که در مجله «اپتیت» و در حدود سه سال پیش به انتشار رسید نشان داد، کودکانی که در روند تهیه غذا با والدین خود مشارکت می کنند، استراتژی بهتری را در بهبود وضعیت تغذیه خود به کار می گیرند.

بسیاری از خانواده های ژاپنی و بعد از پایان ساعات مدرسه برای فرزندان خود محیطی آرام را فراهم آورده و در کنار آنها غذا می خورند و به نظر می رسد همین مشارکت میان اعضای خانواده در سلامتی کودکان و عدم اضافه وزن آنها موثر باشد.

از اینکه بر فرزندتان حکمرانی کنید خجالت نکشید

8

بسیاری از والدین از اینکه بر فرزند خود حمکرانی کنند احساس خوبی ندارند اما زمانی که پای وضعیت تغذیه و سلامتی آنها به میان می آید، والدین ژاپنی از رویکردهای حکمرانی بر فرزندان شان به خوبی بهره می برند. حکمرانی والدین بر فرزندان در سال های پایانی قرن بیستم و توسط روانشناسی به نام «دیانا بومریند» معرفی شد.

این رویکرد، حکمرانی والدین بر فرزندان را بدون به کار بردن الفاظی چون «چون من می گویم بنابراین باید این کار را انجام دهی» که خود سبب افزایش اعتماد فرزندان می شود پا میدان گذاشت. در این رویکرد والدین قوانینی را برای کودکان خود معین می کنند و از آنها انتظار دارند که از آن نظم و انضباط تبعیت کنند.

همچنین در پیگیری این رویکرد، مستبدانه برخورد و فرزندان تان را نیز بیش از اندازه محدود نمی کنید. در این رویکرد محیطی را برای کودک فراهم می آورید که در آن قوانین غیرمستبدانه ای را برای او وضع می کنید و عاداتی را در او به وجود می آورید که منجر به افزایش موقعیت های وی در زندگی برای لذت بردن بیشتر از آن و حفظ سلامتی اش گردند.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود