دختر ۱۲ ساله هندی الاصل موفق به شکستن رکورد «انیشتین» و «استیون هاوکینگ» در تست ضریب هوشی شد

دختر ۱۲ ساله هندی الاصل موفق به شکستن رکورد «انیشتین» و «استیون هاوکینگ» در تست ضریب هوشی شد

تست «آی کیو» یکی از مشهورترین تست هایی است که از آن برای سنجش هوش افراد استفاده می شود. نوابغ مشهور دنیا معمولاً در تست مذکور حائز نمراتی بالا و چشمگیر هستد. دانشمندان مشهوری چون «آلبرت انیشتین» و «استیون هاوکینگ» (دو فیزیکدان سرشناس دنیا) از جمله افرادی هستند که در تست آی کیو حائز نمراتی بسیار بالا شده اند. اما در کنار اسم این نوابغ، اکنون نام دختری کم سن و سال به چشم می خورد که هوش و استعداد سرشار او همگان را شگفت زده کرده است.

«راجگائوری پاوار» دختر ۱۲ ساله هندی الاصلی است که موفق شده رکوردی فراتر از رکورد تست هوش انیشتین و هاوکینگ کسب کند.

در حالی که نمره حداکثری متعارف در تست آی کیو ۱۴۰ است، پاوار موفق به کسب نمره شگفت انگیز ۱۶۲ شده است. این بدان معناست که رکورد کودک مورد اشاره، ۲ نمره از رکورد ثبت شده توسط انیشتین و هاوکینگ بیشتر است.

راجگائوری پاوار ساکن منطقه «چِشایر» در انگلستان است اما اصالتی هندی دارد. ماه پیش، وی در یک آزمون آی کیو موسوم به «بریتیش مِنسا آی کیو» که در شهر منچستر برگزار می شد شرکت کرد و نتایجی خیره کننده به دست آورد.

در حالی که طبق نتایج، تنها یک درصد از افراد شرکت کننده در آزمون مذکور موفق به کسب نمره حداکثر شده بودند، راجگائوری توانست حد نصاب عالی تست را کسب کند. اما رکورد اصلی که این کودک خردسال بر جای گذاشت این بود که توانست مبدل به نخستین کسی شود که در سن زیر ۱۸ سال موفق به کسب بالاترین نمره ممکن شده است.

بر اساس آمار انجمن منسا، که بزرگترین و قدیمی ترین انجمن برگزار کننده تست آی کیو در دنیاست، راجگائوری یکی از ۲۰ هزار نفری است که در طول دوران دراز مدت برگزاری این تست، موفق به کسب نمره حداکثری شده است. لازم به ذکر است که تست مذکور از بین شرکت کنندگانی از سراسر جهان برگزار می شود و محدودیت خاصی از این لحاظ وجود ندارد.

راجگائوری در گفتگو با «تایمز آف ایندیا» احساس خود را در مورد موفقیت کسب شده این گونه بیان نموده است: «قبل از انجام آزمون کمی نگران بودم اما شرایط خوب پیش رفت و من عملکرد خوبی داشتم».

پدر راجگائوری، دکتر «سوراجکومار پاوار» نیز در خصوص عملکرد دختر خود اظهار داشته است: «دخترم بدون تلاش ها و حمایت های بی دریغ معلمان خود هرگز نمی توانست چنین نتیجه ای را رقم بزند. او از لحظه لحظه اوقات خود در مدرسه لذت می برد».

اما از دیگر سو، مسئولین مدرسه راجگائوری (دبستان دخترانه آلترینچَم گرامر) نیز مراتب خوشحالی خود را از موفقیت این دختر مستعد اعلام کرده و برای او آرزوی موفقیت نمودند.

«اندرو بَری»، معلم ریاضی راجگائوری، نظر خود را در مورد موفقیت شاگرد ۱۲ ساله اش این گونه ابراز کرده است: «همه خوشحال هستند. او دانش آموزی فوق العاده دوست داشتنی است. ما همگی برای او آرزوی بهترین ها را داریم».

ناگفته نماند، پس از کسب نمره خیره کننده در آزمون آی کیو، انجمن منسا راجگائوری را به عنوان عضو رسمی خود پذیرفت. با توجه به شرایط و ضوابط دشوار و خاص پذیرش عضو در این انجمن ممتاز، اهمیت کار این دختر نابغه نمودی چندین برابر یافته است که این مسئله مهر تأییدی مجدد بر شایستگی های اوست.

در پایان باید اشاره کنیم که انجمن منسا در سال ۱۹۴۶ میلادی، در شهر آکسفورد انگلستان، به دست «لَنسِلات لیونل وِیر» و «رولَند بِریل» تأسیس شد. هدف اصلی این انجمن، «شناسایی و پرورش هوش بشری برای تعالی انسانیت» عنوان شده است.

منبع: Independent
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • aa اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶

    والا اصلا تازگی نداره یه سرچی بکنید میبینید انیشتین و استیون خیلی هم باهوش نیستند . تعداد اونایی رکوردشونو زدن هم کم نیست و دلیلش هم اینه که هوش اصلا و ابدا ضامن موفقیت نیست مهم اینه همون هوش متوسط رو در راه درست پرورش بدید. الان یکی هست با ضریب هوشی ۱۵۷ توی میشیگان که لوله کشه! تو یه برنامه هم دعوتش کردن. و یه چیز دیگه هم این که این نمرات ای کیو خیلی فرق داره ممکنه تو یه تست یکی ۱۰۰ یشه و تو یکیش ۱۲۰ و با توجه به این که هوش شاخه های مختلف داره شاید انیشتین اینقدر باهوش بوده که تست ها معیار درستی برای سنجش هوشش نبودن و کلا نظریه ها زیاده ولی روانشناس ها توصیه میکنن خیلی خودتون رو دگیر عدد و رقم نکنید نبوغ=۱ درصد ذاتی + ۹۹ درصد اکتسابی.

  • محسن تیر ۲۷, ۱۳۹۶

    احتمالا این آزمون مقیاس و واریانس متفاوتی داشته که باعث اشتباه شده . احتمالا از قبل سوالات با بچه ها در مدارس خاص بصورت اتفاقی کار شده . ازمون های هوش استاندارد رو باید شرکت کنه . باهوش ترین افراد جهان داوینچی . نیوتن . و باهوش ترین فرد جهان در قرن ۱۹ بوده که اطلاعاتی در دسترس نیست