مصرف ماری‌جوانای تقلبی منجر به کشته شدن ۲ تن و خونریزی شدید ۵۴ نفر شد

مصرف ماری‌جوانای تقلبی منجر به کشته شدن ۲ تن و خونریزی شدید ۵۴ نفر شد

مصرف ماری‌جوانای تقلبی که به‌نام‌های اسپایس، کِی۲ یا علف تقلبی هم مشهور است طی ماه‌های گذشته سبب بروز خونریزی شدید در ۵۶ نفر و کشته شدن دو تن از آنها در ایالات شیکاگو و ایلینویز ایالت متحده آمریکا شده است.

تمامی این افراد نشانه‌هایی همچون سرفه‌های خونی، ادرار خونی، خون‌دماغ شدن یا خونریزی لثه داشته‌اند. در نتیجه آزمایش ۹ تن از این افراد مشخص شد که آنها با پرودیفاکوم یا مرگ موش مسموم شده‌اند.

در حال حاضر نیروهای دولتی بدنبال شناسایی کانابینوئیدهای مصنوعی و موارد مربوطه در این پرونده‌ها هستند. همچنین تلاش دارند تا منبع اصلی عرضه این محصولات خطرناک را پیدا کنند.

البته هنوز شبهات بسیاری در این رابطه وجود دارد. نیروهای دولتی هنوز نمی‌دانند دقیقا چه عاملی سبب ایجاد آلودگی دارویی شده است. اما محققان و کارشناسان سم‌شناسی در حال بررسی و انجام آزمایشات متعدد هستند تا برای این پرسش‌ها پاسخ مناسب بیابند.

یکی از محققان این پرونده در مرکز سلامتی ایلینویز، ملانی آرنولد، گفته که ما با همکاری افراد گوناگون برای کشف دلیل اصلی شیوع این معضل هستیم. ماری‌جوانای تقلبی را از همه جا از پمپ بنزین‌ها گرفته تا فروشگاه‌های لوازم و ابزار و حتی به صورت آنلاین می‌توان تهیه کرد. به‌همین خاطر، یافتن منشا اصلی کمی زمان‌گیر خواهد بود.

نیروهای دولتی آمریکا به مردم هشدار داده‌اند در صورت مشاهده هرگونه واکنش جسمانی پس از مصرف ماری‌جوانا، فورا با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرند.

ماری‌جوانای تقلبی چیست؟

این نخستین باری است که در کشور آمریکا شیوع مشکلات سلامتی پس از مصرف کانابینویید مصنوعی روی داده است.

بر اساس گزارشات رسمی آمریکا در سال گذشته میلادی، بیش از یکصد نفر در اثر مصرف این ماده مخدر اوردوز کرده بودند اما هیچ مورد مرگی گزارش نشده بود. در سال ۲۰۱۶ نیز ۳۳ نفر در بروکلین در اثر مصرف کانابینویید مصنوعی اوردوز کرده بودند.

به طور کلی، آمار مسمومیت شدید در نتیجه مصرف ماری‌جوانای تقلبی در خلال سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ رشد سریع و بی‌سابقه‌ای داشته است. به‌طوری که در این بازه زمانی ۴۵۶ نفر در اثر مصرف ماری‌جوانا، مسموم و در بیمارستان بستری شده بودند.

علف مصنوعی یک ماده شیمیایی دست‌ساز بشر است که روی گیاه خشک و پودر شده پاشیده شده و با ابزار مربوطه استعمال می‌شود. یا به‌صورت مایع تبخیرشدنی و با سیگار الکترونیکی یا ابزار دیگر کشیده می‌شود.

این مواد شیمیایی توهم‌زا، «کانابینویید» نامیده می‌شوند. اما با اینکه که مواد تشکیل‌دهنده آنها شبیه مواد موجود در ماری‌جواناست، اما اثرات و عوارض جانبی این ماده شیمیایی کاملا متفاوت از علف طبیعی است.

در نتیجه آزمایشات علمی که در سال ۲۰۱۶ میلادی در یکی از مجلات پزشکی نیوانگلند منتشر شده بود، اعلام شد که کانابینویید مصنوعی ۸۵ مرتبه قوی‌تر از تتراهیدروکانابینول (THC)، ماده‌ی موجود در ماری‌جواناست.

تتراهیدروکانابینول، یکی از گونه‌های کانابینویدها و مادهٔ محرک عصبی اصلی موجود در شاه‌دانه است. این ماده سیستم عصبی مرکزی بدن را تحت تأثیر قرار داده و باعث عوارضی از قبیل سستی، افزایش حساسیت حواس و اختلال در درک محیط می‌شود. تأثیرات فیزیولوژیک تی‌اچ‌سی شامل افزایش سرعت ضربان، خشکی دهان، افزایش اشتها، تعریق بیشتر بدن و کاهش فشار خون است.

پزشکان با نشانه‌های مصرف بیش از اندازه کانابینویدها کاملا آشنا هستند و می‌توانند درمان مناسب را روی بیمار انجام دهند.

اما خونریزی‌های اخیر در ایالت ایلینویز آمریکا، نشانه جدیدی است و هنوز دلیل اصلی آن مشخص نشده است. به‌همین خاطر محققان در تلاش بی‌وقفه برای یافتن علت اصلی این معضل هستند.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود