مرگ دردناک نهنگ عنبر در نتیجه بلعیدن زباله‌های پلاستیکی انسان‌ها

مرگ دردناک نهنگ عنبر در نتیجه بلعیدن زباله‌های پلاستیکی انسان‌ها

دو روز پیش، جسد بی‌جان یک شاه‌نَهَنگ دندان‌دار در سواحل جنوبی کشور اسپانیا یافت شد. مقامات دولتی این ادعا را که این حیوان آب‌زی در اثر بلعیدن ۲۹ کیلوگرم زباله پلاستیکی جان خود را از دست داده، تایید کرده‌اند.

بدنبال کالبدشکافی، در سیستم گوارشی این نهنگ کیسه‌های پلاستیکی، تور و شیشه مربا و ترشی یافت شد. این میزان از بی‌توجهی برای اشرف مخلوقات جای بسی تاسف دارد!

این اتفاق باعث شد تا مسئولین فورا کمپینی در اعتراض به انداختن زباله‌های پلاستیکی در دریا راه‌اندازی کنند تا شاید نوع‌بشر اندکی تغییر در طرزفکر خود ایجاد کرده و بیش از گذشته برای محیط‌زیست ارزش و احترام قایل شود.

جسد این نهنگ بزرگ نر حدود ۱۰ متر درازا دارد و وزن آن نیز بیش از ۶ تن (۵۴۴۵ کیلوگرم) برآورد شده است. در اواخر ماه فوریه (حدود ۱۰ روز پیش) جریان آب جسد نهنگ بیچاره را به ساحل Cabo de Palos در Mercia آورده است.

کارشناسان حیات‌وحش منطقه معتقد هستند که این جانور توانایی هضم یا حتی دفع این مواد پلاستیکی را از سیستم گوارشی خود نداشته است. ازدحام این مواد در معده حیوان سبب ایجاد عفونت شدید و در نهایت مرگی دردناک برای او شده است.

شاه نهنگ

نهنگ‌های عنبر یا همان شاه‌نهنگ‌ها در همه اقیانوس‌های جهان به‌چشم می‌خورند و اغلب اعماق اقیانوس را برای زندگی بر می‌گزینند. وزن این جانداران بعضا به ۶۰ تن هم می‌رسد و رنگشان سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره است.

همچنین بد نیست بدانید که شاه‌نهنگ‌ها می‌توانند بیش از یک ساعت در عمق یکهزار متری به حیات خود ادامه دهند. آمار  دقیقی در مورد شمار جمعیت این جانور در دست نیست اما گمانه‌زنی می‌شود که حدود یکصد هزار نهنگ عنبر در سراسر جهان وجود داشته باشد.

کمپین دولتی که در راستای پاکسازی سواحل کشور اسپانیا به‌راه افتاده است با همکاری با انجمن محیط زیست اروپایی در نظر دارند اقدامت لازم در جهت پیشگیری از تکرار این فجایع را در دستور کار خود قرار دهند.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود