از امروز می‌توانید برای اقامت در «نخستین هتل فضایی جهان» ثبت‌نام کنید

از امروز می‌توانید برای اقامت در «نخستین هتل فضایی جهان» ثبت‌نام کنید

هتلی در خارج از این دنیای خاکی امکان رزرو اتاق را برای مسافران فضایی مهیا کرده است؛ البته اقامت در فضا هزینه‌های گزافی در پی دارد و فقط شمار اندکی از مردم جهان می‌توانند چنین سفر شگفت‌انگیزی را تجربه کنند.

به بسیاری از افرادی که همیشه آرزوی سفر به خارج از مدار زمین را داشتند و در خیالات خود تصور می‌کردند که در میان کهکشان‌ها و درون سفینه‌فضایی در حال سپری کردن تعطیلات خود هستند، باید این امید را بدهیم که این‌ها دیگر رویا نیست و در آینده‌ای نه‌چندان دور به واقعیت بدل خواهد شد.

در روز ۵ شنبه هفته گذشته، در طول Space 2.0 Summit در سن‌حوزه در کالیفرنیا، کمپانی آمریکایی Orion Span هتل فضایی خود موسوم به «ایستگاه فجر» (Aurora Station) را معرفی و در همان مراسم به‌صورت رسمی، روند رزرواسیون اقامت در نخستین هتل فرازمینی را آغاز کرد.

با اینکه استقرار هتل و اجاره اتاق‌های آن در فضا کاملا دور از عقل و بسیار فانتزی به‌نظر می‌رسد، اما خوب است بدانید که اوریون اسپان نخستین شرکتی نیست که در زمینه ساخت چنین هتلی فعالیت می‌کند. در ابتدای سال جاری میلادی، موسسه عملیات فضایی بیگلو نیز از برنامه‌های خود برای استقرار و اجاره هتل فضایی تا سال ۲۰۲۱ میلادی خبر داد.

مدل پیشنهادی هتل فضایی اوریون اسپان گنجایش پذیرش ۶ مسافر به‌طور هم‌زمان را دارد. البته دو تن از این افراد، خدمه هتل شناور در فضا خواهند بود. مسافران در این هتل می‌توانند در طول سفر ۱۲ روزه خود در فاصله ۳۲۲ کیلومتری از سطح زمین و در پایین‌ترین خط مدار زمین، فضانوردی را تجربه کنند. در این ارتفاع قدرت جاذبه زمین به صفر می‌رسد و مسافران می‌توانند شفق شمالی و شفق جنوبی زمین را از آن بالا تماشا کنند.

همچنین این امکان برای مسافران مهیا شده تا از نزدیک شاهد مراحل تحقیقات پرورش غذا در مدار زمین باشند و حتی در این امر مشارکت جزئی نیز داشته باشند.

سفر به فضا و اقامت در هتلی خارج از مدار زمین یکی از هیجان‌انگیزترین و فانتزی‌ترین کارهایی است که بشر در دست انجام دارد. اگر مشتاق تجربه چنین سفری هستید، می‌توانید به این نشانی اینترنتی رفته و مراحل ثبت‌نام و رزرو هتل را به انجام برسانید.

این هتل هر ۹۰ دقیقه یک بار دور مدار زمین می‌چرخد. یعنی هر مسافر در عرض ۲۴ ساعت می‌تواند ۱۶ بار طلوع و غروب خورشید را شاهد باشد.

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، چنین تجربه شگفت‌انگیزی به‌هیچ‌عنوان ارزان نیست و قیمت آن از ۹.۵ میلیون دلار آمریکا برای هر نفر آغاز می‌شود.

کمپانی اوریون اسپان مبلغ ۸۰ هزار دلاری را برای رزرو هتل و قرار دادن نام علاقه‌مندان در لیست انتظار درنظر گرفته است.

برنامه به این صورت است که، به محض نزدیک شدن به زمان افتتاح، شرکت با مسافرانی که در لیست انتظار قرار دارند تماس برقرار کرده و در مورد تاریخ احتمالی پرواز با آنها صحبت خواهد کرد. گفته می‌شود که این ایستگاه در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی گشایش خواهد یافت و نخستین مسافر نیز در سال ۲۰۲۲ قدم به آن خواهد گذاشت.

فرانک بانگر، مدیر اجرایی و بنیان‌گذار اوریون اسپان در این رابطه گفته: قیمت اقامت در این هتل از هزینه سفر فضایی بسیار کمتر است. ما قصد داریم ایستگاه فجر را به‌عنوان یک مقصد اصلی در مدار زمین برای مسافران فضایی بدل کنیم. به همین خاطر، قیمتی بسیار پایین‌تر از سفرهای فضایی برای آن درنظر گرفته‌ایم تا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای علاقه‌مندان به فضا و فضانوردی رقم بخورد.

مسافران این هتل باید به مدت سه ماه در شرکت موردبحث آموزش‌های لازم را ببینند و برای رفتن به فضا آماده شوند. پس از طی این دوره، آنها گواهی‌نامه فضانوردی اوریون اسپان (OSAC) را دریافت خواهند کرد.

نخستین فاز این دوره آموزشی به صورت آنلاین برگزار می‌شود و دومین فاز آن به صورت انفرادی در یک مرکز آموزشی واقع در هاستون تگزاس صورت خواهد پذیرفت. تاییدیه نهایی نیز در طول اقامت در هتل  Aurora Station در فضا انجام می‌گیرد.

ایستگاه فجر، علاوه بر کاربری اقامت‌گاهی خود، قرار است سایتی برای انجام تحقیقات و برنامه‌های آتی نیز باشد. مدیر این موسسه بیان داشته: ما برای آژانس‌های فضایی که بدنبال پرواز فضایی انسان با کمترین هزینه هستند، فول چارترهایی ارائه می‌دهیم تا هر استفاده‌ای که می‌خواهند از آن داشته باشند.

منبع: travelandleisure
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود