«اتاق فرار» تهران را به هیچ وجه از دست ندهید

بازی هیجان‌انگیزی به نام «اسکیپ‌روم»

«اتاق فرار» تهران را به هیچ وجه از دست ندهید

در اینترنت دنبال تفریحات هیجان‌انگیز و متفاوت در شهر تهران بودم که یک برنامه‌ریزی درست و حسابی برای تعطیلات آخر هفته داشته باشم که چشمم افتاد به بازی «اتاق فرار». نگاهم روی نام این بازی قفل شد و یادم افتاد که قبلا از یکی از دوستانم هم شنیده بودم که هیجان مطلق است و آدرنالین خالص.

همین باعث شد تا مسیر جست‌وجوهای اینترنتی‌ام را به سمت همین بازی تغییر بدهم و کشف کنم که اصلا «اتاق فرار» یا «اِسکیپ‌روم» چه هست؟ در کدام مناطق تهران وجود دارد؟ هزینه آن چقدر است؟ و در نهایت اینکه چگونه بازی می‌شود و به چه پیش‌زمینه‌هایی نیاز دارد.

نتیجه تحقیقاتم چیزی شد که در ادامه با شما به اشتراک گذاشته‌ام.

اگر تمایل دارید چندین ساعت در کنار دوستان خود و به دور از هر نوع وسیله دیجیتال و موبایل و تبلتی به تفریح بپردازید یا اگر دوست دارید یک دوست یا عزیزی را برای تولدش سوپرایز کنید، به نظرم رزرو یک «اتاق فرار» ایده‌ای خاص و جذاب است و شک نکنید که خاطره آن ماندگار خواهد شد.

برای آشنایی با این بازی و یافتن پاسخ سوالات خود در این رابطه از شما دعوت می‌کنم تا انتهای مطلب همراه باشید.

اسکیپ‌روم چیست؟

ایده اولیه بازی «اتاق فرار» از بازی‌های کامپیوتری گرفته‌شده است و محیط یک بازی کامپیوتری را در عالم واقعیت شبیه‌سازی می‌کند.

شما به همراه یک تیم سه یا چهار و نهایت هفت‌نفره وارد بازی می‌شوید و توضیحات مختصری به شما داده می‌شود. درها را می‌بندند و به همراه اعضای تیمتان باید به دنبال سرنخ‌ها، رمزها، قفل‌ها، کلیدها و… بروید تا سرانجام سر دربیاورید که این عملیات چیست و چگونه می‌توانید آن را خنثی کنید.

تمام این مراحل را هم باید به مدت یک ساعت بگذرانید. در همین مدت‌زمان نیز از طریق یک دوربین توسط مدیر بازی رصد می‌شوید تا در صورت نیاز برای نهایت ۴ بار به شما راهنمایی بدهد.

شما برای رسیدن به هدف و یافتن تک‌تک سرنخ‌ها باید تجسس کنید، هوشتان را به کار بگیرید، دنبال ریزترین جزئیات باشید، تمرکز کنید، زمان را مدیریت کنید و البته خونسردی‌تان را هم در زمان انجام کار تیمی حفظ کنید.

اتاق فرار

داستان ورود اتاق فرار به ایران

گویا اولین مجریان اسکیپ‌روم در ایران، «مسیح خدابخشیان» و «پیمان فاطمی» هستند. این دو نفر و به همراه دو تن دیگر از دوستانشان، تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد را در کشورهای مختلف قاره ارپا ادامه داده‌اند. به گفته خودشان، وقتی برای یک سفر تفریحی در شهر پراگ جمهوری چک با هم قرار گذاشتند، برای نخستین بار اسکیپ روم را تجربه کردند.

اما این برنامه تفریحی به همین جا ختم نشد و این افراد چندین بار دیگر و در کشورهای مختلفی همچون آلمان، لهستان و مجارستان اتاق فرار را بازی کردند و در نهایت به این فکر افتادند که چرا چنین بازی هیجان‌انگیز و جذابی را در ایران راه‌اندازی نکنند!

پیگیری‌های لازم برای راه‌اندازی بازی اتاق فرار از شهریور سال ۹۴ شروع شد و خوشبختانه همه تلاش‌های این گروه به ثمر نشست تا در حال حاضر به یکی از بازی‌های محبوب مردم در شهرهای تهران، کرج، قزوین، کرمان، اصفهان، شیراز و اهواز تبدیل شود.

اتاق فرار در شهرهای مختلف (به غیر از تهران) یک الی دو موضوع بیشتر ندارد. اما در کلان‌شهر تهران، ۵ داستان مختلف، در ۵ سایت متفاوت وجود دارد که شما می‌توانید به سلیقه شخصی خود یا با توجه به نشانی اتاق فرار یکی از آنها را انتخاب کرده و بیشتر از یک ساعت را در دنیای پر رمز و راز این اتاق و داستان‌هایش غرق شوید.

پیشنهاد می‌کنم برای رزرو اتاق فرار با تخفیف به وب سایت تخفیفان مراجعه کنید.

معرفی بازی‌های اسکیپ‌روم تهران

بازی طهران ۱۳۴۶

بازی فرار تهران

داستان بازی:

دیماه ۱۳۴۶، داریوش راستگو تاجر اصفهانی مقیم طهران به طرز مشکوکی فوت کرده. شهربانی علیرغم اذعان و مشکوک بودن اظهارات اطرافیان متوفی، نتوانست به نتیجه برسه و پرونده را مختومه اعلام کرد. فروغ راستگو، خواهر داریوش، که چند ماهیست بعد از تکمیل تحصیلات و کارآموزی وکالت از فرنگ برگشته، تصمیم بر کنکاش در مورد پرونده برادرش می‌گیرد. چندین ماه است که فروغ درگیر پرونده است. امروز فروغ سراسیمه با شما (گروهی از دوستان خانوادگی دور که کم و بیش در جریان کارهای فروغ هستید) تماس می‌گیرد:

«فکر میکنم دلایل و شواهد کافی برای پیدا کردن قاتل برادرم رو در اختیار دارم. فقط نیاز دارم جمع بندی کنم. چند روزه دارن تهدیدم میکنن و احساس امنیت ندارم. فکر میکنم قاتل داریوش میخواد منو از سر راه برداره. سریع بیاید پیش من، شاید وقتی رسیدید خیلی دیر شده باشه. اگر اینطور شد من براتون راهی میذارم که کار نیمه تمام منو تمام کنید.»

شما به دفتر فروغ می‌رسید. جنازه فروغ که بر اثر شلیک گلوله به سر کشته شده رو در حیاط پیدا می‌کنید. وارد دفتر فروغ می‌شید که ناگهان در روی شما قفل میشه و تلفن زنگ میخوره. صدایی میگه: تا یکساعت دیگه شهربانی می‌رسه و من برنده می‌شم …

درجه سختی: ۹.۵/۱۰

توضیحات: 

بازی طهران۱۳۴۶، با دکوری منحصر به فرد شما را به سال ۱۳۴۶ و طهران قدیم می‌برد. معماهای دشوار این بازی و دو لایه بودنِ آن (حل معمای قتل و فرار از اتاق)، برای کسانی که بیش از همه چیز از حل معما لذت میبرند، خاطره‌ای ماندگار خواهد ساخت.

نشانی و شماره تلفن محل بازی

 • تلفن: ۰۲۱۲۶۱۱۳۳۸۹
 • نشانی: تهران، خیابان نوفل لوشاتو (چرچیل)، بن بست مسعود سعد، پردیس علم و فناوری
 • info@escaperoom.ir

بازی نجات شهر

داستانِ بازی:

شهرِ تهران به کمک شما نیاز داره.

شما یک تیم امنیتی هستید، گزارش‌هایی به شما رسیده که قراره تا ۱ ساعت دیگه در تهران یک عملیات تروریستی اتفاق بیافته. شما سرنخ‌ها رو دنبال کردید و رسیدید به یک عمارت خیلی قدیمی در منطقه ۱۲ تهران. به زیرزمینش مشکوک شدید.از همسایه ها شنیدید که اینجا یک سرایدار زندگی می‌کرده و صاحبان اصلی عمارت ایران نیستند.

باید بفهمید این عملیات تروریستی چیه؟ چه ارتباطی به اینجا داره و چطوری میتونید جلوش رو بگیرید؟ باید عملیات رو خنثی کنید و از زیرزمین خارج بشید اما …

درجه سختی: ۷.۵/۱۰

توضیحات:

بازی نجات شهر، که اولین و به نوعی محبوب‌ترین اتاق فرار ایران است در عمارت تاریخی دبیرالملک طراحی و اجرا شده است. در واقع بر خلاف اتاق‌های فرار دیگر، فضای بازی شما، عمارتی با بیش از ۲۰۰ سال قدمتِ تاریخی است که ثبت میراث ملی نیز شده است.

فضاسازی مخصوص و اتفاقات هیجان‌انگیز بازی، این اتاق فرار را از دیگر اتاق های فرار موجود متمایز می کند.

نشانی و شماره تلفن محل بازی

 • تلفن: ۰۲۱۲۶۱۱۳۳۸۹
 • نشانی: میدان بهارستان، خیابان مصطفی خمینی، بعد از چهارراه سرچشمه، کوچه قوام الحضور، کوچه جاویدی، کوچه فخرالملک، پلاک ۱۱، عمارت دبیرالملک، منزل عالیجناب میرزامحمد حسین خان فراهانی
 • info@escaperoom.ir

بازی سرقت

داستانِ بازی:

فعالیت های مشکوکی در شهر تهران باعث ایجاد نا امنی شده! نیروهای پلیس تا کنون موفق نشدن عوامل این فعالیت های خرابکاری را شناسایی و دستگیر کنن.

کارآگاه توانا، افسر سابق پلیس، معتقده استفاده از روش های مرسوم پلیس به نتیجه ای نمیرسه! توانا به استفاده از روش های خلاقانه و کمی هم عجیب و غریب برای گیر انداختن مجرم ها معروفه!

اون ادعا میکنه تونسته راز این فعالیت های مشکوک ‌رو حل کنه و مدارک جرمی بدست آورده که همه ی این اتفاقات رو به یکی از باندهای تبهکاری معروف تهران ربط میده!
سران اعضای این باند تبهکاری احساس خطر کردن و اعضای تیم شما رو به عنوان چند سارق حرفه ای استخدام کردن تا به دفتر کارآگاه نفوذ کنید و مدارک جرم رو بدزدید!

تیم شما چند روز دفتر کارآگاه رو تحت نظر میگیره و متوجه میشید کارآگاه هر روز به مدت یک ساعت دفترش رو ترک میکنه و این موقعیت مناسبی است که ماموریت سرقت شما انجام بشه!

به محض ورود به دفتر کارآگاه متوجه میشید درها به طور اتوماتیک قفل شده و این یک دفتر کار عادی نیست! اینجا یک سیستم امنیتی خاص وجود داره و شما برای رسیدن به مدارک و فرار کردن فقط یک ساعت فرصت دارید!

این بار شما آدم بد های داستان هستید! آیا میتونید به رمز و راز های کارآگاه توانا پی ببرید یا گرفتار نیروهای پلیس خواهید شد؟! همه چیز در یک ساعتی که فرصت دارید مشخص میشه!

درجه سختی: ۸/۱۰

توضیحات:

بازی سرقت، تنها اتاق فراری است که معماهایی فراتر از فضای اتاق فرار دارد. سناریو و معماهای خاصِ این بازی، ویژگی متمایزکننده این اتاق فرار مهیج است.

نشانی و شماره تلفن محل بازی

 • تلفن: ۰۲۱۲۶۱۱۳۳۸۹
 • نشانی: بلوار آفریقا (جردن)، ضلع شمال شرقی تقاطع با خیابان ظفر، ساختمان شماره ۹۳، طبقه ۵
 • info@escaperoom.ir

بازی قرنطینه

شما افرادی با توانمندی ذهنی و جسمی بالا اما جامعه ‌گریز، ضد اجتماع و بی اعتماد به دیگران بوده‌اید. به دلایلی چون تنهایی مفرط و اصرار خانواده، تصمیم می‌گیرید برای درمان به یک کلینیک رفتار‌درمانی مراجعه کنید. بعد از گذشت مدتی و با حصول بهبود نسبی، هنگامی که همگی در آن مرکز حضور داشتید بدون اطلاع قبلی هپینوتیزم شده و به خواب می‌روید‌. وقتی چشمانتان را باز می‌کنید، خود را در یک قرنطینه و در حصر پیدا می‌کنید.

بعد از چند ساعت پزشک معالجتان به دیدن شما می‌آید و می‌گوید در این مرکز هر روز تمرین‌هایی به شما داده می‌شود تا با انجام آن به مرور یاد بگیرید چطور به دیگران اعتماد کنید و گروه تشکیل بدید. اما این همه‌ی ماجرا نیست …

توضیحات:

سبک این بازی با دیگر بازی‌های مجموعه اسکیپ روم دات آی آر متفاوت است. برای موفقیت در این بازی شما راهی جز انجام کار گروهی در بی‌نقص‌ترین شکل خود ندارید: باید چشم، گوش، زبان و حتی مغز یکدیگر باشید و دائم با همگروهی‌ها تبادل اطلاعات کنید.

نشانی و شماره تلفن محل بازی

 • تلفن: ۰۲۱۲۶۱۱۳۳۸۹
 • نشانی: پاسداران، میدان قبا، کوچه کنارِ فرهنگسرای رسانه و دیجیتال (کوچه بین ایستگاه آتش نشانی و فرهنگسرا)، داخل فرهنگسرای رسانه
 • info@escaperoom.ir

بازی شام آخر

داستان بازی:

به همراه چندتا از دوستاتون بعد از یک سفر طولانی به تهران رسیدین. بدجوری گشنه تون شده ولی چون ساعات پایانی شب رسیدین همه جا تعطیله. تقریبا نا امید شده بودید که می‌بینین یه رستوران چراغاش روشنه. وارد رستوران می‌شید، بی خبر از اینکه دارید بزرگترین اشتباه زندگیتونو می‌کنید. با یه آدم عجیب غریب مواجه می‌شید. ازتون سفارش غذا رو می‌گیره و می‌خواد منتظر باشید تا سفارشتون حاضر بشه.

مدت زیادی طول میکشه و کم کم مشکوک می‌شید. قصد می‌کنید رستوران رو ترک کنید ولی متوجه می‌شید در رستوران قفل شده و هیچ پنجره ای هم وجود نداره. صاحب این رستوران یک قاتل روانیه! دو سال پیش، طی یک حادثه وحشتناک شاهد مرگ ۵ تا از دوستاش بوده و فقط اون تونسته جون سالم به در ببره. بعد از اون اتفاق دچار اختلالات روانی شدید شده و معتقده دیگران هم باید رنج و عذابی رو که خودش کشیده رو تجربه کنن!

شما تنها ۷۰ دقیقه فرصت دارید تا برای زنده موندن تلاش کنید!

درجه سختی: ۹ از ۱۰

توضیحات:

اگر به اتاق فرارهای دلهره‌آور علاقه دارید و در عین حال دوست دارید در فضایی ترسناک درگیر حل معما بشید، بازی شام آخر انتخاب مناسبی برای شماست.

نشانی و شماره تلفن محل بازی

 • تلفن: ۰۲۱۲۶۱۱۳۳۸۹
 • نشانی: بلوار آفریقا (جردن)، ضلع شمال شرقی تقاطع با خیابان ظفر، ساختمان شماره ۹۳، طبقه ۵
 • info@escaperoom.ir

میراث لاله

داستانِ بازی:

داستان بازی میراث لاله از این قرار است که در سال ۱۳۷۵، گروه «چنگک»، که به سرقت از موزه‌های معروف جهان شهرت داشت به موزه ایران باستان دستبرد می‌زند.

طی این عملیات کتیبه‌ای باستانی مربوط به دوران هخامنشی به سرقت می‌رود. اما این عملیات کاملاً موفقیت آمیز نبوده و تعدادی از اعضای این باند در نزدیکیِ پارک لاله تهران دستگیر و بقیه اعضا موفق به فرار می‌شوند. در همان سال باوجود تلاشِ زیاد پلیس هیچ ردی از کتیبه پیدا نشد.

۲۰ سال از این ماجرا می‌گذرد و اعضای دستگیر شده دوران حبس خود را سپری کرده و آزاد شده‌اند. حالا شما این بار در نقش اعضای آزاد شده از زندان، وظیفه دارید تا عملیات ناتمام گروهتان را به پایان برسانید و کتیبه گم شده را پیدا کنید.

درجه سختی: ۸/۱۰

توضیحات:

بازی میراث لاله اولین بازی از سری بازی‌های شکار گنج در ایران است. بازی‌های شکار گنج، بازی های معمایی و گروهی است که در فضای باز انجام می شود. بازی شکارگنج حدودا ۲ الی ۳ ساعت است و به نسبت بازی‌های اتاق فرار نیاز به تحرک و جست‌و‌جوی بیشتر دارد.

بازی میراث لاله، در فضای پارک لاله اجرا می شود و ویژگی اصلی آن رقابتی بودنِ بازی است. شما می توانید در قالب ۳ تیم برای رسیدن به کتیبه گم شده رقابت کنید.

نشانی و شماره تلفن محل بازی

 • تلفن: ۰۹۲۱۴۷۹۷۴۹۷
 • نشانی: تهران، پارک لاله
 • info@escaperoom.ir

دیجیاتو
یک نظر

ورود

 • سعید اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸

  اسکیپ روم شام اخر از نظر معما خوب بود ولی برخورد پرسنلشون خیلی بد بود ما خیلی از اتاق فرار های دیگه رفتیم واقعا برخوردشون خوب بود ولی این شام اخر بسیار پرسنل بی ادبی داشتن