چرا سونا رفتن برای بدن مفید است؟

چرا سونا رفتن برای بدن مفید است؟

اگر بدنبال روش جدیدی برای تقویت سلامتی بدن خود هستید، شاید بد نباشد به گرما و سونا رفتن فکر کنید.

در سال ۲۰۱۷ یک تحقیق روی یکهزار و ۶۰۰ مرد فنلاندی بین سنین ۴۲ تا ۶۰ صورت پذیرفت تا ثابت کند که بین سونا رفتن‌های همیشگی و منظم و کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا رابطه مستقیمی وجود دارد. تمامی مردانی که در این مطالعه علمی حضور داشتند بیش از ۲۰ سال این فعالیت را انجام می‌دانند و فاکتورهایی همانند سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی آنها نیز مورد توجه محققان قرار داشت.

یافته‌های جدید با نتیجه تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ میلادی روی دو هزار و ۳۰۰ مرد فنلادی انجام شده بود برابری می‌کرد. به واسطه هر دو تحقیق مشخص شد افرادی که همیشه و به‌طور منظم سونا می‌روند کمتر از بقیه مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند.

بین سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ میلادی، این مردان پرسشنامه‌ای را در مورد عادات هفتگی خود در رابطه با استفاده از سونا پر کرده بودند.

دانشمندان این افراد را دوباره در سال ۲۰۱۱ میلادی مورد آزمایش قرار دادند. آنها متوجه شدند مردانی که بیشترین زمان خود را در سونا سپری می‌کنند، مشکلات قلبی کمتری دارند و خطر مرگشان نیز کمتر است.

به گزارش «جری لائوکانن»، محقق ارشد این پروژه تحقیقاتی و متخصص قلب در انستیتوی سلامت عمومی دانشگاه شرقی فنلاند در کوپیو، ارتباط آنها حتی در مورد فاکتورهای تعاملی نیز با هم یکی بودند.

لائوکانن همچنین در مورد تکرار و تناوب استفاده از سونا گفته که: «هر چه بیشتر باشد، بهتر است. این طور به‌نظر می‌رسد کسانی که بیش از ۴ بار در هفته سونا می‌روند، کمترین میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را دارند. اما مثلا کسانی که دو یا سه بار در هفته سونا می‌کنند، از برخی از مزایای این امر بهره‌مند می‌شوند.»

سونا فقط برای سلامت قلب مفید نیست

استفاده منظم از سونا برای سلامت و عملکرد هرچه بهتر مغز نیز مفید است. یافته‌های علمی جدید، بین استفاده منظم از سونا و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های همچون آلزایمر و زوال عقل ارتباط مستقیمی کشف کرده‌اند.

در مطالعات سال ۲۰۱۸ میلادی نیز دانشمندان متوجه شدند بزرگسالانی که دست‌کم ۴ مرتبه در هفته سونا می‌روند تا ۶۰ درصد کمتر از دیگر مردم در معرض خطراتی همچون سکته در ۱۵ سال آینده‌شان قرار دارند.

مزایای سونا رفتن به همین موارد محدود نمی‌شود. وقتی برنامه هفتگی سونا رفتن با ورزش‌های منظم همراه شود، طول عمر شخص نیز افزایش می‌یابد.

در کشوری همچون آمریکا سونا خیلی مورد توجه مردم قرار ندارد، اما در عوض، در کشورهای اسکاندیناوی همچون نروژ، سوئد و فنلاند، سونا یک سنت همیشگی برای مردم است.

به‌طور مثال، در کشوری همچون فنلاند سونا رفتن مثل حمام کردن می‌ماند و یک فعالیت بسیار عادی و همیشگی برای مردم این منطقه است. شاید بهتر باشد این‌طور بگوییم که از میان دو هزار و ۳۲۷ مرد فنلاندی که در سال ۲۰۱۵ میلادی مورد آزمایش قرار گرفتند فقط ۲۰ نفرشان گفته بودند که به‌طور منظم از سونا استفاده نمی‌کنند.

خب، چه کاری راحت‌تر از اینکه یک گوشه بنشینید و عرق کنید تا قلب و مغزتان تقویت شده و بیماری‌های احتمالی از وجودتان دور شوند!

در آخر لازم است اشاره کنیم، کسانی که از فشار خود پایین یا کم‌آبی رنج می‌برند نباید از سونا استفاده کنند. پیش از انجام این کار حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید و در صورت تایید وی مبنی بر استفاده از سونا، به این کار اقدام کنید.

منبع: mnn
دیجیاتو
بدون نظر

ورود