مصرف تفریحی ماری‌جوانا در ۱۰ ایالت دیگر آمریکا قانونی شد

مصرف تفریحی ماری‌جوانا در ۱۰ ایالت دیگر آمریکا قانونی شد

ایالت متحده آمریکا در سال‌های اخیر استفاده و مصرف تفننی ماری‌جوانا را در بسیاری از ایالت‌های خود آزاد اعلام کرده است.

مصرف پزشکی ماری‌جوانا تا پیش از امسال در ۲۹ ایالات آمریکا منع قانونی نداشت. اما به تازگی دولت آمریکا در ۹ ایالت بعلاوه‌ی واشنگتن‌دی‌سی اعلام کرده که مصرف تفریحی این ماده تحریک‌کننده‌ی روان برای افراد بالای ۲۱ سال آزاد است و به نسخه پزشکی نیازی ندارد.

حمایت از طرح رفع موانع قانونی مصرف ماری‌جوانا در این کشور پهناور در سال ۲۰۱۷ میلادی به اوج خود رسید و ۶۴ درصد از آمریکایی‌ها با آزاد بودن مصرف تفننی این ماده موافق بودند. جالب است بدانید که اکثریت جمهوری‌خواهان نیز از این طرح حمایت کردند.

با این تفاسیر شاید برایتان جالب باشد بدانید که در کدام ایالت‌های آمریکا مصرف تفریحی ماری‌جوانا آزاد است.

آلاسکا

ماری جوانا در آمریکا

افراد بالای ۲۱ سال می‌توانند بدون هراس از نیروهای پلیس در خیابان‌های این شهر علف مصرف کنند. در سال ۲۰۱۵ میلادی، شمالی‌ترین ایالت آمریکا مصرف، به‌همراه داشتن و حمل یک اونس (۲۸ گرم) ماری‌جوانا برای مصرف تفننی را قانونی اعلام کرد.

بدنبال این آزادی، نخستین فروشگاه ماری‌جوانا افتتاح شده و از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی فعالیت‌ رسمی و قانونی خود را آغاز کرد.

آلاسکا همچنین از این فرصت استفاده کرده و فروشگاه‌های تولید و عرضه ماری‌جوانا را به یک جاذبه گردشگری برای جذب توریست‌ها تبدیل کرد. بیش از دو میلیون نفر در سال از آلاسکا دیدن می‌کنند و سالانه ۲ میلیارد دلار برای این ایالت درآمدزایی دارند.

کالیفرنیا

ماری جوانا در آمریکا

کالیفرنیا نخستین ایالت کشور آمریکاست که فروش ماری‌جوانا با تجویز پزشک در آن آزاد بود. از سال ۱۹۹۶ میلادی مردم می‌توانستند برای مصارف پزشکی ماری‌جوانا خریداری کنند. اما مصرف تفننی این ماده محرک در سال ۲۰۱۶ میلادی در کالیفرنیا آزاد شد.

به موجب این قانون افراد بالای ۲۱ سال اجازه خرید و حمل ۲۸ گرم ماری‌جوانا را دارند. همچنین این افراد می‌توانند حداکثر ۸ گرم شیره‌ی ماری‌جوانا که اغلب در فرم خوراکی پیدا می‌شود را خریداری کنند. شهروندان این ایالت کشور آمریکا به لحاظ قانونی اجازه دارند تا حداکثر ۶ گیاه ماری‌جوانا در خانه خود پرورش دهند.

با همه این توضیحات باید بدانید که مصرف قانونی این ماده به محل زندگی مردم کالیفرنیا مربوط می‌شود. در بیشتر شهرهای سنترال‌ولی همچون فرسنو و بیکرزفیلد همچنان عرضه و مصرف ماری‌جوانا برای مصرف شخص و تفریحی غیرقانونی و ممنوع است.

کلرادو

ماری جوانا در آمریکا

جالب است بدانید که در ایالتی همچون کلرادو بیشتر از مک‌دونالد و استارباکس، فروشگاه‌های عرضه‌کننده ماری‌جوانا خواهید دید. این ایالات به‌همراه واشنگتن دو ایالت اولی بودند که به‌طور کامل فروش و مصرف ماری‌جوانا را در سال ۲۰۱۲ میلادی آزاد و قانونی اعلام کردند.

همه مردم و توریست‌های بالای ۲۱ سال اجازه حمل و مصرف ۲۱ گرم ماری‌جوانا و حداکثر ۸ گرم از عصاره (شیره) آن را دارند. البته در برخی مناطق شهری این ایالات محدودیت‌هایی برای مصرف وجود دارد.

مین

ماری جوانا در آمریکا

در ایالت مین هر فرد بالای ۲۱ سال اجازه همراه داشتن حدود ۸۰ گرم (۲.۵ اونس) ماری‌جوانا را دارد؛ یعنی بیش از دو برابر بیشتر از اکثر ایالت‌های کشور آمریکا. البته شهروندان این ایالت به لحاظ قانونی اجازه خرید ندارند.

پاول لیپیج، فرماندار ایالت مین در نوامبر سال ۲۰۱۷ لایحه قانونی شدن فروش ماری‌جوانا برای مصارف تفننی را وتو کرد.

ماساچوست

ماری جوانا

در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام شد که شهروندان ایالت ماساچوست اجازه حمل و مصرف ۲۸ گرم ماری‌جوانا را دارند. همچنین به لحاظ قانونی می‌توانند حداکثر ۸ گیاه ماری‌جوانا در خانه خود پرورش دهند. قانون اجازه گشایش فروشگاه برای فروش ماری‌جوانا را تا ماه جولای به مردم این ایالت نمی‌دهد.

نوادا

همه شهروندان و گردشگران بالای ۲۱ سال اجازه دارند ۲۸ گرم و یک‌هشتم یک اونس از ماری‌جوانای خوراکی را با خود حمل کنند. فروش ماری‌جوانا برای مصرف تفننی و غیرپزشکی از ماه جولای (تابستان) ۲۰۱۷ در این ایالت آغاز شد. جالب است که بعد از دو هفته پس از گشایش اولین فروشگاه، همه موجودی مغازه تمام شد.

طبق قانون این ایالت، اشخاصی که می‌خواهند برای مصرف خودشان ماری‌جوانا در خانه کاشت و برداشت کنند باید دست‌کم ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) دورتر از نزدیک‌ترین فروشگاه عرضه‌کننده‌ی این ماده محرک باشند.

اورگان

از سال ۲۰۱۵ میلادی حمل ۲۸ گرم ماری‌جوانا و کاشت ۴ گلدان از این ماده برای شهروندان ایالت اورگان آزاد شد.

ورمونت

ورمونت اولین ایالتی بود که با رای پارلمان آمریکا مصرف تفننی ماری‌جوانا را آزاد اعلام کرد. افراد بالای ۲۱ سال اجازه حمل ۲۸ گرم ماری‌جوانا و کاشت دو گلدان از آن را در خانه دارند. هنوز هیچ قانونی برای مصرف یا فروش آزادنه فرم خوراکی این ماده محرک تصویب نشده است.

واشنگتن

ماری جوانا

فروشنده‌های ماری‌جوانا از سال ۲۰۱۲ میلادی که فروش، حمل و مصرف تفریحی این ماده محرک قانونی اعلام شده تاکنون بالغ بر ۱ میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌اند.

مردم واشنگتن اجازه حمل یا مصرف ماری‌جوانا را دارند اما کاشت آن در خانه غیرقانونی است.

واشنگتن دی‌سی

ماری جوانا

در نوامبر سال ۲۰۱۴ لایحه رفع موانع قانونی مصرف تفریحی ماری‌جوانا وتو شد اما در سال ۲۰۱۵ این اجازه صادر شد. مردم می‌توانند کمتر از دو اونس (۶۰ گرم) ماری‌جوانا همراه خود داشته باشند و هدیه دادن ۱ اونس (۲۸ گرم) آن نیز قانونی است.

ماری جوآنا چه تاثیراتی روی مغز و بدن انسان دارد؟ [اینفوگرافیک]

مصرف ماری‌جوانای تقلبی منجر به کشته شدن ۲ تن و خونریزی شدید ۵۴ نفر شد

میزان مصرف ماری‌جوآنا در سراسر جهان را روی نقشه ببینید

بدون نظر

ورود