شرایط، مدارک و شیوه دریافت بیمه بیکاری سال ۹۷ با ابلاغ جدید

خبر خوش دیوان عدالت اداری برای مقرری بگیران بیمه بیکاری

۴۸ نظر

بیمه بیکاری یک حق برای کارگران در قالب قانون کار بوده و مجردان به مدت ۳۶ ماه و متاهلان به مدت ۵۰ ماه می توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. هر میزان سابقه پرداخت حق بیمه شما به تامین اجتماعی بیشتر باشد، مبلغ دریافتی بیمه  بیکاری و دریافت سقف ماهانه، افزایش خواهد یافت. مثلا کارگر مجردی که بیش از  ۱۲۰ ماه سابقه پرداخت حق بیمه  داشته باشد، ۱۲ ماه بیمه بیکاری بر اساس حداقل حقوق همان سالی که بیکار شده است دریافت می کند. این میزان برای متاهلان، ۲۶ ماه است.

سال ۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار نفر در سراسر کشور بیمه بیکاری دریافت کردند و این راهی برای پوشش برخی از هزینه های زندگی کارگرانی است که به صورت ناخواسته از کار بیکار می شوند. حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سال ۹۷ نیز  حدود ۹۵۰ هزار  تومان در ماه است که برای مشمولان، هر دو ماه یکبار به حساب آنها نزد بانک رفاه واریز می شود. خبر خوشی که برای مقرری بگیران بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ اعلام شد، مربوط به رای دیوان عدالت اداری است. از این پس، اگر شما به منظور ثبت حضور و غیاب کامپیوتری در ادارات کار مراکز استان ها ‌(که باید هر ماه انجام دهید تا بیمه بیکاری شما از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود)، تاخیر ۴۵ دقیقه ای داشته باشید، این تاخیر منجر به قطع مقرری بیمه بیکاری شما نخواهد شد.

خوب. صحبت از بیمه بیکاری شد. بد نیست درباره مدارک، شرایط و شیوه دریافت آن اطلاعاتی در اختیار کاربران عزیز روزیاتو قرار دهیم.  با ما همراه باشید.

شرایط دریافت بیمه  بیکاری چیست؟

هر کارگری که سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی ماهانه را بر اساس لیست کارفرما (بیمه اجباری) داشته باشد، میتواند براساس میزان سابقه و مبلغ پرداختی، از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند. بیمه بیکاری به افرادی تعلق می گیرد که بدون میل و اراده خود و به دلیل تغییر در ساختار کارگاه اقتصادی مربوط، بیکار شده باشند. بنابراین کارگری که به میل خود کار را ترک کند، از این مزایا بهره مند نمی شود.

ترک غیر ارادی کارگر  یعنی چی؟

در اصل، غیر ارادی بودن بیکاری ملاک اصلی برخورداری از حمایت های بیمه بیکاری است و کسی خودش کارش را ترک کند، شرایط دریافت بیمه بیکاری را نخواهد داشت. تشخیص ارادی و غیر ارادی بودی بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

چقدر  کارگر از زمان بیکار  شدن  فرصت دارد تا خود را معرفی کند؟

زمان گزارش بیکاری برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بیمه شده ای که کار خود را بصورت غیر ارادی از دست می دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند.

آیا کارفرما باید معرفی نامه  صادر کند؟

بله. کارفرما شما باید در نامه ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام  کند.

آیا به بیمه شدگان اختیاری هم بیمه بیکاری تعلق می گیرد؟

خیر.

فرق بیمه بیکاری با بیمه تکمیلی چیست؟

ارتباطی ندارد.

من ۱۵ سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم و اخیرا بیکار شدم. چه مدت مقرری بیمه بیکاری به بنده پرداخت می شود؟

مبلغ و ماه های پرداختی را تامین اجتماعی محاسبه می کند و بین متاهلان و مجردان، متفاوت است.

فرق بیمه بیکاری با بیمه اختیاری چیست؟

ارتباطی ندارد. بیمه اختیاری برای افراد خود اشتغال (خویش فرما) است که در صورت بیکار شدن به ان ها مقرری بیکاری پرداخت نمی شود.

اگر بیش از ۱ ماه از زمان بیکار شدن گذشته باشد چه باید کرد؟

باید با شرح دلایل متقن و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کد کارگاه کارفرما در انجا قرار داد مراجعه کنید.

آیا قرارداد کارگر با کارفرما برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری ضروری است؟

بله.

آیا فیش حقوق کارگر برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری ضروری  است؟

معمولا خیر. نامه کارفرما کفایت میکند.

شرایط دریافت بیمه بیکاری 

با توجه به آنچه گفته شد بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند.

 • مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی باشند.
 • به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشند
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 • بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 •  در صورت اتمام قرارداد بیکار شدن حداقل یکسال سابقه نیاز است.
 • بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند. (این قضیه در  سال های اخیر برگزار نمی شود)

مقرری بیمه بیکاری روزانه چند تومان است ؟

میزان مقرری روزانه بیمه بیکاری، ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده است. به مقرری افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری (شروع بیکاری) افزوده می شود، اما در هر حال میزان مقرری بیکاری نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق بیمه شده بیشتر باشد. متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که مبنای تعیین مقرری بیکاری است از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مبنای کسر حق بیمه ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کار بیمه شده در این مدت محاسبه می شود.

در چه صورت بیمه بیکاری قطع می شود ؟ 

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا از کارافتادگی کلی شود و یا فوت نماید.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خاتمه یابد.

مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (برای آقایان)
 • پوشه روغنی (یک جلد)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره شرایط جدید و پاسخ به پرسش های متداول، به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اگر با سوالی روبرو شدید، درخواست های خود را با شرح وضعیت کاری خود کامنت کرده تا بررسی شود.

فرق بیمه خویش فرما با بیمه اجباری چیست؟

۴۸ نظر

ورود

 • علی مرداد ۲۰, ۱۳۹۷

  در شرکتی مدت ۹ ماه میباشد مشغولم و قراردادی تا حال ندیدم، اکنوند نیز تعدیل نیرو کردن و بیکار شدم، ایا بیمه بیکاری تعلق میگیرد، ضمنا در کل ۵سال سابقه بیمه دارم

  • علی زمانی مرداد ۲۰, ۱۳۹۷

   اگر هنوز یک ماه از زمان بیکار شدن شما نگذشته است و سابقه بیمه در شرکت مزبور دارید، به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید با نامه کارفرما

 • علی مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

  خدا لعنت کنه شش ماه دویدم ندادن

 • علی محمد اشراقی شهریور ۱۹, ۱۳۹۷

  سلام
  برای تعیین مبلغ بیمه بیکاری حقوق دریافتی که از طرف کارفرمابرای بیمه تامین اجتماعی رد شده با احتساب اضافه کار وماموریت وسایر مزایا یعنی جمع دریافتی محاسبه میشود؟

 • یاسر مهر ۲, ۱۳۹۷

  سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید
  سه سال سابقه پرداخت بیمه دارم
  بیکار شدم ..رفتم واسه بیمه بیکاری میگن یک ماه گذشته…حالا میخوام با یه کارگاه تجاری بگم یه ماه و اسم بیمه رو کنه بعد نامه عدم نیاز بگیرم ازش آیا بازم بهانه میارن؟

  • علی زمانی مهر ۲, ۱۳۹۷

   سلام
   اگر کارگاه تجاری جدید به جای کارفرما قبلی، بیمه شما را رد کند، باز هم نمیتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید. چون بیمه بیکاری به افرادی تعلق میگیره که در ۱۲ ماه گذشته توسط یک کارفرما برای ان ها بیمه رد شده باشد و نامه عدم نیاز از کارفرما قبلی دریافت کنند. شما باید دقت میکردید و ۳۰ روز نمیگذشت. برای کسب اطلاعات دقیق تر به بخش مشاوره شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید. در صورتی که فرد در مهلت یک ماه مقرر به ادارات کار مراجعه نکند باید توجیهات قانونی برای عدم مراجعه اش ارائه کند تا بررسی استحقاق بیمه بیکاری آغاز شود.

 • سپیده مهر ۵, ۱۳۹۷

  سلام برای استفاده از بیمه بیکاری تو سایت ها نوشته ۶ ماه چرا باید ۱۲ ماه باید گذشته باشه
  الان شرکت ماه ۱۰ ماه بیممون کرده (البته اینم یک ماه در میون رد کرده ) و الان داره تعدیل میکنه باید چکا کنیم ؟ چجوری از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟

  • علی زمانی مهر ۵, ۱۳۹۷

   اول باید برید شکایت کنید که بیمه شما نصف نیمه رد شده
   پس از اینکه بیمه ها کامل شد، به محض تعدیل نیرو و نامه عدم نیاز، به شعبه بیمه کارفرما مراجعه کرده و درخواست بیمه بیکاری کنید.

 • کاظم عندلیب مهر ۷, ۱۳۹۷

  من در سال ۹۳ از بیمه بیکاری ۱۸ ماه استفاده کردم و در سال ۹۶براثر تصادف از کار بیکار شدم و الان میخواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم میگویند نمیتوانی استفاده کنی و بنده توانای انجام کار را ندارم چون از ناحیه کمر دچار ضعف و ناتوانی میباشم الان تکلیف من چیست لطفا راهنمایم کنید

  • علی زمانی مهر ۷, ۱۳۹۷

   سلام
   اینکه شما متاهل باشی یا مجرد باشی و چند سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشی، همه در محاسبه نرخ و مدت زمان بیمه بیکاری شما تاثیر گذار است. سن هم ملاک است. برای اینکه وضعیت بیمه شما در دست نیست، با پرینت سابقه بیمه خودبه نزدیک ترین شعبه بیمه محل سکونت مراجعه کرده و از بخش بیمه بیکاری، اطلاعات مستند و به روز شده بگیرید. اگر به شما تعلق بگیرد، کار در روال خواهد افتاد. البته شمامیتوانید در صورت قانع نشدن به اداره کل تامین اجتماعی استان محل سکونت مراجعه کنید

 • محمد مهر ۱۴, ۱۳۹۷

  سلام بنده در شركت قبلي ۲۷ماه بيمه بودم اونم كارگاهی بعد بیکار شدم الانم شرکت جدید ۴ماه بیمه رد کرده اونم کارگاهی برا بیمه بیکاری اقدام کردم میگه حداقل ۶ماه لازمه ایا درسته حرفشون بعد میگن بیکاری به بیمه کارگاهی تعلق نمیگیره

  • علی زمانی مهر ۱۴, ۱۳۹۷

   سلام
   بیمه بیکاری به هر بیمه ای جز بیمه خویش فرمایی تعلق میگیره و شما باید ۶ ماه هر جا بیمه باشید و به محض بیکار شدن، نامه عدم نیاز بگیرید و به بیمه مراجعه کنید.

 • م.م مهر ۱۴, ۱۳۹۷

  باسلام
  دوست گرامی بنده ۹ سال و نیم از یک کارفرما بصورت غیرحضوری (یعنی اونجا کار نمیکنم ولی آشنا بود قبول کرد بیمه رد کنه) سابقه بیمه دارم و میخوام بهش بگم نامه عدم نیاز بزنه که برم اقدام کنم برای بیمه بیکاری.
  یه نفر گفت چون متاهل هستی و بچه داری ۶ ماه دیگه صبر کن سابقه ات بشه ۱۰ سال خیلی بهتره.
  آیا این صحت داره و ۱۰ سال با ۹سال و نیم خیلی فرق داره مزیت هاش و مدت ماههای دریافتش؟
  باسپاس

  • علی زمانی مهر ۱۴, ۱۳۹۷

   سلام. هر چی سابقه بیشتر باشه برای دریافت بیمه بیکاری و بازنشستگی وامثالهم بهتر است. اگر تا حالا دریافت نکرده اید و مشکلی در پرداخت حق بیمه ندارید و نامه عدم نیاز هم در سال اینده برای شما صادر میشود، بهتر است در اواخر اسفند اقدام کنید تا بیمه بیکاری شما با ضرایب سال ۹۸ محاسبه سود و دریافتی بیشتری بگیرید. اطلاعات دقیق را از بخش مشاوره شعبه بیمه بگیرید که سوابق شما را در اختیار دارند

 • بهار مهر ۱۴, ۱۳۹۷

  سلام . میخواستم بدونم سابقه بیمه بیکاری توی لیست بیمه تحت چه عنوانی ثبت میشه .
  منظورم این هست که اگر کسی استعلام بخواد از سابقه بیمه ، مشخص میشه که برای مثال ۶ ماه بیمه بیکاری برای اون شخص رد شده یا خیر؟
  اگر خیر نوع سابقه رو چی ثبت میکنن ؟
  خیلی متشکرم از مطالب خوب و مفید شما .

  • علی زمانی مهر ۱۵, ۱۳۹۷

   به عنوان بیمه بیکاری قید می شود
   بله مشخص میشود. البته این استعلام امکان پذیر نیست جز برای شخص شما.
   موفق باشید

 • کاظمیان مهر ۱۶, ۱۳۹۷

  سلام
  اگه کسی چند سال با شماره کارگاههای مختلف براش بیمه رد شده باشه اما در کارگاه آخر بعد از شش ماه بیکار بشه آیا بیمه بیکاری بهش تعلق میگیره؟

  • علی زمانی مهر ۱۶, ۱۳۹۷

   سلام بله
   در صورتی که نامه عدم نیاز از کارفرما دریافت کرده باشد و از زمان بیکاری نیز بیش از ۱ ماه نگذشته باشد

 • هانیه مهر ۱۷, ۱۳۹۷

  اگه بیمه رد شده من ۶ ماه باشه اما سابقه کلی من ۳ سال بیمه بیکاری تعلق میگیرد یا نه؟

  • علی زمانی مهر ۱۹, ۱۳۹۷

   دریافت بیمه بیکاری تامین اجتماعی به سابقه بیمه رشد شده شما و مجرد یا متاهل بودن شما و متوسط مبلغ پرداختی در یکسال اخر ارتباط مستقیم دارد. برای بررسی سابقه خود جهت مشمولیت بیمه بیکاری به بخش مشاوره شعبه خود مراجعه کنید

 • فاطمه افضلي مهر ۱۷, ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشيد
  مجموع سابقه بيمه من٧٠١روز است ومجردم البته شهريور ماه هم بايد اضافه شود
  ميخواستم بدونم ايا يكسال بيمه بيكاري بهم تعلق ميگيرد
  ممنون جواب بدين

  • علی زمانی مهر ۱۹, ۱۳۹۷

   بله. میتوانید اقدام کنید اما نامه عدم نیاز از کارفرما در مهلت قانونی اقدام برای بیمه بیکاری فراموش نشود

 • سحر مهر ۱۷, ۱۳۹۷

  سلام ،می خواستم بدونم چند ماه بعد از تاریخ بیکاری و اقدام به بیمه بیکاری حضور غیابها شروع می شه،چون من یک سفر یک ماهه دارم اگه نتونم برم بیمه قطع می شه؟

  • علی زمانی مهر ۱۹, ۱۳۹۷

   معمولا کار اداری ان ۲ماه طول میکشه. هرتغییری را به مسئول پرونده خود اعلام کنید. احتمال قبول کردن درخواست شما وجود دارد

 • زینت مهر ۱۸, ۱۳۹۷

  سلام همسرم مدت ۲۵ سال سابقه بیمه دارد ولی از اذر ۹۶ لیست بیمه او قطع شده چون به ما گفتن دوباره لیست ردمیکنن اقدام جهت بیمه بیکاری نکردیم آیا باشکایت میشه درخواست بیمه بیکاری بگیریم ?

  • علی زمانی مهر ۱۹, ۱۳۹۷

   خیر. نمیشه. چون برای بیمه بیکاری نیاز به نامه عدم نیاز کارفرما بوده و ظرف ۱ ماه از آن تاریخ می بایست به شعبه بیمه مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر به بخش درآمد شعبه خود مراجعه کنید

 • یوسف مهر ۲۱, ۱۳۹۷

  سلام و خسته نباشید بنده حدود ۵ سال سابقه بیمه از یک شرکت دارم و بتازگی بیکار شدم قصد استفاده از بیمه بیکاری رو دارم فقط اینکه من ساکن یک شهر دیگم و همینجا هم اقدام کردم ولی بخاطر شرایط اجاره خونه و … مجبورم برگردم شهر خودمون اگر امکان داره راهنمایی کنید آیا مشکلی بوجود میاد یا خیر اگر مشکلی پیش میاد چیکار باید کرد

  • علی زمانی مهر ۲۱, ۱۳۹۷

   برای بیمه بیکاری، نیاز به نامه عدم نیاز کارفرما و ارائه آن حداکثر یک ماه پس از بیکار شدن به اداره کار استان محل سکونت دارید

 • شبنم مهر ۲۳, ۱۳۹۷

  سلام -من ۸ سال سابقه بیمه توی یک شرکت دارم -حالا کارفرما گفته من یک شرکت دیگه ئارم میخام شما رو الان تسویه کنم و بیمه شرکت جدید بشین-اگر ما این کار رو کنیم اگر بعد از یکی دو ماه عدم نیاز بهمون دادن میتونیم بیمه بیکاری بگیریم ؟چون میگن ۶ ماه سابقه لازمه .۶ ماه هست یا یک سال ؟

  • علی زمانی مهر ۲۳, ۱۳۹۷

   نامه عدم نیاز بر اساس عدم نیاز کارفرما به کارگر است و سابقه بیمه های قبلی و کل سوابق بیمه شما برای محاسبه بیمه بیکاری مورد نیاز بخش درامد شعبه تامین اجتماعی که کد کارگاه شما انجا قرار دارد خواهد بود. لذا با مدارک و سوابق بیمه به بخش مشاوره شعبه رفته و استعلام کنید

 • خوبی مهر ۲۶, ۱۳۹۷

  ایا اگر کار پروه تمام شود بیمه بیکاری تعلق می کیرد ۳۶ ماه سابقه دارم در پالایشگاه شرکت شخصی

  • علی زمانی مهر ۲۶, ۱۳۹۷

   شما نامه عدم نیاز از کارفرما بگیرید و به اداره بیمه مراجعه کنید.

 • خوبی مهر ۲۶, ۱۳۹۷

  اگر کار تمام شود بیمه بیکاری تعلق می گیرد

 • الهام مهر ۲۸, ۱۳۹۷

  سلام.خسته نباشید.من ۴ سال توی یه کارگاه کار کردم و ۲۸ ماه سابقه بیمه دارم.توی شناسنامه مجرد هستم اما همسر غیر ایرانی دارم و دفترچه ازدواج دارم. و الان میخوام برا بیمه بیکاری اقدام کنم.نامه ی عدم نیاز گرفتم.اما تاریخ قراردادم ده روز دیگه ازش مونده.ایا بهم بیمه ی بیکاری میدن یا نه.در صورت تعلق گرفتن بیمه بیکاری،چند ماه دریافت میکنم؟واما اگه یه ماه ایران نبودم و نتونم سر تاریخ مقرر حضور پیدا کنم تکلیف بیمه ام چی میشه؟

  • علی زمانی مهر ۲۸, ۱۳۹۷

   بله. زمانی که قرارداد شما به اتمام رسید با نامه عدم نیاز به همان شعبه ای که برای شما بیمه رد شده است مراجعه ککنید. البته قبلش باید تشریف ببرید اداره کل کار وامور اجتماعی محدوده محل سکونت خود تا آن ها شما را به اداره بیمه معرفی کنند. میزان بیمه بیکاری شما به عوامل مختلف بستگی دارد: تاهل یا تجرد . سابقه بیمه و سابقه دریافت بیمه بیکاری. این موارد را اداره نام نویسی بیمه برای شما محاسبه خواهد کرد. یا بخش مشاوره.
   اگر یک ماه ایران نباشید باید به شعبه اطلاع بدهیدتا در زمان دیگری برای اسکن اثر انگشت در وزارت کار مراجعه کنید. مشکل خاصی نیست

 • نیما مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  درود وقت بخیر
  در سایت ها زده شده
  – بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
  چرا شما در کامنت ها گفتید
  – ( بیکاری به افرادی تعلق میگیره که در ۱۲ ماه گذشته توسط یک کارفرما برای ان ها بیمه رد شده باشد)
  این دوتا متن باهم همخونی نداره

  من حدود ۹ سال یکسره از یکجا بیمه دارم و ۷ ماه هم از شرکت جدید حالا دارن شرکت رو جمع میکنن – من آیا نمی تونم بیمه بیکاری استفاده کنم؟ هیچ فاصله ای هم بین بیمه من نیست

  • علی زمانی مهر ۲۹, ۱۳۹۷

   سابقه بیمه تامین اجتماعی داشتن با سابقه بیمه با کارفرمایی که به دلیل عدم نیاز خواستار حذف شما از کار است تفاوت دارد. به شما بیمه بیکاری در صورتی که نامه عدم نیاز به شعبه ارائه کنید، تعلق می گیرد و بر اساس مجرد یا متاهل شدن شما، مبلغ پرداخت بیمه بیکاری و مدت زمان پرداخت محاسبه می شود. نامه به اداره کل کار امور اجتماعی منطقه محل سکونت باشد.

   • نیما مهر ۲۹, ۱۳۹۷

    سپاس از پاسخ شما
    من پاسخ این دو خط رو متوجه نشدم هنوز که در توضیحات سایت و کامنت ها دو مورد متفاوت نوشتید
    – بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
    چرا شما در کامنت ها گفتید
    – ( بیکاری به افرادی تعلق میگیره که در ۱۲ ماه گذشته توسط یک کارفرما برای ان ها بیمه رد شده باشد)
    این دوتا متن باهم همخونی نداره

 • frt مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  با سلام
  حدود ۳ سال تو شرکت های خصوصی مختلف بیمه دارم
  اما جایی که جدیدا مشغول بکار شدم هنوز بیمه برام رد نکرده
  تازه فهمیدم باردارم
  اینجا اگ طبق حرفشون دقیق بیمه رد کنن و منم تا ماه آخر بیام سرکار و بتونم نامه عدم نیاز رو بگیرم کمتر از یکسال تو آخرین محل کارم برام بیمه رد میشه آیا بیمه بیکاری به من تعلق می گیره؟
  ممنون

 • frt مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  باسلام
  حدود ۳ سال سابقه بیمه تو شرکتهای مختلف خصوصی دارم
  اما آخرین جایی ک مشغول بکارم هنوز بیمه برام رد نکردن
  متوجه شدم باردارم
  با توجه ب اینکه اینجا نهایت ۶-۷ ماه بتونن برام بیمه رد کنن
  ب من بیمه بیکاری تعلق میگیره؟
  آخرین بار ک رفتم شعبه تامین اجتماعی گفتن شرط ۶ ماه برای کارمندای دولته و برای بخش خصوصی ۱ ساله

  • علی زمانی مهر ۲۹, ۱۳۹۷

   اگر نامه عدم نیاز به شما داده شود و در این کارگاهی که کار میکنید بیمه بشوید.

 • سما مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  سلام
  میخواستم بدونم چه مدت بیمه بیکاری به زنان متاهل در ازای یکسال سابقه بیمه از یک گارگاه و یک کارفرما تعلق میگیره.و بطور کلی آیا تفاوتی در مدت بیمه بیکاری بین زنان متاهل و مردان متاهل وجود داره یا نه.
  علت سوال من به دلیل اینه که همسرم شاغله.با این تفاسیر مدتی که بیمه بیکاری به من تعلق خواهد گرفت چقدر هست؟

  • علی زمانی مهر ۲۹, ۱۳۹۷

   سلام
   اگرفقط یک سال بیمه داشته باشید، حداقل ۶ ماه تعلق خواهد گرفت به شرط داشتن نامه عدم نیاز کارفرما. تفاوتی بین بیمه بیکاری زنان متاهل و مردان متاهل نیست و جنیست هیچ نقشی در پرداخت مبلغ بیمه بیکاری و مدت ماه ندارد. بر اساس سوابق شما، اداره بیمه محاسبه میکند. با پرینت سوابق خود از سامانه با نامه عدم نیاز کارفرما (اول به اداره کار) و رونوشت قرارداد ها، به شعبه بیمه مراجعه کنید

 • elnaz مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  اگر۲۴ ماه ۱۴ روزسابقه بیمه داشته باشم چنده بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  عجله دارم اگه میشه زودجواب بدید؟؟؟؟؟؟؟؟

 • elnaz مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  اگر۲۴ماه۱۴روزسابقه بیمه داشته باشم چندماه بیمه بیکاری تعلق میگیر.متاهل هستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگه میشه زودج بدین؟؟؟؟؟؟

  • علی زمانی مهر ۲۹, ۱۳۹۷

   همه دوستان متاهل که این متن رو میخوانند مطلع باشند چون سوال ها تکرار شده است:
   کسانی که ۶ تا ۲۴ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشند تا ۱۲ ماه بیمه بیکاری میگرند.
   کسانی که ۲۵ تا ۱۲۰ ماه پرداختی حق بیمه دارند تا ۱۸ ماه بیمه بیکاری به آن ها تعلق می گیرد.
   کسانی که ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه حق بیمه پرداختی دارند تا ۲۶ ماه به آن ها تعلق می گیرد.
   کسانی که ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه حق بیمه پرداختی دارند تا ۳۶ ماه به آن ها بیمه بیکاری تعلق می گیرد.
   کسانی که ۲۴۱ ماه به بالا حق بیمه پرداختی دارند، تا ۵۰ ماه بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.