شرایط، مدارک و شیوه دریافت بیمه بیکاری سال ۹۸ با ابلاغ جدید

خبر خوش دیوان عدالت اداری برای مقرری بگیران بیمه بیکاری

شرایط، مدارک و شیوه دریافت بیمه بیکاری سال ۹۸ با ابلاغ جدید

بیمه بیکاری ۹۸ به مشمولان به ازای هر ماه بیکاری، مقرری معادل یک ماه حداقل حقوق پایه سال ۹۸ معادل ۱.۵ میلیون تومان خواهد بود. پس، حداقل مبلغ بیمه بیکاری ۹۸ مبلغ ۱۵ میلیون ریال است. هر چقدر سه ماه قبل از بیکاری، حقوق بیش‌تری گرفته باشید، دریافتی شما برای بیمه بیکاری ۹۸ افزایش می یابد. شرایط دریافت بیمه بیکاری ۹۸ و مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری ۹۸ و شیوه درخواست بیمه بیکاری ۹۸ را در این گفتار مشاهده کنید.

بیمه بیکاری ۹۸  یک حق برای کارگران در قالب قانون کار بوده و مجردان به مدت ۳۶ ماه و متاهلان به مدت ۵۰ ماه می توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. هر میزان سابقه پرداخت حق بیمه شما به تامین اجتماعی بیشتر باشد، مبلغ دریافتی بیمه  بیکاری ۹۸ و دریافت سقف ماهانه، افزایش خواهد یافت. مثلا کارگر مجردی که بیش از  ۱۲۰ ماه سابقه پرداخت حق بیمه  داشته باشد، ۱۲ ماه بیمه بیکاری ۹۸ بر اساس حداقل حقوق همان سالی که بیکار شده است دریافت می کند. این میزان برای متاهلان، ۲۶ ماه است.

سال ۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار نفر در سراسر کشور بیمه بیکاری دریافت کردند و این راهی برای پوشش برخی از هزینه های زندگی کارگرانی است که به صورت ناخواسته از کار بیکار می شوند. حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سال ۹۷ نیز  حدود ۹۵۰ هزار  تومان در ماه است که برای مشمولان، هر دو ماه یکبار به حساب آنها نزد بانک رفاه واریز می شود.

خبر خوشی که برای مقرری بگیران بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ اعلام شد، مربوط به رای دیوان عدالت اداری است. از این پس، اگر شما به منظور ثبت حضور و غیاب کامپیوتری در ادارات کار مراکز استان ها ‌(که باید هر ماه انجام دهید تا بیمه بیکاری شما از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود)، تاخیر ۴۵ دقیقه ای داشته باشید، این تاخیر منجر به قطع مقرری بیمه بیکاری شما نخواهد شد. این برای بیمه بیکاری ۹۸ هم صادق است.

بیمه بیکاری ۹۸
سایت tamin.ir برای دریافت اطلاعات درباره بیمه بیکاری ۹۸

خوب. صحبت از بیمه بیکاری شد. بد نیست درباره مدارک، شرایط و شیوه دریافت آن اطلاعاتی در اختیار کاربران عزیز روزیاتو قرار دهیم.  با ما همراه باشید.

شرایط دریافت بیمه بیکاری ۹۸ چیست؟

هر کارگری که سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی ماهانه را بر اساس لیست کارفرما (بیمه اجباری) داشته باشد، میتواند براساس میزان سابقه و مبلغ پرداختی، از مزایای بیمه بیکاری ۹۸ استفاده کند. بیمه بیکاری به افرادی تعلق می گیرد که بدون میل و اراده خود و به دلیل تغییر در ساختار کارگاه اقتصادی مربوط، بیکار شده باشند. بنابراین کارگری که به میل خود کار را ترک کند، از این مزایا بهره مند نمی شود.

ترک غیر ارادی کارگر  یعنی چی؟

در اصل، غیر ارادی بودن بیکاری ملاک اصلی برخورداری از حمایت های بیمه بیکاری است و کسی خودش کارش را ترک کند، شرایط دریافت بیمه بیکاری را نخواهد داشت. تشخیص ارادی و غیر ارادی بودی بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

چقدر  کارگر از زمان بیکار  شدن فرصت دارد تا خود را معرفی کند؟

زمان گزارش بیکاری برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بیمه شده ای که کار خود را بصورت غیر ارادی از دست می دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند. اگر بیش از این زمان باشد، باید اداره کار را توجیه کنید.

آیا کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. کارفرما شما باید در نامه ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند. البته سیل و زلزله و آتش سوزی محل کار، از این قاعده مستثنی هست. مثل مناطق سیل زده جنوب و غرب کشور در فروردین ۹۸ که به مشمولان، بیمه بیکاری ۹۸ بدون نامه کارفرما تعلق گرفت.

آیا به بیمه شدگان اختیاری هم بیمه بیکاری ۹۸ تعلق می گیرد؟

خیر.

فرق بیمه بیکاری با بیمه تکمیلی چیست؟

ارتباطی ندارد.

من ۱۵ سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم و اخیرا بیکار شدم. چه مدت مقرری بیمه بیکاری به بنده پرداخت می شود؟

مبلغ و ماه های پرداختی را تامین اجتماعی محاسبه می کند و بین متاهلان و مجردان، متفاوت است.

فرق بیمه بیکاری با بیمه اختیاری چیست؟

ارتباطی ندارد. بیمه اختیاری برای افراد خود اشتغال (خویش فرما) است که در صورت بیکار شدن به ان ها مقرری بیکاری پرداخت نمی شود.

اگر بیش از ۱ ماه از زمان بیکار شدن گذشته باشد چه باید کرد؟

باید با شرح دلایل متقن و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کد کارگاه کارفرما در انجا قرار داد مراجعه کنید.

آیا قرارداد کارگر با کارفرما برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری ۹۸ ضروری است؟

بله.

آیا فیش حقوق کارگر برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری ۹۸ ضروری  است؟

معمولا خیر. نامه کارفرما کفایت میکند.

شرایط دریافت بیمه بیکاری ۹۸

با توجه به آنچه گفته شد بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند.

 • مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی باشند.
 • در سال ۹۸ بیکار باشد.
 • به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشند
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 • بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 •  در صورت اتمام قرارداد بیکار شدن حداقل یکسال سابقه نیاز است.
 • بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند. (این قضیه در  سال های اخیر برگزار نمی شود)

مقرری بیمه بیکاری روزانه چند تومان است ؟

میزان مقرری روزانه بیمه بیکاری، ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده است. به مقرری افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری (شروع بیکاری) افزوده می شود، اما در هر حال میزان مقرری بیکاری نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق بیمه شده بیشتر باشد. متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که مبنای تعیین مقرری بیکاری است از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مبنای کسر حق بیمه ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کار بیمه شده در این مدت محاسبه می شود.

در چه صورت بیمه بیکاری ۹۸ قطع می شود ؟ 

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا از کارافتادگی کلی شود و یا فوت نماید.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خاتمه یابد.

مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری ۹۸

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (برای آقایان)
 • پوشه روغنی (یک جلد)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره شرایط جدید و پاسخ به پرسش های متداول، به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اگر با سوالی روبرو شدید، درخواست های خود را با شرح وضعیت کاری خود کامنت کرده تا بررسی شود.

فرق بیمه خویش فرما با بیمه اجباری چیست؟

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۲۸۸ نظر

ورود

 • حبیب نیا فروردین ۲۴, ۱۳۹۸

  سلام من برای بیمه بیکاری اقدام کردم برج هشت و نه برج ده کار پیدا کردم تشکیل پرونده هم دادم حکم هم گرفتم ایا برای اون دو ماه بهم تعلق میگیره ؟؟؟

  • علی زمانی فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

   بله
   تا زمانی که بیکار باشید و مشمول بیمه بیکاری، به شما تعلق خواهد گرفت

 • mari فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

  سلام اگر شخصی بیمه اختیاری رد کند برای بیمه بیکاری چند وقت باید بیمه اجباری رد کند؟ من خودم بیمه رد میکردم الان میخواهم جایی کار کنم که برایم بیمه رد شود جهت بیمه بیکاری چند وقت باید بیمه اجباری برایم رد شو؟

  • علی زمانی فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

   اگر شما خواهان بیمه بیکاری هستید، حداقل باید ۶ ماه سابقه بیمه اجباری داشته باشید و نامه عدم نیاز کارفرما. حداقل ۶ تا ۱۲ ماه

 • مریم فروردین ۲۷, ۱۳۹۸

  سلام طبق اعلامی مدیر شرکت ما ۱.۵ سال گذشته شرکت ما بصورت پیمانی شهرداری بیمه رد میکرده و کلیه افراد شرکت جزء نیروی پیمانی شهرداری محسوب میشدند. آیا من با سابقه ۵ ساله پیوسته بیمه از این شرکت باز مشمول بیمه بیکاری میشم

  • علی زمانی فروردین ۲۷, ۱۳۹۸

   شما تنها در صورتی مشمول بیمه بیکاری هستید که در کارگاه فعلی، مشغول به کار بوده و سابقه بیمه داشته و نامه عدم نیاز از کارفرما دریافت کنید و به اداره کار برای بررسی پرونده بیمه، مراجعه کنید. اگر قبلا در شرکتی بوده و الان کار نمی کنید، مشمول نیستید. پیوستگی سابقه بیمه شما تنها در کارگاه فعلی، ملاک است نه کارگاه های قبلی با ردیف پیمان های مختلف.

 • arefe اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸

  باسلام.من قراردادوفیش حقوقی ندارم وکارفرمامطالبات وبیمه کامل برایم ردنکرده وشکایت کردم.الان درصورت نداشتن مدارک میتوانم بیمه بیکاری بگیرم.نزدیک یکسال کارکردم ومتاهلم

  • علی زمانی اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸

   سلام
   بله
   به اداره بیمه مراجعه کرده و فرم ادعای سابقه بگیرید. پس از تشکیل کمیسیون بدوی، رای هیات را بگیرید و سپس برای بیمه بیکاری اقدام کنید

 • محمد اصلانی اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

  با سلام و احترام ، آیا برای بیمه بیکاری پیوسته بودن پرداخت حق بیمه یکسال آخر الزامی است؟ ( باید بیمه پیوسته در تمام ماهها پرداخت شده باشد؟)
  بنده ۱۰ سال در یک شرکت بیمه هستم و الان بیکار شدم و در سوابق بیمه ایی من بیمه سه ماه قبل رد نشده است ( بیمه سه ماه قبل پرداخت نشده)
  آیا به من بیمه بیکاری تعلق می گیرد ؟

  • علی زمانی اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

   اگر بیمه ۳ ماه قبل رد نشده است:
   ۱- به شعبه ای که کارفرما در آن شعبه تامین اجتماعی برای شما، بیمه رد میکرده مراجعه کنید و فرم ادعای سابقه را پر کنید.
   ۲-کمیسیون بدوی تشکیل و رای هیات مبنی بر الزام کارفرما جهت رد کردن معوقه لیست ۳ ماهه، ابلاغ می شود.
   ۳-پس ازپرداخت این ۳ ماه، به اداره کارمراجعه و درخواست بیمه بیکاری بکنید. نامه عدم نیاز کارفرما هم بگیرید تا مراحل ادامه یابد

 • صالح اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

  سلام بنده از ابتدای سال ۹۸ بیکار شدم در سه ماه قبل لاز شروه سال حقوق بنده بالاتر از حداقل دستمزد بوده است.آیا از ابتدای سال ۹۸ حق بیمه بیکاری مشمول افزایش حقوق مصوب وزرات کار نیز خواهم شد؟ آیا میزان ۱۰ درصد پایه برای اقراد تحت تکفل براساس سال ۹۸ یا ۹۷ خواهد بود؟اساساً افزایش حق بیمه بیکاری برای بیکاران چگونه است؟

  • علی زمانی اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

   سلام
   بله میشود
   بر اساس سال ۹۸ محاسبه خواهد شد
   بیمه بیکاری بر اساس معدل ۳ ماه آخر بیمه پردازی محاسبه می شود

 • علی اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

  سلام
  بنده سال ۹۷ مبلغ ۱۴۸۸۰۰۰تومان مقرری بیکاری میگرفتم.الان با توجه به افزایش حقوق در سایرسطوح دریافتی مستمری بگیران.میخوام بدونم حقوقم چقدر افزایش پیدا میکنه؟

 • Amirmesbah اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸

  سلام امروز ۲۰ اردیبهشت ۹۸من هنوز بیمه بیکاری این ماه رو دریافت نکردم یعنی بیمه بیکاری فروردین ماه رو ، دلیلش چیست؟ شعبه ۲۵ تهران

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸

   معمولا ۲ ماه یک بار پرداخت میشود. اگر همچنان با تاخیر مواجه شدید، به طبقه زیر زمین شعبه ۲۵ مراجعه کرده ودرخواست پیگیری نمایید

   • Amirmesbah اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸

    تشکر از جوابتون . تا الان به صورت ماهانه واریز میشده از امسال هر ۲ ماه واریز میشود؟

    • علی زمانی اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸

     معمول، ۲ ماه یک بار بود تا انجا که ما خبر داشتیم. اگر اکنون ماهانه است که بهتر

 • احمد عظمی اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸

  آیا کسی که در مدت زمان سابقه بیمه خود، چند ماهی هم سابقه واریز بیمه اختیاری داشته باشد، در مدت زمان دریافت بیمه بیکاری تاثیری دارد؟

 • عبدالغفار آرخی اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. من الان چند ماهی هست که بیکارم. صاحبکارم حقوقمو نداداصلا خبری ازش نبودمنم ناچارشکایت کردم حالا میتونم بیمه بیکاری بگیرم به غیر از حقوقم. ناگفته نماندکه واسه بیمه بیکاری صاحبکارم نامه بهم نمیده ممنون میشم رسیدگی کنید

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

   اگر قرارداد دارید و این کارفرما برای شما بیمه اجباری رد میکرده است، به شعبه تامین اجتماعی که کد کارگاه دارید، مراجعه ..و درخواست اعاده سابقه بیمه کنید و فرم های مربوطه را تکمیل کنید. پس از تکمیل فرم ها وتشکیل کمیسیون بدوی و تایید رای هیات و پرداخت جریمه توسط کارفرما، حق بیمه ماه های معوق پرداخت و شما می توانید با مراجعه به وزارت کار، درخواست بیمه بیکاری بکنید. چون نامه نمی دهد، به اداره کار شکایت کنید تا درکمیسیون رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما، ایشان فراخوانی شود.

   • محمددرزمان خرداد ۱۶, ۱۳۹۹

    سلام خسته نباشید از کجا معلوم میشود کا بیمه بیکاری کرونا انصراف ندادم اخه گوشی دست دخترم هستش من از سامانه بیکاری ثبت نام کردم میترسم دخترم رفته باشه توی سامانه دستش خورده باشه به انصراف بیمه بیکاری از کجا معلوم میشه انصراف ندادم لطفا توضیح دهید ممنون میشم

 • امیر اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸

  سلام
  چندتا سوال داشتم اگر پاسخ بدهید ممنون می شوم:
  ۱. اینکه فرد بیکار به جای ادارات کار، باید به موسسات کاریابی مراجعه کند صحت دارد؟ و اینکه در صورت اشتغال به کار، باید اولین حقوق خود را بابت هزینه به این موسسات بدهیم؟
  ۲. اگر برای بار دوم بخواهیم از حقوق بیمه بیکاری استفاده کنیم آیا درصدی کمتر از دفعه اول پرداخت می شود؟

 • MEHDI اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸

  با سلام
  من ۸ ماه در پتروشیمی مشغول کار بودم و الان اخراج شدم . شرکت اعلام پایان کار نموده . آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸

   نامه عدم نیاز ورونوشت قرارداد را به اداره کار محدوده محل اشتغال ببرید وفرم های مربوطه را برای ارسال پرونده به بیمه ای که کدکارگاه در انجا دارید ، تکمیل کنید.

 • بنیامین محرم اوا اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸

  سلام
  من در شرکت ساختمانی ۳ساله مشغول بوده وعین ۳سال ببمه اجباری توسط کارفرما رد شده وبنا به عدم نیاز ببکار شدم واز طریق کاریابی جهت مقرری بیمه بیکاری تشکیل پرونده دادم که جواب بیمه رد بوده وادعاش اینکه ” باتوجه به غیر دایمی بودن ماهیت پیمانکاری”
  در حالیکه همان شرکت چند پروژه دیگه در دست اقدام داره ، منتظر جواب قانع کننده و قانونی شما هستم.ممنون

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸

   سلام
   هیچ ربطی به پیمانکاری ندارد. به بازرسی اداره کل بیمه (دوم) مراجعه کنید و اداره کار (اول). غیر دایمی بودن ماهیت پیمانکاری، مصداق قانونی رد تقاضای شما نیست.

   • سعید آذر ۲۰, ۱۳۹۸

    سلام و عرض ادب
    من ۶ سال سابقه بیمه دارم بعد حدود ۹ ماه بیکار شدم و بیمه ای رد نشده الان دوباره دوماهه بیمه رد میشه اگر الان بیکار بشم میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟

 • Sohrab خرداد ۴, ۱۳۹۸

  هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد الزام به ارائه کارت پایان خدمت در مدارک بیمه بیکاری را ابطال کرد.
  دو نفر از متقاضیان بیمه بیکاری طی شکایتی از هیات عمومی دیوان عدالت اداری درخواست کرده‌اند تا بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابطال شود.
  در بخشنامه مزبور با مدنظر قراردادن ماده ۱۰ قانون کار و ماده ۱ قانون بیمه بیکاری و قانون نظام وظیفه عمومی دریافت مقرری بیمه بیکاری را منوط به داشتن پایان خدمت نموده است.
  یکی از دلایل شاکیان برای ابطال بخشنامه فوق این است که در ماده ۱۰ قانون نظام وظیفه الزام پایان خدمت برای دریافت مستمری است، نه مقرری. بنابراین تسری این ماده قانونی را به بیمه بیکاری درست ندانسته‌اند.
  دلیل دیگر ارائه شده برای ابطال بخشنامه مزبور عدم صلاحیت مرجع صدور بخشنامه است که اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری صلاحیت وضع قوانین و مقررات را ندارد.
  در نهایت هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ پس از رسیدگی به پرونده شماره ۱۷۲۶/۹۶ رای وحدت رویه شماره ۱۹۳۲ را به شرح زیر صادر نموده و ضمن وارد دانستن شکایت بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ابطال نمود.
  ➖➖➖➖➖➖➖➖
  ?اخبار حوزه تأمین اجتماعی
  ? @Khabar_Tamin

  • علی زمانی خرداد ۵, ۱۳۹۸

   خبر خوبی بود. ممنونم دوستان. امیدوارم سلسله اطلاعاتی که در این گفتار پربیننده روزیاتو ارائه شد،راهنمای خوبی برای عزیزان باشد

 • آرش سلیمانپور خرداد ۷, ۱۳۹۸

  سلام میشه بگید تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری در چ تاریخی است ؟

 • هدی خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیرمن ۱۲سال نیم سوابق کاری بیمه تامین اجتماعی دارم وازشهریور۹۷واریزنشده من اسفندماه متوجه شدم که رفتم بیمه اختیاری کردم الان سه ماه واریزکردم ابابه من ببمه بیکاری تعلق میگیرد؟
  دوم اینکه اگربرم جای مشغول به کاربشم وبعدازچندماه شرکت بیمه من راوایزکندبیکاری تعلق میگیرد؟
  ممنون میشم سوالات من راپاسخ بدهیدباتشکر

  • علی زمانی خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

   در پاسخ به سوال اول این که وقتی سابقه شما رد نشده، به شعبه مراجعه کرده و فرم ادعای سابقه را تکمیل کنید تا زمینه بازگشت سابقه از دست رفته فراهم شود. چون بیمه اختیاری برای خود رد کردید و نامه عدم نیاز از کارفرما در زمان ترک کار ندارید، تعلق نمی گیرد. ترک کار هم باید غیر ارادی باشد.
   درباره سوال دوم اینکه اگر چند ماهی مشغول به کار شود و غیر ارادی کار را ترک کنید و نامه عدم نیاز از کارفرما بگیرید، بله، تعلق می گیرد.

 • هدی خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیرمن الان ۱۲سال نیم بیمه شرکت بودم متاسفانه بدون اطلاع به من ازمهرسال۹۷واریزنکردن من بهمن ماه متوجه شدم که بعدش بیمه اختیاری کردم الان سه ماه بیمه اختیاری دارم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیردیاخیر؟
  ممنونم اززحمات شما

 • سعید خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

  سلام من از بیستم اردیبهشت نود هشت به اداره کاریابی برای بیمه بیکاری مراجعه کردم بناشد smsاز طرف بیمه برامون ارسال بسه تا مدارکمون رو بیمه تامین اجتماعی هم ببریم اما الان ۲۲روز گذشته ولی smsنیامده است باید چیکار کنم باتشکر

 • کامران خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

  باعرض معذرت من تاریخ ۳۰/۱۱/۹۷ ترک کار زدم و تا پرونده رو تکمیل کردم تا برج دو طول کشید و به من گفتن که از زمان ترک کار تا برج سه این چند ماه رو باهم میریزن خواستم بپرسم ماهی چقدر برام واریز میشه

  • علی زمانی خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

   سلام.اسفند را طبق سال ۹۷ و بقیش طبق ۱ میلیون و نیم سال ۹۸ پرداخت خواهدشد. حالا با کمی بالا پایین

 • افشىن نىک بخش خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

  براى کسى که مثلا ۴ سال قراره بىمه بىکارى بگىره آىا هر سال افزاىش قانونى اداره کار که براى شاغلىن اعمال مىشود لحاظ خواهد شد با همان مبلغى که در شروع بىمه بىکارى محاسبه مىشود تا پایان ۴ سال همان خواهد بود؟ در صورتى که هر سالافزاىش پىدا مىکند و فرد در پاىان ۴ سال بازنشسته شود مبلغ مورد استناد براى بازنشستگى او جىست؟

  • علی زمانی خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

   دقیقا هر سال افزایش حداقل حقوق کارگرکه مبنای محاسبه مبلغ بیکاری است، به مشمول بیمه بیکاری تعلق خواهدگرفت. نه، از روز اول تا اخر یکی نیست. این که چقدر بازنشستگی میگیرد، به میانگین پرداختی ۲ سال آخر ارتباط دارد. ازشعبه بر اساس سوابق سوال کنید

 • ع ل ق خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

  سلام
  وقت بخیر.
  بنده ۲۰ماهه داره از محل کارم بیمه رد میشه و بجز دوماه اول ک باوجود اومدن بازرس از گرگان واسم شرکت رد نکرد.ک بااون میشه دقیقه دوسال.اینجا باوجود اینکه ۱۲الی۱۴ ساعت کارمیکنیم ن مرخصی استحقاقی میدن و ن اضافه کاری.کارگر شبم هستم.دیگه خستم کردن و میخوام انصراف بدم.میتونم بیمه بیکاری استفاده کنم؟متاهل نیز هستم.
  تشکر

  • علی زمانی خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

   باید نامه عدم نیاز از کارفرما داشته باشید و هم چنین اخراج شما از کار به صورت غیر ارادی باشد.

 • اصغر مطور خرداد ۱۴, ۱۳۹۸

  سلام.بنده ۶ماه در یک پروژه مشغول بودم الان هم عدم نیاز به من دادن .آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره ?

  • علی زمانی خرداد ۱۵, ۱۳۹۸

   اگر سابقه بیمه قبلی داشته باشید و نامه عدم نیاز بگیرید بله

 • علي خرداد ۱۵, ۱۳۹۸

  سلام
  من بعد از ١٢ سال در تاریخ ٣١ اردیبهشت بیکار شدم
  بنا دارم بعد تعطیلات برم اداره کار، محل کارم سعادت آباد منطقه دو بود
  سوالاتم اینه:
  ١-به کدوم شعبه اداره کار مراجعه کنم؟ ستارخان یا میرزا شیرازی
  ٢-در یکسال اخیر من حدودا ١/۵ ماه مرخصی بدون حقوق داشتم در نتیجه بیمه ام ١/۵ ماه ناقصه، مشکلی پیش میاد برام؟
  ٣- اگر بازرس بیاد و من خونه نباشم حتی بعد از چند مراجعه، آیا پروسه واریز حقوق استارت نمیخوره؟ یعنی حتما باید حضور فیزیکی در منزل رو بازرس تایید کنه که کار وارد مرحله واریز حقوق بشه؟
  متشکرم

  • علی زمانی خرداد ۱۵, ۱۳۹۸

   به شعبه مربوط به محل کار خود مراجعه کنید.
   نه . مرخضی شما مشکلی در بیمه بیکاری نداره. نامه عدم نیاز از کارفرما هم بگیرید. بازرسی خیلی حادنیست.

 • Behnam خرداد ۳۱, ۱۳۹۸

  باسلام.آیا چنین قانونی در اداره بیمه وجود داره که مستمری بیمه بیکاری هر ده سال یکبار به هر فرد تعلق میگیره،من سه سال پیش هجده ماه بیمه بیکاری دریافت کردم والان دوباره بیکار شدم.تمام مراحل اداری را طی کردم و اداره کار موافقت کرد اما بیمه به دلیل فوق موافقت نکرد.(متاهل هستم ).ممنون میشم راهنمایی کنید

  • علی زمانی خرداد ۳۱, ۱۳۹۸

   قانونی به این نام وجود ندارد. بیکاری شما در کمیته مشترک اداره کار و تامین اجتماعی بررسی و درصورت تائید شما مشمول دریافت مقرری بیکاری خواهید شد

   لازم به ذکر است مدت بیکاری قبلی شما از استحقاق دریافتی فعلی شما کسر خواهد شد.
   اگرقانونا، مشمول بیمه بیکاری هستید و شعبه از اعطای بیمه بیکاری امتناع میکند، به بازرسی اداره کل بیمه استان محل اشتغال مراجعه کنید.

   • behnam تیر ۱, ۱۳۹۸

    باسلام.اینکه فرمودید بیمه بیکاری قبلی از استحقاق فعلی کسر میشه یعنی چی.لازم به ذکر که در بیمه بیکاری قبلی حدودا سه سال سابقه بیمه داشتم و هجده ماه مستمری گرفتم ،و دوباره سه سال در کارگاهی مشغول بودم و اونجا هم سه سال برام بیمه رد شد،کلا ۶سال و ۶ماه سابقه دارم.اگه میشه لطفا بیشتر توضیح بدین

    • علی زمانی تیر ۱, ۱۳۹۸

     شما بستگی به تجرد و تاهل و سابقه بیمه، مشمول بیمه بیکاری هستی. این طوری نیست که هر ۱۰ سال یک بار به شما بیمه بیکاری تعلق بگیره و بره تا ۱۰ سال دیگه. اگر شما سقف بیمه بیکاری (مجرد ۳۶ ماه ومتاهل ۵۰ ماه) را پر نکنید، هر بار که مشمول بیمه بیکاری هستی ، به شما بیمه بیکاری تا سقف، تعلق میگیره. اگر وسطش،کار پیدا کردید، توقف میشه. اگه دوباره بیکار شدید و مشمول بیمه بیکاری شدید، دوباره بیمه بیکاری تا سقف مدت، به شما تعلق میگیره و پرداخت میشه. شما چون ۷۸ ماه سابقه بیمه داری، بستگی به تاهل و تجرد، تا سقف، به شما تعلق میگیره. سقف بستگی به سابقه بیمه پردازی شما داره که شعبه تعیین می کند نه شما.

 • ازاده تیر ۵, ۱۳۹۸

  من برای گرفتن بیمه بیکاری باید به اداره بیمه محل کارم مراجعه کنم یا محل سکونتم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • نجفی تیر ۲۹, ۱۳۹۸

  سلام
  من از سال ۹۳ تو یه شرکت خصصی کار میکنم و بیمه کامل دارو از ابتدای سال ۹۷ قراردادهای کوتاه مدت و سه ماهه باهام بستن و تا برج ۶ سال ۹۸ قرارداد دارم که باردادم و در شرایطی بوده که شرکت نمیدونسته باردارم . آیا امکان استفاده از بیمه بیکاری پس از برج ۶ هست ؟

  • علی زمانی تیر ۲۹, ۱۳۹۸

   سلام
   این که شرکت ،علم به بارداری شما داشته یا نه، تاثیری در بیمه بیکاری شما ندارد. برای مشمولیت بیمه بیکاری، نامه عدم نیاز کارفرما نیاز است و سابقه بیمه پردازی اجباری. از برج ۶،باید این ۲ موضوع را رعایت کنید

 • جواد مرداد ۶, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر , بنده ۸ماه در یک شرکت کار کردم و ۸ ماه بیمه پرداخت کرده قبلا هم ۳ سال سابقه بیمه دارم برا بیمه بیکاری اقدام کرده بودم که متاسفانه درست نشد یکی از کارشناسان گفت ۴ ماه از یک شرکت دیگه بیمه پرداخت کنی احتمالا بیمه بیکاری تعلق میگره(طبق قانون جدید ایشون گفتن دیگه کد کارگاه مهم نیس یکی باشه )ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  • علی زمانی مرداد ۶, ۱۳۹۸

   طبق قانون به شما بیمه بیکاری تعلق میگیرد اگر نامه عدم نیاز کارفرما و قرارداد داشته باشید. به ادارات کار مراجعه کنید.

 • لیلا مرداد ۹, ۱۳۹۸

  سلام روز بخیر , من حدود ۹ ماه در یک شرکت سابقه بیمه دارم ۳ ماه از یه شرکت دیگه بیمه پرداخت شدو متاسفانه اخراج شدم بیمه بیکاری تعلق میگیره؟ ممنون از راهنمایی شما

  • علی زمانی مرداد ۱۱, ۱۳۹۸

   سلام
   بله. اگر حداقل ۶ ماه سابقه بیمه اجباری داشته باشید و نامه عدم نیاز کارفرما و قرارداد، بایستی به اداره کار مراجعه کنید و شما به اداره بیمه معرفی شوید.

 • آرزو مرداد ۱۱, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر. من از برج ۲ کارهای بیمه بیکاری رو پیگیری کردم. و انجام شد. و چون بیمم مشکل داشت تا برج ۴ طول کشید. از اداره کار بمن گفتن که وسط مرداد ماه حقوقم رو واریز میکنن. مقرری من از برج ۲ ۹۸ تا برج ۲ سال ۹۹ هست. میخواستم ببینم حقوق برج ۲ و ۳ و ۴ با هم پرداخت میشه؟ ممنون میشم جواب بدید

  • علی زمانی مرداد ۱۱, ۱۳۹۸

   سلام
   بله.همه حقوق های معوقه اول،یک جا واریز می شود

 • Sharareh مرداد ۱۷, ۱۳۹۸

  سلام . وقت شما بخیر
  کسی که اخراج شده از شرکت و فرم شکایت و برگشت به کار پر کرده آیا می بایست فرم بیمه بیکاری هم همزمان با شکایت پر میکردم؟؟؟یا منتظر جواب رای بمونم و بعد برای بیمه بیکاری اقدام کنم؟؟

  • علی زمانی مرداد ۱۷, ۱۳۹۸

   سلام
   اجباری وجود ندارد. برای دریافت بیمه بیکاری، نامه عدم نیاز کارفرما و قرارداد و سابقه بیمه پردازی، کفایت می کند. اگر علاقمند به بازگشت هستید، میتوانید منتظر نتیجه رای مانده و اگر منفی بود، برای بیکاری اقدام کنید. به هر حال برای مجردان ظرف ۳۰ سال، ۳۶ ماه و برای افراد متاهل ظرف ۳۰ سال، ۵۵ ماه امکان دریافت بیمه بیکاری هست و نمیتوانید در طول بیمه پردازی، از این فرصت در صورتی که مشمول شدید، استفاده کنید.

 • آرزو مرداد ۱۹, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر. ببخشید من امروز باید کاریابی حضور میزدم. مسافرت خیلی واجب پیش اومده بود که نشد برم. میخوام ببینم بیمه بیکاریم قطع میشه؟ میتونم فردا برم

 • لیلا مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

  سلام روز بخیر ,آقای زمانی من قبلا سوالم رو ناقص مطرح کردم. ۹ماه در یک شرکت کارکردم ۹ماه بیمه هم پرداخت شد قردادم تموم شد ۴ماه بعد در یک شرکت دیگه ۳ماه بیمه پرداخت شده بود که اخراج شدم (بدون قرداد)در سالهای قبل هم در مجموع۳ سال بیمه دارم آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره ؟ ممنون از راهنمایی شما

  • علی زمانی مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

   اگر نامه عدم نیاز کارفرما داشته باشید و اخراج،بر اساس تقصیر شما نباشد، به وزارت کار مراجعه کنید. پرداخت بیمه بدون قرارداد، قانونی نیست. با این حال، شرایط را با اداره کار مطرح کنید. احتمالا مشمول هستید.

 • مسلم مهر ۱۲, ۱۳۹۸

  سلام من برای گرفتن بیمه بیکاری اقدام کرده ام همه مدارک دارم ولی دفترچه بیمه ام نمیدونم کجاست حتما کپی اون نیاره یا نباشه مشکلی پیش نمیاد ؟

 • مسلم مهر ۱۳, ۱۳۹۸

  سلام کسی پاسخ منو نمیده

 • لیلا آبان ۱, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر , آقای زمانی من حدود ۴ سال بیمه دارم متاسفانه اخراج شدم ولی متاسفانه چون منتظر بازگشت بکار بودم تا یک ماه نتونسم برای بیمه بیکاری اقدام کنم اواخر ماه هم مریض شدم۵ روز از مهلت گذشت ااقدام کردم گواهی پزشکی بردم گفتن برای ۵ روز باید برگ بستری بیاری لطف میکنین منو راهنمایی کنین . ممنون ا

  • محمددرزمان خرداد ۱۶, ۱۳۹۹

   سلام خسته نباشید از کجا معلوم میشود کا بیمه بیکاری کرونا انصراف ندادم اخه گوشی دست دخترم هستش من از سامانه بیکاری ثبت نام کردم میترسم دخترم رفته باشه توی سامانه دستش خورده باشه به انصراف بیمه بیکاری از کجا معلوم میشه انصراف ندادم لطفا توضیح دهید ممنون میشم

 • آرزو آبان ۱۸, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر. حقوق بیمه بیکاری آبان ماه من هنوز واریز نشده. میخواستم ببینم تا چندم ممکنه طول بکشه؟

 • پویا اسفند ۸, ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر خسته نباشین
  من سوال داشتم خدمتتون
  من توداروخانه کارمیکردم به دلیل جم شدن داروخانه به نیرو نیاز نداشتن وتعدیل نیرو شدم رفتم اداره کار برای بیمه بیکاری گفتن که اینترنتی شده دیگه دلیل بیکار شدن که قبلأ یه کاغذ میدادن که پر کنیم دیگه نمونده ثبت آن اینترنتی باشه ۲۳/۱۱/۹۸ بود که تازه این طرح دادن که سیستم خودشونم مشکل داشت که از دفتر پیشخوانم نمیتونستیم ثبت نام کنیم به هر دردسری که شد تو اداره کار خودشون برام ثبت کردن اس ام اس هم آومد برام که به عنوان خواهان دادخواست شما ثبت شد ولی از اون تاریخ هیچ خبری نیست که باید چیکار کنم تا کی جواب میدن آیا اشتباه نکردن برای ثبتش بیکار شدم بی پولی سختی زندگی یه بچه هم دارم که شیر خشک میخوره اجاره خونه وقسط هم عقب افتاده الان انقد استرس دارم که آرام قرار ندارم از اداره هم میپرسم هیچ کس راهنمایی نمیکنه لطفأ خواهشأ راهنمایی کنید با تشکر از همه زحماتی که میکشید و وقت میزارید راستی بسته معیشتی هم بهم تعلق نگرفته همه سند مدارکم دارم که اجاره نشینم. حساب بانکی م چه جوریه حتی درامد ماهانم قبلأ چه جوری بوده الان رفتم برای اعتراض گفتم تعلق نمیکیره دوباره اعتراض کنی یارانه هم قطع میشه ظاهرأ این بسته شانسی میدن اونایی که نیاز دارن یا درآمدخیلی خیلی کمی دارن بهشون نمیدن تورو خدا راهنمایی کنید نیاز دارم که ازتون کمک میخوام

 • zahra فروردین ۱۳, ۱۳۹۹

  من در یک شرکت ۳ سال سابقه کار دارم. از ۱۱ فروردین به وسیله پیامک اطلاع دادن که بعد تعطیلات عید سرکار نیا. کارفرما از دادن نامه برای وزارت کار برای علت بیکار کردن من خودداری میکنه. حتی قرارداد آخر من رو که امضا کردم و تا تاریخ ۲۹ اسفند ۹۸ بوده پیش خودش نگه داشته و به من نمیده. الان برای گرفتن بیمه بیکاری چیکار باید بکنم؟

  • علی زمانی فروردین ۱۳, ۱۳۹۹

   شما باید به اداره کار محدوده محل اشتغال مراجعه کرده و از کارفرما بخاطر تخلف از مفاد قانون کار شکایت کنید. پس از دریافت رای هیات تشخیص وزارت کار، از طریق سامانه بیمه بیکاری تامین اجتماعی، اقدامات لازم رابرای تشگیل پرونده بیمه بیکاری و دریافت حکم بیمه بیکاری دریافت کنید

 • محمددرزمان خرداد ۱۶, ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید از کجا معلوم میشود کا بیمه بیکاری کرونا انصراف ندادم اخه گوشی دست دخترم هستش من از سامانه بیکاری ثبت نام کردم میترسم دخترم رفته باشه توی سامانه دستش خورده باشه به انصراف بیمه بیکاری از کجا معلوم میشه انصراف ندادم لطفا توضیح دهید ممنون میشم