۲ نظر

بهین یاب (Behinyab.ir) برای مهاجران داخلی که علاقمند به سرمایه گذاری در استان هایی  غیر از موطن خود هستند، مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور و برخی از استان های پر توان کشور مثل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و لرستان و گیلان، امکانات خوبی برای راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارد.

سامانه بهین یاب به عنوان یکی از سامانه‌های زیر مجموعه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۲ به منظور الکترونیکی شدن صدور مجوزهای بخش معدن و دیگر فرآیندهای این بخش طراحی شد. بهین یاب در اسفند ماه ۱۳۹۲ در استان آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت و در اسفند ۱۳۹۳ در کل کشور عملیاتی شد. این گفتار  شما را با این سامانه آشنا می  کند.

ایندکس سایت بهین یاب

در حال حاضر بیش از ۵۰ فرآیند، زیرفرآیند و خدمت (فرآیندهای جاری و فرآیندهای تکمیل و یا اصلاح اطلاعات) در سامانه بهین یاب و سامانه فرآیندی متصل به آن، به صورت الکترونیکی پیاده سازی شده است. برخی از فرآیندهای ذکر شده برون سازمانی هستند و عوامل سازمان‌هایی غیر از وزارتخانه (نظیر بانک های عامل، بورس کالا، سازمان‌های اجرایی ملی و استانی و ..) بر روی درخواست متقاضیان در این سامانه‌ها عملیات اجرایی انجام می‌دهند.

گفتار امروز روزیاتو، شما را با راهنمای درخواست جواز تاسیس واحدهای تولیدی از طریق بهین یاب، آشنا می کند. با ما همراه باشید.

شروع کار

براي ثبت درخواسـت جـواز در بخـش صـنعت بعـد از مراجعـه بـه سـایت درگـاه بهـین یـاب بـه نشـانی بهین یاب دات آی  آر، از دو طریق می توان به قسمت احـداث واحـد صـنعتی (جـواز تاسـیس و احـداث ) مراجعه کرد.

پس از ورود به ایندکس سایت بهین یاب، کافی است به بخش پایین سمت راست بروید.

 • از طریق کلیک در قسمت میانبر واقع در قسمت پائین سمت راست صفحه که مستقیما شما را به قسمت مربوطه هدایت می نماید.
 • از طریق ورود به بخش سرمایه گذاری در سایت بهین یاب.
 •  بعد از ورود به بخش سرمایه گذاری ابتدا در قسمت ایجاد واحد تولیدی بـر روی «صدور جواز تاسیس» کلیک نمائید.

بخش ورود اطلاعات برای صدور جواز تاسیس واحدهای تولیدی و صنعتی در استان های مختلف کشور از طریق درگاه دولتی بهین یاب

 •  ابتدا با ورود نام کاربری ورمز عبور وارد نام کاربری خود شوید، دقت نمائید بعد از ورود نام کاربری و رمز عبور، نام شما بصورت قرمز رنگ در قسمت بالای سمت راست صفحه نمایش داده خواهد شد. شما قبلا باید کد کاربری و رمز عبور  را دریافت کرده  باشید که رایگان و آسان است.

بخش های ۱۰ گانه برای دریافت کد کاربری و رمز عبور از سایت بهین یاب

 •  در پنجره فوق ده قسمت وجود دارد که اطلاعات شما در هر مرحله از صدور جواز بعـد از تائیـد یـا عـدم تائید کارشناسان سازمان از مرحله ۲ به بعد بترتیب به شما نشان داده خواهد شد.

گام اول،مشخص کردن مکان طرح مورد نظر شما در یکی از ۳۱ استان کشور است. دقیقا باید اطلاعات استان، شهرستان، شهر و منطقه را وارد کنید از طریق منوهای آبشاری. سپس موضوع سرمایه گذاری را انتخاب کنید که به صورت فرمی نمایش داده می شود.

گام دوم درخواست جواز تاسیس از طریق سایت بهین یاب، ورود مشخصات عمومی است. می بایست دراین مرحله، مشخصات زمین مورد نظر، زیر بنا، تعداد کارکنان، فناوری مورد استفاده، دیماندبرق مورد نیاز، ظرفیت گاز طبیعی مورد نیاز، میزان نفت گاز و نفت سفید مورد نیاز را قید کنید

گام سوم در بخش درخواست جواز تاسیس واحد تولیدی، ورود اطلاعات سرمایه گذاری است. در این بخش، شما می بایستی اطلاعات دستگاه ها، تعداد دستگاه ها، قیمت هر دستگاه، حقوق گمرکی هر یک، توضیحات مربوط به شرکت و کشور سازنده و اطلاعات فنی و مشخصات ماشین آلات و سایز و سال ساخت را بر اساس منوهایی که در فرم بالا مشاهده می کنید وارد کنید

گام چهارم مربوط به ورود اطلاعات جهت آگاهی کارشناسان سازمان معدن و تجارت نسبت به شیوه اجرای طرح مورد نظر شما است. در این قسمت باید، اطلاعات مالی مربوط به میزان آورده سهامداران، تسهیلات بانکی، پذیره نویسی و هم چنین پیش بینی مدت اجرای طرح را به ماه ذکر کنید. اگر سرمایه گذار خارجی هم دارید، اطلاعات سرمایه گذار و مبلغ سرمایه گذاری وارد شود

گام پنجم برای درخواست صدور جواز تاسیس واحدهای تولیدی در استان های کشور، مربوط به ورود اطلاعات صنایع پیشرفته است. اگر محصولات تولیدی شما در فهرست صنایع پیشرفته است، در این قسمت بلی یا خیر انتخاب کنید

گام ۶ : تایید نهایی ثبت نام

بعد از بررسی کامل تمامی اطلاعات در گام ۶ دکمه تائید نهایی را بزنید.  پس از تایید نهایی اطلاعات امکان هیچگونه تغییـر در اطلاعـات ثبـت شـده را نخواهیـد داشت.  بعد از تائید نهایی پرونده شما جهـت بررسـی بصـورت اتوماتیـک ، الکترونیکـی بـه کارتابـل بررسـی کارشناسان سازمان صنعت ، معدن و تجارت ارسال خواهد شد. شما می توانید مراحل تکمیـل و بررسـی پرونـده خود را از طریق قسمت های : بررسی اطلاعات، تحویل مدارك، صدور جواز، احداث، تمدید جواز، تولیـد آزمایشـی ، درخواست پروانه، بازدید، صدور پروانه مشاهده نمائید.

بخش سرمایه گذاری بهین یاب

كليه اطلاعات مفيد و خدمات مرتبط با حوزه سرمايه گذاري در صنعت، معدن و تجارت اعم از صدور مجوزها، وضعيت پروژه ها و طرح ها، معافيت های گمركی و … در اين بخش ارائه گرديده است.

بخش محصولات بهین یاب

مشخصات کارگزاری بورس کالاها و اطلاعات خرید مواداولیه پتروشیمی و محصولات فلزی در این بخش در دسترس است

بخش محصولات شامل  مواد اوليه، محصولات نهائی، تجهيزات و خدمات توليدي، خدمات مديريتي و نرم افزار ها مي باشد.همچنين ثبت درخواست معرفی به بورس كالای ايران جهت خريد مواد اوليه پتروشيمی، آلومينيوم و…  از طريق اين بخش امكان پذير است.

بخش فناوری بهین یاب

شما در اين بخش مي توانيد در مورد فناوري هاي مورد نياز براي توليد محصولات مورد نظر خود اطلاعاتی را كسب نمائيد. اطلاعات در مورد پروژه های پژوهشی، واحد های تحقيق و توسعه ، پشتيبانی پژوهش و ستاد هاي مديريتی از جمله خدماتی است كه در اين بخش ارائه می شود.

بخش پژوهش و فناوري با هدف ايجاد بستر نرم افزاری ويژه برای برقراری ارتباط چندجانبه ميان وزارت صنعت، معدن و تجارت، بنگاه های توليدی و تجاری، دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كشور ايجاد شده است. به عبارت ديگر دالان پژوهش و فناوری به گونه ای طراحی شده است كه كليه ارتباطات ميان بنگاههای توليدی و تجاری با مراكز پژوهشی و دانشگاهی و همچنين ارتباط اين دو مجموعه با وزارت صنعت، معدن و تجارت از طريق اين دالان قابل انجام و مديريت باشد.

بخش تامین مالی بهین یاب

اين بخش به منظور تسريع و تسهيل در ارائه تسهيلات به متقاضيان واجد شرايط قابل بهره برداری است. واحدهای توليدی كه دارای پروانه بهره برداری بوده و اطلاعات واحد توليدی خود را در طرح به روزرسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت نموده و اين اطلاعات مورد تاييد وزارتخانه قرار گرفته باشد می توانند به منظور دريافت تسهيلات از طريق بخش سرمايه در گردش اقدام نمايند. تسهيلات سرمايه در گردش برای تامين مواد اوليه از تامين كنندگان داخلی بصورت ريالی و از طريق واردات بصورت ارزی پرداخت می شود.

تامين مالی بنگاه های توليدی در راستای اقتصادمقاومتی – بازسازی و نوسازی

برای ورود به فرم بالا به این لینک رجوع کنید.

 • ضمانت نامه اعتباري براي تسهيلات بانكي سرمايه ثبات و در گردش
 • ضمانت نامه شركت در مناقصه و مزايده
 • ضمانت نامه حسن انجام تعهدات
 • ضمانت نامه پيش پرداخت
 • ضمانت نامه استرداد كسور وجه الضمان/ بيمه / ماليات
 • ضمانت نامه تعهد پرداخت
 • ضمانت نامه اعتبار خريدار (خريد مواد اوليه)

ثبت درخواست ضمانت نامه صنايع كوچك

كمك های فنی اعتباری حمايت از واحدها و طرح هاي صنعتي واجد شرايط از طريق اعطای تسهيلات ريالی، بصورت تلفيقی با منابع داخلی بانكها و يا يارانه سود و كارمزد از محل منابع وجوه اداره شده با اولویت هايی شامل تكميل واحدهای نيمه تمام با پيشرفت بيش از ۶۰%، بازسازی و نوسازي خطوط توليد و ماشين آلات خاص با هدف اصلاح و بهينه سازی شدت انرژی در محصول و فرآيند، افزايش ظرفيت واحد و كاهش قيمت تمام شده و افزايش نرخ بهره برداری از ظرفيت اسمی واحدهای فعال به منظور افزايش بهره وری می باشد.

تصویر ایندکس سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت که همه نوع اطلاعات و خدمات مورد نیاز مهاجران داخلی علاقمند به سرمایه گذاری در ۳۱ استان کشور را به صورت اینترنتی در اختیار آنان قرار می دهد. http://www.mimt.gov.ir

اگر شما قصد مهاجرت داخلی در کشور دارید و میخواهید به استان های همجوار با محل سکونت یا استان هایی که هزینه طراحی و راه اندازی کسب و کار های تولیدی و خدماتی ارزان است سفر کنید و مهاجر داخلی سرمایه گذاری هستید، سایت یهبن یاب و اطلاعات اجمالی که در این گفتار ارائه شد، میتواند راهنمای خوبی برای مشتاقان سرمایه گذاری در ۳۱ استان ایران در عصر  ایران ۱۴۰۰ باشد. اگر با سوالی روبرو شدید، با کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان مبدا یا مقصد رایزنی کنید.

۲ نظر

ورود

 • رضوانی اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

  بهین یاب واقعا یک سایت جامع خوبیه. برای جواز ثبت محصولات دیجیتالی هم بهین یاب باید اقدام کرد؟‌شما اطلاعی دارید؟ تشکر

  • علی زمانی اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

   برای ثبت محصولات دیجیتالی به اداره رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنید. از طریق بهین یاب نمیتوانید جواز آنها را دریافت کنید. مگر بخواهید که تولید نرم افزار یا سخت افزار بکنید که قضیه فرق میکند.