راهنمای صدور جواز تاسیس از طریق سامانه بهین یاب

جهت اطلاع مهاجران داخلی علاقمند به سرمایه گذاری

راهنمای صدور جواز تاسیس از طریق سامانه بهین یاب

بهین یاب (Behinyab.ir) برای مهاجران داخلی که علاقمند به سرمایه گذاری در استان هایی  غیر از موطن خود هستند، مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور و برخی از استان های پر توان کشور مثل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و لرستان و گیلان، امکانات خوبی برای راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارد.

سامانه بهین یاب به عنوان یکی از سامانه‌های زیر مجموعه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۲ به منظور الکترونیکی شدن صدور مجوزهای بخش معدن و دیگر فرآیندهای این بخش طراحی شد. بهین یاب در اسفند ماه ۱۳۹۲ در استان آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت و در اسفند ۱۳۹۳ در کل کشور عملیاتی شد. این گفتار  شما را با این سامانه آشنا می  کند.

ایندکس سایت بهین یاب

در حال حاضر بیش از ۵۰ فرآیند، زیرفرآیند و خدمت (فرآیندهای جاری و فرآیندهای تکمیل و یا اصلاح اطلاعات) در سامانه بهین یاب و سامانه فرآیندی متصل به آن، به صورت الکترونیکی پیاده سازی شده است. برخی از فرآیندهای ذکر شده برون سازمانی هستند و عوامل سازمان‌هایی غیر از وزارتخانه (نظیر بانک های عامل، بورس کالا، سازمان‌های اجرایی ملی و استانی و ..) بر روی درخواست متقاضیان در این سامانه‌ها عملیات اجرایی انجام می‌دهند.

گفتار امروز روزیاتو، شما را با راهنمای درخواست جواز تاسیس واحدهای تولیدی از طریق بهین یاب، آشنا می کند. با ما همراه باشید.

شروع کار

برای ثبت درخواسـت جـواز در بخـش صـنعت بعـد از مراجعـه بـه سـایت درگـاه بهـین یـاب بـه نشـانی بهین یاب دات آی  آر، از دو طریق می توان به قسمت احـداث واحـد صـنعتی (جـواز تاسـیس و احـداث ) مراجعه کرد.

پس از ورود به ایندکس سایت بهین یاب، کافی است به بخش پایین سمت راست بروید.

 • از طریق کلیک در قسمت میانبر واقع در قسمت پائین سمت راست صفحه که مستقیما شما را به قسمت مربوطه هدایت می نماید.
 • از طریق ورود به بخش سرمایه گذاری در سایت بهین یاب.
 •  بعد از ورود به بخش سرمایه گذاری ابتدا در قسمت ایجاد واحد تولیدی بـر روی «صدور جواز تاسیس» کلیک نمائید.

بخش ورود اطلاعات برای صدور جواز تاسیس واحدهای تولیدی و صنعتی در استان های مختلف کشور از طریق درگاه دولتی بهین یاب

 •  ابتدا با ورود نام کاربری ورمز عبور وارد نام کاربری خود شوید، دقت نمائید بعد از ورود نام کاربری و رمز عبور، نام شما بصورت قرمز رنگ در قسمت بالای سمت راست صفحه نمایش داده خواهد شد. شما قبلا باید کد کاربری و رمز عبور  را دریافت کرده  باشید که رایگان و آسان است.

بخش های ۱۰ گانه برای دریافت کد کاربری و رمز عبور از سایت بهین یاب

 •  در پنجره فوق ده قسمت وجود دارد که اطلاعات شما در هر مرحله از صدور جواز بعـد از تائیـد یـا عـدم تائید کارشناسان سازمان از مرحله ۲ به بعد بترتیب به شما نشان داده خواهد شد.

گام اول،مشخص کردن مکان طرح مورد نظر شما در یکی از ۳۱ استان کشور است. دقیقا باید اطلاعات استان، شهرستان، شهر و منطقه را وارد کنید از طریق منوهای آبشاری. سپس موضوع سرمایه گذاری را انتخاب کنید که به صورت فرمی نمایش داده می شود.

گام دوم درخواست جواز تاسیس از طریق سایت بهین یاب، ورود مشخصات عمومی است. می بایست دراین مرحله، مشخصات زمین مورد نظر، زیر بنا، تعداد کارکنان، فناوری مورد استفاده، دیماندبرق مورد نیاز، ظرفیت گاز طبیعی مورد نیاز، میزان نفت گاز و نفت سفید مورد نیاز را قید کنید

گام سوم در بخش درخواست جواز تاسیس واحد تولیدی، ورود اطلاعات سرمایه گذاری است. در این بخش، شما می بایستی اطلاعات دستگاه ها، تعداد دستگاه ها، قیمت هر دستگاه، حقوق گمرکی هر یک، توضیحات مربوط به شرکت و کشور سازنده و اطلاعات فنی و مشخصات ماشین آلات و سایز و سال ساخت را بر اساس منوهایی که در فرم بالا مشاهده می کنید وارد کنید

گام چهارم مربوط به ورود اطلاعات جهت آگاهی کارشناسان سازمان معدن و تجارت نسبت به شیوه اجرای طرح مورد نظر شما است. در این قسمت باید، اطلاعات مالی مربوط به میزان آورده سهامداران، تسهیلات بانکی، پذیره نویسی و هم چنین پیش بینی مدت اجرای طرح را به ماه ذکر کنید. اگر سرمایه گذار خارجی هم دارید، اطلاعات سرمایه گذار و مبلغ سرمایه گذاری وارد شود

گام پنجم برای درخواست صدور جواز تاسیس واحدهای تولیدی در استان های کشور، مربوط به ورود اطلاعات صنایع پیشرفته است. اگر محصولات تولیدی شما در فهرست صنایع پیشرفته است، در این قسمت بلی یا خیر انتخاب کنید

گام ۶ : تایید نهایی ثبت نام

بعد از بررسی کامل تمامی اطلاعات در گام ۶ دکمه تائید نهایی را بزنید.  پس از تایید نهایی اطلاعات امکان هیچگونه تغییـر در اطلاعـات ثبـت شـده را نخواهیـد داشت.  بعد از تائید نهایی پرونده شما جهـت بررسـی بصـورت اتوماتیـک ، الکترونیکـی بـه کارتابـل بررسـی کارشناسان سازمان صنعت ، معدن و تجارت ارسال خواهد شد. شما می توانید مراحل تکمیـل و بررسـی پرونـده خود را از طریق قسمت های : بررسی اطلاعات، تحویل مدارک، صدور جواز، احداث، تمدید جواز، تولیـد آزمایشـی ، درخواست پروانه، بازدید، صدور پروانه مشاهده نمائید.

بخش سرمایه گذاری بهین یاب

کلیه اطلاعات مفید و خدمات مرتبط با حوزه سرمایه گذاری در صنعت، معدن و تجارت اعم از صدور مجوزها، وضعیت پروژه ها و طرح ها، معافیت های گمرکی و … در این بخش ارائه گردیده است.

بخش محصولات بهین یاب

مشخصات کارگزاری بورس کالاها و اطلاعات خرید مواداولیه پتروشیمی و محصولات فلزی در این بخش در دسترس است

بخش محصولات شامل  مواد اولیه، محصولات نهائی، تجهیزات و خدمات تولیدی، خدمات مدیریتی و نرم افزار ها می باشد.همچنین ثبت درخواست معرفی به بورس کالای ایران جهت خرید مواد اولیه پتروشیمی، آلومینیوم و…  از طریق این بخش امکان پذیر است.

بخش فناوری بهین یاب

شما در این بخش می توانید در مورد فناوری های مورد نیاز برای تولید محصولات مورد نظر خود اطلاعاتی را کسب نمائید. اطلاعات در مورد پروژه های پژوهشی، واحد های تحقیق و توسعه ، پشتیبانی پژوهش و ستاد های مدیریتی از جمله خدماتی است که در این بخش ارائه می شود.

بخش پژوهش و فناوری با هدف ایجاد بستر نرم افزاری ویژه برای برقراری ارتباط چندجانبه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت، بنگاه های تولیدی و تجاری، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور ایجاد شده است. به عبارت دیگر دالان پژوهش و فناوری به گونه ای طراحی شده است که کلیه ارتباطات میان بنگاههای تولیدی و تجاری با مراکز پژوهشی و دانشگاهی و همچنین ارتباط این دو مجموعه با وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق این دالان قابل انجام و مدیریت باشد.

بخش تامین مالی بهین یاب

این بخش به منظور تسریع و تسهیل در ارائه تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط قابل بهره برداری است. واحدهای تولیدی که دارای پروانه بهره برداری بوده و اطلاعات واحد تولیدی خود را در طرح به روزرسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت نموده و این اطلاعات مورد تایید وزارتخانه قرار گرفته باشد می توانند به منظور دریافت تسهیلات از طریق بخش سرمایه در گردش اقدام نمایند. تسهیلات سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه از تامین کنندگان داخلی بصورت ریالی و از طریق واردات بصورت ارزی پرداخت می شود.

تامین مالی بنگاه های تولیدی در راستای اقتصادمقاومتی – بازسازی و نوسازی

برای ورود به فرم بالا به این لینک رجوع کنید.

 • ضمانت نامه اعتباری برای تسهیلات بانکی سرمایه ثبات و در گردش
 • ضمانت نامه شرکت در مناقصه و مزایده
 • ضمانت نامه حسن انجام تعهدات
 • ضمانت نامه پیش پرداخت
 • ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان/ بیمه / مالیات
 • ضمانت نامه تعهد پرداخت
 • ضمانت نامه اعتبار خریدار (خرید مواد اولیه)

ثبت درخواست ضمانت نامه صنایع کوچک

کمک های فنی اعتباری حمایت از واحدها و طرح های صنعتی واجد شرایط از طریق اعطای تسهیلات ریالی، بصورت تلفیقی با منابع داخلی بانکها و یا یارانه سود و کارمزد از محل منابع وجوه اداره شده با اولویت هایی شامل تکمیل واحدهای نیمه تمام با پیشرفت بیش از ۶۰%، بازسازی و نوسازی خطوط تولید و ماشین آلات خاص با هدف اصلاح و بهینه سازی شدت انرژی در محصول و فرآیند، افزایش ظرفیت واحد و کاهش قیمت تمام شده و افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت اسمی واحدهای فعال به منظور افزایش بهره وری می باشد.

تصویر ایندکس سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت که همه نوع اطلاعات و خدمات مورد نیاز مهاجران داخلی علاقمند به سرمایه گذاری در ۳۱ استان کشور را به صورت اینترنتی در اختیار آنان قرار می دهد. http://www.mimt.gov.ir

اگر شما قصد مهاجرت داخلی در کشور دارید و میخواهید به استان های همجوار با محل سکونت یا استان هایی که هزینه طراحی و راه اندازی کسب و کار های تولیدی و خدماتی ارزان است سفر کنید و مهاجر داخلی سرمایه گذاری هستید، سایت یهبن یاب و اطلاعات اجمالی که در این گفتار ارائه شد، میتواند راهنمای خوبی برای مشتاقان سرمایه گذاری در ۳۱ استان ایران در عصر  ایران ۱۴۰۰ باشد. اگر با سوالی روبرو شدید، با کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان مبدا یا مقصد رایزنی کنید.

مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

 • رضوانی اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

  بهین یاب واقعا یک سایت جامع خوبیه. برای جواز ثبت محصولات دیجیتالی هم بهین یاب باید اقدام کرد؟‌شما اطلاعی دارید؟ تشکر

  • علی زمانی اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

   برای ثبت محصولات دیجیتالی به اداره رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنید. از طریق بهین یاب نمیتوانید جواز آنها را دریافت کنید. مگر بخواهید که تولید نرم افزار یا سخت افزار بکنید که قضیه فرق میکند.

 • مینا اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰

  باسلام در زمینه مصالح ساختمانی و بلوک زنی بصورت شخص حقیقی نیاز به اخذ جواز تاسیس دارم آیا از طریق سامانه بهین یاب بایستی اقدام کنم؟