«سه رخ» جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

«سه رخ» جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

هفتاد و یکمین جشنواره‌ی فیلم معتبر کن که از سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه با نمایش فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی رسما کارش را آغاز کرده بود، دیروز با افتخارآفرینی یک هنرمند ایرانی دیگر یعنی «جعفر پناهی» به کار خود پایان داد.

جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم «سه‌رخ» جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند. البته این جایزه به‌طور مشترک به «آلیس رورواچر» به خاطر فیلم ایتالیایی «لازاروی خوشحال»، به این هنرمندان اعطا شد.

آقای پناهی هنگام اعطای جایزه در جشنواره کن حضور نداشت. دختر جعفر پناهی این جایزه را به جای پدرش دریافت کرد و ضمن تشکر از هیئت داوران و دبیر جشنواره فیلم کن، نامه جعفر پناهی را قرائت کرد. پناهی در این نامه یاد عباس کیارستمی را گرامی داشت و ابراز تأسف کرد که امروز عباس کیارستمی در جمع هنرمندان حضور ندارد.

جشنواره کن هر ساله میزبان فیلمسازان بزرگ و استعدادهای نوظهوری از سراسر جهان است و همچنان بیشترین توجه را در میان جشنواره‌های سینمایی جهان معطوف خود می‌کند.

«سه رخ» جعفر پناهی

فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی نیز در هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن در فرانسه در بخش بهترین فیلم جشنواره، نامزد شده بود، اما نخل طلایی به «دزدان مغازه» ساخته کارگردان ژاپنی هیروکازو کورئیدا رسید.

جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن ۲۰۱۸، به کارگردان لهستانی «پاوو پاولیکوفسکی» تعلق گرفت. او این جایزه را برای کارگردانی فیلم «جنگ سرد» دریافت کرد.

جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه به خاطر فیلم «تمام این مخلوقات» به چارلز ویلیامز رسید.

جایزه بهترین بازیگر زن به سامال یسلامووا بازیگر زن فیلم «آیکا» اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد به مارچلو فونته برای بازی در فیلم «داگمن» اهدا شد.

جایزه بزرگ و جایزه هیات داوران نیز، به ترتیب به دو فیلم «بلک کلنزمن» ساخته اسپایک لی کارگردان امریکایی و «کفرناحوم» از نادین لبکی کارگردان لبنانی رسیدند.

دوربین طلایی بهترین فیلم اول به لوکاس دونت برای فیلم «دختر» رسید این فیلم در بخش نوعی نگاه به نمایش در آمده بود.

نخل طلای افتخاری جشنواره فیلم کن به ژان لوک گدار برای ساخت فیلم «کتاب تصویر» اهدا شد.

در آخر هم بد نیست اشاره کنیم، امسال «کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار استرالیایی به عنوان رئیس هیئت داوران کن ۲۰۱۸ انتخاب شده بود تا هشتمین زن سینماگر در تاریخ جشنواره کن باشد که فرصت حضور در راس داوران این رویداد مهم سینمایی را پیدا کرده است.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود