اگر دیگر به حمام نرویم چه اتفاقی برایمان می افتد؟

اگر دیگر به حمام نرویم چه اتفاقی برایمان می افتد؟

بسیاری از ما یک روز در میان به حمام می رویم اما آیا تا به حال تصور کرده اید اگر دیگر حمام نروید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بدیهی ترین اتفاق بو گرفتن بدن است، اما باید بدانید که در واقع بعد از مدتی دیگر نسبت به آن بو خنثی می شوید و آن را احساس نمی کنید.

اما اتفاقات ناخوشایند دیگری هم در انتظارتان است. در ادامه به ۱۰ اتفاقی می پردازیم که بعد از دست کشیدن از این عادت بهداشتی رخ خواهد داد. برخی از این اتفاقات حتی سلامتی ما را در معرض خطر قرار می دهند.

۱- مشکلات پوستی

اگر دیگر به حمام نروید، هر مشکل پوستی ای که تا به آن زمان داشته اید در طول زمان تشدید خواهد شد. ابتدا در اثر آلودگی ها و وجود باکتری ها دچار خارش پوستی می شوید که باعث سوزش پوست می شود. خارش و سوزش پوست به آن صدمه می زند و منجر به عفونت پوست می شود. به همین دلیل است که به افرادی که دچار مشکلات پوستی هستند توصیه می شود از حمام کردن غافل نشوند.

۲- بیماری های عفونی

ما روزانه در تماس با تلفن همراه خود، دستگیره های در و هزاران وسیله ی دیگر در معرض باکتری ها و میکروب های بسیار زیادی قرار می گیریم. بنابراین اگر بدن خود را نشویید، باکتری ها و میکروب ها از طریق دست ها، بینی یا دهان وارد بدن می شوند و شما را مبتلا به سرماخوردگی یا حتی هپاتیت آ می کنند. همانطور که از بچگی به ما درباره ی اهمیت شستن دست ها تأکید شده، این مسأله در مورد شستن تمام بدن هم صدق می کند. حمام نکردن می تواند بسیار خطرناک باشد.

۳- بیماری های قارچی

علاوه بر بیماری های عفونی، دچار بیماری های قارچی و دیگر عفونت های پوستی مشابه هم خواهید شد. قارچ ها قادرند روی پوست بدن، داخل دهان و روی اندام های تناسلی زندگی کنند. کودکان، زنان باردار و افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های قارچی هستند. با این حال، یکی از مهم ترین فاکتورها در بروز این بیماری ها، رعایت نکردن بهداشت فردی است. بنابراین تمیز نگهداشتن بدن مهم ترین گام برای حفظ سلامتی است.

۴- انباشت سلول های مرده ی پوست

در حمام وقتی بدن خود را می شویید، سلول های مرده ی پوست از بین می روند و سلول های جدید جای آن ها را می گیرند. اگر دیگر به حمام نروید، ۴ کیلوگرم سلول مرده ی پوست در سرتاسر بدن انباشته می شود و این مسأله ظاهر بدی ایجاد می کند.

۵- بوی زننده ی بدن

عرق بدن خود بویی ندارد و این باکتری ها و میکروب ها هستند که باعث بدبو شدن آن می شوند. وقتی بدن بو می گیرد، بعد از مدتی نسبت به آن بو خنثی می شوید، یعنی به دلیل آنکه مدت زیادی را در معرض آن بو قرار گرفته اید دیگر آن را احساس نخواهید کرد. اما این مسأله کماکان باعث اذیت اطرافیان تان خواهد شد.

۶- آلودگی اندام های تناسلی

اگر دیگر به حمام نروید احتملا بیشترین قسمتی که تحت تأثیر این مسأله قرار می گیرد ناحیه ی میانی کشاله های ران است. نه تنها این بخش از بدن بوی بسیار متعفنی خواهد گرفت، بلکه در معرض بیماری عفونی قارچی اندام های تناسلی و بیماری های بدتری خواهد بود. علاوه بر این، در اثر آلودگی ها و وجود باکتری ها دچار خارش خواهید شد و این مسأله به شدت اذیت تان خواهد کرد.

۷- جوش

انواع جوش ها در هر قسمتی از بدن تان، از صورت گرفته تا نشیمنگاه، به وجود خواهند آمد. افزایش باکتری ها باعث متورم شدن پیازچه ی موها و افزایش چربی پوست باعث به وجود آمدن جوش در هر نقطه ای از بدن می شود.

۸- لکه های قهوه ای رنگ پوست

وقتی پوست تکه تکه به رنگ قهوه ای در می آید، به آن «درماتیت ناشی از بی توجهی» می گویند. افزایش آلودگی، عرق، باکتری ها و چربی پوست باعث بروز این بیماری می شود. حمام کردن بهترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل است.

۹- خارش شدید

همانطور که قبلا ذکر شد، خارش یکی از عوارض اصلی حمام نکردن است. وقتی باکتری ها، میکروب ها، آلودگی ها و عرق بدن با یکدیگر ترکیب می شوند، پوست را دچار خارش شدیدی می کنند.

۱۰- صدمه دیدن موها

از آنجایی که حمام کردن به پاک شدن پوست سر از سلول های مرده ی پوست و چربی ها کمک می کند، اگر دیگر به حمام نروید موهایتان هم صدمه خواهند دید. در این شرایط، موها چرب و بدبو می شوند و ظاهر بدی پیدا می کنند.

اگرچه حمام کردن امری ضروری برای حفظ بهداشت و سلامتی بدن است، اما کارشناسان معتقدند لزومی ندارد هر روز به حمام برویم، چون استفاده ی بیش از اندازه از مواد شوینده می تواند مشکلات دیگری برای پوست و موها ایجاد کند. بهتر است یک روز در میان یا حتی تنها دو بار در هفته به حمام برویم.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

  • امیر خرداد ۱۶, ۱۳۹۷

    من به دلیل شرایط بد کاریم اصلا وقت نمیکنم حموم برم شاید ۲هفته ای یک بار با خوندن این مقاله سعیمو میکنم حداقل ۴ روز یه بار برم

  • علی جان مهر ۷, ۱۳۹۹

    سلام دوستان راستشو بخواهید،قبلنا من هم عادت نداشتم زود زود حموم برم ولی یه مدتی هست که حداقل هفته ای دو تا سه بار حموم میرم سعی میکنم اگه دفعات حموم رفتنم زیاد شد حداقل دوش بگیرم یعنی از شامپو و اینا استفاده نکنم. کلا کارهای ساختمونی میدونید که با سیمان و اینا سرکار داریم و اگه حموم نرم پوست و مو رو نابود میکنه. سیمان لامصب همه چی رو نابود میکنه اگه تمیزش نکنی. خلاصه قدر سلامتیتون رو بدونید چه مثل من کارگر ساختمونی هستید چه دکتری مهندسی هستید. به فکر خودتون هم نیستید به فکر اطرافیان به خصوص همسر عزیزتون باشید که قراره کنارش باشید.

  • ناشناس شهریور ۱۸, ۱۴۰۰

    ۴ روز یه بار هم زیاده، سعی کن ۲ روز یه بار یه دوش بگیری.