بدون نظر
ranimania

انتخاب رشته کنکور سال ۹۷ از نیمه دوم مرداد ماه آغاز می شود. نتایج اولیه آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور که هفته اول تیر ماه انجام شد، اواسط مرداد اعلام می شود تا فرصت انتخاب رشته اینترنتی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته فراهم شود. به دلیل اینکه ظرفیت پذیرش رشته های گروه علوم ریاضی و فنی، بیش از شمار داوطلبان است، لذا ۱۰۰ درصد داوطلبان علوم ریاضی و فنی در دانشگاه ها پذیرفته میشوند. اما اینکه در فلان رشته و فلان دانشگاه مورد نظر شما این موضوع رخ دهد، به رتبه و تراز شما در منطقه و کشور بستگی دارد که باید بر اساس آن نمرات، انتخاب رشته حرفه ای انجام دهید.

انتخاب رشته کنکور ریاضی کمی آسان تر از انتخاب رشته کنکور تجربی است که ۶۵۰ هزار نفر برای ورود به دانشگاه ها داوطلب شده اند. استقبال از رشته های فنی و مهندسی در سالهای اخیر به نسبت کاهش یافته و شاهد افزایش تقاضا برای رشته های تجربی هستیم. در کنکور سراسری ریاضی سال ۹۷ به نسبت سال های قبل، همچنان با چالش انتخاب رشته خوب در شهر و دانشگاه خوب روبرو هستید.

شما باید بتوانید بر اساس علایق خود، رشته های مندرج در گروه آزمایشی ریاضی و فنی را انتخاب و سپس اولویت ها را مشخص و در فرم اینترنتی درج کند. در ثبت کد رشته ها در فرم اینترنتی دقت کنید تا اولویتی را جابجا نزده و همچنین کد ها را به درستی وارد کنید. معمولا امکان تحصیح انتخاب رشته وجود ندارد و البته استثنائاتی در اختیار داوطلبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد.

موضوع مهم برای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی و فنی این هست اولا استرس را از ذهن دور کنید و ثانیا، اهداف خود را به درستی شناسایی کنید. اگر اهداف را به درستی شناسایی کنید، انتخاب رشته شما خیلی آسان میشود. اگر مشخص کنید که میخواهید مدرس ریاضی بشوید یا مهندس متالوژ یا تکنسین برق یا مدرس آزمایشگاه فنی، این ها سبب می شود تا تکلیف شما در فرآیند انتخاب رشته درست و خوب مشخص شود.

انتخاب رشته کنکور ریاضی

تصویر کارنامه اولیه

اگر میخواهید انتخاب رشته خوب در کنکور ریاضی ۹۷ داشته باشید، دفترچه اینترنتی را به دقت بخوانید. سپس کد رشته محل های مورد نظر را روی کاغذ یادداشت کنید. انها را بر اساس علایق خود طبقه بندی کرده و اولویت را به جای شهر و دانشگاه، به رشته اختصاص دهید. اگر سابقه سکونت خارج از استان را ندارید و رشته مورد نظر شما خیلی برایتان اهمیت ندارد، رشته های خارج استان را در اولویت های بعدی قرار دهید. رشته هایی که مورد علاقه شما است را با دانشجویان و دانش آموختگان و مشاوران حرفه ای در میان گذاشته و درباره بازار کار و وضعیت تحصیل و فرصت های تحقیقاتی آن در داخل و خارج از کشور تبادل نظر کنید.

پس از آنکه رشته های مورد نظر را اولویت بندی کردید و اشراف اطلاعاتی درباره چارت تحصیلی، دروس و بازار کار و مسائلی از این دست پیدا کردید، کد رشته محل ها را در فرم اینترنتی به دقت و سر فرصت وارد کرده و این کار را به روز پایانی موکول نکنید.

کارنامه انتخاب رشته

توجه داشته باشید که کارنامه انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ به صورت کارنامه اینترنتی روی پروفایل شما در سایت سازمان سنجش کشور قرار می گیرد و شما میتوانید از  اواسط مرداد ماه، به صفحه خود مراجعه و نتایج اولیه را مشاهده کنید. کارنامه اولیه شما شامل ۳ بخش است:‌

  • بخش اول کارنامه داوطلبان کنکور ریاضی ۹۷، مشخصات  هویتی و معدل و نوع سهمیه و استان بومی است.
  • بخش دوم کارنامه داوطلبان کنکور ریاضی ۹۷، اطلاعات وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های شبانه یا روزانه یا فرهنگیان خواهد بود.
  • بخش سوم کارنامه داوطلبان کنکور ریاضی ۹۷، اطلاعات نمره و رتبه و درصدهای کسب شده داوطلب در آزمون سراسری تیر ماه ۹۷ درج می شود.

بخش سوم کارنامه اولیه شما تاثیر فوق العاده ای در انتخاب رشته شما دارد. نمره و رتبه و تراز شما میتواند تعیین کننده  این باشد که شما در فلان رشته پر طرفدار در فلان دانشگاه و فلان شهر، امکان قبولی دارید یا نه. این اطلاعات را مشاوران حرفه ای در اختیار شما قرار خواهند داد.

رقابت در رشته های فنی و مهندسی در کنکور ریاضی بسیار داغ است و برای قبولی در کد رشته محل مورد نظر و اینکه در اولویت انتخاب رشته آن را در کجای جدول قرار دهید، می بایست اطلاعاتی را از مشاوران حرفه ای بگیرید که ان ها بر اساس تراز و رتبه هایی که از داوطلبان قبول شده سالهای قبل دارند، میتوانند تا حدودی جایگاه شما را در قبولی کد رشته محل مربوطه تخمین بزنند. گر چه هیچ  قطعیتی برای قبولی ۱۰۰ درصد شما در رشته های با آزمون یا بدون آزمون کنکور ریاضی ۹۷ وجود ندارد.

سهیمه ها را در انتخاب رشته کنکور ریاضی جدی بگیرید

به خاطر داشته باشید که هیچ دو داوطلبی را که از دو منطقه جداگانه ( سهمیه مناطق ) در کنکور سراسری شرکت میکنند و یا متقاضی قبولی در رشته ای که تاثیر بومی گزینی روی آن اعمال میشود را با هم مقایسه نکنید . توصیه میکنیم برای آگاهی بیشتر از تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری و تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری را در دفترچه مطالعه نمایید .

برای اکثر داوطلبان کنکور سراسری ، سهمیه مناطق اعمال میشود که شامل سه بخش منطقه ۱ ، منطقه ۲ ، منطقه ۳ می باشد که بر اساس دسترسی به امکانت آموزشی میباشد . درواقع اکثر داوطلبان کنکور ریاضی که از سهمیه های خاص مانند سهمیه ایثارگران و جانبازان ، در انتخاب رشته کنکور ریاضی استفاده نمی کنند ، متقاضی استفاده از سهمیه مناطق هستند.  داوطلبان بر اساس محل تحصیل سه سال آخر دبیرستان مشمول یکی از مناطق ۱ یا ۲ و یا ۳ میشوند .

دوستان گرامی! اگر قصد انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ را دارید، حتما درباره سهمیه ها و نقش آن در انتخاب رشته مطالعه کنید. درباره رشته ها و کار آنها تحقیق کنید. بر اساس علایق خود انتخاب رشته کنید. عصر چشم و هم چشمی فامیلی و محلی و مدرسه ای گذشت. آن کسی که باید ۴ سال با دروس و شهر و دانشگاه سر و کار داشته باشد، شما هستید.

ranimania
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود