آشنایی با ۱۲ دانشگاه ایتالیا برای تحصیل ارشد و دکترا به انگلیسی [قسمت سوم]

آشنایی با ۱۲ دانشگاه ایتالیا برای تحصیل ارشد و دکترا به انگلیسی [قسمت سوم]

دانشگاه های ایتالیا برای علاقمندان به تحصیل به زبان انگلیسی و ارزان در قلب اروپا گزینه خوبی است. با داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا میتوانید به ۲۷ کشور منطقه شنگن سفر کرده و ۹۰ روز در آنجا اقامت کنید. همچنین با تحصیل در دانشگاه های ایتالیا میتوانید یک ترم تحصیلی به عنوان دانشجوی تبادلی (exchange student) به صدها دانشگاه طرف قرارداد دانشگاه های ایتالیایی رفته و واحدهای مورد علاقه خود را در دانشگاه ثانی بگذرانید.

شهریه های دانشگاه های ایتالیا رامیتوان قسطی پرداخت کرد. بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی به ندرت داده می شود اما معافیت از پرداخت شهریه بسیار است. اگر میخواهید در حوزه پزشکی در این کشور تحصیل کنید، یکی از ۲۵ دانشگاه علوم پزشکی ایتالیا که مورد تایید وزارت بهداشت ایران را انتخاب کنید. یادتان باشد که تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ایتالیا در فهرست ارزشیابی اداره کل دانش اموختگان وزارت علوم ایران سبب می شود تا شما ۱۲ هزار ارز دولتی برای کمک هزینه تحصیلی و ۱۰ هزار دلار سالانه برای پوشش هزینه های شهریه دانشگاه از وزارت علوم دریافت کنید.

در قسمت اول و دوم سلسله گفتارهای معرفی ۱۲ دانشگاه ایتالیا در سرویس دانشگاهی روزیاتو، شما را با صدها رشته کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه های این کشور آشنا کردیم. گفتیم که برای تحصیل در رشته های پزشکی، می بایست در آزمون ورودی بین المللی به نام IMAT شرکت کرده و ۱۰۰ سوال را پاسخ دهید که عموما سوالات فیزیک و شیمی و ریاضی و زیست شناسی است. برای ورود به دانشگاه های مهندسی، آزمون نیاز نیست و باید admission’s  requirements  را بررسی کنید. اگر میخواهید در دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنید، یادگیری زبان ایتالیایی را در دستور کار قرار دهید. مخصوصا اگر میخواهید در داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا مشغول به تحصیل و کار شوید.

دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو ایتالیا

https://web.unisa.it/en/home

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا است. این دانشگاه مثل دانشگاه پاریس فرانسه و بولونیا ایتالیا در فهرست دانشگاه های قدیمی قاره سبز به شمار می رود. دانشکده پزشکی سالرنو در قرن هشتم تاسیس شد و موسسه اصلی در اروپا برای مطالعه پزشکی بود. در سال ۱۹۴۴ این دانشگاه توسط پادشاه Vittorio Emanuele III بازسازی شد و دانشگاه Istituto Universitario di Magistero “Giovanni Cuomo” تاسیس شد که در سال ۱۹۶۸ به عنوان Facoltà di Magistero از دانشگاه سالرنو تحت کنترل دولت قرار گرفت. دانشگاه، اکنون بیش از ۴۰،۰۰۰ دانش جو دارد و  اخیرا به روستای Fisciano در دره Irno، چند مایلی سالرنو نقل مکان کرد. ساختار آن یک محوطه دانشگاه است و ساختمان های مدرن آن، خدمات کارآمد زیادی برای آموزش، تحقیق و زندگی دانشجویی به طور کلی ارائه می دهند.

دانشگاه سالرنو در یکی از بزرگترین مناطق جنوب این کشور قرار دارد که هنوز هم در حال رشد است. حضور امکانات چند رسانه ای، یک کتابخانه مدرن و همچنین مکان هایی برای دیدار و فضاهای سبز، آن را یک کالج دانشگاه عالی و محل خوبی برای مطالعه می کند. مدرسه پزشکی، Schola Medica Salernitana (که توسط برخی از مورخان به عنوان نخستین دانشگاه اروپا و قطعا مهم ترین دانشکده پزشکی در میان قرون وسطی است) در شهر تجاری و مرفه در قرن هشتم تاسیس شد.

فهرست دوره های دکترا دانشگاه سالرنو ایتالیا به زبان انگلیسی

Big Data Management
Chemistry
Computer Science and Information Engineering
Drug Discovery and Development
Economics and Policy Analysis of Markets and Firms
Industrial Engineering
Language Sciences, Society, Politics and Education
Legal Sciences
Linguistic Literary and Historical Studies
Mathematics, Physics and Complex Systems
Methods and Methodology in the Archeological and Art Historical Research
Research and studies in Late Antiquity, Middle Ages and Humanism, Salerno (RAMUS)
Risk and Sustainability in Civil Engineering, Environmental and Construction
Translational Medicine for Development and Active Aging

دانشگاه کاسینو ایتالیا

http://www.eng.unicas.it

این دانشگاه نیز از دانشگاه های جدید ایتالیا به شمار می رود. دانشگاه کاسینو در سال ۱۹۷۹ تاسیس شده است. از آنجایی که موقعیت جغرافیایی خوبی دارد، دانشگاه در حال حاضر محل دیدار برای مناطق جنوبی لاتزیو، کامپانیا و مولیس است. این دانشگاه دارای پنج دانشکده اقتصاد، مهندسی، هنر و فلسفه، حقوق و علوم ورزشی می باشد. دانشگاه کاسینو دارای ۱۲۰۰۰ دانشجو، ۳۳۶ عضو هیات علمی، ۱۳ بخش و ۴۷ آزمایشگاه است.

دانشجویان می توانند از ۱۸ برنامه درجه اول دوره، ۱۴ برنامه درجه دوم، یک برنامه تک دوره، ۱۰ برنامه کارشناسی ارشد و ۸ برنامه دکترا را انتخاب کنند. جهت گیری بین المللی دانشگاه، تمرکز بر فعالیت های پژوهشی و آموزشی است.

فهرست دوره های دکترا دانشگاه کاسینو ایتالیا

 Department of Economics and Law

INSTITUTIONS, MARKETS AND BEHAVIORS  Scheda informativa del Corso di dottorato in “Istituzioni, Mercati e Comportamenti”

Department of Civil and Mechanical Engineering

CIVIL, MECHANICAL AND BIO MECHANICAL ENGINEERING  Scheda informativa del Corso di dottorato in “Ingegneria civile, meccanica e biomeccanica”

Department of Electrical and Information Engineering “Maurizio Scarano”

ELECTRICAL AND INFORMATION ENGINEERING Scheda informativa del Corso di dottorato in “Ingegneria elettrica e dell’informazione”

Department of Human Arts and Philosophy

SCIENCE OF LITERARY TEXTS AND HISTORICAL SOURCES  Scheda informativa del Corso di dottorato in

Department of Human Sciences, Society and Health

DIGITAL HUMANITIES FOR MEDIEVAL STUDIES  Scheda informativa del Corso di dottorato in

دانشگاه کالیاری ایتالیا

دانشگاهی با ۴۰۰ سال قدمت. دانشگاه کالیاری متعهد به هدایت و خدمت به جامعه دانشجویی خود با ترویج و پیشرفت دانش است، در عین حال با تکیه بر یادگیری از تجارب گذشته تدریس با کیفیت بالا از اهمیت اساسی در دانشگاه ما برخوردار است. با ۶ دانشکده، ۳۹ دانشجوی کارشناسی، ۴۰ فارغ التحصیل و ۳۵ دوره کارشناسی ارشد، مأموریت اصلی دانشگاه کالیاری ، این است که دانش آموزان خود را با یک سیستم آموزش عالی با کیفیت بالا آماده کنند تا بتوانند آنها را برای یک جامعه جهانی به طور فزاینده آماده سازند.

دانشگاه کالیاری یک دانشگاه دولتی است و حدود ۳۱،۱۰۲ دانشجوی ثبت نام کرده در خود دارد، بیش از ۱۰۰۰ کارکنان آموزش دیده و بیش از ۱۰۰۰ متخصص در کارکنان فنی و اداری مشغول هستند. دانشگاه کالیاری در حال حاضر دارای دانشکده های زیر است:

 • دانشکده زیست شناسی و داروسازی
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده پزشکی و جراحی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم اقتصادی، حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده علوم انسانی
دانشگاه های ایتالیا

فهرست دوره های کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه کالگاری

۲۵ دانشگاه ایتالیایی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دارید، توصیه میکنیم:

 • اول رشته مورد نظر را انتخاب کنید.
 • دوم دانشگاه مقصد ایتالیایی را در نظر بگیرید.
 • سوم وضعیت زبان را مشخص کنید.
 • چهارم اگر زبان تحصیلی ایتالیایی بود مدرک مربوط در ایران اخذ کنید.
 • پنجم اگر برای بورس اپلای میکنید، با اساتید دانشکده های مختلف رایزنی کنید.
 • ششم اگر به دنبال فرصت مطالعاتی در دانشگاه های ایتالیا هستید، رزومه ای از خود را ارسال کنید.
 • هفتم همواره بیانیه  هدف و ۲ توصیه نامه تحصیلی داشته باشید.
 • هشتم برای دریافت ویزا شنگن ایتالیا، مدارک تحصیلی خود را ترجمه رسمی کنید و تمکن مالی ارائه کنید.
 • نهم برای تحصیل در ایتالیا همواره دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت انتخاب کنید.
 • دهم مسئول هماهنگی گروه ها را برای تحصیل در ایتالیا در نظر بگیرید.

دانشگاه های ایتالیا یکی از بین المللی ترین مقصدهای تحصیلی جهان است

اگر با سوالی روبرو شدید درخواست خود را ارسال تا بررسی کنیم. دنیای بورس و تحصیل در خارج از کشور را هر روز در سرویس دانشگاهی روزیاتو دنبال کنید.

۲ نظر

ورود

 • علی اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

  با سلام می گم که تو مبحث بورسیه ها گفتید که ایتالیا اوضاعش زیاد خوب نیست؛ ولی من شنیدم با ارائه مدارک که وضعیت بد مالی را نشان دهد؛ میشه بورس استانی رو گرفت که توش شهریه دانشگاه و خوابگاه و یک وعده غذا در روز به همراه مقداری پول به کشور های جهان سوم داده می شود؛ آیا این نوع بورس dsu صحت دارد