عملیات نجات آخرین نوجوانان تایلندی گرفتار در غار و احتمال تنها ماندن مربی ۲۵ ساله

عملیات نجات آخرین نوجوانان تایلندی گرفتار در غار و احتمال تنها ماندن مربی ۲۵ ساله

در حالی که گرفتار شدن ۱۲ نوجوان تایلندی همراه با مربی شان در بیش از دو هفته اخیر به مهم ترین اخبار جهان تبدیل شده است؛ پس از شروع بارش باران های موسمی در منطقه و بیم از بحرانی تر شدن اوضاع، در نهایت گروه نجات تصمیم به خارج کردن این نوجوانان از طریق غواصی گرفت. در روز اول شروع عملیات که طی آن تعدادی از غواصان زبده خارجی در کنار چند نفر از غواصان تایلندی وارد غار شدند، ۴ کودک از زندان تاریکی که بیش از دو هفته در آن گرفتار شده بودند نجات یافتند. روز گذشته نیز ۴ نفر دیگر به همین روش از غار بیرون کشیده شده و جمع افراد نجات یافته به ۸ نفر رسید.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

همه این ۸ کودک نجات یافته اکنون در شرایط نسبتاً خوبی به سر برده و برای مراقبت های بیشتر به بیمارستان منتقل شده اند. مرحله نجات دومین گروه از این کودکان در روز دوشنبه، نسبت به مرحله اول که روز قبل از آن صورت گرفته بود سریع تر و راحتتر پیش رفت زیرا غواصان از مرحله اول تجربه های خوبی کسب کرده و در مرحله دوم نیز نفرات بیشتری به آن ها کمک می کردند. بدین ترتیب اکنون ۴ نوجوان دیگر همراه با مربی ۲۵ ساله آن ها در غار باقی مانده اند و معلوم نیست که آیا این ۵ نفر طی یک عملیات و در یک روز از غار خارج خواهند شد و یا خارج شدن آن ها در دو مرحله انجام می شود. اما شواهد حاکی از آن است که در مرحله و روز سوم عملیات نجات نیز ۴ نوجوان خارج شده و مربی آن ها مجبور است یک شب دیگر را به تنهایی در غارهای تاریک شمال تایلند سر کند.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

نخست وزیر تایلند نیز که روز گذشته شخصاً در محل غارها حضور یافته و از نزدیک شاهد عملیات نجات بود بلافاصله به بیمارستان رفته و از کودکان نجات یافته دیدار کرد.  به گفته رهبر تیم غواصان تایلندی، مرحله سوم عملیات به خاطر بیم از شدت بارش ها و پر شدن دوباره دالان های غار باید با سرعت بیشتری صورت گیرد. یکی از کودکان نجات یافته ظاهراً به التهاب ریه دچار شده و یکی دیگر نیز ضربان قلب کندی دارد که البته شرایط آن ها هر لحظه در حال بهتر شدن است. خانواده های ۴ نوجوانی که در مرحله اول عملیات نجات داده شده اند توانستند از پشت شیشه با فرزندان خود ملاقات کنند. البته تا قبل از آن به خانواده های این نوجوانان گفته نشده بود که کدام یک از فرزندان آن ها نجات یافته و کدام یک هنوز در درون غار به سر می برند.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

این خانواده ها اعلام کرده اند که تا پایان عملیات نجات و خارج شدن تمامی افراد گرفتار در غار همچنان در ورودی غار منتظر خواهند ماند. به نظر می رسد که این کودکان دستکم برای یک هفته در بیمارستان باقی خواهند ماند تا سیستم ایمنی تضعیف شده آن ها کمی تقویت شده و نمونه های آزمایشی گرفته شده از آن ها مورد بررسی دقیق قرار بگیرند. به گفته رهبر عملیات، آماده سازی برای انجام مرحله سوم عملیات نزدیک به ۲۰ ساعت زمان خواهد برد و غواصان در این مدت استراحت کافی خواهند داشت زیرا این عملیات بسیار خطرناک و طولانی بوده و به گفته غواصان حاضر در محل یکی از سخت ترین و خطرناک ترین غواصی های انجام گرفته در تاریخ بشر است.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

در طی عملیات نجات، هر یک از این کودکان به وسیله دو غواص بسیار زبده در مسیری تاریک، باریک و بسیار خطرناک از تونل هایی که مملو از آب بودند همراهی شده و به گفته مقامات هر یک از این عملیات ها بیش از ۹ ساعت زمان برده است. سخت ترین مرحله این سفر خطرناک و پرماجرا، یک کیلومتر اول مسیر است که طی آن کودکان و غواصان همراهشان باید از تونل ها و دالان هایی بسیار تنگ خود را به سمت جلو بکشند. غواصان باید کپسول های اکسیژن این کودکان را از پشت آن ها جدا کرده و روبروی آن ها قرار دهند و همزمان به شنای مستقیم خود ادامه دهند.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

بعد از پایان این مرحله، نوجوانان نجات یافته تحویل تیم جداگانه و حرفه ای دیگری خواهند شد که در باقیمانده مسیر آن ها را همراهی خواهند کرد، مسیری که بیشتر آن راه رفتن در دالان های آب گرفته خواهد بود. اولین گروه نجات یافتگان نوجوانان بین ۱۴ تا ۱۶ سال گروه بودند و در مرحله دوم نیز سنین ۱۲ تا ۱۴ سال از غار خارج شدند. هماکنون کم سن و سال ترین نوجوانان همراه با مربی خود در غار باقی مانده اند که کوچکترین آن ها پسری ۱۱ ساله به نام چانین ویبون رانگ روانگ با لقب تایتان است که هنوز در عمق نزدیک به یک کیلومتری زمین در انتظار تیم نجات به سر می برد.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

از آنجایی که بیم گزیده شدن این کودکان توسط خفاش های ناقل بیماری هایی مانند هاری و کزاز می رود، ۸ نوجوان نجات یافته به شدت تحت مراقب پزشکی و معاینات و آزمایشات مختلف قرار دارند. اگر چه مقامات فیفا از این کودکان دعوت کرده اند که در مسکو شاهد مسابقه فینال جام جهانی ۲۰۱۸ باشند اما به گفته مقامات به نظر می رسد که با توجه به شرایط کنونی، این کودکان شرایط حضور در روسیه را نخواهند داشت. مرحله سوم عملیات به رهبری تیمی از غواصان زبده بریتانیایی که در روزهای گذشته نیز رهبری عملیات را بر عهده داشته اند امروز آغاز خواهد شد؛ عملیاتی که بیش از ۱۰۰ غواص ماهر بین المللی در آن حضور دارند که بخش اصلی آن را ۱۸ غواص خارجی و ۵ نیروی ویژه ارتش تابلند بر عهده دارند.

نوجوانان تایلندی گرفتار در غار

عملیات روز اول ۱۱ ساعت و عملیات روز دوم کمی بیش از ۹ ساعت به طول انجامید بدین ترتیب امید می رود که مرحله سوم نیز سریع تر انجام گیرد. با این وجود هنوز مشخص نشده که آیا ۴ کودک باقیمانده همراه با مربی شان طی یک عملیات از غار خارج خواهند شد یا مربی ۲۵ ساله باید یک شب دیگر در غار بماند یا خیر. در پایان روز سه شنبه همه چیز مشخص خواهد شد و در صورت خارج شدن تمامی این ۱۳ نفر، غواصان بین المللی که در این عملیات سخت و پیچیده حضور داشته اند برای همیشه در خاطره ها باقی خواهند ماند.

عملیات نجات نوجوانان تایلندی گرفتار شده در غارهای شمال کشور اولین قربانی خود را گرفت

۹ روز در جهنم: فوتبالیست های نوجوان تایلندی گرفتار در غارهای عمیق بالاخره پیدا شدند

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود