بدون نظر

کتابخانه ملی ایران از برترین کتابخانه های ملی خاورمیانه بوده و عضویت در آن، فرصت آفرین است. شما را با میلیون ها جلد کتاب در صدها هزار عنوان آشنا میکند و به همین خاطر، پاتوق شماره یک اهالی فرهنگ و ادب در پایتخت به شمار می رود. اداره عضويت سازمان اسناد و كتابخانه ملی ايران مسئول بررسی و تاييد شرايط عضويت برای مراجعان و تعيين سطوح عضويت آنان است. عضویت در کتابخانه ملی در ۳ سطح: عمومی، ویژه و تخصصی انجام می شود که هر یک شرایط و مدارک خاص خود را دارد که در گزارش امروز سرویس دانستنی های روزیاتو به آن می پردازیم.

عضوگيری فقط برای متقاضيانی انجام می گيرد كه پس از ثبت نام اينترنتی در هنگام مقرر به صورت حضوری مراجعه كرده باشند. بنابراين حضور فردی به جای ديگری جهت انجام امور عضويت بی نتيجه خواهد بود. استفاده از خدمات سازمان اسناد و كتابخانه ملی ايران با ارائه اصل كارت عضويت امكان پذير است. كارت اعضای ويژه با تاييد رياست سازمان صادر می گردد.

سایت کتابخانه ملی

كارت عضويت اتباع خارجي پس از دريافت تمامی مدارك و استعلام از مراجع ذيربط صادر خواهد شد. ابطال كارت عضويت با توجه به مقررات ذكر شده در اين آيين نامه (بند ۶-۴-۲)  پس از تاييد كميته انضباطی انجام می گيرد. كميته انضباطی متشكل از مديركل حراست و مديركل روابط عمومی و  مدير كل اطلاع رسانی است. كارت عضويت سازمان اسناد و كتابخانه ملی ايران با توجه به مدرك تحصيلی و شرايط ذكر شده در آئين نامه عضويت با سطوح  ۱ تا ۳ مشخص و صادر می شود. ورود به تالارهای عمومی و تخصصی و بهره مندی از ميزان خدمات اطلاع رسانی با توجه به سطوح عضويت تعريف می شود.

حداقل شرایط عضویت در کتابخانه ملی

حداقل شرايط لازم تحصيلی براي عضويت در كتابخانه ملی، اشتغال به تحصيل در مقطع كارشناسی ارشد ناپيوسته، سطح سه حوزه و نيز دكترای حرفه ای و كارشناسی ارشد پيوسته از ترم نه به بالا است. همچنين افراد ذيل می توانند با حداقل مدرك پيش دانشگاهی (ديپلم قديم) از خدمات سازمان استفاده نمايند:

  •  پديدآورندگان كتب و مقالات علمي و تخصصی كه كتاب علمي ـ تخصصی تأليف كرده باشند و يا مقاله آنها در يكي از مجلات علمی با درجه ISI ٬ علمي ـ پژوهشی يا علمی ـ ترويجی چاپ شده باشد و يا در يكی از كنفرانس های بين المللی ارائه شده باشد.
کتابخانه ملی

فرم عضویت در کتابخانه ملی

مقررات عمومی عضویت در کتابخانه ملی

عضویت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی نه يك امتیار٬ بلکه حق شما است ٬ اما تداوم عضویت و استفاده از منابع مستلزم رعایت ضوابط سازمان و حقوق دیگران است و بی توجهی به آنها می تواند به سلب این حق به طور موقت یا دائم بینجامد. بخشی ازاین ضوابط که البته رعایتشان هم آسان است٬ عبارتند از مواردی كه در همه فضاهای داخلی و محوطه سازمان بايد مراعات شود.

در صورت عدم رعايت قوانين و مقررات مورد تخلف در پروند عضويت شما ثبت شده و در صورت تكرار آن كارت عضويت معلق و همچنين ورود و خروج مسدود می گردد.

سطوح عضویت در کتابخانه ملی

سطوح عضویت در کتابخانه ملی به عضویت عادی، تخصصی و ویژه تقسیم بندی می شود.

 عضويت ويژه در کتابخانه ملی

عضويت اين افراد به صورت دائمی است و محدوديت زمانی برای پايان اعتبار كارت آنان وجود ندارد.  ارائه خدمات و امكانات به اين اعضا در بخش­های مختلف در بالاترين حدّی است كه در مقررات آن بخش٬ پيش­ بينی شده است.  تأييد احراز اين سطح صرفاً توسط رئيس سازمان انجام مي­گيرد. عضويت و استفاده از همه خدمات سازمان براي اين افراد رايگان است.

شرایط عضويت عمومی

شرايط عضويت عمومی به شرح زیر است:

  •  مدت عضويت براي اين افراد حداكثر يك سال است.
  • ارائه خدمات، امكانات، محل­های دسترسی و هزينه ها در هر سال بر اساس دستورالعملی است كه به تصويب هيأت اجرايی سازمان مي­رسد، افرادی كه درعضويت عمومی قرار مي­گيرند به شرح زیر است:‌
  • دانشجويان مقطع كارشناسی ارشد ناپيوسته
  • دانشجويان مقطع دكترای حرفه­ ای و كارشناسی ارشد پيوسته ترم نه به بالا
  • طلاب شاغل به تحصيل در سطح سه حوزه

اگر عضویت کتابخانه ملی ایران را دارید، تجارب و دیدگاه های خود را در اختیار روزیاتو قرار دهید. به امید آنکه شرایط استفاده بهتر و بیشتر عموم مردم از امکانات کتابخانه ملی فراهم شود.

بدون نظر

ورود