۱۵ فیلم شاهکاری که نگاه شما به زندگی را به طور کلی تغییر خواهند داد [قسمت اول]

۱۵ فیلم شاهکاری که نگاه شما به زندگی را به طور کلی تغییر خواهند داد [قسمت اول]

فیلم ها می توانند راهی بسیار جالب و جذاب برای ارایه یک جهان بینی و نگاه جدید نسبت به زندگی باشند. آن ها این پتانسیل را دارند که سال ها زندگی و شاید یک عمر زندگی را در چند ساعت خلاصه کنند. فیلم ها می توانند به شکلی هوشمندانه شورشگرانه، تایید کننده افکار فعلی و یا به شدت تغییر دهنده ذهنیت ها باشند اما تنها یک فیلم خاص می تواند به طور موثری جهان بینی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای تاثیرگذار بودن، چنین فیلمی باید نسبت به دیدگاه مخالفی که قصد تکان دادن و تغییر دادن آن را دارد احترام گذاشته و با استفاده از اتفاقات واقع گرایانه با نتایجی قابل درک به حمایت از این باورها بپردازد.

فیلم خارجی

جهان بینی یک فرد بسیار قوی و محکم است و به کسانی که در درون قلمرو آن زندگی می کنند یک امنیت روانشناختی هدیه می کند. این جهان بینی مانند یک فیلتر در مقابل احساسات و اتفاقات اطراف عمل کرده و طبیعتاً اطلاعاتی که موجودیت آن را تهدید می کند را پس خواهد زد و هر چیزی که باعث تقویت آن شود را پذیرا خواهد بود. اما این چگونگی روبرو شدن با لحظات چالش برانگیزِ شک است که مسیر رشد شخصی ما را تعیین خواهد کرد. ممکن است یک نفر بخش زیادی از عمر خود را بدون اینکه کوچکترین تهدیدی در برابر باورهای خود ببیند بگذراند اما این موضوع کار سختی است و ممکن است به تک بعدی شدن دید و کوته بینی منجر شود.

فیلم خارجی

برخی نیز ترجیح می دهند نسبت به همه دیدگاه های متفاوت پذیرا بوده و سپس به ارزیابی و مرمت کردن نقاط ضعف یک ساختار تازه شکل گرفته از روی این دیدگاه ها بپردازند. تکان خوردن به معنای ویران شدن نیست و این که یک دیدگاه در اثر تکان های دیدگاه های مختلف مورد آزمایش قرار گیرد می تواند به یک جهان بینی بسیار قوی منجر شود. به عبارت ساده تر، مورد چالش قرار نگرفتن به معنای درست بودن و قوی بودن نیست و قویترین دیدگاه ها همواره مورد چالش قرار گرفته اند.

فیلم هایی که در این فهرست به آن ها اشاره شده است پیام های مهمی در خود دارند که جهان بینی افراد شجاع را تقویت خواهد کرد؛ هرچند برخی از آن ها بسیار سخت و تکان دهنده بوده و برای افراد حساس یا جوان مناسب نیستند اما همگی پتانسیل یاد دادن چیزی تازه به شما را خواهند داشت.

۱۵- پول (۱۹۸۳)

فیلم خارجی

نقش اصلی فیلم فرانسوی «پول» (L’argent) را یک اسکناس پول تقلبی بازی می کند که بدست هر کسی که می رسد زندگی او را نابود می سازد. در حالی که شخصی به عنوان «خدای دیدنی» داستان فیلم را نقل می کند، پول عامل فساد و ویرانی نمایش داده می شود. بت تقلبی که در این فیلم نمایش داده می شود از لحاظ قدرت و تاثیرگذاری چیزی کم از پول واقعی ندارد. وقتی که یک شوهر و پدر جوان و فقیر حقوق خود را با پول های تقلبی که توسط یک جوان پولدار لوس تولید شده دریافت می کند به هیچ عنوان نمی داند که این پول تا چه اندازه می تواند زندگی او را ویران سازد.

فیلم خارجی

رابرت برسون در بهترین فیلم خود هیچ تلاشی برای پنهان کردن این واقعیت نمی کند که پدر جوان قربانی نیروهایی است که خارج از کنترل او هستند در حالی که هیچگاه تصویر یک قدیس یا شهید را نیز از او ارایه نمی دهد. وقتی زندگی شخصیت اصلی داستان از کنترل خارج می شود ،او قطب نمای اخلاقی اش را نیز از دست می دهد اما در تمام مدت به ما یادآوری می شود که بدون دخالت ها و تاثیرات یک شخصیت ولنگار دیگر، این مرد جوان می توانست هنوز همان زندگی آرام و ساده خود را در کنار خواده اش داشته باشد. تمامی رشته های فراوان علت و معلولی که شخصیت های این فیلم را به هم متصل می کند چنان هوشمندانه شکل گرفته اند که بسیاری اوقاع قابل دیدن نیستند اما گاهی نیز چنان واضح می شوند که می توان آن ها را به راحتی دنبال کرد یا حتی به آن ها چنگ زد.

فیلم «پول» سوالات سختی در مورد سرنوشت و تقدیر می پرسد. در حالی که شخصیت اصلی داستان در بازی زندگی خود به درماندگی و از طریق آن به رستگاری بالقوه دست می یابد، برسون می خواهد بیننده به این نکته برسد که آیا نیروهایی که در زندگی ما نقش موثر و فعالی دارند تنها به صورت اتفاقی رخ می دهند یا این که به عنوان یک کاتالیزور برای رشد و بلوغ فکر ما عمل می کنند. فیلم «پول» را می توانید از طریق این لینک دانلود نمایید.

۱۴- هفت (۱۹۹۵)

فیلم خارجی

هفت روز و هفت گناه. این موضوع بدون شک یک سفر هولناک به درون دنیایی تاریک است که همواره سعی در خاموش کردن آن وجود دارد اما گاه و بیگاه از طریق سرتیترهای روزنامه ها خود را به عموم مردم می شناساند. در فیلم «هفت» (Seven)، یک کاراگاه همه چیز را دیده و تمام دوران حرفه ای خود را در شهری گذرانده که هولناکی بزرگنمایی شده جنایات در آن تنها با بی تفاوتی عموم مواجه شده است. کارآگاه دیگر لازم نیست که همه چیز را به چشم ببیند، او یک پرونده را پیگیری کرده و شیوه تفکر یک جانی خطرناک را یاد گرفته است و از او خواسته می شود که پرونده را به سرانجام برساند.

علیرغم نکات داستانی آشنای فیلم، اما داستان فیلم «هفت» برای برهم زدن انتظارات تماشاگران ترسیم شده است و به یکباره و بر خلاف انتظار تماشاگر اوضاع بشدت بحرانی می شود. کارآگاه کهنه کار مجبور می شود اعتراف کند که هنوز اوج خشونت و جنایت را به چشم ندیده و کارآگاه تازه کار جسور نیز خود برای اولین بار تجربه ای مستقیم با شیطان پیدا می کند و بدین ترتیب بسیار بیشتر از آنچه که قبلاً تصور می کرد خود را به جنایتکاران نزدیک می بیند. این فیلم به طور مدام به بیننده یادآوری می کند مسیر بشریت به سمت فساد و تباهی پیش می رود.

فیلم خارجی

حتی اتاقی که کسی در آن سکونت نداشته باشد تمیزتر نمی شود یا دستکم در همان حالت باقی نمی ماند، پس باید امروز و فردا نیز آن را تمیز کرد. فیلم «هفت» تلاش می کند به بیننده بگوید که اگر چه تاریکی دنیا می تواند به اندازه محدودیت های تصور انسان تاریک باشد اما می توانیم انتخاب کنیم که به طور مداوم و با استفاده از نور بر این تاریکی غلبه کنیم، در حالی که می دانیم تاثیرات آن هیچگاه دایمی نخواهد بود. این فیلم دو سوال پرسیده و تلاش می کند پاسخی برای آن ها پیدا کند: آیا دنیا خوب است و مبارزه برای خوب ماندن آن ارزشی دارد؟ بیننده باید بارها و بارها به این دو سوال پاسخ دهد. فیلم «هفت» را می توانید از طریق این لینک دانلود نمایید.

۱۳- چنگ برمه ای (۱۹۸۵)

فیلم خارجی

“نشانه سلامتی نیست که خود را به خوبی با یک جامعه بیمار تطبیق دهید”. این نصیحتی است که جیدو کریشنامورتی بزرگ به میزوشیما، شخصیت اصلی داستان فیلم «چنگ برمه ای» (The Burmese Harp) می کند و میزوشیما در مسیر خود به سمت روشنفکری این گفته را به خوبی درک می کند. در حالی که این فیلم دشمنی ها در جنگ را نشان می دهد اما چیزی فراتر از یک داستان بلند خسته کننده ضد جنگ است و پاسخی بسیار روشن و بی سابقه به شرارت های انسانی می دهد.

میزوشیما یک ترسو نیست و شجاعت خود را در میدان نبرد نشان داده است اما شرایط او را مجبور می کند که از واحد نظامی اش دور بماند. وی با خوش شانسی از مرگ می گریزد و قهرمان ما با چنگ (آلت موسیقی) دوست داشتنی اش برای بازگشت به میان دوستانش سفری پرفراز و نشیب را آغاز می کند. اما مرگ و ویرانی که در این مسیر او را همراهی می کند زندگی او را برای همیشه تغییر می دهد. همانطور که شیمیزو به طور مرتب با جنازه جوان هایی روبرو می شود که روزگاری جوانانی امیدوار و آینده دار بودند، بیش از پیش خود را متعهد به خاکسپاری محترمانه آن ها می یابد.

فیلم خارجی

وی خود را در این هدف بسیار والا گم می کند و در می یابد که ایده آل های بودایی که روز به روز بیشتر در او ایجاد می شوند می تواند او را از دوستان و خانه اش دور نگه دارند تا زمانی که وظیفه اش را به طور کامل به اتمام برساند. با دیدن این فیلم از خود خواهید پرسید: آیا رسیدن به روشنایی و کمال به خلاص شدن (برائت) جسمی و روحی از تاثیرات مخرب و فاسد کننده جامعه نیازمند است؟ دوست ما در فیلم «چنگ برمه ای» با تصمیم سختی مواجه می شود. برای دانلود رایگان این فیلم از این لینک استفاده نمایید.

۱۲- توین پیکس: با من بر آتش برو (۱۹۹۲)

فیلم خارجی

قبل از هر چیز باید گفت که مجموعه فیلم ها و سریال های «توین پیکس» (Twin Peaks) ساخته دیوید لینچ و مارک فراست همواره در مورد قوانین پنهان و متافیزیکی و واقعیت های فراطبیعی بود که اتفاقات زندگی روزمره ما را شکل می داده اند. هر شخصیتی در شهر توین پیکس یک راز در درون زندگی شخصی خود دارد که با پیشرفت داستان پرده از آن برداشته می شود. فیلم «با من بر آتش برو» (Fire Walk with Me) پیش درآمدی بر سریال تلویزیونی ساخته لینچ است که در آن لارا پالمر هنوز زنده بوده اما در حال سپری کردن مسیر دردناکی بود که به مرگ او منتهی می شد.

این فیلم نه تنها نگاهی ثابت به تاثیر رفتارهای شیطانی و شرورانه دارد بلکه سعی دارد ماهیت و منشأ آن را نیز مشخص نماید. در فیلم «با من بر آتش برو» شیطان در قالب یک انسان ظاهر می شود و نشان می دهد که نه تنها می تواند در فاصله ای دور از ما کمین کند بلکه قادر است در درون عزیزان ما نیز رخنه کرده و آن ها را به شکلی باورنکردنی تغییر دهد. با نشان دادن این چهره از شیطان، فیلم سعی دارد که بیننده را به شناختن قدرتهای تاریک در جهان وادارد و از او بخواهد که از معصومیت و درستکاری که تنها سلاح در برابر آن ها خواهد بود استفاده نماید.

فیلم خارجی

در طول فیلم رفته رفته عاشق شخصیت لارا پالمر و شخصیتی که می رفت در ادامه شکل گیرد می شویم؛ وقتی که زندگی او وارد بحران و آشفتگی می شود قلبمان می شکند؛ از تاثیرات بدی که او را به بیراهه می کشاند احساس انزجار می کنیم و وقتی که او بار دیگر رستگاری و شادی را در آغوش می کشد خوشحال می شویم حتی زمانی که این رستگاری از طریق مرگ برای وی ممکن می شود. «توین پیکس: با من بر آتش برو» از ما عاجزانه می خواهد که در زندگیمان مراقب باشیم و با هدف و آگاهی پیش برویم. برای دانلود رایگان فیلم «توین پیکس: با من بر آتش برو» از این لینک استفاده کنید.

۱۱- چشمهایت را باز کن (۱۹۹۷)

فیلم خارجی

در فیلم اسپانیایی «چشم هایت را باز کن» (Abre los ojos)، سزار یک مرد جوان خودخواه و در جستجوی لذت است که با غرور خود زندگی دیگران را تحت االشعاع قرار می دهد در حالی که سعی دارد هزینه های خوشگذرانی های خود را تامین کند. اما وقتی که یکی از قربانیان رفتارهای خودخواهانه سزار واکنشی خشن از خود نسبت به سبک رفتاری سزار نشان می دهد، صورت سزار در یک حادثه رانندگی متعاقب آن به شدت آسیب دیده و او را در درماندگی غرق می سازد. اما زمانی که سوفیای زیبا و اسرارآمیز که شب قبل از حادثه با او آشنا شده، علیرغم زشت شدن چهره اش با او مهربانی می کند، سزار تغییر رفتار داده و حتی برای بهبود شرایط چهره اش دست به جرای پلاستیک می زند.

سپس او چشم هایش را باز می کند و می بیند که هیچ چیز واقعی نیست، صورت او هنوز هم زشت و بدترکیب است و سوفیا نیز همان دختری است که تنها یک بار  با او ملاقات کرده است. اما این آغاز پیچیدگی ها است زیرا هر بار که او از خواب بیدار می شود دنیای واقعی او تغییر می کند، چهره ها و اتفاقات در یکدیگر ترکیب می شوند و سزار رفته رفته دیگر نمی تواند فرق بین رویا و واقعیت زندگی اش را متوجه شود و بدین ترتیب جنایتی غیرقابل باور را مرتکب می شود که کابوسی بسیار ترسناک تر از قبل برای او به ارمغان می آورد. فیلم «چشم هایت را باز کن» به بررسی علمی و روانشناسی رویاها، واقعیت، زندگی و مرگ می پردازد.

فیلم خارجی

رویاها پیچیده و غیرقابل پیش بینی هستند اما یک استاد حوزه رویا می تواند کنترل این رویاها را در دست گرفته و به هدایت آن و شخصیت های آن هر طور که دلش بخواهد بپردازد. اما این توانایی مسئولیت هایی نیز در پی دارد زیرا کوچکترین خطا می تواند باعث برگشتن ورق برای فرد بینده رویا و تبدیل شدن آن به کابوس شود. بدون ارایه یک توضیح آسان برای ماهیت هستی، این فیلم می گوید که زندگی ما می تواند هم پیچیده و هم تحت کنترل خودمان باشد. اعمالی که امروزه از ما سر می زند واقعیت های آینده ما را شکل خواهند داد و  زمانی که چشممان را به روی زندگی باز  می کنیم بار اخلاقی تصمیماتمان باید جدی گرفته شوند. برای دانلود رایگان فیلم «چشم هایت را باز کن» از این لینک استفاده نمایید. قسمت دوم این مطلب سینمایی نیز از طریق این لینک قابل دسترسی خواهد بود.

ادامه دارد…

۱۰ فیلم طولانی اما بی نقص تاریخ سینما که از تماشای آن ها خسته نخواهید شد [قسمت اول]

۱۵ فیلم حماسی برتر و دیدنی تاریخ سینما که باید حتماً ببینید [قسمت اول]

منبع: tasteofcinema
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود