۱۰ نشانه پیری در بدن که پیش از چروک شدن پوست ظاهر می‌شوند

۱۰ نشانه پیری در بدن که پیش از چروک شدن پوست ظاهر می‌شوند

وقتی صحبت از پیری  به میان می‌آید همه ما به چین و چروک‌های دست و صورت فکر می‌کنیم. اولین چیزی که بالا رفتن سن در ذهن تداعی می‌کند، شل شدن پوست و از بین رفتن خاصیت کشسانی آن است.

به  همین خاطر است که اغلب مردم برای مبارزه با این روند همه تلاش خود را می‌کنند؛ از لیزردرمانی گفته تا کرم‌های ضد چروک و ماساژ صورت.

اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که پیر شدن بدن را بسیار زودتر از پدیدار شدن چروک‌ها می‌توان تشخیص داد. نشانه‌هایی که در زیر برایتان نوشته‌ایم همگی بدنبال بالا رفتن سن و آغاز میان‌سالی و پیری ظهور می‌کنند و توجه به آنها می‌تواند روند گریزناپذیر پیری را با کمی تاخیر همراه کرد.

برای آشنایی با این نشانه‌ها در ادامه با روزیاتو همراه باشید.

۱- سرعت واکنش به اتفاق‌ها کم می‌شود

10 نشانه پیری در بدن

هر چه سن فرد بالا می‌رود سرعت واکنش او به اتفاق‌های روزمره کاهش می‌یابد. هنگامی که شما جوان هستید، با سرعت بیشتری می‌توانید به همه چیز عکس‌العمل نشان دهید؛ اما هر چه سن بالا می‌رود احتمالا افتادن وسایل از دست و شکستن آنها یا تصادفات جاده‌ای بیشتر می‌شود.

برای اینکه مطمئن شوید عدم واکنش‌پذیری صحیح شما به دلیل خستگی یا ضعف بدنی نیست و واقعا به سن مربوط است توصیه می‌کنیم آزمایشات زیر را انجام دهید:

 1. یک خط‌کش ۵۰ سانتی‌متری در دست بگیرید.
 2. کف دست‌های خود را باز نگه دارید، مثل وقتی که می‌خواهید دست بدهید.
 3. از فردی بخواهید تا خط‌کش را در بالای دست شما نگه دارد به طوری که بزرگ‌ترین عدد خط‌کش به سمت پایین باشد.
 4. سپس از وی بخواهید تا خط‌کش را بدون هیچ هشداری رها کند. سعی کنید خط‌کش را در میان زمین و هوا بگیرید و نگذارید روی زمین بیفتد.
 5. این آزمایش را سه بار پشت‌سر هم تکرار کنید. هر بار عددی که دستتان روی آن قرار دارد را یادداشت کنید.

اگر عدد ۲۵ سانتی‌متر بدست آمد یعنی بین ۲۰ تا ۳۰ ساله هستید و بدن در وضعیت طبیعی و نرمال خود قرار دارد.

اگر حوالی ۴۰ سانتی‌متر بود یعنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال سن دارید.

۲- جای زخم و سوختگی دیر خوب می‌شود

10 نشانه پیری در بدن

یکی از نشانه‌های پنهان افزایش سن و پیر شدن بدن این است که جای زخم و سوختگی خیلی دیر خوب می‌شود. این در حالی است که خودتان هم متوجه می‌شوید که زخم‌هایتان به سرعت قبل بهبود نمی‌یابند. پوست بدن انسان قابلیت فوق‌العاده‌ای برای ترمیم و بازسازی دارد. هنگامی که این روند به خوبی قبل انجام نمی‌شود یعنی بدن با مشکلاتی مواجه است. یکی از این مشکلات، پیری است.

۳- قدرت بدن برای حمل بارهای سنگین کاهش می‌یابد

10 نشانه پیری در بدن

اگر احساس می‌کنید یک باکس آب را خیلی سخت از جا بلند کرده و در جایی دیگر می‌گذارید احتمالا به این خاطر است که بدنتان در حال ورود به مرحله پیری است. وقتی فرد پا به سن می‌گذارد، بافت‌های بدن تراکم و فشردگی خود را از دست می‌دهند و این امر سبب کاهش قدرت و تحمل بدن می‌شود.

۴- قدرت بینایی فرد کاهش می‌یابد

افرادی که بالای ۴۰ سال هستند اغلب دچار پیرچشمی می‌شوند. به موجب این امر آنها قدرت تمرکز کمتری روی اشیا نزدیک را دارند و نمی‌توانند تصاویر را واضح و شفاف ببینند.

برای تست کردن بینایی خود می‌توانید در خانه یک آزمایش ساده انجام دهید. یک صفحه روزنامه یا کتاب را به چشم خود نزدیک کنید و ببینید در چه فاصله‌ای همه نوشته‌ها کاملا واضح هستند. این فاصله را با خط‌کش اندازه‌گیری کنید.

در دهه ۲۰ زندگی این فاصله باید در حدود ۱۰ سانتی‌متر باشد و در دهه ۴۰ زندگی این رقم به ۲۵ سانتی‌متر افزایش می‌یابد.

۵- روند چاق شدن فرد با تغییرات منفی مواجه می‌شود

اگر متوجه شده‌اید که شلوار جینی که همیش می‌پوشید برایتان تنگ شده، چندان تعجب نکنید. چاق شدن‌های ناخواسته یکی از نشانه‌های پیری است. این چاقی به‌خصوص در ناحیه ران‌ها و شکم بیشتر روی می‌دهد. برای پیشگیری از این روند بهتر است ورزش کردن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

۶- دیگران از شما می‌خواهند بیشتر عجله کنید

اگر متوجه شده‌اید که اخیرا اطرافیان از شما می‌خواهند که در انجام کارهای خود سرعت بیشتری به خرج دهید، احتمالا دوران پیر شدن شدن آغاز شده است.

۷- برای انجام حرکات ورزشی تمرکز کافی ندارید

از دست دادن قدرت تمرکز ناحیه‌ای نشانه‌ای از روند پیری است. به‌طور مثال، افرای که بالای ۸۰ سال هستند اغلب توانایی ایستادن روی یک پا را از دست خواهند داد. مخصوصا اگر چشم‌هایشان بسته باشد به هیچ عنوان نمی‌توان روی یک پا ایستاد.

برای تست کردن این موضوع در خانه و آگاهی از روند پیر شدن جسم خود می‌توانید آزمایش زیر را انجام دهید:

 • روی یک سطح صاف بایستید به طوری که پاهایتان به هم نزدیک است و سپس چشمان خود را ببندید.
 • یکی از پاها را بالا بیاورید و روی زانو خم کنید (اگر راست دست هستید، پای چپ و اگر چپ‌دست هستید پای راست)
 • با کمک ثانیه‌شمار ببینید چقدر می‌توانید در یک وضعیت ثابت بایستید.

افرادی که به طور میانگین ۳۰ ساله هستند مشکل جدی در این رابطه نخواهند داشت و قادرند تا حداقل ۲۰ ثانیه یا بیشتر در این وضعیت بایستند. این در حالی است که افراد مسن‌تر حتی ۱۰ ثانیه نیز نمی‌تواند در چنین شرایطی تعادل خود را حفظ کنند.

۸- پیشانی صاف می‌شود

یکی از نشانه‌های پیری که می‌توان سریع‌تر از بقیه موارد متوجه آن شد، صاف شدن پیشانی در میانسالی و پیری است. وقتی افراد به سمت پیری پیش می‌روند به خاطر ضعیف شدن بافت‌های چربی سطح پیشانی آنها صاف می‌شود. البته باید بدانید که این امر می‌تواند بدون پدیدار شدن هرگونه چروک یا زبری همراه باشد.

همچنین لازم به یادآوری است که نور و سایه نیز در پیرتر دیده شدن افراد نقش مهمی دارد. یعنی نور می‌تواند صورت یک نفر را پیرتر از آنچه هست نشان دهد.

۹- گودی بالای لب صاف می‌شود

لب‌ها به مرور زمان و با بالا رفتن سن رنگ و طراوت خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر است که اغلب خانم‌های مسن از رژلب استفاده می‌کنند. از دیگر نشانه‌های پیری صاف شدن گودی بالای لب‌هاست که هر چه سن بالاتر برود، این گودی کمتر خواهد شد.

گودی بالای لب‌ها در زیبایی چهره زنان اهمیت بسیار زیادی دارد. هنگامی که شما جوان و با طراوت هستید، این گودی با وضوح بیشتری دیده می‌شود و در نتیجه زیباتر به‌نظر خواهید رسید. اما با روند پیری این عنصر زیبایی هم محو می‌شود.

۱۰- قدرت شادی و لذت بردن از زندگی را از دست می‌دهید

اگر احساس می‌کنید دیگر هیچ چیزی در زندگی برایتان جذاب نیست احتمالا پا به دوران پیری گذاشته‌اید. اگر دیگر همچون گذشته از اتفاقی هیجان‌زده نمی‌شوید و سرگرمی خاصی ندارید حتما پیر شده‌اید. البته این موارد نشانه افسردگی و خستگی نیز هستند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • khosrow مرداد ۳۱, ۱۳۹۷

  من از حدودای ۲۰ سالگی قدرت شادی و لذت بردن از زندگی را از دست دادم.

 • حمید شهریور ۳, ۱۳۹۷

  مطلب جالبی بود. در سلامگ هم در مطلبی در مورد رازهای شادابی در میانسالی خوانده بودم.
  ممنون

 • پرویز اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۰

  مقاله نویس محترم لطفا به جای اراجیف کمی تحقیق کنید گوش انسان همانند سایر اعضا بدن انسان تا یک سنی به خصوص تا سن بلوغ رشد می کندو علت بزرگ شدن گوش تغییر ظاهری آن هستش و دلیل آن هم عضروفی بودن گوش نسبت به سایر اندام بدن است و با افزایش سن گوش انسان تحت تاثیر جاذبه زمین تغییر شکل می دهد

 • پرویز اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۰

  در کل اول تحقیق کنید بعد مطلبی رو منتشر کنید و دروغ تحویل ندید