موشک کروز قدرتمندی که در زمین، صخره و بتن نفوذ می کند

JASSM-XR: موشک کروز جدید ایالات متحده با بردی بیش از 1.600 کیلومتر و قدرت نفوذ در سطوح سخت

موشک کروز قدرتمندی که در زمین، صخره و بتن نفوذ می کند

پنتاگون خبر داده که جدیدترین موشک کروز هوا به زمین ایالات متحده بردی بسیار بیشتر از نسخه های دیگر خواهد داشت که به آن اجازه می دهد اهداف خود را از فاصله هایی بسیار دورتر از گذشته نابود سازد. موشک کروز JASSM-XR به جنگنده های تاکتیکی ایالات متحده این توانایی را خواهد داد که اهداف مورد نظرشان در فاصله های دورتر از ۱.۰۰۰ مایل (۱.۶۰۰ کیلومتر) مورد هدف خود قرار دهند. برای این که این مسافت طولانی را درک کنید باید بگوییم که قدرت این موشک مانند این است که بمب افکنی در آسمان شهر منهتن بتواند موشک های خود را به اهدافی در مینیاپولیس در مینه سوتا یا جکسون وایل در فلوریدا با دقت بسیار بالا شلیک کند.

موشک کروز JASSM-XR

این موشک کروز که با عنوان موشک Joint Air-to-Surface Standoff Missile شناخته می شود یک موشک کروز ساب سونیک (سرعت کمتر از سرعت صوت) است. این موشک که برای دور ماندن از دید رادارهای دشمن در ارتفاعی بسیار پایین حرکت می کند از سیستم های پیشرفته جی پی اس مقاوم در برابر پارازیت و سیستم هدایت و مسیریابی داخلی برای حرکت در مسیری از پیش تعیین شده به سمت هدفش استفاده می کند. لحظاتی پیش از برخورد، این موشک کروز به حالت جستجوی تصویری مادون قرمز از طریق سیستمی که در نوک آن تعبیه شده در آمده تا هدف را شناسایی کند و سپس خود را به هدف می کوبد.

موشک کروز JASSM-XR

موشک کروز JASSM حدود ۱.۰۰۰ پوند (۴۵۳.۵ کیلوگرم) وزن دارد و کلاهک آن دارای یک فیوز هوشمند اصابت به اهداف سخت است که به آن اجازه می دهد در زمین، صخره و بتون نفوذ می کند. این موشک اولین بار در آوریل ۲۰۱۸ برای حمله به مواضعی در سوریه به کار گرفته شد. این موشک ها از بمب افکن های B-1B Lancer شلیک شدند اما بمب افکن ها و جنگنده های دیگر نیروی هوایی ایالات متحده مانند B-2، B-52H، F-15E و F-16 نیز می توانند این موشک را حمل و شلیک نمایند. موشک های اصلی JASSM به یک موتور توربوجت Teledyne CAE J402-CA-100 مجهز هستند که بردی نزدیک به ۲۳۰ مایل (۳۷۰) کیلومتر داشت.

موشک کروز JASSM-XR

نسخه JASSM-ER این برد را با استفده از موتور توربوفن بهینه سوز Williams International F107-WR-105 و باک های سوخت بزرگ تر به ۵۰۰ مایل (۸۰۵ کیلومتر) افزایش داد. دوشنبه گذشته بود که پنتاگون قراردادی به ارزش ۵۱ میلیون دلار با کمپانی لاکهید مارتین بست تا نسخه جدیدی از این موشک کروز را با نام Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extreme Range (JASSM-XR توسعه دهد. این موشک کروز جدید بیش از ۱.۰۰۰ مایل برد خواهد داشت و به احتمال فراوان از یک باک بسیار بزرگ تر و بهینه سازی هایی در سیستم مسیریابی درونی برای نگه داشتن موشک در مسیر تعیین شده و درست بهره خواهد برد. داشتن برد بیشتر باعث انعطاف پذیری بیشتر در عملیات ها و افزایش یافتن توان بقای هواپیما خواهد شد.

موشک کروز JASSM-XR

موشک کروز JASSM-XR اکنون می تواند اهدافی را در عمق خاک دشمن هدف قرار دهد یا مسافتی طولانی تر را برای دور زدن سیستم دفاع موشکی دشمن بپیماید تا از مسیری غیرقابل انتظار به هدف برخورد نماید. همچنین ساخت این موشک کروز بسیار قدرتمند و پیشرفته بدین معنی خواهد بود که بمب افکن ها و جنگنده های بدون قدرت پنهانکاری مانند بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ می توانند محموله خود را بسیار دورتر از منطقه تحت نفوذ سیستم های دفاع موشکی دشمن رها سازند. بر اساس این قرارداد، موشک کروز JASSM-XR در آگوست سال ۲۰۲۳ آماده تحویل به نیروی هوایی ایالات متحده خواهد بود.

موشک ضد تانک جدید ایالات متحده که قاتل اهداف متحرک دریایی و زمینی است

۷ کشور قدرتمندی که دارای ناوگان زیردریایی با قابلیت حمل موشک بالستیک هستند

موشک‌های بالستیک جدید روسیه؛ کابوس‌هایی هولناک برای مقامات ایالات متحده

اس اس- ایکس-۳۰ شیطان ۲: موشک بالستیک قاره پیما و خوفناک جدید روسیه

منبع: popularmechanics
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • سالار شهریور ۲۵, ۱۳۹۷

    ۱۶۰۰ کیلومتر خیلیه اگه از کشور همسایه ایران اذربایجان شلیک بشه میتونه یه هدف تو خلیج فارس بزنه ای کاش اشاره میکردین چه قدر در خاک و بتون میتونه نفوذ کنه

  • تمنا شهریور ۲۸, ۱۳۹۷

    هیچی دیگه!!!!!
    مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا! (لطفاُ از ریتم نیفتید تا خوب نفوذ کنه)