از ورشکستگی KODAK تا جهش ۲۵۰ درصدی: راز کداک چه بود؟

وقتی Wenn Digital، کداک را نجات می دهد

از ورشکستگی KODAK تا جهش ۲۵۰ درصدی: راز کداک چه بود؟

شرکت کداک که زمانی، غول صنعت عکاسی بود، از کاروان انقلاب دوربین های دیجیتالی جا مانده بود. رویکردی را در  پیش گرفته که ظرف دو روز، باعث بالا رفتن شدید ارزش سهام آن در سال ۲۰۱۷ شد. این رویکرد در واقع پاسخی است به نیازهای امروزی و مدون عکاسان برای کسب در آمد از آثارشان.

شرکت ایست من کداک در سال ۱۸۸۰ میلادی در نیویورک تاسیس شد و فراز و فرودهای زیادی را از سر گذرانده است. به  خصوص در دهه های اخیر و با انقلاب دیجیتال در عرصه عکاسی و فیلمبرداری به نظر می رسید که این شرکت دیگر نتواند از ضرباتی که متحمل  شده رهایی پیدا کند.

اما بمب خبری اخیر در مورد کداک این است که این شرکت حالا به عرضه فروش کپی رایت عکس بر مبنای ارزهای رمز  نگاری شده وارد شده است. کداک که وارد همکاری با شرکت بزرگ ون دیجیتال شده در واقع دارد با استفاده از فناوری  بلاک چین این کار را انجام می دهد. بلاک چین، محیطی را فراهم می کند که معامله ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین در آن ثبت می شود. بلاک چین در عین حال نیازی به شخص ثالث برای تایید تعامل های دیجیتال ندارد و این مزیت بزرگی است که آینده استارت اپ ها و کسب و کارهای دیجیتالی را تحت تاثیر مثبت قرار می دهد.

کداک حالا با اقدام جدیدش در واقع دارد به عکاسان اجازه می دهد که آثار خود را ثبت کنند و بابت حقوق معنوی آن نیز  پول خود را بی واسطه و به شکل مطمئن دریافت کنند. به دنبال اعلام این خبر، ارزش سهام کداک ظرف ۲ روز به میزان ۲۵۰ درصد افزایش یافت. این در حالی بود که کداک در سال ۲۰۱۲ شرکتی ورشکسته به حساب می امد و ظرف یکسال گذشته نیز ارزش سهامش دائم رو به سقوط داشت و نزدیک به ۷۰ درصد آن از دست رفته بود.

کداک

قیمت هر سهم شرکت کداک در ۱ مهر ۹۷ به حدود ۳ دلار رسیده است

جف کلارک مدیرعامل کداک در خصوص این تحول گفته است که با پلتفرم های جدیدی  وارد میدان شده ایم و می خواهیم به عکاسان اطمینان بدهیم که اثرشان و درامدشان در چارچوب استفاده از کداک کوین (مشابه بیت کوین) حفظ می شود. آن هایی که در فضای شرکت های فناوری سیر می کنند، با ارز رمز نگاری شده و بلاک چین آشنایی دارند. اما برای عکاسانی که می خواهند از اثر خودش حفاظت کند، در آمد هم داشته باشد، این روش تازه است و واقعا می تواند حلال مشکلات باشد. جزییات فعالیت Wenn Digital را در رویترز دنبال کنید.

بلاک چین، آینده کسب و کار کداک را می سازد

شرکت کداک و بسیاری از شرکت های دیگر در حالی وارد بازار ارزهای رمز نگاری شده می شوند که مخالفان این ارزها نسبت به ریسک بالا و حبابی شدن آن ها هشدار داده اند. ولی در عین حال، نشانه ای مبنی بر صحت این هشدار ها در بازار ارزهای رمز نگاری شده مشاهده نشده است.

کداک در واقع دارد از یک پلتفرم مدیریت حقوق معنوی استفاده میکند که مبتنی بر بلاک چین است و میتواند به سود عکاسان در آینده باشد. علتش این است که چنین پلتفرمی جلوی سرقت عکس و استفاده بی اجازه از آن را می گیرد و روش مطمئنی در این خصوص است. از سوی دیگر، عکاسان  فورا پول عکس خود را به شکل ارز دیجیتال کداک کوین و بی واسطه دریافت می کنند. این دو مساله اهمیت زیادی دارند چون در سال های اخیر، استفاده بی اجازه از عکس در فضای اینترنت به شکل قابل توجهی بالا رفته و دست عکاسان هم برای پیگیری حقوق معنوی آثارشان کوتاه بوده است.

روش کار دقیق سیستک کداک وان از این قرار است که عکاس اثر خود را آپلود میکند. سپس با استفاده از رمز نگاری، آن رابه شکل مطمئنی به نام خودش ثبت می کند. سپس عکس در بلاک چین می ماند. برخی صاحب نظران معتقدند که حفظ حقوق معنوی عکس ها یکی از بهترین راه ها برای استفاده از رمز نگاری و فناوری بلاک چین است.

همکاری ون دیجیتال با کداک

اما قصد کداک در عین حال هم این است که از داغ بودن توجهات به ارزهای رمز نگاری شده (کریپتو کارنسی) به سود خود استفاده کند. برخی رسانه ها در همین راستا از کداک انتقاد کرده اند و مجله فورچون این پرسش را مطرح  کرده که آیا واقعا بازاری برای آنچه که کداک ارائه می دهد وجود دارد یا خیر. پاسخ مثبت است. چون کداک در این راستا می تواند با آی  استاک و برخی پلتفرم  های دیگر که حقوق معنوی برای  عکس ها در نظر می گیرند رقابت کند. اما فورچون معتقد است کداک با این کار وارد فضای رقابتی سختی می شد که نام برندهای موفق زیادی در آن وجود دارد اما نام خود کداک در سال ها و دهه های اخیر خیلی درخشان نبوده است.

با وجود این، واقعیت این است که در دنیای امروز  بحث ارزهای رمز نگاری شده به شدت مورد توجه قرار داد و حتی چهره  های سرشناسی که قبلا این فناوری را کلاهبرداری می خواندند، حالا نظر خود را تغییر داده اند و دیگر بلاک چین را احمقانه تصور نمی کنند. در چنین شرایطی، شرکت کداک هم فرصتی طلایی برای بیرون آمدن از وضعیت سخت گذشته اش پیش  روی خود می بیند. در واقع باید منتظر نشست و دید آینده عکاسی جهان با این اقدام کداک تغیر می کند یا خیر. درسی که کداک می دهد آن است که در قرن جدید، باید در اکو سیستم قرن جدید برنامه ریزی کرد و استراتژی های نوین و به روز شده کسب و کار را با مختصات دیجیتالی همراه کرد.

بدون نظر

ورود