۱۲ترفند کاربردی نگهداری از ماشین از زبان راننده‌های حرفه‌ای

۱۲ترفند کاربردی نگهداری از ماشین از زبان راننده‌های حرفه‌ای

راننده‌های حرفه‌ای و قدیمی همیشه پیشنهادهای خوب و سازنده‌ای برای محافظت از ماشین دارند. توصیه‌های این افراد اغلب به طول عمر مفید ماشین می‌افزاید و کمک می‌کند تا خودرو سالم‌تر بماند.

از این رو در ادامه این مطلب بیش از ۱۰ ترفندی که اکثر راننده‌های حرفه‌ای قبول دارند را برایتان نوشته‌ایم تا با رعایت این موارد، مشکلات کمتر و آسایش بیشتری را تجربه کنید. برای این منظور تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

۱۲- از لاک ناخن برای مخفی کرد همه خش‌های کوچک و سطحی استفاده کنید

12ترفند کاربردی نگهداری از ماشین

لاک

وقتی روی بدنه ماشین خش‌های کوچکی ایجاد می‌شود، می‌توانید با لاک همرنگ آن را مخفی کنید. با قلم‌موی لاک کمی رنگ روی خراش بگذارید و پس از خشک شدن لاک، با دستمال تقریبا زبر روی سطح آن بکشید تا رنگ اضافه بریزد و ناهمواری ایجاد نشود.

۱۱- از برق ناخن برای جلوگیری از پیشرفت ترک‌های شیشه استفاده کنید

12ترفند کاربردی نگهداری از ماشین

برق ناخن

لاک ناخن در بدنه ماشین کاربردهای زیادی دارد. وقتی شیشه ماشین به هر دلیلی ترک بر می‌دارد برای اینکه بزرگ‌تر و پخش نشود، روی ترک برق ناخن بزنید. برای اطمینان بهتر است دو تا سه لایه برق ناخن در محل بزنید تا ترک ادامه پیدا نکند.

۱۰- وقتی قرار است ماشین را برای مدت کوتاهی ترک کنید، فرمان را برعکس کنید

وقتی ماشین را در روزهای گرم و آفتابی در بیرون از خانه پارک می‌کنید، فرمان خیلی داغ می‌شود و رانندگی با آن ممکن نخواهد بود. برای پیشگیری از این مشکل، قبل از پیاده شدن فرمان را بچرخانید تا قسمتی که استفاده نمی‌کنید داغ شود.

۹- از ورق آکریلیک به عنوان آفتاب‌گیر استفاده کنید

12ترفند کاربردی نگهداری از ماشین

اغلب راننده‌ها از این روش استفاده می‌کنند. برای اینکه از نور شدید خورشید که روی شیشه جلوی ماشین می‌افتد خلاص شوید، بهتر است یک لایه ورق آکریلیک روی شیشه بگذارید. خوشبختانه این ورقه‌ها الکتریسته ساکن دارند و در نتیجه بدون هیچ مشکلی روی شیشه می‌مانند. با این روش ساده از تابش اشعه‌های مضر فرابنفش هم در امان خواهید ماند.

۸- با برگ بو از حالت تهوع در ماشین جلوگیری کنید

12ترفند کاربردی نگهداری از ماشین

برخی از افراد نمی‌توانند با ماشین سفر کنند زیرا بلافاصله پس از حرکت دچار حالت تهوع می‌شوند. برای پیشگیری از این امر می‌توانید یک عدد برگ بو را زیر زبان خود قرار دهید. برگ بو دارای مواد شیمیایی ویژه‌ای است که خاصیت آرامش‌بخشی در معده و سیستم عصبی دارد.

۷- با گیره لباس، جای مخصوص عینک درست کنید

وقتی در اتاق ماشین جایی برای قرار دادن عینک وجود ندارد و نمی‌خواهید هزینه اضافه‌ای هم برای این امر بپردازید، بهتر است از یک گیره لباس کمک بگیرید. گیره را به سایه‌بان وصل کنید و سپس عینک آفتابی خود را روی آن بگذارید. به همین راحتی!

۶- از لیموترش برای رفع خواب‌آلودگی بهره بگیرید

12ترفند کاربردی نگهداری از ماشین

برخی از مرکبات همچون قهوه عمل می‌کنند. اگر حین رانندگی احساس خواب‌آلودگی داشتید، یک برش کوچک از لیموترش را زیر زبان خود بگذارید. این کار باعث می‌شود بلافاصله هوشیار شوید. البته به‌طور کلی توصیه می‌کنیم وقتی خسته و خواب آلوده هستید کنار جاده توقف کنید و کمی بخوابید.

۵- از قالب کاپ‌کیک به عنوان محفظه لیوان استفاده کنید

برای اینکه محفظه مخصوص نگهداری لیوان در ماشین تمیز بماند و لیوان هم در آن لق نخورد، می‌توانید یک عدد قالب سیلیکونی کاپ‌کیک در این قسمت قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا پاک کردن محفظه هم آسان‌تر شود.

۴- در پارکینگ خانه یک توپ تنیس آویزان کنید تا پارک راحت‌تری داشته باشید

برای اینکه فاصله دقیق ماشین با دیوار را متوجه شوید، می‌توانید یک توپ تنیس از سقف آویزان کنید تا به محض نزدیک شدن به دیوار، توپ با شیشه تماس پیدا کند و فراتر از آن نروید.

۳- روغن موتور را با کمک کاغذ سفید چک کنید

برای چک کردن کیفیت روغن موتور بهتر است ماشین را روشن کنید و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه کار کند. سپس آن را خاموش کنید. کاپوت را باز کرده، روغن ماشین را روی یک تکه کاغذ سفید بریزید. کاغذ را به مدت ۲ ساعت در یک مکان گرم قرار دهید تا خشک شود.

سپس نتیجه را چک کنید.

  • اگر روغن به صورت یکدست خشک شده بود یعنی آب در روغن وجود ندارد و روغن سالم است.
  • اگر مرکز لکه تیره بود یعنی روغن سوخته و زمان تعویض آن فراررسیده است.
  • اگر روی لکه خشک شده روغن، خرده فلز مشاهده کردید، یعنی بخشی از موتور آسیب دیده و باید آن را به متخصص نشان دهید. روغن هم کیفیت پایینی دارد.
  • دایره توسی یا قهوه‌ای کمرنگ یعنی ذراتی در روغن وجود دارد که حل نشده است و روغن باید حتما عوض شود.

۲- کیفیت بنزین را با کاغذ سفید چک کنید

یک قطره بنزین را روی کاغذ سفید بریزید، روی آن فوت کنید و منتظر بمانید تا قطره تبخیر شود. اگر پس از این کار کاغذ کاملا سفید باشد، یعنی بنزین کیفیت بسیار خوبی دارد. اما اگر لکه چربی روی کاغذ بماند یعنی نفت سفید در بنزین ترکیب شده.

برای چک کردن رزین بنزین هم می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

یک قطره بنزین را روی شیشه بریزید و آن را آتش بزنید. پس از سوختن مایع، رنگ دایره باقی مانده از آن را چک کنید. اگر قهوه‌ای بود، یعنی بنزین دارای رزین زیادی است که می‌تواند به موتور ماشین آسیب برساند.

مقداری بنزین را درون شیشه شفاف بریزید. محلول منگنز به آن اضافه کنید. آن را هم بزنید و رنگ بنزین را چک کنید. اگر کریستال‌های منگنز در بنزین حل شدند و رنگ آن صورتی یا بنفش شد، یعنی آب به بنزین اضافه شده است.

۱- با کمک در و پنجره ماشین، هوای داخل را تهویه کنید

یکی از در و پنجره‌های ماشین را باز کنید. سپس در طرف مقابل را باز و بسته کنید. با این کار خیلی سریع دمای اتاق کاهش یافته و بوی بد هم از بین می‌رود.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • Amir Safari مهر ۱۳, ۱۳۹۷

    اون گیره ی عینکو دیدم یاد ی چیزی افتادم،یکی از اشناها تازه ماشین شاسی بلند چینی خریده بود،فقط بخاطر جا عینکیش رفت ی عینک آفتابی خرید:))))