آشنایی با سامانه تشکیل پرونده دانشجویی تاک [تایید اسناد کنسولی]

آشنایی با سامانه تشکیل پرونده دانشجویی تاک [تایید اسناد کنسولی]

سامانه تاک برای تایید اسناد دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور راه اندازی شده است و مخفف تایید اسناد کنسولی  است. همان طور که می دانید، یکی از مراحل دریافت ارز دانشجویی، ثبت نام و ارسال مدارک تحصیلی به وزارت خارجه و ارسال آن در سامانه نشا وزارت علوم است. برای این منظور بایستی نسبت به ثبت مدارک خود در سامانه تاک اقدام کنید. قصد داریم شما را با مفهوم و کاربرد سامانه تاک و نحوه ثبت نام در این سامانه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

حتما بخوانید: همه چیز درباره ارز دانشجویی و سامانه نشا

سامانه تاک

سامانه تاک: http://tak.mfa.ir

سامانه تاک چیست؟

سامانه تاک برای دانشجویان و افرادی که قصد ادامه تحصیل، ماموریت به خارج از ایران و یا در خارج از کشور هستند و نیاز به تائید مدارک تحصیلی خود دارند راه اندازی شده است. کلیه مدارک و گواهی های مربوط به امور دانشجویان، اسناد پزشکی، اجازه خروج همسر و فرزند، وصیت نامه، اقرار نامه در این سامانه ثبت و مورد تائید وزارت امور خارجه قرار می گیرد. افرادی که قصد خروج از کشور، به منظور ادامه تحصیل و یا ماموریت گواهی دریافت نموده اند، لازم است این مدارک به تائید برسد. تنها راه تائید از طریق سامانه تاک بوده و به صورت رایگان می باشد.

بخش ورود به سامانه تاک

سامانه تاک برای چه مواردی استفاده می شود:

 • تنظیم انواع وکالت نامه
 • تصدیق امضاء و تشکیل و تکمیل پرونده دانشجویی
 • تائید مدارک پزشکی
 • تائید مدارک تحصیلی و فارغ التحصیلی
 • خدمات خرید خدمت نظام وظیفه برای هموطنان مقیم خارج از کشور

 نحوه ثبت نام در سامانه تاک

سامانه تاک در سال ۹۳ به منظور سهولت در روند تائید مدارک راه اندازی شد. سامانه تاک مخفف سامانه تائید اسناد کنسولی است. برای دسترسی آسان و آشنایی با مراحل ثبت به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. ورود به سامانه: ابتدا به سامانه اینترنتی www.tak.mfa.ir  مراجعه کنید.
 2. ثبت نام اولیه مدارک

پس از ورود به سامانه تاک، لازم است مدارک اولیه خود را ثبت کنید. مدارک مورد نیاز در این مرحله، مشخصات فردی شامل نام ،نام خانوادگی، شماره ملی، شماره گذرنامه و … می باشد. در این مرحله دکمه ثبت نام را کلیک کنید و وارد صفحه مربوطه شوید. فرمی در پیش روی شما قرار دارد که لازم است با دقت پر شود. برای این منظور بهتر است نکات زیر را در پر کردن فرم در نظر داشته باشید:

بخش بررسی تایید مدارک تحصیلی دانشجویان در سامانه تاک وزارت امور خارجه

 • نکته۱- در هنگام وارد کردن اطلاعات بایستی دکمه صفحه کیبورد کامپیوتر در حالت انگلیسی باشد.
 • نکته ۲- آدرس ایمیل خود را با دقت وارد کنید. زیرا تنها راه ارتباطی شما با سامانه تاک آدرس ایمیل شماست.
 • نکته ۳-کد ملی، شماره شناسنامه و گذر نامه پس از ثبت نام نهایی غیرقابل تغییر است و برای ورود به حساب کاربری نیازمند این دو عدد خواهید بود.
 • نکته ۴- نام کاربری و رمز عبور خود را در جایی یادداشت نمایید.
 • نکته۵- حتما از مرور گر گوگل کروم استفاده کنید. در غیر اینصورت در ارسال مدارک و بارگذاری آن ها با مشکل مواجه خواهید شد.

پس از اطمینان از صحت موارد، دکمه ثبت فرم را کلیک نمایید.

۳. ورود به سامانه تاک

پس از ثبت نام اولیه و دریافت نام کاربری و رمز عبور، وارد سایت سامانه تاک شوید. سپس گزینه ورود به سامانه را کلیک نمایید.

۴.وارد حساب کاربری خود شوید.

۵. بارگذاری مدراک و تشکیل پرونده

داخل سامانه هستید و وارد حساب کاربری خود شده اید. حال اولین قدم برای تایید، تشکیل پرونده است. بدین منظور منوی بالای صفحه را نگاه کنید و گزینه پرونده تحصیلی را کلیک نمایید. فرمی پیش روی شماست که با توجه به اطلاعات محل تحصیل در خارج از کشور، یا محل ماموریت پر می شود.

مدارک لازم در مرحله تشکیل پرونده به شرح زیر است:

کد ملی، نام و نام خانوادگی دقیق درج شده در شناسنامه، شماره تماس، آدرس دقیق ایمیل، تصویر کارت ملی و گذرنامه، تصویر برگه اقامت معتبر، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، فایل اسکن شده عکس پرسنلی

پس از بارگذاری تصاویر و تکمیل مدارک، دکمه ارسال فرم را کلیک کنید. حال کد رهگیری به شما تعلق می گیرد که بایستی آن را ذخیره نمایید.

نکته! حتما کد رهگیری خود را در جای مناسب ذخیره کنید تا در مراجعات بعدی دچار مشکل نشوید.

۶.ارسال درخواست تائید مدراک

وارد حساب کاربری خود شوید و از منوی بالای آن گزینه تائید مدارک را انتخاب کنید. این گزینه به شما کمک می کند تا بتوانید اطلاعات ورودی را ویرایش کنید و در صورت مغایرت اقدام به اصلاح آن نمایید. دکمه تائید را بزنید و در این مرحله نیز کد رهگیری دریافت کنید.

۷.مراجعه حضوری به نمایندگان تعیین شده همراه با اصل مدارک تحصیلی و شخصی

مدارک خود را از طریق سامانه ثبت کردید. حال لازم است اصل مدارک توسط کارشناس تعیین شده، مورد بررسی و تائید قرار بگیرد. زمانی برای شما در نظر گرفته می شود که لازم است به همراه مدارک گفته شده به سفارت ایران در کشور مربوطه مراجعه کنید.

حتما بخوانید: همه مدارک مورد نیاز برای اپلای دانشگاه های خارج از کشور

بدون نظر

ورود