علامت @ چیست و برای چه منظوری استفاده می‌شود؟

علامت @ چیست و برای چه منظوری استفاده می‌شود؟

آیا می‌دانید علامت @ چیست؟ این علامت که اَت یا ات‌ساین تلفظ می‌شود در همه آدرس‌های ایمیل وجود دارد. بسیاری از کاربران اینترنتی از آن برای رمز عبور خود استفاده می‌کنند و خلاصه اینکه در دنیای مجازی، این علامت برای خودش شخصیت و هویت جاافتاده‌ای دارد.

اما خب، این سوال پیش می آید که علامت @ چیست، چگونه شکل گرفته و برای چه منظوری استفاده می‌شود. داستان از این قرار است که «ری تاملینسون»، برنامه‌نویس آمریکایی،  در سال ۱۹۷۱  نخستین ایمیل را ارسال کرد و برای اولین بار کاراکتر @ (ات ساین) را به عنوان جدا کننده نام کاربر ایمیلی از نام دستگاه کاربر در آدرس‌های الکترونیکی معرفی کرد.

تاملینسون در این رابطه گفته:

به کیبورد نگاه کردم و با خودم فکر کردم چه چیزی را می‌توانم انتخاب کنم که با بقیه حرف‌ها اشتباه گرفته نشود؟ علامت‌هایی همچون ویرگول، خط کج، پرانتز، خط تیره و کروشه کارکترهایی هستند که ممکن است مردم در نام کاربری خود به کار ببرند. به همین خاطر فقط سه یا چهار کاراکتر باقی می‌ماند که از میان آنها، @ به نظر مناسب‌ترین گزینه بود.

احتمال اینکه کسی در نامش از علامت @ استفاده کند بسیار کم بود، خوشبختانه این علامت جزو حروف الفبا هم نبود و در نتیجه به عنوان کارکتر جداکننده آدرس و نام سرور در آدرس ایمیل انتخاب شد.

ری تاملینسون شاید در آن زمان نمی‌دانست که این نماد به یک کاراکتر محبوب و نمادی برای هر آنچه به اینترنت مربوط است، تبدیل خواهد شد.

از @ به وفور در اینترنت استفاده می‌شود. در اپ‌های پیام رسان یا شبکه‌های اجتماعی، توئیتر و فروم‌ها برای مورد خطاب قرار دادن یک کاربر از این علامت قبل از نام او استفاده می‌کنیم.

اما کاربرد @ به دنیای مجازی و اینترنت محدود نمی‌شود. به‌طور مثال، در کشوری همچون آمریکا در نمایش اطلاعات مسابقه دو تیم با هم، برای تفکیک نام میزبان از @ استفاده می شود. مثلا NY@LA یعنی تیم نیویورک با لس آنجلس مسابقه خواهد داد و بازی در زمین لس آنجلس برگزار می‌شود.

در زبان فارسی، کاربران اینترنتی برای جایگزینی «عت» «ئت» و «ـَت» در کلماتی چون ساعت، دقت و سرعت و غیره از علامت @ استفاده می‌کنند.

شاید تعجب کنید اما زمان تولد اولین @ جهان به حدود ۱۵۰ سال پیش بر می‌گردد. یعنی قبل از تولد ایمیل و دنیای مجازی. در گذشته‌های دور، تجّار کره‌ای در صورت‌حساب‌نویسی کالای خود به جای عبارت ech “at یعنی از قرار هر کیلو» از نماد ات‌ساین استفاده می‌کردند.

در بعضی از زبان‌های اروپایی، علامت @ کاربردهای دیگری هم دارد؛ مثلا در اسپانیایی و پرتغالی @ یکی از واحدهای وزن (به نام آروبا، در حدود ۱۶ کیلوگرم) است. یادر زبان ایتالیایی  به آن chiocciola می‌گویند که معنی آن «خانه حلزون» است.

هلندی‌ها ات‌ساین را  apenstaartje می‌نامند به معنی «دم میمون». در تایوان به آن موش کوچولو، در روسیه و ارمنستان سگ، در دانمارک دم فیل و در نروژ دم گربه می‌گویند.

در یک دعای بلغاری در سده‌های میانی، از علامت @ در آغاز «آمین» استفاده شده است.

در قرون گذشته در مناطقی از فرانسه از علامت à (به معنای At Each یا “از قرار”) برای برچسب گذاری کالاها استفاده می کردند. گاهی اوقات مغازه دارهای فرانسه هم مانند برخی کشورها به سرعت قیمت ها را می نوشتند و در نتیجه علامت à چیزی شبیه به @ از آب در می آمد.

یونانی‌ها مدعی هستند که گاه در گذشته از علامت @ به جای کلمه ανά (آنا) استفاده می کردند. آنا در زبان یونانی تقریبا معادل à فرانسوی است.

کشیش ها هم در قرون وسطی از علامت @ زیاد استفاده می کردند، هم بعنوان اختصاری برای کلمه AD لاتین (به معنای به، در، درباره، با) و هم به عنوان تاکید بر حرف a مثلا در ذکر کلمه Amen حرف A به صورت @ نگارش می شد. عده ای بر این باورند که @ یک A است که داخل یک D قرار گرفته و ad را نشان می دهد. اسنادی وجود دارد که قدمت این کاربرد را تا ۷۰۰ سال پیش می رساند.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۲ نظر

ورود