فیلم‌هایی که از داستان‌های واقعی الهام گرفته‌اند [قسمت اول]

فیلم‌هایی که از داستان‌های واقعی الهام گرفته‌اند [قسمت اول]

گاهی زندگی واقعی می‌تواند بسیار عجیب‌تر و پرجاذبه‌تر از فیلم‌های هالیوودی باشد. این مساله در فیلم‌های ترسناک بیشتر از همه نمود پیدا می‌کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که برخی از فیلم‌های ترسناک و پر هیجان سینما از اتفاقات واقعی در دنیا الهام گرفته‌اند.

مثلا آیا می‌توانید تصور کنید که شرور اصلی فیلم «کشتار با اره برقی در تگزاس» واقعی است؟ صورت چرمی نقش منفی اصلی است که از رفتار و زندگی واقعی یک قاتل زنجیره‌ای آمریکایی به نام اد گین الهام گرفته شده.

برای آشنایی با دیگر فیلم‌هایی که شخصیت آنها از انسان ها و اتفاقات واقعی الهام گرفته شده‌اند در ادامه با روزیاتو همراه باشید.

۱- محققان اتفاقات فراطبیعی، اد و لورین وارن / کانجرینگ (تسخیر)

فیلم با داستان واقعی

داستان واقعی: در ژانویه سال ۱۹۷۱ خانواده پرون به خانه جدید خود نقل مکان می‌کنند. اما اتفاقات غیر قابل توضیحی در آنجا روی می‌دهد. همیشه صدای شکستن از آشپزخانه می‌آید، بعد از تمیز کردن همه جا کثیف می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌شود در شب خوابید.

آنها از احضارکننده‌های روح به نام های اد و لورین درخواست کمک می‌کنند. این زوج در واقع روی پدیده‌های غیرطبیعی و پارانرمال تحقیق می‌کردند. نتیجه بررسی‌ها نشان می‌داد شیطان آنجا را تسخیر کرده. اما خانواده پرون ۱۰ سال دیگر در آن خانه ماندند تا در نهایت توانستند هزینه خرید خانه دیگری را پرداخت کنند.

فیلم: داستان احضار دربارهٔ خانوادهٔ پرون (Perron) با پنج دختر است که در سال ۱۹۷۱ به یک خانهٔ بزرگ و کهنه در روستایی در ایالت رود آیلند اسباب‌کشی می‌کنند. در بدو ورود، سگ خانواده حاضر به ورود به خانه نیست. کمی بعد، خانوادهٔ پرون متوجه می‌شوند که این خانه توسط قدرتی ناشناخته در حال کنترل است. مادر ملتمسانه از دو متخصص مسائل ناشناخته به نام‌های اِد و لورِین وارِن (پاتریک ویلسون و ویرا فارمیگا) می‌خواهد تا از خانهٔ آن‌ها بازدید کنند. اِد و لورِین پی می‌برند که درگیر مخوف‌ترین پروندهٔ زندگی‌شان شده‌اند.

۲- دیوانه‌ای که نامه می‌نوشت / زودیاک

فیلم بر اساس واقعیت

داستان واقعی: قاتلی با نام مستعار زودیاک از مشهورترین قاتلین زنجیره‌ای آمریکا بشمار می‌رود. دلیل شهرت او این است که هنو هم دستگیر نشده و او در دهه ۱۹۶۰ میلادی ۱۲ نفر را به کام مرگ کشاند.

زودیاکِ قاتل یکی از بزرگترین قتل‌های سریالی حل‌نشده تمام دوران به شمار می‌رود. هویت زودیاک هرگز شناسایی و آشکار نشد.

قربانیان او اغلب افراد جوان و زن‌های بین سنین ۱۶ تا ۲۹ سال بودند.

تا به حال مظنون‌های بسیاری توسط مأمورین قانون نام‌گذاری شده‌اند، اما هیچ شواهد قطعی در این زمینه وجود ندارد. اگرچه پلیس از بیش ۲۵۰۰ نفر بازجویی به عمل آورده است، پرونده زودیاک قاتل هیچ‌وقت به طور رسمی حل نشده‌است.

یکی دیگر از دلایل شهرتش نامه‌های کدگذاری شده او بود. زودیاک قاتل بیش از بیست نامه برای ارتباط با پلیس نوشته بود که از این نامه‌ها به تعداد چهار عدد توسط سایفر، نمادها و علائم قرون وسطایی کدگذاری شده بود. از بین این چهار نامه کدگذاری شده، تنها یکی از آن‌ها به طور کامل رمزگشایی شده‌است.

فیلم: یک قاتل روانی به مدت ۲۵ سال در سان فرانسیسکو و اطراف آن زندگی می کند و جان قربانیانش را می گیرد. او هر چند وقت یکبار غیب و دوباره ظاهر می شود. قاتل که خودش را زودیاک می نامد، برای دفتر روزنامه نامه می فرستد تا نشان دهد که خودش را هنوز بازنشسته نکرده است.

۳- برنی تاید؛ معشوق پیرزن بیوه / برنی

داستان واقعی: برنی تاید در کارتج تگزاس متولد شد و از نظر بسیاری از مردم شهر بخصوص زنان پیر، مرد بسیار خوب و مهربانی بشمار می‌رفت. بنابراین چندان عجیب نبود که در مراسم عزاداری به مردم کمک کند.

یک روز برنی با یک بیوه‌ی بسیار پیر به نام مارجری ناگنت در مراسم سوگواری همسر آن زن آشنا شد. آن زن به خاطر اخلاق بسیار بد خود مشهور بود. رابطه او و برنی تا جایی پیش رفت که پیرزن برنی را وارث اموال خود کرد.

اما پس از مدت زمان کوتاهی، مارجری گم شد. این خبر در شهر پیچید که برنی او را به ضرب گلوله به قتل رسانده است. در طول محاکمه برنی گفته بود که پیرزن با او بسیار بد رفتار می‌کرده و همه کارها و فعالیت‌های او را تحت کنترل خود داشته است. اما این حرف ها از جرم او کم نکرد و به جرم قتل عمد به حبس ابد محکوم شد.

فیلم: در یکی از شهرهای کوچک تگزاس، مردی بنام برنی که سازنده تابوت است با یک زن بیوه ثروتمند آشنا شده، و بعد از کشتن آن زن برای بدست آوردن ثروتش، دست به هر کاری می‌زند تا مردم شهر باور کنند که زن هنوز زنده است.

۴- اولیور ساکس / بیداری‌ها

فیلم‌هایی که از داستان‌های واقعی الهام گرفته‌اند

الیور ساکس، پزشک، عصب شناس و نویسنده بریتانیایی بود که بر اساس کتاب خاطرات او فیلمی به همین نام ساخته شده است.

دکتر ساکس در این کتاب داستان جالب‌ترین بیماران خود را به رشته تحریر در آورده است. او به درمان بیمارانی مشغول بود که از کاتاتونیایی رنج می‌بردند می‌پرداخت. افرادی که به واسطه یک ویروس قدرت حرکت و مکالمه خود را از دست می‌دادند به کاتاتونیک تبدیل می‌شدند.

دکتر ساکس با مسئولیت خود به بیماران دارویی موسوم به L-DOPA تزریق می‌کرد و حال بیماران نیز در کمترین زمان رو به بهبود می‌گذاشت.

فیلم: یک پزشک خجالتی و جوان به نام مالکوم سایر کار خود را در بیماراستان بیمارانی که از کاتاتونیایی رنج می‌بردند مراقبت می‌کند. برخی از این بیماران چندین دهه است که با دنیای بیرون هیچ ارتباطی ندارند و فعالیت‌های عادی زندگیشان متوقف شده و بقیه پزشکان آن‌ها را مجسمه می‌خوانند.

او برای اینکه دلیل این بیماری را کشف کند سراغ یکی از بیمارها به نام لئوناردو می‌رود که به مدت ۳۰ سال است منجمد شده.

۵- داستان تامی آشکرافت / سرگردان

فیلم‌هایی که از داستان‌های واقعی الهام گرفته‌اند

داستان واقعی: یک زن قایق‌سوار ۲۳ ساله «تامی آشکرافت» و نامزدش ریچارد شارپ است که برای تفریح به جزایر وسط اقیانوس می‌رفتند. اما این ماجراجویی به یک فاجعه اساسی تبدیل شد. آنها در یک توفان گرمسیری گرفتار شدند و باید قایق خود را از امواج ۱۲ متری و سهمگین محافظت کنند. داستان عاشقانه این زوج بسیار ناراحت کننده تمام شد. نامزد تامی را آب برد و او علیرغم ضربه شدیدی که به سرش وارد شده بود توانست با یک ساعت مسیر خود را پیدا کرده و به یک خشکی برسد. او ۴۵ روز روی آب‌ها شناور بود تا در نهایت زنده به خشکی رسید.

فیلم: تامی و ریچارد در تاهیتی یکدیگر را ملاقات کردند و داستان عاشقانه آنها آغاز شد. این زوج جوان بعد از وقوع طوفانی در وسط اقیانوس آرام سرگردان شده‌اند؛ این در حالی است که قایق آن‌ها آسیب دیده و ارتباط رادیویی و مواد غذایی نیز ندارند.

 

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود