بدون نظر

یکی از پیمانکاران نظامی طرف قرارداد وزارت دفاع فرانسه طرحی از یک زیردریایی پیشرفته را ارائه داده که هیچ شباهتی با زیردریایی های متداول امروزی ندارد. این زیردریایی که با نام های SMX-31 و «الکتریک» (Electric) نیز شناخته می شود که با الهام از بدن نهنگ عنبر ساخته خواهد شد. زیردریایی مذکور به انواع سلاح های پیشرفته مجهز بوده و از انواع گسترده ای از ادوات و وسایل بدون سرنشین پشتیبانی خواهد کرد، حتی قادر است که به عنوان یک زیردریایی مادر مکانی برای استقرار نیروهای ویژه دریایی باشد. زیردریایی الکتریک به میزان بسیار قابل توجهی خودکار بوده و تنها ۱۵ خدمه در آن حضور خواهند داشت.

زیردریایی SMX-31

طرح این زیردریایی بسیار عجیب و غریب که در نمایشگاه یوروناوال پاریس رونمایی شده، تقریباً تمام قوانین طراحی زیردریایی های کنونی را زیرپا گذاشته است. این زیردریایی فاقد باله معمول در تمام زیردریایی هاست که به آن ظاهری بسیار ارگانیک و شبیه نهنگ عنبر می دهد که البته طراحی آن از همین حیوان غول پیکر دریایی که توان رفتن به اعماق اقیانوس را دارد الهام گرفته شده است. علاوه بر این، تعدادی قایق و وسیله زیردریایی نیز به بدنه این زیردریایی متصل هستند که می توانند در صورت لزوم به ماموریت های زیر آبی رفته و بار دیگر زیردریایی بازگردند.

بیشتر بخوانید: ۷ کشور قدرتمندی که دارای ناوگان زیردریایی با قابلیت حمل موشک بالستیک هستند

زیردریایی SMX-31

ساختار بدنه این زیردریایی یک الگوی شش ضلعی دارد که آنتن های سنسوری متعددی در درون آن کار گذاشته شده است. برای به پیش راندن این زیردریایی از دو پمپ جت کناره ای استفاده شده که در عقب زیردریایی نصب شده اند. در درون آن از یک ساختار دو بدنه ای استفاده شده، که لایه بیرونی سبک تر و لایه درونی سنگین تر و محکم تر است. نیروی لازم برای این زیردریایی از انرژی الکتریسیته تامین شده و به جای استفاده از موتورهای دیزلی یا رآکتورهای هسته ای از باطری های یون لیتیومی استفاده خواهد شد. حداکثر عمقی که SMX-31 می تواند برود دستکم ۸۰۰ فوت (تقریباً ۲۴۴ متر) اعلام شده است.

زیردریایی SMX-31

جالب تر این که این زیردریایی توان پرتاب و اعزام خودروهایی برای ماموریت های خارج از آب و هوایی را نیز داراست و این کار از طرح لانچری انجام می شود که به سطح آب می آید در حالی که خود زیردریایی همچنان در عمق آب باقی مانده است. علاوه بر این، خودروهای زیردریایی متعددی نیز روی این زیردریایی نصب خواهند شد که یکی از آن ها مخصوص نیروهای ویژه دریایی برای ورود سریع و مخفیانه به نواحی ساحلی است.

SMX-31 بیش از ۴۶ اژدر و موشک با خود حمل خواهد کرد که از آن میان می توان به اژدر سنگین وزن F21 Artemis و موشک کروز SCALP  اشاره کرد که اخیراً توسط نیروهای ناتو در حملات هوایی علیه سوریه به کار گرفته شد.

بیشتر بخوانید: ناوگان مخوف و پرتعداد زیردریایی های روسیه؛ از «بوری» هسته ای تا «کیلو» دیزلی

زیردریایی SMX-31

زیردریایی الکتریک دارای سیلوهای پرتابی عمودی در دماغه و لوله های پرتابی افقی در قسمت عقب خواهد بود. البته با توجه به این همه تجهیزات، سایز این زیردریایی بسیار کمتر از قابل تصور است. طول الکتریک تنها ۲۲۹ فوت (حدود ۷۰ متر) است و وزن آن نیز به ۳.۴۰۰ تن خواهد رسید. این زیردریایی توان انجام ماموریت مداوم به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز در دریا را بسته به ظرفیت باطری هایش خواهد داشت و با سرعت حداکثری ۲۰ گره دریایی حرکت خواهد کرد. یکی از دلایل چنین کارکرد خارق العاده ای از یک زیردریایی بسیار کوچک این است که تعداد خدمه آن تنها ۱۵ نفر هستند. زیردریایی های بسیار کوچکتر از SMX-13 معمولاً ۶۰ خدمه و یا حتی بیشتر دارند.

بیشتر بخوانید: تاریخچه زیردریایی های نظامی اولیه

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود