۱۰ نشانه به ظاهر ساده اما مهم در بدن که هرگز نباید به آن ها بی توجه بود

۱۰ نشانه به ظاهر ساده اما مهم در بدن که هرگز نباید به آن ها بی توجه بود

شک و تردیدهای بی پایه و اساس می تواند زندگی را به کام ما تلخ کند. اما گاهی نشانه های به ظاهر بی خطری در بدن ما ظاهر می شود که در حقیقت حاکی از بیماری خاصی هستند و بی توجهی به آن ها مشکلات جدی ای برای ما ایجاد خواهد کرد. بنابراین آگاهی از این نشانه ها اهمیت زیادی دارد تا متوجه مشکل خود شویم و به موقع به پزشک مراجعه کنیم. در ادامه به تغییرات بدنی مهمی می پردازیم که در حقیقت نشانه های بیماری هستند و هرگز نباید از آن ها غافل شد.

۱- خشکی یا ترک خوردن لب ها

نشانه های بیماری در تغییرات بدنی

پوسته پوسته شدن و خشکی پوست یکی از نشانه های آشکار آلرژی است. در اینصورت، به لوازم آرایشی، خمیر دندان و دیگر محصولات بهداشتی دهانی، غذاها و داروهایی که استفاده می کنید بیشتر توجه داشته باشید. ترک خوردن گوشه های دهان نشانه ی کمبود ویتامین های بی، آ و ای است. همچنین اگر چشم ها و دهان تان خشک هستند و مشکلات گوارشی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ترکیب این نشانه ها از علائم بیماری خود ایمنی ای به نام سندروم شوگرن است.

۲- ریزش ابرو

پر پشتی ابروها یکی از نشانه های بارز سلامتی است. ریزش گهگاه ابروها کاملا طبیعی است اما اگر ریزش ابروهایتان شدید است، نقاطی از ابروها کاملا خالی شده یا ابروهایتان کاملا ریخته اند، فوراً به پزشک مراجعه کنید. این مسأله می تواند مربوط به کم کاری یا پرکاری غده ی تیروئید باشد.

۳- ضعیف شدن ناخن ها

همه ی ما می دانیم ناخن های سالم چه ظاهری دارند. هر گونه تغییری در رنگ یا ساختار ناخن ها یک نشانه ی هشدار دهنده است. ناخن های نازک و رنگ پریده می توانند از نشانه های کم خونی و کمبود آهن در بدن باشد، در حالی که زرد شدن ناخن ها می تواند حاکی از اختلالات کبدی و سیستم معده ای روده ای بدن یا یک عفونت قارچی باشد. ظاهر شدن نقاط و خطوط سفید رنگ روی ناخن ها هم نشان دهنده ی کمبود زینک، مس و ید است. کمبود ویتامین، کلسیم، آهن و بتاکاروتین در بدن هم باعث شکنندگی شدید ناخن ها می شود.

۴- رنگ پریدگی لب ها و دور آن ها

اگر حاشیه ی قرمز رنگ لب پایین ملتهب و برآمدگی کوچکی روی آن ظاهر شود، احتمالا حساسیت زیادی به پرتوهای فرابنفش خورشید دارید. برای حل این مشکل، با استفاده از کرم ضد آفتاب، خود را کمتر در معرض نور خورشید قرار دهید. اگر وسط لب هایتان همین شرایط را دارد، مشکل از اختلال دستگاه عصبی خودکار بدن تان است. مصرف داروهای آرام بخش و استفاده از پمادهای ضد التهاب به رفع این مشکل کمک می کند. التهاب و قرمزی شدید تمام قسمت های لب نشان دهنده ی یک واکنش آلرژیک است. در اینصورت، به لوازم آرایشی و خمیر دندانی که استفاده می کنید بیشتر توجه داشته باشید و به پزشک مراجعه کنید.

۵- سرخی چهره

به استثنای تغییرات فیزیولوژیک طبیعی ناشی از تغییر دما، ماساژ یا مصرف الکل، سه دلیل عمده برای سرخ شدن صورت وجود دارد. در زنان بیشتر از ۴۰ سال، این مسأله به دلیل کاهش سطح هورمون ها رخ می دهد که نشانه ی شروع یائسگی است. سرخی چهره همچنین می تواند نشانه ی وجود عفونتی در بدن باشد که باعث بروز بیماری انگلی ای به نام دمودیکوزیس می شود. سرخی اندک صورت به همراه سرگیجه می تواند نشان دهنده ی نوسانات فشار خون باشد که با مصرف دارو قابل کنترل است.

۶- خشکی پاشنه ی پا

خشکی پوست پاها به دلیل کمبود ویتامین های آ و ای اتفاق می افتد. این مسأله همچنین می تواند در اثر یک عفونت قارچی باشد که روی وضعیت کلی لایه ی خارجی پوست تأثیر می گذارد. این عفونت معمولا با ترک خوردگی و زرد شدن ناخن ها همراه است. اگر خشکی و سختی ناخن هایتان با مراقبت مناسب و مصرف ویتامین برطرف نشد، این مسأله ممکن است نشان دهنده ی اختلال در غدد درون ریز بدن تان باشد.

۷- خشکی دست ها و پوست بدن

خشکی پوست در فصل سرما طبیعی است و استفاده از کرم های مرطوب کننده، نوشیدن آب و مصرف ویتامین کمک زیادی به حل این مسأله می کند. اما اگر این کارها کمکی به حل مشکل تان نکرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون خشکی پوست یکی از نشانه های رایج دیابت و کم کاری تیروئید است. اگر پوست تان نه تنها زبر و پوسته پوسته، بلکه سفت و پر از ترک هم شده، احتمالا مشکل شما درماتیت است که در اثر واکنش طبیعی پوست به مواد شیمیایی به وجود می آید.

۸- دفرمه شدن پاها

خم شدن پاها به سمت داخل و تغییر فرم آن ها (قوس های طولی و عرضی کف پا) معمولا نشانه ی صاف شدن کف پا است. صافی عرض کف پا که با تغییرات دیگری در فرم پا همراه می شود، معمولا رایج تر از صافی طول پا است و زنان در برابر این مشکل آسیب پذیرتر هستند. علت این مسأله پوشیدن کفش های پاشنه بلند است چون در این حالت فشار وارده به پاها به طور مساوی تقسیم نمی شود. در حقیقت بیشترین فشار به قوس عرضی پاها وارد می شود و وقتی این قوس نمی تواند چنین فشاری را تحمل کند، در پاهایتان احساس درد و کشیدگی می کنید و از اینجا است که پاها شروع به دفرمه شدن می کنند.

۹- لکه های سفید روی دندان ها

فلوئوروزیس دندانی یک بیماری مزمن است که قبل یا بعد از زمان دندان درآوردن به وجود می آید (به علت مصرف زیاد آب یا محصولاتی که ترکیبات فلورین زیادی دارند). فلوئوروزیس پنج نوع دارد، مشکوک، بسیار خفیف، خفیف، متوسط و شدید. سه نوع اول معمولا به شکل لکه هایی روی دندان ها (مانند عکس بالا) بروز می کنند، در حالی که دو نوع آخر باعث پوسیدگی بافت دندان ها و افتادن آن ها می شود.

۱۰- ریزش مو

هر فردی به طور متوسط روزانه حدود صد تار مو از دست می دهد چون فولیکول های مو به مرحله ای از رشد می رسند که بین دو تا هشت سال طول می کشد. وقتی مرحله ی رشد به پایان می رسد، تار مو می ریزد و بعد از دو ماه تجدید قوا، تار موی جدیدی به جای آن رشد می کند. این به معنای آن است که در آن واحد هشتاد تا نود درصد از موهای یک فرد در حال رشد است، در حالی که بقیه ی موها در حال ریزش یا در مرحله ی تجدید قوا هستند. با این حال، اگر متوجه شده اید که ریزش موهایتان شدید است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون این مسأله می تواند نشانه ی بیماری های زیادی باشد، از جمله عفونت های پوستی، اختلالات تیروئید، بیماری های خود ایمنی و غیره.

توجه داشته باشید که هر یک از این نشانه ها به طور جداگانه دلیلی بر نگرانی یا وجود یک مشکل جدی نیست. وضعیت سلامتی خود را به دور از جوزدگی و با توجه به نشانه های موجود بررسی کنید و به تغییرات جدیدی که در ظاهر و سلامتی تان به وجود می آید توجه داشته باشید. مهم ترین نکته این است که از مراجعه به پزشک طفره نروید چون او تنها کسی است که می تواند پاسخ دقیقی به سؤالات تان بدهد و درمان مناسبی را برای شما تجویز کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود