بسته حمایتی دولت چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ [پرداخت سبد کالا]

بسته حمایتی دولت چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ [پرداخت سبد کالا]

اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی (مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت (واریز ۲۰۰ هزارتومان به حساب حقوق) از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله‌ای آغاز شده است.

شاید برایتان این سوالات پیش آمده باشد که بسته حمایتی دولت چیست؟ به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ آیا شما مشمول بسته حمایتی دولت هستید؟

در پاسخ باید بگوییم سرپرستان خانوار برای اطلاع از اینکه مشمول دریافت این بسته حمایتی هستند یا نه می توانند کد ملی خود را به شماره پیامک ۵۰۰۰۴۹۹ ارسال کنند و پس از چند ساعت پاسخ آن را دریافت کنند.

اما در پاسخ به اینکه بسته حمایتی دولت چیست، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چنین توضیح داده:

برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته های حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه های هدف پرداخت خواهد شد.

بسته های حمایتی ویژه ابتدا به عزیزان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و یا افرادی که در نوبت پیوستن به این سازمانها هستند تعلق خواهد گرفت.

گویا قرار است یک سبد کالایی متنوع با اختیار خرید کالاهای مختلف در اختیار افراد مشمول قرار بگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین مدعی شده  برای کارکنان دولت نیز یک سیاست جبرانی اتخاذ شده که به طور متوسط مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به کسانی که حقوقشان زیر ۳ میلیون تومان است اعم از شاغلین و بازنشستگان تعلق میگیرد.

همچنین، بسته حمایتی دیگری نیز برای افرادی مانند کارگران ساختمانی، رانندگان، زنبورداران، صیادان و … که در این دو گروه نبودند پیش بینی شده است که با همان شرط در آمد زیر ۳ میلیون تومان در اختیار آنها قرار میگیرد.

وزیر تعاون افزود: بسته حمایتی دیگری نیز برای دیگر بیمه شدگان و افرادی که در این گروه ها نبودند، پیش بینی شده که با همان شرط درآمد زیر ۳ میلیون تومان در اختیار آنها قرار می گیرد.

بسته حمایتی دولت

مرحله اول بسته حمایتی دولت شامل چه کسانی می‌شود؟

مرحله اول این طرح شامل مددجویان و مشمولین کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور است؛ در این طرح به ازای هر خانوار و بر حسب بعد خانوار از ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، کارت یارانه سرپرست خانوار شارژ خواهد شد. این خانوار‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، اقدام به خرید اقلام متنوع مواد غذایی مورد نیاز خود نمایند.

کالا‌های بسته حمایتی دولت شامل چه اقلامی است؟

کالا‌های هدف این طرح شامل مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، روغن و سایر مواد خوراکی موردنیاز خانوار‌ها ست که سرپرستان خانوار با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، می‌توانند به خرید این کالا‌ها اقدام کنند.

بسته حمایتی دولت

چه فروشگاه‌هایی طرف قرارداد طرح بسته حمایتی هستند؟

فهرست فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح شامل موارد زیر است:

 • فروشگاه رفاه
 • فروشگاه اتکا
 • فروشگاه افق کوروش
 • فروشگاه هفت
 • فروشگاه امکان
 • فروشگاه اسکاد
 • فروشگاه فرهنگیان
 • فروشگاه جانبو
 • تعاونی مصرف محلی
 • تعاونی روستایی کشور

بسته حمایتی دولت

واریز ۲۰۰ هزار تومان برای بازنشستگان به صورت نقدی

در روز یکشنبه ۲۷ آبان ماه، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرد: براساس تصمیم دولت برای پرداخت بسته حمایتی به ارزش ۲۰۰ هزار تومان برای بازنشستگانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، این بسته حمایت نقدی نیز پنجشنبه ۲۴ آبان ماه به حساب بازنشستگان واجد شرایط واریز شده است.

سردرگمی ها و سوالات متعدد مردم

بعد از اطمینان دادن به تمام افراد جامعه درباره سامانه پیامکی مورد نظر، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاعیه ای صادر شد که در آن ذکر شده بود شماره پیامک ۵۰۰۰۴۹۹ هیچ ارتباطی به طرح حمایتی دولت برای اقشار کم درآمد ندارد و هموطنان هرگونه اطلاع رسانی را فقط از طریق این مرکز یا پیامکVEZART-REFAH دنبال کنند.

با این وجود، دوشنبه ۲۸ آبان ماه انوشیروان محسنی بند پی سرپرست جدید تامین اجتماعی شماره پیامک اعلام شده را بار دیگر تایید کرد!

در آخر گفتنی است، بسته حمایتی دولت در مرحله اول به خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی تعلق می گیرد. این موضوع با شماره گیری کد #۴*۴* و ارسال کد ملی سرپرست خانوار قابل استعلام است.

بنابر این توصیه ما این است که اگر تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و بازنشسته نیستید، اما حقوق سرپرست خانوار شما کمتر از ۳ میلیون تومان است، باید منتظر اعلام مراحل بعدی توزیع بسته حمایتی دولت باشید.

دقت کنید که به هیچ وجه لازم نیست که  شماره کارت و رمز دوم کارت خود را پیامک کنید.

در آخر هم بگوییم، در تاریخ دوم آبان ماه سال جاری هیأت دولت بسته حمایتی از خانوار‌های کم درآمد را تصویب کرد. این تصمیم از سوی دولت زمانی آغاز شد که نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال ۹۶ شروع به رشد کرد و به تبع آن قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار با رشد قیمتی محسوسی روبه‌رو شد.

به روزرسانی شد (۱):

یازدهم آذر ماه سال جاری بود که بسته‌های حمایتی دولت بین برخی از اقشار جامعه که درآمد زیر ۳ میلیون تومان دارند، توزیع شد.

بسته‌های حمایتی پیش‌بینی شده از سوی دولت نیز هر مرحله به طور متوسط حدود ۲۰۰ هزار تومان ارزش دارد که این تسهیلات به صورت ریالی در کارت‌های یارانه افراد در مجموع به میزان ۶۰۰ هزار تومان واریز خواهد شد و خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد بسته حمایتی خود را دریافت کنند.

اجرای این طرح از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور آغاز شد تا ضمن دسترسی مناسب شهروندان به این شبکه فروشگاهی، کیفیت کالا‌های ارائه شده به مشمولان نیز تضمین شده باشد.

بر اساس اعلام سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته از کارافتاده و بازماندگانی که دریافتی آن‌ها زیر ۳ میلیون تومان است، شناسایی شده‌اند که در مرحله اول ۲۰۰ هزار تومان نقدی به حساب آنان واریز خواهد شد و در مرحله بعدی نیز احتمالا به آن‌ها کالا تعلق خواهد گرفت.

گفتنی است؛ افرادی که تحت پوشش هیچ یک از نهاد‌های حمایتی نیستند می‌توانند با مراجعه به نهاد‌هایی همچون سازمان بهزیستی، کمیته امداد، سازمان تأمین اجتماعی خود و خانواده‌شان را تحت پوشش هر یک از نهاد‌های حمایتی قرار دهند تا بتوانند بسته حمایتی دولت را دریافت کنند.

لازم به ذکر است؛ طرح توزیع بسته حمایتی به صورت مرحله‌ای انجام می‌گیرد و زمانبندی منظمی دارد، بنابراین اگر جزء هر یک از نهاد‌های حمایتی هستید توصیه می‌شود باز هم صبور باشید تا بر اساس زمانبندی این بسته‌ها توزیع شود.

به روز رسانی شد (۲): پرداخت سبد کالای کارگران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در  ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷

سبد کالا طی امروز (۳۰ دی) و فردا (۱ بهمن) به حساب کارگران سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود و بسته به میزان خانوار مبلغ متفاوت است.

به گزارش مهر، رحیم اردلان در مورد پرداخت سبد کالای کارگران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی گفت: هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم و رقم‌ها اعلام شده و با هماهنگی‌هایی که با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان هدفمندی یارانه‌ها داشته ایم، طی امروز و فردا سبد کالا به کارگران تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار خانوار تحت پوشش تامین اجتماعی که زیر ۳ میلیون دریافت می‌کنند مشمول دریافت سبد کالا هستند، گفت: بازنشسته‌های تامین اجتماعی ۲۰۰ هزار تومان سبد کا لا گرفته اند، اما کارگران بر اساس تعداد خانوارشان مبلغ سبد متفاوت است.

معاون اداری مالی سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: خانواده یک نفره ۱۰۰ هزار تومان، ۲ نفره ۱۵۰ هزار تومان، ۳ نفره ۲۰۰ هزار تومان، ۴ نفره ۲۵۰ هزار تومان و ۵ نفره به بالا ۳۰۰ هزار تومان سبد کالا دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سبد کالا به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود، گفت: حتی اگر فرزند خانواده تحت پوشش تامین اجتماعی باشد، سبد کالا به سرپرست خانواده حتی اگر بیمه شده نباشد نیز پرداخت می‌شود.

وی گفت: لیست افراد تحت پوشش تامین اجتماعی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام شده و پس از تائید این سازمان، مبلغ مورد نظر به حساب سرپرستان خانواری که یارانه دریافت می‌کنند واریز می‌شود.

منبع: تسنیم ، انتخاب
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • سهیل آبان ۳۰, ۱۳۹۷

  آخه دویست تومن چی میشه بی انصاف خدا ازتون نگذره
  با این قیمت ها چطور دویست تومن شکم ی خانواده سیر میشن

 • مریم دی ۷, ۱۳۹۷

  سلام
  این خبرتون هم دروغ بود .ما اس زدیم جوابامدکه فلان روز نویت شماست.همون روز رفتیم فروشگاهها گفتن این اس ها دروغه وفعلا چیزی نمیدیم.یعنی اعلام نکردن که بدیم.
  چرا مردمو سر کار میزارید با این کاراتون!!
  خدارو خوش نمیاد جناب سایت روزیاتو.کاری خوبی نکردین.

  • فروغ بیداری دی ۸, ۱۳۹۷

   دوست عزیز برای مشکلی که براتون پیش اومده متاسف هستم. اما در متن خبر هم نوشته شده که «شماره های ذکر شده برای پیامک، مردم رو دچار سردرگمی کردند. اما دوشنبه ۲۸ آبان ماه انوشیروان محسنی بند پی سرپرست جدید تامین اجتماعی شماره پیامک اعلام شده را بار دیگر تایید کرده.»
   اما به صورت کلی باید بگم طرح توزیع بسته حمایتی به صورت مرحله‌ای انجام می‌گیره و زمانبندی منظمی داره، بنابراین اگر عضو هر کدوم از نهاد‌های حمایتی هستید توصیه می‌کنم صبور باشید تا بر اساس زمانبندی این بسته‌ها توزیع بشه.

 • رضا بهمن ۱۰, ۱۳۹۷

  سلام کاربران گرامی کانال تلگرامی سایت استخدامی بلاک گ به آدرس “استخدامیها” estekhhdamiha@ افتتاح شده لطفا با پیگیری کانال اخبار و خدمات ما از طریق کانال دنبال کنید و سوالاتتون را در ز مینه استخدام و مصاحبه و گزینش استخدامی با ایدی rahisan@ (مشاور استخدام ) در میان بگذارید و آیدی کانال را میتوانید از طریق بخش جستجوی کانال جستجو کنید و بما ملحق شوید.

 • amir بهمن ۲۰, ۱۳۹۷

  باسلام اون اقایونی که متاسف میشن ازخانواده ای که تحت پوشش هیچ نهادی نیست سالی یکبارهم توان خریددویست گرم گوشت رانداردچی خبردارد چراوقتی یاشانسی یادل بخواهی بسته حمایتی میدهیددیگه سرکارنزاریدکه به کجاهامراحعه کنید